Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Szkodliwe zmiany w ulgach podatkowych

28.08.2012

PiS przedstawił we wtorek poprawki do rządowego projektu zmian w podatku dochodowym od osób fizycznych. Ugrupowanie chce rozszerzenia grupy uprawnionych do ulgi rodzinnej m.in. o rolników, a także utrzymania ulgi internetowej.

Nad rządowym projektem nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych pracuje Sejm. Projekt zakłada m.in. zmiany dotyczące ulgi prorodzinnej (na dzieci), kosztów uzyskania przychodów, z których korzystają twórcy, a także likwidację ulgi internetowej.        

Posłowie PiS Beata Szydło i Przemysław Wipler przekonywali na wtorkowej konferencji prasowej w Sejmie, że zmiany proponowane przez rząd są "szkodliwe i nie do przyjęcia". Jak poinformowali, PiS będzie przeciwko temu projektowi.          

Szydło wyraziła jednak nadzieję, że na posiedzeniach sejmowych komisji uda się wypracować konsensus, "który pozwoli na to, by nie odbierać ulg, ale wprowadzić takie rozwiązania w podatkach, które będą z jednej strony wspomagały politykę prorodzinną, a za drugiej strony również pomogą w trudnej sytuacji gospodarczej naszego kraju". Dlatego, jak powiedziała, PiS przygotowało szereg poprawek do tego projektu dotyczących m.in. polityki prorodzinnej.          

Poprawki PiS, jak mówił Wipler, zakładają m.in., że z ulgi na wychowanie dzieci będą mogli korzystać także rolnicy oraz osoby, które rozliczają podatek w formie ryczałtu bądź w formie podatku liniowego. "Nie patrzymy czy ktoś jest przedsiębiorcą, pracownikiem, czy rolnikiem, każdy powinien mieć prawo do ulgi na wychowanie dzieci" - przekonywał poseł.          

PiS chce też m.in. zachowania na obecnym poziomie ulg dla rodzin wychowujących jedno dziecko; na każde kolejne dziecko - do piątego - ulga byłaby podnoszona o połowę. Ugrupowanie proponuje, by ulga na dzieci mogła być odliczana od kwoty powiększonej o składki na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne, a gdyby odliczenie ulgi w całości nadal nie było możliwe, PiS proponuje bezpośredni zwrot brakującej kwoty na konto.         

Partia opozycyjna uważa, że ulga na dzieci powinna być uwzględniana przez pracodawcę co miesiąc w zaliczkach podatku, tak by te pieniądze pozostawały w kieszeniach rodziców.         

Według proponowanych przez rząd zmian rodziny z jednym dzieckiem, których roczny dochód przekroczy 112 tys. zł, stracą prawo do ulgi prorodzinnej. Odliczenie na trzecie dziecko ma wzrosnąć o 50 proc., a na czwarte i następne o 100 proc.          

PiS chce też zachowania ulgi na internet. Jej likwidację Wipler nazwał "podziękowaniem" Donalda Tuska dla internautów za protesty w sprawie umowy handlowej ACTA. 

PAP

[fot.sxc.hu]

Słowa kluczowe:

ulgi podatkowe

,

ulga rodzinna

,

podatki

,

PiS

,

rząd

Warto poczytać

 1. siweczkowskiSI-YT 22.10.2016

  Prokuratura zbada sprawę Caracali

  Prokuratura całościowo zajmie się wyjaśnieniem tej sprawy, od początku, od działań podjętych kilka lat temu, aż do chwili obecnej - powiedział w sobotę prokurator krajowy pytany czy będzie śledztwo ws. okoliczności wyboru śmigłowców Caracal i odstąpienia od zakupu.

 2. mid-16a20149 22.10.2016

  Prezydent leci do Budapesztu

  Andrzej Duda weźmie udział w obchodach rocznicy rewolucji węgierskiej.

 3. szyd-st 21.10.2016

  Premier Szydło: Polski rząd odpowie KE

  "Szukamy dialogu i przede wszystkim staramy się prowadzić dyskusję merytorycznie, a nie tak, jak czasami - mam wrażenie -niektóre podmioty czy instytucje, które bardziej politycznie angażują się w sprawę" - podkreśliła premier.

 4. brzeskawikipediaSI 21.10.2016

  Wyjaśnią śmierć Jolanty Brzeskiej?

  Wydział Spraw Wewnętrznych Prokuratury Krajowej wszczął śledztwo ws. niedopełnienia obowiązków przez warszawskich policjantów i prokuratorów, którzy mieli nieprawidłowo prowadzić i nadzorować śledztwo ws. śmierci Jolanty Brzeskiej.

 5. mid-16a21057 21.10.2016

  Szokujące ustalenia komisji Berczyńskiego

  „Tezy komisji MAK nie znajdują potwierdzenia, była to nieudolna próba zatuszowania prawdziwej winy katastrofy”.

 6. mid-16a21012stf 21.10.2016

  Sejm jednomyślnie za ochroną dzieci

  "Dobro dziecka jest wartością chronioną konstytucyjnie" – przypomniał Andrzej Dera, przedstawiając prezydencki projekt ws. zaostrzenia kar za przestępstwa wobec dzieci.

 7. krzysztofkwiatkowski 21.10.2016

  Kwiatkowski bez immunitetu

  Posłowie w głosowaniu zdecydowali o uchyleniu immunitetu prezesowi Najwyższej Izby Kontroli Krzysztofowi Kwiatkowskiemu. "Za" głosowało 409 posłów.

 8. carac-st 21.10.2016

  Przetarg na śmigłowce pod lupą CBA

  CBA analizuje zawiadomienie dot. możliwych nieprawidłowości przy przetargu na śmigłowce dla polskiej armii złożone przez posła PiS Michała Dworczyka; potem podejmie kontrolę w tej sprawie.

CS136MINIfoto

Czas Stefczyka 136/2016

PDF (7,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook