Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Szli razem w obronie życia

24.04.2016

Ulicami Warszawy przeszedł XI Marsz Świętości Życia.

Obrona jest obowiązkiem wszystkich, niezależnie od światopoglądu. Tak samo święte jest życie geniusza, człowieka prostego i niepełnosprawnego - podkreślił kard. Kazimierz Nycz podczas Mszy św. poprzedzającej Marsz.

We wstępie do Mszy św. metropolita warszawski przypomniał, że jest ona sprawowana w intencji rodzin, dzieci i matek oczekujących na urodzenie dziecka

"Prosimy o uszanowanie świętości życia przez wszystkich, w Kościele, ale także poza Kościołem" – dodał kardynał.

W homilii podkreślał, że życie każdego człowieka jest wartością podstawową i nienaruszalną. 

"Jego obrona jest obowiązkiem wszystkich, niezależnie od światopoglądu" – podkreślił kard. Nycz.

"Nie dlatego bronimy życia ludzkiego, bo tak nam każe Ewangelia. Nawet nie dlatego, bo tak nam każe piąte przykazanie. Bo ktoś mógłby powiedzieć: No to chrześcijanie, brońcie sobie, skoro wam tak wiara nakazuje. Bronimy życia, bo ono jest wartością podstawową dla wszystkich. Ono jest fundamentem godności człowieka" – mówił hierarcha.

"My, chrześcijanie, mamy argumenty dodatkowe, które wynikają z naszej wiary. Wierzymy, że życie dlatego jest wartością podstawową i nienaruszalną, ponieważ jest darem Boga, który życie daje. I dlatego, że jest darem Boga, jest święte" – podkreślił metropolita warszawski.

Jak dodał, argumenty te każą ludziom wierzącym stawać razem ze wszystkimi ludźmi dobrej woli w obronie życia. Jego zaś nie wolno porównywać, ani wartościować. 

"Święte jest życie geniusza i naukowca, i święte jest życie człowieka prostego, i tak samo – życie człowieka niepełnosprawnego. Święte jest życie chorego i starego, któremu trzeba pomagać, i święte jest życie człowieka młodego, w pełni sił" – tłumaczył kard. Nycz.

"Tak samo święte jest życie człowieka, który żyje pod sercem swojej matki, nienarodzonego" – podkreślił kardynał.

Wezwani do obrony tego życia są wszyscy: matki i ojcowie, lekarze i pielęgniarki. 

"Dlatego wychodząc na ulice naszego miasta, chcemy wyśpiewać tę piękną pieśń o tym, że życie człowieka zawsze jest święte i należy je chronić" – powiedział na zakończenie kard. Kazimierz Nycz.


Podczas marszu przemówił abp Henryk Hoser. Wskazywał on, że ta inicjatywa jest świadectwem solidarności z tym co słabe, zagrożone, bezbronne i niewinne. Biskup warszawsko-praski ubolewał nad tym, że życie dzieci nienarodzonych wciąż nie jest w polskim prawie wartością bezwzględną i bezwarunkową.

"Każde życie ludzkie jest nietykalne. I tego się musimy nauczyć" – podkreślał abp Hoser.

Jak tłumaczył, Marsz Świętości Życia jest świadectwem wierności życiu.

"Jest świadectwem solidarności z tym co słabe, zagrożone, bezbronne i niewinne. Jest również aktem odwagi, bo nie ma wierności bez poświęcenia, nie ma solidarności bez wysiłku. Jesteśmy do tego wezwani. Musimy sobie również uświadomić, że wierność i solidarność kosztują. Każdy z nas musi być gotowy, żeby odpowiednią cenę tego zapłacić - tak jak prof. Bogdan Chazan" – mówił duchowny.

"Każdy z nas może być narażony na kpiny, wyśmiewanie, kontrowersje i inne konsekwencje, które mogą nas spotkać. Ale my nie możemy zdradzić Tego, który nas do życia powołał. Nie możemy zdradzić człowieka, dlatego że cokolwiek uczyniliście jednemu z braci tych najmniejszych, mnieście uczynili – mówi Jezus Chrystus. Ten Dawca Życia jest również sędzią naszego życia i Panem miłosiernym, któremu musimy zaufać" – podkreślił abp Henryk Hoser.

lap/KAI/wpolityce.pl

[fot. PAP/Jakub Kamiński]

Warto poczytać

 1. AW4269 26.10.2016

  Macierewicz: Rosyjskie korwety na Bałtyku niepokoją

  „Przemieszczanie takich okrętów na Bałtyk zmienia układ sił”.

 2. tk 26.10.2016

  Projekt PiS-u ws. TK już w Sejmie

  Zgodnie z propozycją partii rządzącej, kadencja prezesa TK trwałaby 6 lat.

 3. b446fe58f6ba4879a9dd308ecd99db25 26.10.2016

  Terlecki: PO chce zatuszować swoje kłamstwa

  Zespół parlamentarny PO ds. katastrofy smoleńskiej to zasłona dymna dla kłamstw, które słyszeliśmy przez lata - powiedział w środę szef klubu PiS Ryszard Terlecki.

 4. smiglowceil 26.10.2016

  MON: 7 mld zł na zbrojenia

  „Po raz pierwszy od wielu lat polska armia otrzyma nowoczesne uzbrojenie”.

 5. beatapap 26.10.2016

  Beata Szydło na posterunku

  Symboliczne przekazanie kluczy do sześciu posterunków policji, to bardzo ważny dzień dla mieszkańców Wielkopolski -– powiedziała premier Beata Szydło podczas otwarcia jednego z wielkopolskich posterunków w Godzieszach Wielkich.

 6. police-378255960720 26.10.2016

  Zatrzymano osobę prowadzącą Dom Schronienia w Zgierzu

  Łódzka policja - na polecenie Prokuratury Okręgowej w Łodzi - zatrzymała w środę rano Marka N., który prowadził Dom Schronienia w Zgierzu. Ostatnio zmarło pięć osób, które wcześniej przebywały w tej placówce, a kilkadziesiąt trafiło do szpitali.

 7. mid-16a25131 25.10.2016

  Szydło zapowiada program dla niepełnosprawnych

  Do końca roku zostanie przyjęty kompleksowy program dla niepełnosprawnych, w najbliższych dniach zaprezentowana zostanie pierwsza ustawa tego dotycząca - zadeklarowała na konferencji prasowej premier Beata Szydło.

CS136MINIfoto

Czas Stefczyka 136/2016

PDF (7,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook