Jedynie prawda jest ciekawa


Szkodliwe zmiany w ulgach podatkowych

28.08.2012

PiS przedstawił we wtorek poprawki do rządowego projektu zmian w podatku dochodowym od osób fizycznych. Ugrupowanie chce rozszerzenia grupy uprawnionych do ulgi rodzinnej m.in. o rolników, a także utrzymania ulgi internetowej.

Nad rządowym projektem nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych pracuje Sejm. Projekt zakłada m.in. zmiany dotyczące ulgi prorodzinnej (na dzieci), kosztów uzyskania przychodów, z których korzystają twórcy, a także likwidację ulgi internetowej.        

Posłowie PiS Beata Szydło i Przemysław Wipler przekonywali na wtorkowej konferencji prasowej w Sejmie, że zmiany proponowane przez rząd są "szkodliwe i nie do przyjęcia". Jak poinformowali, PiS będzie przeciwko temu projektowi.          

Szydło wyraziła jednak nadzieję, że na posiedzeniach sejmowych komisji uda się wypracować konsensus, "który pozwoli na to, by nie odbierać ulg, ale wprowadzić takie rozwiązania w podatkach, które będą z jednej strony wspomagały politykę prorodzinną, a za drugiej strony również pomogą w trudnej sytuacji gospodarczej naszego kraju". Dlatego, jak powiedziała, PiS przygotowało szereg poprawek do tego projektu dotyczących m.in. polityki prorodzinnej.          

Poprawki PiS, jak mówił Wipler, zakładają m.in., że z ulgi na wychowanie dzieci będą mogli korzystać także rolnicy oraz osoby, które rozliczają podatek w formie ryczałtu bądź w formie podatku liniowego. "Nie patrzymy czy ktoś jest przedsiębiorcą, pracownikiem, czy rolnikiem, każdy powinien mieć prawo do ulgi na wychowanie dzieci" - przekonywał poseł.          

PiS chce też m.in. zachowania na obecnym poziomie ulg dla rodzin wychowujących jedno dziecko; na każde kolejne dziecko - do piątego - ulga byłaby podnoszona o połowę. Ugrupowanie proponuje, by ulga na dzieci mogła być odliczana od kwoty powiększonej o składki na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne, a gdyby odliczenie ulgi w całości nadal nie było możliwe, PiS proponuje bezpośredni zwrot brakującej kwoty na konto.         

Partia opozycyjna uważa, że ulga na dzieci powinna być uwzględniana przez pracodawcę co miesiąc w zaliczkach podatku, tak by te pieniądze pozostawały w kieszeniach rodziców.         

Według proponowanych przez rząd zmian rodziny z jednym dzieckiem, których roczny dochód przekroczy 112 tys. zł, stracą prawo do ulgi prorodzinnej. Odliczenie na trzecie dziecko ma wzrosnąć o 50 proc., a na czwarte i następne o 100 proc.          

PiS chce też zachowania ulgi na internet. Jej likwidację Wipler nazwał "podziękowaniem" Donalda Tuska dla internautów za protesty w sprawie umowy handlowej ACTA. 

PAP

[fot.sxc.hu]

Warto poczytać

 1. brudzinski22042018 22.04.2018

  Wiceprezes PiS: "Powinniśmy się bać i czuć odpowiedzialność przed narodem"

  Podczas spotkania w Kostrzynie nad Odrą (Lubuskie) szef MSWiA i wiceprezes PiS Joachim Brudziński powiedział, że jego partia nie obawia się "totalnej opozycji" czy zagranicy, ale musi czuć odpowiedzialność przed narodem.

 2. donald220420218 22.04.2018

  Donald Tusk świętuje urodziny. Dostał radę od przyjaciół, którą pochwalił się w sieci

  - Moi przyjaciele przekonali mnie, bym w 61 urodziny wystartował z Instagramem. Więc zacząłem z drobną pomocą moich wnuków – napisał na Twitterze Donald Tusk.

 3. biedron22042018 22.04.2018

  Robert Biedroń namawia do obalenia rządu? I narzeka: "Bycie Polakiem stało się obciachem"

  "Wszystko co sprawi, że odsuniemy te niedemokratyczne siły od władzy jest dobre"

 4. pmm22042018 22.04.2018

  PiS przedstawi nowe rozwiązania dla niepełnosprawnych. Premier Morawiecki zdradza szczegóły

  "Chcemy, żeby Polska była wielka i za rok, i za dziesięć lat, i za sto lat"

 5. Andruszkiewiczwpolsce 22.04.2018

  Te oskarżenia oburzyły Andruszkiewicza. "Jesteście chorzy z nienawiści, leczcie się"

  Posła koła Wolni i Solidarni oburzyły "oskarżenia" pod własnym adresem. Swoim oponentom zasugerował... pójście do lekarza

 6. LGBT 22.04.2018

  Odmówił druku plakatów LGBT, został skazany przez sąd. Na tym jednak nie koniec

  Na 7 czerwca Sąd Najwyższy wyznaczył termin rozpoznania kasacji prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobry w głośnej sprawie drukarza, który odmówił wydrukowania plakatów fundacji LGBT. Prawomocnie sąd uznał Adama J. za winnego wykroczenia, ale odstąpił od kary

 7. Lichocka22042018 22.04.2018

  PiS zmienia zdanie w sprawie ustawy antyaborcyjnej? "To nieludzki projekt"

  Czy projekt ustawy antyaborcyjnej po raz kolejny upadnie w sejmowym głosowaniu? Po wypowiedzi poseł PiS Joanny Lichockiej można odnieść takie wrażenie. Posłanka określiła proponowane zmiany jako "nieludzkie" - informuje "Fakt"

 8. kacperplazynski22042018 22.04.2018

  Nieoficjalnie: Wiadomo, kto będzie kandydatem PiS-u na prezydenta Gdańska!

  Według informacji ujawnionych w Radiu Gdańsk przez Janusza Śniadka, Prawo i Sprawiedliwość podjęło decyzję dotyczącą wyboru kandydata na prezydenta Gdańska.

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook