Jedynie prawda jest ciekawa


Szli razem w obronie życia

24.04.2016

Ulicami Warszawy przeszedł XI Marsz Świętości Życia.

Obrona jest obowiązkiem wszystkich, niezależnie od światopoglądu. Tak samo święte jest życie geniusza, człowieka prostego i niepełnosprawnego - podkreślił kard. Kazimierz Nycz podczas Mszy św. poprzedzającej Marsz.

We wstępie do Mszy św. metropolita warszawski przypomniał, że jest ona sprawowana w intencji rodzin, dzieci i matek oczekujących na urodzenie dziecka

"Prosimy o uszanowanie świętości życia przez wszystkich, w Kościele, ale także poza Kościołem" – dodał kardynał.

W homilii podkreślał, że życie każdego człowieka jest wartością podstawową i nienaruszalną. 

"Jego obrona jest obowiązkiem wszystkich, niezależnie od światopoglądu" – podkreślił kard. Nycz.

"Nie dlatego bronimy życia ludzkiego, bo tak nam każe Ewangelia. Nawet nie dlatego, bo tak nam każe piąte przykazanie. Bo ktoś mógłby powiedzieć: No to chrześcijanie, brońcie sobie, skoro wam tak wiara nakazuje. Bronimy życia, bo ono jest wartością podstawową dla wszystkich. Ono jest fundamentem godności człowieka" – mówił hierarcha.

"My, chrześcijanie, mamy argumenty dodatkowe, które wynikają z naszej wiary. Wierzymy, że życie dlatego jest wartością podstawową i nienaruszalną, ponieważ jest darem Boga, który życie daje. I dlatego, że jest darem Boga, jest święte" – podkreślił metropolita warszawski.

Jak dodał, argumenty te każą ludziom wierzącym stawać razem ze wszystkimi ludźmi dobrej woli w obronie życia. Jego zaś nie wolno porównywać, ani wartościować. 

"Święte jest życie geniusza i naukowca, i święte jest życie człowieka prostego, i tak samo – życie człowieka niepełnosprawnego. Święte jest życie chorego i starego, któremu trzeba pomagać, i święte jest życie człowieka młodego, w pełni sił" – tłumaczył kard. Nycz.

"Tak samo święte jest życie człowieka, który żyje pod sercem swojej matki, nienarodzonego" – podkreślił kardynał.

Wezwani do obrony tego życia są wszyscy: matki i ojcowie, lekarze i pielęgniarki. 

"Dlatego wychodząc na ulice naszego miasta, chcemy wyśpiewać tę piękną pieśń o tym, że życie człowieka zawsze jest święte i należy je chronić" – powiedział na zakończenie kard. Kazimierz Nycz.


Podczas marszu przemówił abp Henryk Hoser. Wskazywał on, że ta inicjatywa jest świadectwem solidarności z tym co słabe, zagrożone, bezbronne i niewinne. Biskup warszawsko-praski ubolewał nad tym, że życie dzieci nienarodzonych wciąż nie jest w polskim prawie wartością bezwzględną i bezwarunkową.

"Każde życie ludzkie jest nietykalne. I tego się musimy nauczyć" – podkreślał abp Hoser.

Jak tłumaczył, Marsz Świętości Życia jest świadectwem wierności życiu.

"Jest świadectwem solidarności z tym co słabe, zagrożone, bezbronne i niewinne. Jest również aktem odwagi, bo nie ma wierności bez poświęcenia, nie ma solidarności bez wysiłku. Jesteśmy do tego wezwani. Musimy sobie również uświadomić, że wierność i solidarność kosztują. Każdy z nas musi być gotowy, żeby odpowiednią cenę tego zapłacić - tak jak prof. Bogdan Chazan" – mówił duchowny.

"Każdy z nas może być narażony na kpiny, wyśmiewanie, kontrowersje i inne konsekwencje, które mogą nas spotkać. Ale my nie możemy zdradzić Tego, który nas do życia powołał. Nie możemy zdradzić człowieka, dlatego że cokolwiek uczyniliście jednemu z braci tych najmniejszych, mnieście uczynili – mówi Jezus Chrystus. Ten Dawca Życia jest również sędzią naszego życia i Panem miłosiernym, któremu musimy zaufać" – podkreślił abp Henryk Hoser.

lap/KAI/wpolityce.pl

[fot. PAP/Jakub Kamiński]

Warto poczytać

 1. 1270szydlowa 22.03.2018

  Beata Szydło o nagrodach dla ministrów PiS: opozycja urządza hucpę

  Ministrowie i wiceministrowie w rządzie PiS otrzymywali nagrody za ciężką, uczciwą pracę i te pieniądze się im po prostu należały - oświadczyła w czwartek w Sejmie b. premier Beata Szydło. Dodała, że dzięki pracy członków rządu, wszyscy Polacy mogą cieszyć się z rozwoju Polski.

 2. 1270preczzkomuna 22.03.2018

  Dawni opozycjoniści pozwani za pomalowanie sierpa i młota na pomniku

  Miejska instytucja pozwała do sądu dwóch byłych opozycjonistów z czasów PRL, którzy w 2016 roku pomalowali farbą sierp i młot na olsztyńskim pomniku wdzięczności Armii Czerwonej w proteście przeciwko dalszemu tolerowaniu symboli komunistycznych.

 3. 1270bodnarr 22.03.2018

  Rzecznik Praw Obywatelskich: możliwość aborcji ograniczona przez powoływanie się przez lekarzy na klauzulę sumienia.

  Ograniczona możliwości wykonania w niektórych rejonach Polski legalnego zabiegu przerwania ciąży, nierzetelna edukacja seksualna, brak pełnego dostępu do środków antykoncepcyjnych, powszechne stosowanie cesarskiego cięcia - to, zdaniem RPO, problemy wymagające pilnego rozwiązania.

 4. 1270dudaand 22.03.2018

  Prezydent chce, by jak najszybciej zająć się projektem ustawy o wsparciu kredytobiorców

  Wolą prezydenta jest, by posłowie jak najszybciej zajęli się projektem o wsparciu kredytobiorców w trudnej sytuacji - mówił podczas czwartkowego posiedzenia podkomisji ds. ustaw frankowych zastępca szefa Kancelarii Prezydenta Paweł Mucha.

 5. poznan23032018 22.03.2018

  Caritas przekazał ponad 240 tysięcy złotych dla poszkodowanych w wyniku katastrofy kamienicy

  Pieniądze dla poszkodowanych na konto Caritas Archidiecezji Poznańskiej przekazało ponad 1500 osób.

 6. 1270auschwitz 22.03.2018

  Skandaliczne zachowanie Izraelczyka. Znieważył pomnik w Auschwitz. Nowe fakty

  Dochodzenie w sprawie Izraelczyka podejrzanego o znieważenie pomnika w byłym KL Auschwitz

 7. aborcja22032018 22.03.2018

  "Nie ma stanowiska rządu w sprawie obywatelskiego projektu dotyczącego aborcji"

  Projekt "Zatrzymaj aborcję" to inicjatywa obywatelska, nie ma obecnie do niego stanowiska rządu.

 8. 1270mieszkanieplus 22.03.2018

  Mieszkanie plus: ponad 2 tys. lokali w budowie, kolejne 25 tys. w przygotowaniu

  W ramach programu Mieszkanie plus w budowie jest ponad 2 tys. lokali, kolejne 25 tys. w przygotowaniu. Pierwsi lokatorzy mają wprowadzić się do mieszkań w II kwartale 2018 roku - wynika z danych BGK Nieruchomości.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook