Jedynie prawda jest ciekawa

Szpital bezpodstawnie hospitalizował 600 osób

22.04.2014

Prokuratura na wniosek Narodowego Funduszu Zdrowia bada, czy szpital w Biłgoraju przyjął o 600 pacjentów za dużo.


W 2013 r. NFZ przeprowadził w placówce kontrolę. Jej wynikiem było skierowanie wniosku do prokuratury. Fundusz miał zastrzeżenia co do liczby osób, którym szpital udzielił pomocy. Zdaniem lubelskiego NFZ-u bezpodstawnie hospitalizował 600 osób. Prokuratura, prowadząc postępowanie w sprawie, przesłuchuje jako świadków pacjentów szpitala.

-To niedopuszczalne, że nie będący specjalistami urzędnicy decydują, czy nasi lekarze postępowali właściwie – mówi wiceprezes spółki prowadzącej szpital.

Jak tłumaczy dyrektor szpitala, wyjaśnień, które w tej sprawie złożyli lekarze, w ogóle nie wzięto pod uwagę. – W tej sytuacji spółka złożyła skargę na czynności lubelskiego oddziału NFZ do centrali. Skarga została rozpatrzona pozytywnie. Oznacza to, że kontrola formalnie niczego jeszcze nie zakwestionowała – podkreśla dr Piotr Krawiec, dyrektor szpitala.

- To niedopuszczalne, że kontrolujący nas urzędnicy, nie będąc specjalistami, weryfikują retrospektywnie, czy nasi lekarze postępowali właściwie – mówi Dziennikowi Wschodniemu dr Piotr Ruciński, wiceprezes spółki zarządzającej szpitalem.

– Przeżyłem w swojej karierze konsekwencje odesłania pacjenta do leczenia ambulatoryjnego i mówię: „Panie kontrolerze, panie prokuratorze, przyjdźcie do izby przyjęć i sami podpisujcie się pod odmowami przyjęcia pacjentów do szpitala” – dodaje.


ann/dziennikwschodni.pl

 

[FOT. freeimages.com]

CS148fotMINI

Czas Stefczyka 148/2017

PDF (10,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook