Jedynie prawda jest ciekawa


Szydło: Kandydatura Tuska nie jest sprawą rządu

19.01.2017

„Dzisiaj będziemy rozmawiać o sprawach społecznych z Ministerstwem Zdrowia i Ministerstwem Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej” - zapowiedziała w „Sygnałach dnia” (Program I Polskiego Radia) premier Beata Szydło, która odnosiła się do akcji #RokNowychZadań.

Szefowa rządu zwróciła uwagę, że bezrobocie dotyka w różnym stopniu różnych regionów. Jak podkreśliła: „Musimy skoncentrować się na wyrównywaniu szans regionów, w szczególności Polski wschodniej. Premier wskazała też na problemy służby zdrowia”.

„Reforma służby zdrowia jest jedną z najbardziej oczekiwanych. Przed panem ministrem Konstantym Radziwiłłem stoi trudne zadanie” - zaznaczyła.

W rozmowie pojawił się również temat rozmowy z Theresą May.

„Pani premier May poprosiła o rozmowę, zadzwoniła do mnie relacjonując plany, jakie ma związane z negocjacjami ws. Brexitu. Zwróciłam uwagę na 3 kwestie: po pierwsze - sytuacja Polaków na Wyspach, czyli zagwarantowanie praw, które nabyli; po drugie – swobodny przepływ osób, po trzecie – budżet unijny, co oznacza, że Polska nie zgodzi się na to, aby następowały jakieś korekty na rzecz Wielkiej Brytanii w perspektywie budżetowej. Ta perspektywa jest już zamknięta. (…) Wstępne rozmowy wskazują, że wszyscy są zgodni z postulatami również Polski” - mówiła Beata Szydło.

Jak przyznała premier, nie miała jeszcze okazji pogratulować nowemu przewodniczącemu Parlamentu Europejskiego.

„Ten telefon jeszcze przede mną. Wiele dzieje się w PE. Parlament Europejski powinien budować swoją pozycję w sposób, na jakim zależy wszystkim. (…) Poprzedni przewodniczący nadużywał funkcji w PE. Mam nadzieję, że nowy przewodniczący będzie unikał takich sytuacji” - powiedziała.

Szefowa rządu odniosła się również do działań opozycji.

„Politycy PO i Nowoczesnej próbowali rozstrzygać sprawy Polski na arenie międzynarodowej” - stwierdziła.

Zapytana o kwestię ewentualnego poparcia kandydatury Donalda Tuska na przewodniczącego Rady Europejskiej, powiedziała:

Jeśli chodzi o kandydaturę pana Donalda Tuska - nie jest to sprawa polskiego rządu, ale grupy politycznej, której jest członkiem. Zapytam raczej panią kanclerz Angeli Merkel, czy poprze Donalda Tuska na szefa Rady Europejskiej. W tej chwili wybór szefa PE , który jest z grupy chadeków, inaczej sytuuje kandydatury polityków z tej grupy.

„Polski rząd będzie oczekiwał na decyzje, jakiei zostaną podjęte i wtedy będziemy zajmować stanowisko” - zaznaczyła premier.

W rozmowie pojawił się również temat podatku jednolitego.

„Na moją prośbą te prace zostały dołożone, podjęliśmy strategię, że Komitet Ekonomiczny (…) najpierw przygotuje koncepcje i wypracuje jakieś rozwiązanie, a potem będziemy na ten temat rozmawiali publicznej. (…) Ta dyskusja demonizowała tę daninę. (…) W tej chwili, jeśli będzie nowa propozycja, zostanie przedstawiona. W tym roku podatki pozostają tak jak do tej pory” - wyjaśniła Beata Szydło.

Szefowa rządu, zapytana o podatek handlowy, podkreśliła:

Musimy jeszcze uzbroić się w cierpliwość. Obostrzenia unijne, KE kwestionująca te rozwiązania, była również dyskusja zanim przyjęliśmy rozwiązanie – to już budziło wątpliwości…

Premier poświęciła również uwagę sytuacji polskiej obronności.

„Rozbudowujemy Obronę Terytorialną. To ważny projekt, który realizuje pan minister Macierewicz. W tym roku powstaną kolejne segmenty OT. To jest ten najważniejszy element poza dotychczasowym już projektem rozwoju polskiej armii. Nie ma rozmów powrotu do poboru i nie widzę takiej konieczności. (…) Cieszę się, że w Polsce są żołnierze amerykańscy, będą też kolejni. To ważny element zapewnienia bezpieczeństwa Polsce” - zaznaczyła Szydło.

gah

Warto poczytać

 1. 1270primemateusz 19.07.2018

  Premier: apeluję do opozycji o zdrowy rozsądek

  Chciałbym zaapelować do opozycji, żeby bezpieczeństwo granicy zdrowego rozsądku zapanowało; żeby nie zdarzały się takie rzeczy, że jacyś awanturnicy są wwożeni na teren Sejmu w bagażnikach - mówił w czwartek w Sejmie premier Mateusz Morawiecki.

 2. gersdorf03072018 19.07.2018

  Gersdorf w liście do prezydenta: moja kadencja w SN trwa do 2020 r.; nie może zostać skrócona ustawą

  Zostałam prawidłowo powołana na stanowisko I prezes Sądu Najwyższego; zgodnie z Konstytucją moja kadencja w SN trwa do 30 kwietnia 2020 roku i nie może zostać skrócona żadną ustawą - napisała sędzia Małgorzata Gersdorf w liście skierowanym do prezydenta Andrzeja Dudy.

 3. chmajwassermann18072018 19.07.2018

  Małgorzata Wassermann kontra Marek Chmaj. Pełnomocnik Rostowskiego tłumaczy się ze słynnego już zdjęcia

  Po jednej stoi gniewny, niemal czerwony z wściekłości Marek Chmaj. Obok dumna i wyprostowana Małgorzata Wassermann, przewodnicząca komisji ds. Amber Gold.

 4. 1270tatrere 19.07.2018

  Wybierasz się na wakacje w góry? Lepiej to przeczytaj

  Na skutek ulewnych deszczy, ujęcie wody w Małem Cichem zasilające wodociąg dla wsi Poronin, zostało w czwartek zanieczyszczone. Woda nie nadaje się do spożycia. Odbudowa zniszczonego ujęcia może potrwać kilka dni.

 5. Petru-15062018 19.07.2018

  Troje posłów z zakazem wjazdu na teren Sejmu

  Troje posłów - Ryszard Petru, Joanna Schmidt i Joanna Scheuring-Wielgus, którzy w środę uczestniczyli w zorganizowaniu transportu na teren Sejmu osobom postronnym, nie może wjeżdżać do parlamentu do końca bieżącego posiedzenia - poinformował dyrektor Centrum Informacyjne Sejmu Andrzej Grzegrzółka.

 6. weiss19072018 19.07.2018

  Szewach Weiss naprawdę obraził Polaków. Tłumaczenie nie pozostawia złudzeń

  W niedawno przeprowadzonym wywiadzie prof. Szewach Weiss wypowiadał się na temat relacji polsko-żydowskich w kontekście II wojny światowej. Jak donoszą angielskojęzyczne media, profesor miał oskarżyć polski rząd na uchodźstwie o mordowanie żydów.

 7. cba18072018 18.07.2018

  Przemysław M. zatrzymany przez CBA. Podejrzany o udział w grupie przestępczej wyłudzającej podatek VAT

  Dzięki wspólnej pracy CBA, ABW i Prokuratury Okręgowej w Zamościu zatrzymano dziś członków zorganizowanej grupy przestępczej, która w latach 2015-2016 działając wspólnie i w porozumieniu naraziła Skarb Państwa na straty sięgające blisko 7 milionów złotych

 8. mazurek09032018 18.07.2018

  To będzie najważniejsza komisja śledcza w tej kadencji. Znamy kandydatów PiS

  Kazimierz Smoliński, Małgorzata Janowska, Marcin Horała, Wojciech Murdzek, Andrzej Matusiewicz, zostaną zgłoszeni jako kandydaci PiS do komisji śledczej ds. VAT

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook