Jedynie prawda jest ciekawa


Szpitale skarżą NFZ do UOKiK

20.08.2013

Szpitale mają dość działania Narodowego Funduszu Zdrowia, który ich zdaniem nadużywa dominującej pozycji na rynku stosując system rozliczania świadczeń leczniczych, który wpędza je w długi – donosi RFM.FM.

Dlatego kilkadziesiąt szpitali zdecydowało się na złożenie w Urzędzie Ochrony Konkurencji i Konsumentów zawiadomienie o podejrzeniu stosowania przez NFZ praktyk ograniczających konkurencję.

To kolejny krok w walce szpitali z niekorzystnym dla nich systemem rozliczeń. Szpitale już wcześniej zwracały się w tej sprawie do Ministra Zdrowia, jednak odpowiedzi jakie przychodziły z resortu były stale wymijające.

Sprawa dotyczy kolejności rozliczania świadczeń które są kontraktowane przez NFZ. Jak podaje RMF.FM:

"Jeżeli szpital w ramach limitu może wykonać operacje u dwóch pacjentów i przeprowadzi je w ramach planowych świadczeń (zapisy i kolejka), a później, w czasie tego samego okresu rozliczeniowego - będzie musiał wykonać taką samą operację dwóm kolejnym pacjentom, które trafiły do szpitala w trybie nagłym, np. po wypadku - to NFZ zapłaci szpitalowi tylko za pacjentów z wypadku".

W takim wypadku szpitale tracą często dziesiątki tysięcy złotych za zabiegi wykonane wcześniej, zgodnie z przysługującym im limitem. Jak podkreślają przedstawiciele szpitali – placówki nie mogą odmówić pomocy medycznej w nagłych przypadkach.

Szpitale w swoim wniosku do UOKiK powołały się na zapisy mówiące o nadużyciu pozycji dominującej przez NFZ, która polega na narzucaniu uciążliwych warunków umów, przynoszących funduszowi nieuzasadnione korzyści.

Zainteresował Cię artykuł? Zapraszamy na profil Stefczyk.info na Facebooku!

PAP,lz

[fot: sxc.hu]

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook