Jedynie prawda jest ciekawa


Szumełda szefem KOD na Pomorzu, Karyś na Podkarpaciu

05.02.2017

Radomira Szumełda został wybrany w sobotę na przewodniczącego regionu Pomorskiego KOD, a Kuba Karyś został szefem KOD na Podkarpaciu.

Radomira Szumełda został wybrany w sobotę na przewodniczącego regionu Pomorskiego KOD, a Kuba Karyś został szefem KOD na Podkarpaciu. Szumełda był jedynym kandydatem na to stanowisko, poparło go 88 proc. głosujących. Na Podkarpaciu było dwoje kandydatów.

W sobotę w Gdańsku podczas walnego zebrania członków Komitetu Obrony Demokracji dotychczasowy koordynator stowarzyszenia na Pomorzu, Radomir Szumełda został wybrany na przewodniczącego KOD na Pomorzu. Był jedynym kandydatem, poparło go 290 osób czyli 88 proc. głosujących. "Mocny mandat, który bardzo zobowiązuje" - skomentował. Przeciwnych jego kandydaturze było 28 głosujących.

Jak powiedział w rozmowie z PAP, najważniejsze dla niego jest teraz "przede wszystkim odbudowanie zaufania do KOD". "Po tych naszych wewnętrznych problemach na pewno to zaufanie jest nadwyrężone" - dodał. Wyjaśnił, że to zaufanie chce odbudowywać przede wszystkim poprzez - jak powiedział - "transparentność, transparentność i jeszcze raz transparentność, zwłaszcza w obszarze finansów". "To jest to, czego nam brakowało tak naprawdę, np. każdy wydatek powyżej tysiąca złotych, protokół z każdej kwesty, zbiórki publicznej czy kwartalne raporty finansowane powinny być publikowane na stronach internetowych" - tłumaczył.

Jako ważne zadanie wymienił tez budowę "pozytywnych programów". "Musimy zacząć budować pozytywne programy, zarówno regionalnie jak i centralnie czyli musimy pokazać naszą wizję Polski XXI wieku" - wyjaśnił.

Za istotne zadanie dla stowarzyszenia uważa też konieczność budowy swojego zaplecza intelektualnego. "Żeby wiedzieć, w jaki sposób w różnych sprawach reagować na to, co wyprawia władza centralna ale też samorządy"- tłumaczył. Powiedział, że KOD chce budować, "mikrośrodowiska w powiatach, gminach na Pomorzu". Poinformował, że na Pomorzu KOD ma 849 członków. Radomir Szumełda ma 45 lat, od 1994 roku jest przedsiębiorcą, od 15 lat prowadzi dwie spółki gastronomiczne. Przez 10 lat był członkiem PO, z której list dwukrotnie - bez powodzenia - startował w wyborach do Sejmu. Podkreślił, że "nigdy nie pełnił żadnej funkcji w PO i o takie się nie ubiegał". Opuścił partię tydzień po ostatnich wyborach parlamentarnych jesienią 2015 roku. Szumełda jest jednym z liderów KOD w kraju. Podał, że wybory przewodniczącego stowarzyszenia mogą odbyć się na przełomie marca i kwietnia. Zaznaczył, że "musimy poczekać na wyniki prac komisji rewizyjnej i firmy audytorskiej bo bez tego wybory nie miałyby sensu". Powiedział, że "prawdopodobnie będzie kandydował do zarządu głównego KOD a na przewodniczącego prawdopodobnie nie".

Do pomorskiego regionalnego Zarządu stowarzyszenia wybrani zostali: Maja Augustynek, Jacek Kędra, Katarzyna Wiśniewska, Michał Piotr Szulc, Kacper Pawlaczyk i Tomasz Bemben.

W sobotę odbyły się wybory władz regionalnych KOD także na Podkarpaciu. Przewodniczącym został dotychczasowy koordynator regionu, 46-letni Kuba Karyś z Rzeszowa. Jego kontrkandydatką była Anna Grad-Mizgała z Przemyśla. Karyś otrzymał 95 głosów, a na Grad-Mizgałę głosowało 47 osób.

W sobotnim zebraniu podkarpackiego KOD w Rzeszowie uczestniczyły 144 osoby. Gośćmi zjazdu byli Mateusz Kijowski i Krzysztof Łoziński. Karyś powiedział PAP, że gdyby obaj ubiegali się o przywództwo w KOD, to on poparłby Łozińskiego. Na początku stycznia "Rzeczpospolita" i portal Onet podały, że pieniądze ze zbiórek publicznych na KOD trafiały do firmy lidera KOD Mateusza Kijowskiego i jego żony Magdaleny Kijowskiej. Chodzi o faktury na łączną kwotę 91 tys. 143,5 zł za usługi informatyczne, jakie firma Kijowskiego wykonała dla Komitetu. Kijowski mówił wtedy, że pieniądze, które trafiły na konto spółki MKM-Studio, nie pochodzą "z puszek", lecz z darowizn. Zapowiedział również, że przedstawi informacje i dokumenty wyjaśniające okoliczności sprawy finansowania. Przeprosił za przyczynienie się do kryzysowej sytuacji w KOD.

[fot. PAP/Jan Dzban]

(PAP)/ems

Warto poczytać

 1. petru09042018 19.07.2018

  Troje posłów z zakazem wjazdu na teren Sejmu

  Troje posłów - Ryszard Petru, Joanna Schmidt i Joanna Scheuring-Wielgus, którzy w środę uczestniczyli w zorganizowaniu transportu na teren Sejmu osobom postronnym, nie może wjeżdżać do parlamentu do końca bieżącego posiedzenia - poinformował dyrektor Centrum Informacyjne Sejmu Andrzej Grzegrzółka.

 2. weiss19072018 19.07.2018

  Szewach Weiss naprawdę obraził Polaków. Tłumaczenie nie pozostawia złudzeń

  W niedawno przeprowadzonym wywiadzie prof. Szewach Weiss wypowiadał się na temat relacji polsko-żydowskich w kontekście II wojny światowej. Jak donoszą angielskojęzyczne media, profesor miał oskarżyć polski rząd na uchodźstwie o mordowanie żydów.

 3. cba18072018 18.07.2018

  Przemysław M. zatrzymany przez CBA. Podejrzany o udział w grupie przestępczej wyłudzającej podatek VAT

  Dzięki wspólnej pracy CBA, ABW i Prokuratury Okręgowej w Zamościu zatrzymano dziś członków zorganizowanej grupy przestępczej, która w latach 2015-2016 działając wspólnie i w porozumieniu naraziła Skarb Państwa na straty sięgające blisko 7 milionów złotych

 4. mazurek09032018 18.07.2018

  To będzie najważniejsza komisja śledcza w tej kadencji. Znamy kandydatów PiS

  Kazimierz Smoliński, Małgorzata Janowska, Marcin Horała, Wojciech Murdzek, Andrzej Matusiewicz, zostaną zgłoszeni jako kandydaci PiS do komisji śledczej ds. VAT

 5. sejm180702018 18.07.2018

  Skandaliczne sceny. Tłum pod Sejmem zaatakował Kornela Morawieckiego!

  Protestujący w środę pod Sejmem chcieli uniemożliwić wyjście marszałkowi seniorowi Kornelowi Morawieckiemu

 6. rostowski18072018 18.07.2018

  Czas na trudne pytania. Rostowski przed komisją śledczą ds. Amber Gold

  W środę po godz. 10 sejmowa komisja śledcza rozpoczęła posiedzenie, na którym przesłuchuje b. ministra finansów w rządzie PO-PSL Jana Vincenta Rostowskiego.

 7. gersdorf03072018 18.07.2018

  Gersdorf: Jestem I prezesem SN do 2020 roku, nikt tego nie zmieni

  Jestem I prezesem Sądu Najwyższego do 2020 r., nikt tego nie zmieni, bo normy konstytucyjne są najważniejsze i nie można ich zmieniać zwykłymi ustawami – powiedziała dziennikarzom Małgorzata Gersdorf, która w środę przybyła do Sądu Najwyższego.

 8. sejm18072018 18.07.2018

  Rozpoczęło się trzydniowe posiedzenie sejmu. Czym zajmą się posłowie?

  Sejm, który w środę po godz. 9 rozpoczął trzydniowe posiedzenie, zajmie się projektem PiS zmian w Kodeksie wyborczym dotyczącym wyborów do PE, projektem dot. zmian w procedurze wyboru I prezesa SN oraz projektem zmian w Prawie o prokuraturze, w ustawie o SN oraz w ustawie o KRS.

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook