Jedynie prawda jest ciekawa


Szydło: Kandydatura Tuska nie jest sprawą rządu

19.01.2017

„Dzisiaj będziemy rozmawiać o sprawach społecznych z Ministerstwem Zdrowia i Ministerstwem Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej” - zapowiedziała w „Sygnałach dnia” (Program I Polskiego Radia) premier Beata Szydło, która odnosiła się do akcji #RokNowychZadań.

Szefowa rządu zwróciła uwagę, że bezrobocie dotyka w różnym stopniu różnych regionów. Jak podkreśliła: „Musimy skoncentrować się na wyrównywaniu szans regionów, w szczególności Polski wschodniej. Premier wskazała też na problemy służby zdrowia”.

„Reforma służby zdrowia jest jedną z najbardziej oczekiwanych. Przed panem ministrem Konstantym Radziwiłłem stoi trudne zadanie” - zaznaczyła.

W rozmowie pojawił się również temat rozmowy z Theresą May.

„Pani premier May poprosiła o rozmowę, zadzwoniła do mnie relacjonując plany, jakie ma związane z negocjacjami ws. Brexitu. Zwróciłam uwagę na 3 kwestie: po pierwsze - sytuacja Polaków na Wyspach, czyli zagwarantowanie praw, które nabyli; po drugie – swobodny przepływ osób, po trzecie – budżet unijny, co oznacza, że Polska nie zgodzi się na to, aby następowały jakieś korekty na rzecz Wielkiej Brytanii w perspektywie budżetowej. Ta perspektywa jest już zamknięta. (…) Wstępne rozmowy wskazują, że wszyscy są zgodni z postulatami również Polski” - mówiła Beata Szydło.

Jak przyznała premier, nie miała jeszcze okazji pogratulować nowemu przewodniczącemu Parlamentu Europejskiego.

„Ten telefon jeszcze przede mną. Wiele dzieje się w PE. Parlament Europejski powinien budować swoją pozycję w sposób, na jakim zależy wszystkim. (…) Poprzedni przewodniczący nadużywał funkcji w PE. Mam nadzieję, że nowy przewodniczący będzie unikał takich sytuacji” - powiedziała.

Szefowa rządu odniosła się również do działań opozycji.

„Politycy PO i Nowoczesnej próbowali rozstrzygać sprawy Polski na arenie międzynarodowej” - stwierdziła.

Zapytana o kwestię ewentualnego poparcia kandydatury Donalda Tuska na przewodniczącego Rady Europejskiej, powiedziała:

Jeśli chodzi o kandydaturę pana Donalda Tuska - nie jest to sprawa polskiego rządu, ale grupy politycznej, której jest członkiem. Zapytam raczej panią kanclerz Angeli Merkel, czy poprze Donalda Tuska na szefa Rady Europejskiej. W tej chwili wybór szefa PE , który jest z grupy chadeków, inaczej sytuuje kandydatury polityków z tej grupy.

„Polski rząd będzie oczekiwał na decyzje, jakiei zostaną podjęte i wtedy będziemy zajmować stanowisko” - zaznaczyła premier.

W rozmowie pojawił się również temat podatku jednolitego.

„Na moją prośbą te prace zostały dołożone, podjęliśmy strategię, że Komitet Ekonomiczny (…) najpierw przygotuje koncepcje i wypracuje jakieś rozwiązanie, a potem będziemy na ten temat rozmawiali publicznej. (…) Ta dyskusja demonizowała tę daninę. (…) W tej chwili, jeśli będzie nowa propozycja, zostanie przedstawiona. W tym roku podatki pozostają tak jak do tej pory” - wyjaśniła Beata Szydło.

Szefowa rządu, zapytana o podatek handlowy, podkreśliła:

Musimy jeszcze uzbroić się w cierpliwość. Obostrzenia unijne, KE kwestionująca te rozwiązania, była również dyskusja zanim przyjęliśmy rozwiązanie – to już budziło wątpliwości…

Premier poświęciła również uwagę sytuacji polskiej obronności.

„Rozbudowujemy Obronę Terytorialną. To ważny projekt, który realizuje pan minister Macierewicz. W tym roku powstaną kolejne segmenty OT. To jest ten najważniejszy element poza dotychczasowym już projektem rozwoju polskiej armii. Nie ma rozmów powrotu do poboru i nie widzę takiej konieczności. (…) Cieszę się, że w Polsce są żołnierze amerykańscy, będą też kolejni. To ważny element zapewnienia bezpieczeństwa Polsce” - zaznaczyła Szydło.

gah

Warto poczytać

 1. biedron22042018 22.04.2018

  Robert Biedroń namawia do obalenia rządu? I narzeka: "Bycie Polakiem stało się obciachem"

  "Wszystko co sprawi, że odsuniemy te niedemokratyczne siły od władzy jest dobre"

 2. pmm22042018 22.04.2018

  PiS przedstawi nowe rozwiązania dla niepełnosprawnych. Premier Morawiecki zdradza szczegóły

  "Chcemy, żeby Polska była wielka i za rok, i za dziesięć lat, i za sto lat"

 3. Andruszkiewiczwpolsce 22.04.2018

  Te oskarżenia oburzyły Andruszkiewicza. "Jesteście chorzy z nienawiści, leczcie się"

  Posła koła Wolni i Solidarni oburzyły "oskarżenia" pod własnym adresem. Swoim oponentom zasugerował... pójście do lekarza

 4. LGBT 22.04.2018

  Odmówił druku plakatów LGBT, został skazany przez sąd. Na tym jednak nie koniec

  Na 7 czerwca Sąd Najwyższy wyznaczył termin rozpoznania kasacji prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobry w głośnej sprawie drukarza, który odmówił wydrukowania plakatów fundacji LGBT. Prawomocnie sąd uznał Adama J. za winnego wykroczenia, ale odstąpił od kary

 5. Lichocka22042018 22.04.2018

  PiS zmienia zdanie w sprawie ustawy antyaborcyjnej? "To nieludzki projekt"

  Czy projekt ustawy antyaborcyjnej po raz kolejny upadnie w sejmowym głosowaniu? Po wypowiedzi poseł PiS Joanny Lichockiej można odnieść takie wrażenie. Posłanka określiła proponowane zmiany jako "nieludzkie" - informuje "Fakt"

 6. kacperplazynski22042018 22.04.2018

  Nieoficjalnie: Wiadomo, kto będzie kandydatem PiS-u na prezydenta Gdańska!

  Według informacji ujawnionych w Radiu Gdańsk przez Janusza Śniadka, Prawo i Sprawiedliwość podjęło decyzję dotyczącą wyboru kandydata na prezydenta Gdańska.

 7. 1270szydlo 21.04.2018

  Szydło: nasz rząd bezwzględnie walczy z korupcją i oszustami

  - Bardzo często słyszymy o problemach obywateli, którzy zostali oszukani przez instytucje finansowe, nasz rząd bezwzględnie walczy z korupcją i oszustami - mówiła wicepremier Beata Szydło w sobotę w Szymbarku w Małopolsce.

 8. 1270prezydentmieszkaniowiec 21.04.2018

  Wyborcza ustawka Pawła Adamowicza - protest przeciwko faszyzmowi. Przyszło niewielu

  W Gdańsku manifestowano przeciwko nacjonalizmowi i faszyzmowi

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook