Jedynie prawda jest ciekawa


Szokujące oświadczenie na temat obecności Prezes SN u Prezydenta

19.09.2017

- Każdemu z nas zdarzają się kroki podjęte bezrefleksyjnie - napisał rzecznik prasowy SN, Michał Laskowski.

 "Wobec licznych komentarzy związanych z obecnością I Prezesa SN na uroczystości wręczenia przez Pana Prezesa nominacji Panu Justynowi Piskorskiemu, w imieniu, w imieniu Pani Małgorzaty Gersdorf proszę o przyjęcie zapewnienia, że w trudnym okresie stresów i przepracowania, każdemu z nas zdarzają się kroki podjęte bezrefleksyjnie, z przeoczeniem specyficznych uwarunkowań, które powinny być brane pod uwagę w działalności publicznej Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego." - czytamy w oświadczeniu opublikowanym na stronie internetowej Sądu Najwyższego.


To, że takie oświadczenie naprawdę pojawiło się na stronie Sądu Najwyższego, potwierdził chwilę później członek Komisji Weryfikacyjnej ds warszawskiej reprywatyzacji, Sebastian Kaleta.Czy Pani Prezes Gersdorf również orzeka jak to ujęto w tym oświadczeniu "bezrefleksyjnie"? - zapytał chwilę później Kaleta.


Obecność I Prezes SN na zaprzysiężeniu sędziego Piskorskiego wywołała burzę wśród środowisk niechętnych "totalnej opozycji". - Pamiętacie list pani Gersdorf do sędziów o ciężkim czasie próby? No to dziś miała swoj test. Oblała koncertowo. - napisał wczoraj Tomasz Lis. - Pani prezes Gersdorf niepotrzebnie żyruje swoją obecnością zaprzysiężenie dublera dublera. To jest kompletna schizofrenia. - dodała Renata Grochal. 

Prezydent Andrzej Duda odebrał w poniedziałek ślubowanie od nowego sędziego TK Justyna Piskorskiego, który został wybrany w miejsce zmarłego w lipcu br. sędziego Lecha Morawskiego.

Jak podkreślił prezydent, Piskorski specjalizuje się m.in. w prawie porównawczym między prawem polskim a unijnym, a także prawem niemieckim. W opinii Dudy "doktryna prawa niemieckiego" jest bardzo ważna, jeżeli chodzi o "kształtowanie instytucji prawnych w Polsce", a niemiecki Trybunał Konstytucyjny tworzy taką przestrzeń prawną w kwestii relacji między niemieckim prawem a prawem UE, którą on osobiście uważa za "w jakimś sensie wzorcową; gdzie prymat zdecydowanie przyznaje się prawu krajowemu".

Uroczystość odbyła się w Pałacu Prezydenckim bez udziału mediów. Transmisję udostępniono na stronie prezydent.pl. W uroczystości wzięli udział m.in. marszałek Senatu Stanisław Karczewski, I prezes SN Małgorzata Gersdorf, szefowa Kancelarii Prezydenta Halina Szymańska, wiceprezes TK Mariusz Muszyński, szefowa Kancelarii Sejmu Agnieszka Kaczmarska oraz dyrektor Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury Małgorzata Manowska.

Andrzej Duda, jak mówił, bardzo cieszy się, że jako prezydent mógł odebrać ślubowanie sędziowskie od kolejnego sędziego TK, "który przystępuje do pracy w tym niezwykle ważnym organie władzy sądowniczej". - Cieszę się tym bardziej, że jest pan profesor (Piskorski - PAP) przedstawicielem dosyć młodego pokolenia prawników Rzeczypospolitej. Myślę, że można śmiało powiedzieć, że jest pan prawnikiem w kwiecie wieku - podkreślił.

Prezydent podkreślił ponadto, że Piskorski przychodzi na miejsce prof. Lecha Morawskiego, który - jak mówił - "był wybitny, jeżeli chodzi o naukę prawa".

W piątek Sejm wybrał Justyna Piskorskiego, kandydata PiS, na sędziego Trybunału Konstytucyjnego. Piskorskiego wybrano w miejsce zmarłego w lipcu br. sędziego Lecha Morawskiego, którego Sejm wybrał do TK w grudniu 2015 roku.

Ówczesny prezes TK Andrzej Rzepliński przez ponad rok - podobnie jak wybranych wtedy Mariusza Muszyńskiego i Henryka Ciocha - nie dopuszczał go do orzekania. Powoływał się na wyroki TK z grudnia 2015 r. o tym, że ich miejsca są zajęte przez trzech sędziów wybranych w październiku 2015 r. (od których prezydent Andrzej Duda nie przyjął ślubowania - PAP) na podstawie prawnej uznanej przez TK za zgodną z konstytucją. Do orzekania Morawski został ostatecznie dopuszczony po 20 grudnia 2016 r., kiedy prezesem TK - po zakończeniu kadencji Rzeplińskiego - została Julia Przyłębska.

46-letni Piskorski, dr hab. nauk prawnych, pracuje na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, gdzie kieruje Katedrą Prawa Karnego wydziału prawa. Zajmuje się zagadnieniami prawa karnego, polityki kryminalnej i kryminologii. Odbył aplikację prokuratorską.

PAP/KH

Warto poczytać

 1. ipn23042018 23.04.2018

  Ważna opinia! K. Szwagrzyk: "W Jedwabnem powinna zostać wznowiona ekshumacja"

  "Ekshumacja w Jedwabnem, gdzie 10 lipca 1941 r. doszło do masowej zbrodni na ludności żydowskiej, powinna zostać wznowiona"

 2. prezduda23042018 23.04.2018

  Szef kancelarii premiera o decyzji prezydenta Dudy: "To jest wielkie zaniedbanie"

  "Jestem bardzo niezadowolony z braku ustawy degradacyjnej; bardzo liczyłem, że zostanie ona podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę."

 3. Niedzielabezhandlu 23.04.2018

  Nadchodzi apokalipsa. Znany kabaret znakomicie wyśmiał panikę związaną z zakazem handlu w niedzielę [WIDEO]

  Rodziny walczące o przetrwanie. Pustka wokół centrów handlowych. Wojsko traci kontrolę, a na czarnym rynku ceny osiągają zawrotne sumy

 4. dontusk23042018 23.04.2018

  Tusk: nie odpowiadałem politycznie za projekt wizyty L. Kaczyńskiego w Katyniu

  "Politycznie nie odpowiadałem za projekt wizyty prezydenta Lecha Kaczyńskiego 10 kwietnia 2010 r. w Katyniu"

 5. Wiezienie1 23.04.2018

  Były poseł Samoobrony rosyjsko-chińskim szpiegiem. Jest akt oskarżenia

  Mateusz P. osiągnął pokaźne korzyści majątkowe współpracując z wywiadem Rosji; pracował też na rzecz Chin - zarzuca mu prokuratura w akcie oskarżenia skierowanym do Sądu Okręgowego w Warszawie. Lider partii Zmiana jest w areszcie od maja 2016 r

 6. Lis23042018 23.04.2018

  Lis próbował uderzyć w Kaczyńskiego posuwając się do manipulacji. Nie wyszło

  Zdjęcie wychodzącego z domu Donalda Tuska stało się dla redaktora naczelnego "Newsweeka" okazją do manipulacji

 7. tusk23042018 23.04.2018

  "Tusk powinien być napiętnowany za szkodliwe decyzje ws. Smoleńska"

  Donald Tusk powinien być napiętnowany za szkodliwe decyzje jakie podejmował po katastrofie smoleńskiej; obiecywał, że państwo zrobi wszystko, by szybko i skutecznie ją wyjaśnić i tutaj skłamał - podkreślił w poniedziałek szef KSRM Jacek Sasin

 8. duda08032018 23.04.2018

  Prezydent pod ostrzałem. Namawiają go do zmiany decyzji

  Referendum konsultacyjne ws. konstytucji to autorski pomysł prezydenta Andrzeja Dudy; wycofanie się z niego byłoby dobry krokiem - ocenił w poniedziałek szef KSRM Jacek Sasin. Jego zdaniem referendum ma sens wtedy, gdy poddaje się pod nie "pewne gotowe propozycje"

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook