Jedynie prawda jest ciekawa


Szydło: Nasza diagnoza się potwierdza

26.07.2016

Potwierdza się diagnoza polskiego rządu ws. polityki migracyjnej - oceniła premier Beata Szydło w odniesieniu do ostatnich aktów terroru w Europie. Według niej nad skutecznym rozwiązaniem problemu terroryzmu powinna się zastanowić Komisja Europejska.


Premier na konferencji prasowej była pytana o bezpieczeństwo podczas rozpoczynających się właśnie Światowych Dni Młodzieży, w kontekście ataku w kościele w Normandii, do którego przyznało się tzw. Państwo Islamskie. Dwaj napastnicy wzięli we wtorek pięciu zakładników w świątyni, następnie zabili proboszcza i ciężko ranili jedną osobę.

"Bezpieczeństwo Polaków, Polek, wszystkich obywateli naszego państwa jest sprawą nadrzędną" - podkreśliła szefowa rządu.

"Bezpieczeństwo wszystkich uczestników Światowych Dni Młodzieży to sprawa dla nas priorytetowa. Mogę zapewnić, że wszystkie służby działają, czuwają. To jest w tej chwili największa troska polskiego rządu, by przebieg Światowych Dni Młodzieży był bezpieczny, spokojny, by młodzież mogła cieszyć się tym, że jest razem, żeby to wielkie święto młodości, ale też wartości i wiary, było świętem, które łączy, a nie które jest w obliczu tych niebezpieczeństw w jakiś sposób zagrożone" -
zaznaczyła premier.

Podkreśliła, że ministrem szczególnie skoncentrowanym na zabezpieczeniu ŚDM jest szef MSWiA Marius Błaszczak. 
Szydło powiedziała, że od kilku tygodniu "każdego dnia dowiadujemy się o kolejnym akcie terroryzmu i kolejnych śmierciach niewinnych ludzi". "Trzeba temu powiedzieć wreszcie stop. Europa musi zacząć skutecznie przeciwstawiać się terrorystom" - mówiła Szydło. Według niej to jest najważniejsza kwestia, która powinna "zaprzątać uwagę polityków europejskich i światowych".

"Musimy wszyscy nie tylko mówić, wydawać kolejne oświadczenia, nie tylko podejmować kolejne gesty, które są zawsze ważne w takich sytuacjach, ale po prostu zacząć skutecznie działać. To jest dzisiaj obowiązek polityków europejskich" - powiedziała premier.

"Myślę, że po raz kolejny mamy potwierdzenie, że polityka polskiego rządu, jeżeli chodzi o politykę migracyjną, jeżeli chodzi o diagnozę sytuacji, jest polityką, która po prostu się potwierdza. Na pewno dla nas w tej chwili najważniejsze jest bezpieczeństwo polskich obywateli" - zaznaczyła Szydło.

Premier była również pytana o zapowiedź Komisji Europejskiej, która ma powrócić do kwestii Trybunału Konstytucyjnego w Polsce. Rzecznik KE Margaritis Schinas poinformował we wtorek, że KE Komisja Europejska zajmie się w środę na cotygodniowym posiedzeniu kryzysem wokół TK w Polsce i przedyskutuje ewentualne dalsze działania w ramach procedury ochrony praworządności. Według nieoficjalnych informacji komisarze mają rozmawiać o ewentualnych zalecenia dla polskich władz.
Wydanie takich zaleceń oznaczałoby przejście do drugiego etapu procedury ochrony praworządności, prowadzonej od stycznia br.

Szydło wyraziła pogląd, że "Komisja Europejska powinna jutro zacząć zastanawiać się również nad tym najważniejszym problemem europejskim, czyli terroryzmem". "Politycy europejscy, także najważniejsi urzędnicy europejscy, (powinni) zastanawiać się nad skutecznymi rozwiązaniami, natomiast nie zajmować się sprawami, które ani w tej chwili nie powinny być przedmiotem posiedzeń KE, ani przede wszystkim nie są zakończone" - podkreśliła szefowa rządu.

Zwróciła przy tym uwagę, że nowa ustawa o TK czeka jeszcze na podpis prezydenta Andrzeja Dudy. "Więc tutaj proces (legislacyjny) nie jest zakończony. Dziwię się, że Komisja Europejska chce zajmować się ustawą, która jeszcze nie została podpisana i nie weszła w życie" - zaznaczyła Szydło.

Proszona o komentarz do poniedziałkowej wypowiedzi szefa MSZ Witolda Waszczykowskiego, według którego polski rząd oczekuje od niemieckich polityków i służb, że wyjaśnią, dlaczego w ich kraju doszło do aktów terroru, Szydło podkreśliła, że "obowiązkiem polskiego państwa jest domagać się wyjaśnienia tego, co się wydarzyło, rzetelnej informacji, ponieważ to dzieje się za naszą granicą, za naszą granicą mają miejsce ataki terrorystyczne".

Premier zaznaczyła, że na polskim rządzie ciąży obowiązek zapewnienia bezpieczeństwa polskim obywatelom - "zarówno tym, którzy mieszkają w Polsce, jak i tym, którzy mieszkają poza granicami polskiego państwa". "Dlatego chcemy wiedzieć, co tak naprawdę wydarzyło się i jakie są w tej chwili podejmowane działania, żeby więcej takich aktów nie było" - dodała.

W ciągu ostatniego tygodnia doszło do serii dramatycznych wydarzeń w Niemczech. W poniedziałek 18 lipca 17-letni uchodźca z Afganistanu zaatakował siekierą i nożem pasażerów w pociągu pod Wuerzburgiem, raniąc pięć osób. W piątek 22 lipca 18-latek pochodzenia irańskiego zastrzelił w galerii handlowej w Monachium dziewięć, w większości młodych, osób, a następnie popełnił samobójstwo. W niedzielę 24 lipca 27-letni uchodźca z Syrii wysadził się w powietrze przed restauracją w Ansbach, raniąc 15 osób. Tego samego dnia 21-letni Syryjczyk maczetą zabił w Reutlingen 45-letnią Polkę.

14 lipca doszło do zamachu we Francji. Podczas obchodów Dnia Bastylii w Nicei ciężarówka wjechała w tłum ludzi, zginęły 84 osoby, a ponad 200 zostało rannych. We wtorek doszło do ataku w kościele w Normandii, do którego przyznało się tzw. Państwo Islamskie. Dwaj napastnicy wzięli tam pięciu zakładników, następnie zabili proboszcza i ciężko ranili jedną osobę.

ansa/PAP

[fot. PAP//Rafał Guz]

Warto poczytać

 1. tuskkaczynski15072018 15.07.2018

  Tusk kontra Kaczyński? Jaki: Scenariusz nie do zrealizowania

  Donald Tusk chce się zmierzyć w wyborach prezydenckich z liderem PiS, a nie marionetkami - powiedział Marcin Kierwiński (PO). Według Patryka Jakiego (Zjednoczona Prawica), Tusk tworzy scenariusz nie do zrealizowania, bo nie chce walczyć z prezydentem Andrzejem Dudą.

 2. monciak15072018 15.07.2018

  Nowy pomysł na walkę z narkotykami. Terapeuci od uzależnień wyjdą na ulice Sopotu

  Sopot uruchomił program, w ramach którego w weekendowe noce na głównych ulicach miasta dyżurować będą terapeuci uzależnień. Podpowiedzą oni osobom, które wpadły w nałóg lub są nim zagrożone, gdzie szukać pomocy.

 3. wassermann03072018 15.07.2018

  Kiedy przesłuchanie Donalda Tuska w sprawie Amber Gold? Wassermann: W przyszłym tygodniu ustalimy termin

  W przyszłym tygodniu sejmowa komisja śledcza ds. Amber Gold ustali termin przesłuchania b. premiera, a obecnie szefa Rady Europejskiej Donalda Tuska - poinformowała PAP przewodnicząca komisji Małgorzata Wassermann (PiS). Jak dodała jego przesłuchanie może się odbyć po 20 września.

 4. 1270birkenau 14.07.2018

  Obcokrajowcy chcieli wynieść z muzeum Auschwitz-Birkenau cegły z krematorium

  Dwójka obcokrajowców chciała wynieść z terenu muzeum Auschwitz-Birkenau cegły pochodzące z krematorium. Na miejscu policjanci prowadzą czynności z udziałem podejrzanych - poinformował PAP sierżant Mateusz Drwal z zespołu prasowego małopolskiej policji.

 5. 1270mmczuk 14.07.2018

  Dobiega końca proces przeciwko M. Maleńczukowi o napaść na działacza pro-life

  Przed krakowskim sądem dobiega końca proces o naruszenie nietykalności cielesnej, jaki muzykowi Maciejowi Maleńczukowi wytoczył z prywatnego oskarżenia działacz pro-life. Jak poinformował sąd na ostatniej rozprawie, wyrok może zostać ogłoszony we wtorek.

 6. 1270grunwald 14.07.2018

  Kolejne wspaniałe zwycięstwo Polski i Litwy nad Niemcami

  W sobotę na Polach Grunwaldzkich wojska polsko-litewskie znów pokonały armię Zakonu Krzyżackiego. W inscenizacji słynnej bitwy sprzed 608 lat wzięło udział 1,3 tys. rekonstruktorów, a rycerskim zmaganiom kibicowało 15 tys. widzów.

 7. pyton11072018 14.07.2018

  Poszukiwania pytona utrudnione przez pogodę

  Nad Wisłą w okolicach Konstancina-Jeziornej (woj. mazowieckie) trwająposzukiwania pytona tygrysiego, którego wylinkę znaleziono na brzegu rzeki w ubiegłym tygodniu. Jak poinformowała PAP straż pożarna, sobotnie poszukiwania są utrudnione ze względu na deszczową pogodę

 8. spiacy-komorowski-14072018 14.07.2018

  Zdjęcie śpiącego Komorowskiego stało się hitem. Zobacz opinie po Zgromadzeniu Narodowym

  Wczorajsze Zgromadzenie Narodowe z okazji 550-lecia powstania polskiego parlamentaryzmu wzbudziło szerokie zainteresowanie opinii publicznej. Nie tylko z powodu samej uroczystości, przemówienia najważniejszych polityków, ale także z powodu zachowania totalnej opozycji

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook