Jedynie prawda jest ciekawa


Szydło: "Dzisiaj jest bardzo ważny dzień"

01.04.2016

W piątek ruszył program Rodzina 500 plus; premier Beata Szydło przed godz. 11 poinformowała, że przez internet złożono już ponad 20 tys. wniosków o świadczenie. Podkreślała, że program pomoże rodzinom i przyczyni się m.in. do poprawy wskaźników demograficznych.

"Dzisiaj jest bardzo ważny dzień - ruszył program Rodzina 500 plus" - powiedziała premier. Jak dodała, pierwsze wnioski zostały złożone już po północy; po pół godzinie było ich już ponad 70. "Na ten moment jest ponad 20 tys. wniosków poprzez internet" - poinformowała szefowa rządu. "Ruszamy w Polskę, ruszamy we wszystkich województwach, ruszają +busy 500 plus+, w których będzie można uzyskać informacje" - dodała. 

Premier wyraziła satysfakcję z wprowadzenia programu w tak krótkim czasie. "We wrześniu 2015 r. dałam słowo, że ten program wejdzie w życie, kiedy Prawo i Sprawiedliwość będzie tworzyło rząd i tak się stało" - powiedziała Szydło. "Wszystkie polskie rodziny, które spełniają warunki, będą mogły w tej chwili, od dnia dzisiejszego składać wnioski i będą otrzymywały wsparcie na wychowanie dzieci" - zapewniła. 

Szydło zaznaczyła, że ważny jest także aspekt demograficzny programu. "Polska potrzebuje dzisiaj dobrej polityki prorodzinnej, dobrej polityki prodemograficznej. To jest pierwszy (...) tak całościowy, kompleksowy, prawdziwy program prorodzinny" - mówiła. Premier zwróciła również uwagę na skutki gospodarcze programu; przypomniała, że w tym roku zostanie na niego przeznaczonych ponad 17 mld zł, a w przyszłym - ponad 20 mld. 

"To będzie zastrzyk dla polskiej gospodarki" - mówiła. "Rodzina jest najlepszą inwestycją, a dziecko to nie jest koszt, tylko właśnie inwestycja" - powiedziała premier. "To przesłanie przyczyni się do tego, że będziemy mogli z satysfakcją za kilka lat powiedzieć, że program spełnił nasze oczekiwania, że poprawiły się wskaźniki demograficzne, że polskie rodziny dzięki naszemu programowi są bezpieczniejsze, mogą planować swoją przyszłość; dla wielu rodzin to będzie faktycznie ogromna poprawa egzystencjalna, że wszystkie te założone cele będą spełnione" - dodała. 

Program "Rodzina 500 plus" ruszył w piątek. Wniosek o świadczenie wychowawcze można złożyć w gminie, za pośrednictwem Poczty Polskiej oraz online. Na złożenie pierwszego wniosku są trzy miesiące. Aby otrzymać świadczenie z wyrównaniem od 1 kwietnia, wniosek należy złożyć do 1 lipca włącznie. Świadczenie wychowawcze w wysokości 500 zł rodzice otrzymają niezależnie od dochodu na drugie i kolejne dzieci, do ukończenia przez nie 18. roku życia. W przypadku rodzin z dochodem poniżej 800 zł netto na osobę (lub 1200 zł dla rodzin z dzieckiem niepełnosprawnym) wsparcie będzie przysługiwać także na pierwsze. 

Wsparciem objętych zostanie 2,7 mln rodzin, które otrzymają świadczenia na 3,7 mln dzieci.

kk/PAP

[fot. PAP/Radek Pietruszka]

CS156fotoMINI

Czas Stefczyka 156/2018

PDF (8,87 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook