Jedynie prawda jest ciekawa


Szydło: emerytura dla matek, które urodziły i wychowały przynajmniej czwórkę dzieci

09.06.2018
1270bettyszydlo
Szydło: emerytura dla matek, które urodziły i wychowały przynajmniej czwórkę dzieci

Razem z premierem Mateuszem Morawieckim przygotowujemy projekt emerytury dla matek, który urodziły i wychowały przynajmniej czwórkę dzieci - zapowiedziała w sobotę podczas spotkania z mieszkańcami Skarżyska-Kamiennej (Świętokrzyskie) wicepremier Beata Szydło.

Wizyta wicepremier polskiego rządu w regionie świętokrzyskim odbyła się w ramach kampanii Prawa i Sprawiedliwości "Polska jest jedna".

Przemawiając do mieszkańców Skarżyska-Kamiennej Szydło zaznaczyła, że realizowany obecnie program Prawa i Sprawiedliwości powstał podczas rozmów z Polakami na spotkaniach przed wyborami parlamentarnymi w 2015 roku. "Po tych dwóch i pół roku ciężkiej pracy mogę powiedzieć, że dużo udało się w tym czasie zrobić, oczywiście nie cały program został zrealizowany, ale przed nami jeszcze kilkanaście miesięcy do końca kadencji" - powiedziała wicepremier. Dodała, że szczególnie dużo zostało zrobione, jeśli chodzi o politykę społeczną. 

"Te najważniejsze reformy, które wprowadziliśmy dotyczą obszaru, który w naszej ocenie wtedy w 2015 roku, ale również i dzisiaj był najistotniejszy. Co zrobić, aby stworzyć równą szansę rozwoju dla każdego, bez względu na to, gdzie mieszka, czy w dużych ośrodkach, czy w małych?" - stwierdziła.

Szydło podkreśliła, że "poprzedni rząd prowadził politykę, która miała opierać się wyłącznie na promowaniu dużych ośrodków, a skutek tego był taki, że te małe ośrodki się wyludniały, nie było pracy i upadały zakłady pracy".

"Przykładem tego jest Skarżysko, gdzie z trzech dużych zakładów: Mesko, węzeł kolejowy i odlewni, zostało tylko Mesko. Na szczęście w ciągu tych dwóch lat udało się nieco poprawić kondycję zakładu, dzięki offsetowi. Mamy wszyscy nadzieję, że sytuacja będzie szła w dobrym kierunku. Ale ciągle bezrobocie w tym regionie jest bardzo wysokie, mimo że w ostatnim czasie wyraźnie spadło. To pokazuje, że ciągle w Polsce są takie miejsca, punkty, które muszą być przez cały czas przez rząd wspierane" - powiedziała Szydło. 

Dodała, że mimo tych problemów Skarżysko się rozwija, czego przykładem jest budowa obwodnicy, zostały podjęte decyzje jeśli chodzi o dworzec, będą realizowane też inwestycje w zakresie infrastruktury sportowej.

"To pokazuje, że przy mądrej polityce rządu, przy determinacji władz samorządowych  i lokalnej społeczności dużo można zrobić" - zaznaczyła. 

Dodała, że największym wyzwaniem dla rządu są kwestie demograficzne. Poinformowała, że według prognoz w ciągu kilkunastu lat, jeśli tendencja się nie zmieni, to liczba mieszkańców Polski zmniejszy się o jeden milion.

"To mniej więcej tak, jakby z mapy zniknęło województwo świętokrzyskie. Musimy wspierać politykę prodemograficzną, prorodzinną. Temu służą te projekty, które zostały już wprowadzone w życie, m.in. 500+. W jego wyniku poprawiła się sytuacja polskich rodzin, wyeliminowaliśmy praktycznie ubóstwo wśród dzieci. Ale 500+ plus z założenia był również programem prodemograficznym. Mamy tutaj pozytywne sygnały, że to się powiodło, bo zaczęło się w Polsce rodzić więcej dzieci, niż początkowo zakładano" - poinformowała.

Przypomniała też kolejne programy prospołeczne wprowadzone przez rząd - podniesienie minimalnego wynagrodzenia, stawki godzinnej i minimalnej emerytury. "Dzisiaj ta minimalna gwarantowana emerytura wynosi 1000 złotych, a po waloryzacji  1029 złotych. Wiem, że to jest bardzo mało. Ale cały czas pracujemy nad tym, aby i tutaj sytuacja uległa poprawie. Niebawem przestawimy kolejne propozycje w tej sprawie" - zapewniła.

Podkreśliła, że rząd przeprowadził też reformę edukacji, zdrowia, sądownictwa, programy wsparcia dla przedsiębiorców i obniżył wiek emerytalny, podwyższony przez poprzedni rząd. 

"Dotrzymujemy słowa. Nasze obietnice realizujemy i konsekwentnie idziemy do przodu. Część naszego programu jeszcze nie zrealizowaliśmy, ale do końca kadencji pozostało jeszcze kilkanaście miesięcy" - przypomniała premier.

Poinformowała też o programie, nad którym pracuje razem z premierem Mateuszem Morawieckim - emeryturą dla mam, które urodziły co najmniej czworo dzieci. "Jeśli wychowując dzieci nie były w stanie wypracować sobie emerytury, będą miały gwarantowaną najniższą emeryturę. Jeśli pracowały, to będą miały ją uzupełnioną. Prace nad tym projektem trwają, on zostanie przygotowany do końca wakacji, a później zostanie przedstawiony do debaty parlamentarnej" - obiecała.

Premier mówiła także o przygotowywanych programach wspierających rodziny studenckie - pakiet dla młodych rodziców, którzy studiują i wychowują dzieci oraz projekcie wspierania kultury ludowej i regionalnych artystów. Pierwszy z nich będzie realizowany od przyszłego roku, a drugi ruszy już jesienią. 

"Do końca kadencji zrealizujemy te projekty o których mówiliśmy w 2015 roku" - podsumowała Beata Szydło.

14 kwietnia podczas konwencji PiS "Polska jest jedna" premier Mateusz Morawiecki zapowiedział kilka działań, w tym mniejszy ZUS dla małych firm, obniżenie CIT dla małych i średnich firm do 9 proc., wyprawkę w wysokości 300 zł dla uczniów, 23 mld zł na program dla seniorów Dostępność+, przeznaczenie 5 mld zł na stworzenie funduszu dróg lokalnych. Wicepremier Beata Szydło anonsowała premię za szybkie urodzenie drugiego dziecka i wsparcie kulturalnej aktywności seniorów w mniejszych ośrodkach przed każdym rokiem szkolnym. 

W ramach kampanii "Polska jest jedna" w woj. świętokrzyskim ma się odbyć 25 spotkań z politykami PiS. W maju region odwiedził premier Mateusz Morawiecki.

(PAP)

autor: Janusz Majewski

fot. PAP/Piotr Polak

Warto poczytać

 1. Strazpozarnawiki 22.06.2018

  Bilans ostatniej nocy- ranni, pożary i tysiące ludzi bez prądu

  Strażacy interweniowali ponad 4,3 tys. razy po nawałnicach, które w czwartek przeszły nad Polską - podał w piątek rzecznik Państwowej Straży Pożarnej st. bryg. Paweł Frątczak. Podczas burz 10 osób zostało poszkodowanych. Nadal 74 tys. odbiorców pozbawionych jest prądu.

 2. youtuberzy-21062018-r 21.06.2018

  Gwiazdy Youtube będą promować Polskę. Kogo zaproszono do współpracy?

  Siedmiu twórców kanałów na YouTube o międzynarodowym zasięgu przyjedzie do Polski, na zaproszenie Polskiej Organizacji Turystycznej. "Chcemy pokazać Polskę taką, jaka jest: piękną, nowoczesną, otwartą, z nieszablonową ofertą turystyczną" - mówił szef MSiT Witold Bańka

 3. walesa24052018 21.06.2018

  Wałęsa i Kaczyński szykują się do „wieczności”? Zaskakujący wpis byłego prezydenta

  Do Lecha Wałęsy doszły doniesienia, jakoby Jarosław Kaczyński miał udać się na polityczną emeryturę. Sprawę skomentował w dramatycznych i kontrowersyjnych słowach.

 4. zendaya-lublin-21062018 21.06.2018

  Hit sieci. Została sam na sam z "polskimi faszystami". Opowiada jak udało się jej przetrwać

  Mecz Polski z Senegalem wzbudził ogromne emocje w całym kraju. W strefach kibica zgromadziło się wielu kibiców dopingujących polską reprezentację. Jednak do ciekawego zdarzenia doszło w Lublinie, gdzie wśród obecnych znalazła się sympatyczka Senegalu

 5. trzaskowski21062018 21.06.2018

  Szczyt żenady? Zamiast mieszkańców stolicy na „ławkę Trzaskowskiego” trafiają partyjni działacze

  Trudno jest nie odnieść wrażenia, iż kampania Rafała Trzaskowskiego toczy się od wpadki do wpadki.

 6. bydgoszcz-RM-21062018 21.06.2018

  "Żart" prezydenta Bydgoszczy zdenerwował opozycję

  Podczas środowej sesji Rady Miasta Bydgoszcz zatwierdzono większością głosów sprawozdanie finansowe za rok 2017 r. i udzielone zostało absolutorium władzom miasta

 7. burza21062018 21.06.2018

  Zagrożenie II stopnia dla większości kraju. Spodziewane burze z gradem i niezwykle silny wiatr

  IMGW wydało w czwartek ostrzeżenia przed burzami z gradem: w niemal całym kraju obowiązują alerty co najmniej pierwszego stopnia, a ostrzeżenia drugiego stopnia przynajmniej częściowo dotyczą aż czternastu województw. Wiatr w porywach może wynosić do 100 km/h.

 8. medalt21062018 21.06.2018

  Postawili na medycynę alternatywną. Ich dziecko zmarło z niedożywienia

  Sąd Okręgowy w Nowym Sączu podtrzymał w środę wyrok sądu pierwszej instancji skazując znachora z Nowego Sącza Marka H. na 3,5 roku więzienia - poinformowało w środę Radio Kraków. H. udzielał rodzicom półrocznej dziewczynki pseudolekarskich porad, dziecko zmarło z niedożywienia.

CS156fotoMINI

Czas Stefczyka 156/2018

PDF (8,87 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook