Jedynie prawda jest ciekawa


Szokujące oświadczenie na temat obecności Prezes SN u Prezydenta

19.09.2017

- Każdemu z nas zdarzają się kroki podjęte bezrefleksyjnie - napisał rzecznik prasowy SN, Michał Laskowski.

 "Wobec licznych komentarzy związanych z obecnością I Prezesa SN na uroczystości wręczenia przez Pana Prezesa nominacji Panu Justynowi Piskorskiemu, w imieniu, w imieniu Pani Małgorzaty Gersdorf proszę o przyjęcie zapewnienia, że w trudnym okresie stresów i przepracowania, każdemu z nas zdarzają się kroki podjęte bezrefleksyjnie, z przeoczeniem specyficznych uwarunkowań, które powinny być brane pod uwagę w działalności publicznej Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego." - czytamy w oświadczeniu opublikowanym na stronie internetowej Sądu Najwyższego.


To, że takie oświadczenie naprawdę pojawiło się na stronie Sądu Najwyższego, potwierdził chwilę później członek Komisji Weryfikacyjnej ds warszawskiej reprywatyzacji, Sebastian Kaleta.Czy Pani Prezes Gersdorf również orzeka jak to ujęto w tym oświadczeniu "bezrefleksyjnie"? - zapytał chwilę później Kaleta.


Obecność I Prezes SN na zaprzysiężeniu sędziego Piskorskiego wywołała burzę wśród środowisk niechętnych "totalnej opozycji". - Pamiętacie list pani Gersdorf do sędziów o ciężkim czasie próby? No to dziś miała swoj test. Oblała koncertowo. - napisał wczoraj Tomasz Lis. - Pani prezes Gersdorf niepotrzebnie żyruje swoją obecnością zaprzysiężenie dublera dublera. To jest kompletna schizofrenia. - dodała Renata Grochal. 

Prezydent Andrzej Duda odebrał w poniedziałek ślubowanie od nowego sędziego TK Justyna Piskorskiego, który został wybrany w miejsce zmarłego w lipcu br. sędziego Lecha Morawskiego.

Jak podkreślił prezydent, Piskorski specjalizuje się m.in. w prawie porównawczym między prawem polskim a unijnym, a także prawem niemieckim. W opinii Dudy "doktryna prawa niemieckiego" jest bardzo ważna, jeżeli chodzi o "kształtowanie instytucji prawnych w Polsce", a niemiecki Trybunał Konstytucyjny tworzy taką przestrzeń prawną w kwestii relacji między niemieckim prawem a prawem UE, którą on osobiście uważa za "w jakimś sensie wzorcową; gdzie prymat zdecydowanie przyznaje się prawu krajowemu".

Uroczystość odbyła się w Pałacu Prezydenckim bez udziału mediów. Transmisję udostępniono na stronie prezydent.pl. W uroczystości wzięli udział m.in. marszałek Senatu Stanisław Karczewski, I prezes SN Małgorzata Gersdorf, szefowa Kancelarii Prezydenta Halina Szymańska, wiceprezes TK Mariusz Muszyński, szefowa Kancelarii Sejmu Agnieszka Kaczmarska oraz dyrektor Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury Małgorzata Manowska.

Andrzej Duda, jak mówił, bardzo cieszy się, że jako prezydent mógł odebrać ślubowanie sędziowskie od kolejnego sędziego TK, "który przystępuje do pracy w tym niezwykle ważnym organie władzy sądowniczej". - Cieszę się tym bardziej, że jest pan profesor (Piskorski - PAP) przedstawicielem dosyć młodego pokolenia prawników Rzeczypospolitej. Myślę, że można śmiało powiedzieć, że jest pan prawnikiem w kwiecie wieku - podkreślił.

Prezydent podkreślił ponadto, że Piskorski przychodzi na miejsce prof. Lecha Morawskiego, który - jak mówił - "był wybitny, jeżeli chodzi o naukę prawa".

W piątek Sejm wybrał Justyna Piskorskiego, kandydata PiS, na sędziego Trybunału Konstytucyjnego. Piskorskiego wybrano w miejsce zmarłego w lipcu br. sędziego Lecha Morawskiego, którego Sejm wybrał do TK w grudniu 2015 roku.

Ówczesny prezes TK Andrzej Rzepliński przez ponad rok - podobnie jak wybranych wtedy Mariusza Muszyńskiego i Henryka Ciocha - nie dopuszczał go do orzekania. Powoływał się na wyroki TK z grudnia 2015 r. o tym, że ich miejsca są zajęte przez trzech sędziów wybranych w październiku 2015 r. (od których prezydent Andrzej Duda nie przyjął ślubowania - PAP) na podstawie prawnej uznanej przez TK za zgodną z konstytucją. Do orzekania Morawski został ostatecznie dopuszczony po 20 grudnia 2016 r., kiedy prezesem TK - po zakończeniu kadencji Rzeplińskiego - została Julia Przyłębska.

46-letni Piskorski, dr hab. nauk prawnych, pracuje na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, gdzie kieruje Katedrą Prawa Karnego wydziału prawa. Zajmuje się zagadnieniami prawa karnego, polityki kryminalnej i kryminologii. Odbył aplikację prokuratorską.

PAP/KH

Warto poczytać

 1. orlik170702018 17.07.2018

  „Orliki” się rozpadają. Nawet Wyborcza przyznaje, że sztandarowy projekt rządu PO-PSL okazał się klapą

  Ten pomysł miał być jednym z największych osiągnięć rządu Donalda Tuska

 2. konstanty-rokicki17072018 17.07.2018

  Uratował ogromną liczbę istnień w czasie Zagłady. Po wojnie o nim zapomniano, choć jego postawa zasługuje na nieśmiertelną chwałę

  60 lat temu, tj. 18 lipca 1958 roku, zmarł w Lucernie były polski wicekonsul w Szwajcarii, którego okres sprawowania funkcji dyplomatycznej w europejskim państwie przypadł na czas II wojny światowej.

 3. akta17072018 17.07.2018

  Wiadomo już kto palił karty do głosowania i akta sądowe. Sprawę wyjaśnia straż pożarna

  Strażak z OSP w Ożarowie Mazowieckim stwierdził w rozmowie z PAP, że ujawnione w Gołaszewie spalone akta i karty do głosowania to nie efekt przestępstwa. Leszek Stachlewski poinformował, że w pustostanie prowadzone były... badania naukowe dotyczące gaszenia pożarów w archiwach sądowych.

 4. pozarstocznia17072018 17.07.2018

  Pożar w centrum Gdańska. Płonie magazyn stoczniowy

  13 zastępów straży gasi pożar, który wybuchł we wtorek około południa w hali zlokalizowanej w centrum Gdańska - na terenach stoczniowych. W płonącym magazynie składowane są m.in. farby. Gdański magistrat zaapelował do mieszkańców o prewencyjne zamknięcie okien.

 5. tk17072018 17.07.2018

  Jest wyrok TK w sprawie prawa łaski. "Prezydent skorzystał ze swoich uprawnień"

  Wtorkowy wyrok TK w sprawie prawa łaski nie jest zaskoczeniem; prezydent Andrzej Duda skorzystał ze swoich konstytucyjnych uprawnień - oceniła rzeczniczka PiS Beata Mazurek.

 6. parafianowicz17072018 17.07.2018

  Kolejne przesłuchanie w sprawie Amber Gold. Przed komisją były wiceminister finansów Andrzej Parafianowicz

  We wtorek po godz. 10 zebrała się sejmowa komisja śledcza ds. Amber Gold; jedynym punktem posiedzenia jest przesłuchanie b. wiceministra finansów i Generalnego Inspektora Informacji Finansowej Andrzeja Parafianowicza.

 7. Gersdorf06032018 17.07.2018

  Małgorzata Gersdorf podjęła decyzję w sprawie swojego powrotu do pracy

  Spór o ustawę o Sądzie Najwyższym oraz o odwołanie dotychczasowej Pierwszej Prezes SN Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska podzielił polską społeczność. Zapewne będzie dzielił dalej, a cała sprawa nie przycichnie. Sędzia Gersdorf zamierza wrócić do pracy w poniedziałek

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook