Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Szpitale skarżą NFZ do UOKiK

20.08.2013

Szpitale mają dość działania Narodowego Funduszu Zdrowia, który ich zdaniem nadużywa dominującej pozycji na rynku stosując system rozliczania świadczeń leczniczych, który wpędza je w długi – donosi RFM.FM.

Dlatego kilkadziesiąt szpitali zdecydowało się na złożenie w Urzędzie Ochrony Konkurencji i Konsumentów zawiadomienie o podejrzeniu stosowania przez NFZ praktyk ograniczających konkurencję.

To kolejny krok w walce szpitali z niekorzystnym dla nich systemem rozliczeń. Szpitale już wcześniej zwracały się w tej sprawie do Ministra Zdrowia, jednak odpowiedzi jakie przychodziły z resortu były stale wymijające.

Sprawa dotyczy kolejności rozliczania świadczeń które są kontraktowane przez NFZ. Jak podaje RMF.FM:

"Jeżeli szpital w ramach limitu może wykonać operacje u dwóch pacjentów i przeprowadzi je w ramach planowych świadczeń (zapisy i kolejka), a później, w czasie tego samego okresu rozliczeniowego - będzie musiał wykonać taką samą operację dwóm kolejnym pacjentom, które trafiły do szpitala w trybie nagłym, np. po wypadku - to NFZ zapłaci szpitalowi tylko za pacjentów z wypadku".

W takim wypadku szpitale tracą często dziesiątki tysięcy złotych za zabiegi wykonane wcześniej, zgodnie z przysługującym im limitem. Jak podkreślają przedstawiciele szpitali – placówki nie mogą odmówić pomocy medycznej w nagłych przypadkach.

Szpitale w swoim wniosku do UOKiK powołały się na zapisy mówiące o nadużyciu pozycji dominującej przez NFZ, która polega na narzucaniu uciążliwych warunków umów, przynoszących funduszowi nieuzasadnione korzyści.

Zainteresował Cię artykuł? Zapraszamy na profil Stefczyk.info na Facebooku!

PAP,lz

[fot: sxc.hu]

Słowa kluczowe:

szpital

,

UOKiK

,

NFZ

CS145fotMINI

Czas Stefczyka 145/2017

PDF (8,85 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook