Jedynie prawda jest ciekawa


Szokujące słowa posła Nowoczesnej. Według niego rzeź wołyńska miała miejsce bo Polacy... zbyt wiele wymagali!

06.03.2018
PudlowskiTVPInfo
Szokujące słowa posła Nowoczesnej. Według niego rzeź wołyńska miała miejsce bo Polacy... zbyt wiele wymagali!

- Polacy ponad miarę wymagali od ukraińskich pracowników, oni przynajmniej tak tłumaczą się dlaczego nastąpiła Rzeź Wołyńska - tłumaczył Paweł Pudłowski z Nowoczesnej w poniedziałkowym programie "Minęła 8".

- Uważam, że dyplomacja polska powinna zabiegać o jak najczęstszy dialog z Ukrainą i o rozmowę o historii, która jest trudna. Rzeczywiście, wymagaliśmy będąc tam pracy ponad miarę i Rzeź Wołyńska… - tak poseł Pudłowski komentował manifestację ukraińskich nacjonalistów we Lwowie. W tym momencie Adrian Klarenbach nie wytrzymał: Gdzie, gdzie? Wymagaliśmy czego? Panie pośle, co pan mówi? Przepraszam, ale czy wy w Nowoczesnej wszyscy macie jakieś nowoczesne podejście do historii? O czym pan mówi? - pytał Klarenbach.

- Mówię o tym, że Polacy ponad miarę wymagali od ukraińskich pracowników, oni przynajmniej tak tłumaczą się dlaczego nastąpiła Rzeź Wołyńska. Czy pan redaktor tego nie słyszy? Miny świadczą o tym że jednak słyszy - odpowiedział Pudłowski.

-W takim razie, Gdy szedł Bandera, czy też ludzie związani z OUN/UPA i „riezali” swoich za to, że się związali z Polakami, to było też wymaganie czegoś ponad stan? Proszę mi powiedzieć, czy ci Ukraińcy, którzy ponieśli śmierć za to, że ratowali Polaków, też od nich wymagano ponad stan? O czym pan mówi w ogóle? - pytał Klarenbach. W odpowiedzi usłyszał, że jego wzbudzenie jest dowodem na to jak trudna jest ta historia. 

- Nie. Ona jest bardzo prosta. W tym wypadku jest zero-jedynkowa - przekonywał Klarenbach. - Nie, historia naszych relacji z Ukrainą jest bardzo trudna, o czym również świadczą obrazki ze Lwowa. Właściwa reakcja, po tamtej stronie, powinna być, podobnie jak reakcja polskiego MSW na to co się dzieje podczas Marszu Niepodległości - tłumaczył Pudłowski.

Po zakończeniu programu poseł skomentował swoje słowa za pośrednictwem Facebooka. - Choćbyśmy bardzo chcieli historia relacji Polski i Ukrainy nie jest jednoznaczna, czarno-biała czy „zero-jedynkowa”. Zaznaczam przy tym, że potępiam rzeź wołyńską i głosowałem za uznaniem jej jako aktu ludobójstwa. Są jednak karty naszej wspólnej historii, które również przez Polaków pisane byłby krwawymi zgłoskami. Do nich należą lata wyzysku ludności ukraińskiej. Nie usprawiedliwiają one mordów, ale są częścią naszej wspólnej historii i są przez Ukraińców podnoszone - napisał. 

Jak dodał Pudłowski, nasze pojednanie "wymaga otwartości na wszystkie te dzieje i wzajemną wrażliwość wyrządzonych cierpień."  - W interesie polskiej racji stanu jest by nasze narody pogodziły się z inną percepcją i oceną naszych krajów co do zdarzeń które miały miejsce. Moim zdaniem, powinniśmy pokazać, że po naszej stronie jest wola budowy dobrych relacji, że dostrzegamy również nasze grzechy. Na pojednaniu, udanej współpracy strategicznej i gospodarczej tak Polska jaki i Ukraina zyskają - przekonuje.


kh
Fot: TVPscreenshot

Warto poczytać

 1. pispzpr21072018 22.07.2018

  Zdewastowano biura parlamentarzystów PiS. Wandale pomazali je farbą

  Przed wejściem do biura pojawił się napis: "Czas na sąd ostateczny", a na drzwiach i oknach napisano: "PZPR".

 2. policja21072018 21.07.2018

  Tak amerykańska policja radzi sobie z demonstrantami

  Warto zestawić obrazki z Polski z tymi, na których widać zachowanie amerykańskich funkcjonariuszy.

 3. monika-miller 21.07.2018

  Seksowna wnuczka Leszka Millera wyjawiła swój sekret. Ostra reakcja dziadka!

  Monika Miller to prawdziwa gwiazda mediów społecznościowych. Znana jest jest nie tylko z powodu swojej urody i dużej liczby tatuaży. Wnuczka Leszka Millera lubi też zaskoczyć media oryginalną i ciekawą wypowiedzią. Nie inaczej było ostatnio, gdy... pochwaliła się swoją biseksualną orientacją.

 4. policja-20072018 21.07.2018

  Dziennikarz TVN wzywał policję do zaatakowania polityków?

  Prowadzący program w TVN24 nawoływał polską policję do wypowiedzenia posłuszeństwa władzy państwowej; czy Discovery akceptuje taki przekaz swojej telewizji? - zapytał w sobotę na Twitterze wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński

 5. w-tyle-wizji-21072018 21.07.2018

  Wzruszający apel prawnuka polskiego bohatera. Ta wypowiedź przejdzie do historii!

  Piątkowe wydanie „W tyle wizji” zostało całkowicie poświęcone protestom przed gmachem Sejmu oraz Małgorzacie Gersdorf

 6. policjasejm21072018 21.07.2018

  Cztery osoby w areszcie po protestach przed Sejmem. Dziennikarz Gazety Wyborczej namawia do walki z policją

  Do „odbijania” zatrzymanych i walki z policją namawiał protestujących Wojciech Czuchnowski, dziennikarz Gazety Wyborczej.

 7. schmidt-20072018 20.07.2018

  Schmidt usprawiedliwia akcję z bagażnikiem. Absurdalne tłumaczenie

  Posłanka Joanna Schmidt na antenie Polsat News odniosła się do ostatnich wydarzeń przed gmachem polskiego Sejmu. Parlamentarzystka zdecydowała się na przewiezienie dwóch osób w bagażniku swojego samochodu

 8. Petruflickr 20.07.2018

  Skandaliczny wpis Petru! Polityk zaatakował Annę Walentynowicz

  Sejm przyjął dziś większością głosów uchwałę w sprawie ustanowienia roku 2019 Rokiem Anny Walentynowicz.

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook