Jedynie prawda jest ciekawa


Szijjarto: terroryści chcą zniszczyć europejską cywilizację chrześcijańską

19.12.2017
terror19122017
Szijjarto: terroryści chcą zniszczyć europejską cywilizację chrześcijańską

- Zamach terrorystyczny na kiermaszu bożonarodzeniowym jasno pokazuje, że terroryści chcą zniszczyć całą europejską cywilizację chrześcijańską - oświadczył we wtorek szef węgierskiej dyplomacji Peter Szijjarto w pierwszą rocznicę zamachu w Berlinie.

Szijjarto, który przebywa obecnie z wizytą w Czarnogórze, podkreślił, że zamach ten świadczy nie tylko o tym, że terroryści chcą zniszczyć nasze życie codzienne, ale też unicestwić naszą wiarę, kulturę i całą europejską cywilizację chrześcijańską.

Przypomniał też, że sprawca zamachu, w którym zginęło 12 osób, a 48 odniosło obrażenia, przybył do Europy jako nielegalny imigrant.

Zdaniem Szijjarto zamachy przeciwko europejskiej cywilizacji chrześcijańskiej stanowią element procesu, do którego nie wolno dopuścić i dlatego należy podejmować wszelkie możliwe kroki przeciwko nielegalnej imigracji.

Jak zaznaczył, szlak zachodniobałkański był jednym z tych, którym docierało do Europy najwięcej nielegalnych imigrantów i dlatego jednym z najważniejszych zadań jest zadbanie o to, by pozostał on zamknięty. "Konieczne jest do tego pomaganie krajom, które są skłonne bronić swoich granic, a przez to całej Europy. Tym państwom najlepiej będziemy mogli pomóc, jeśli przyspieszymy ich proces integracji europejskiej" - ocenił Szijjarto.

Pochodzący z Tunezji terrorysta Anis Amri 19 grudnia 2016 roku zastrzelił w Berlinie polskiego kierowcę Łukasza Urbana i wjechał jego 40-tonową ciężarówką na świąteczny jarmark na śródmiejskim placu Breitscheidplatz. Udało mu się potem zbiec do Włoch, gdzie w cztery dni po zamachu zginął w wymianie ognia z policją.

Z Budapesztu Małgorzata Wyrzykowska (PAP) 

Warto poczytać

 1. gorzelik19062018 19.06.2018

  Szef RAŚ kibicuje Niemcom na mundialu. "Nawet jeśli będą grali z Polską"

  Jerzy Gorzelik, założyciel Śląskiej Partii Regionalnej i równocześnie szef Ruchu Autonomii Śląska szokuje swoją deklaracją. Dzięki specjalnej nakładce na zdjęcie na Facebooku zapowiedział, że na mundialu w Rosji będzie kibicował Niemcom.

 2. kroplowka19062018 19.06.2018

  Nie żyje trzyletni chłopiec. Podczas zabawy zatrzasnął się w pralce

  Nie żyje trzylatek, który w poniedziałek zatrzasnął się w pralce - poinformował prokurator rejonowy w Słupsku Piotr Nierebiński. Śledczy będą prowadzić w tej sprawie postępowanie pod kątem nieumyślnego spowodowania śmierci.

 3. pracownik19062018 19.06.2018

  Psychiatrzy ostrzegają pracodawców: Uważajcie dziś na pracowników

  Uwaga, kibice mogą mieć osłabioną sprawność w pracy. Szczególnie przy okazji dzisiejszego meczu - ostrzega psychiatra, dr n. med. Agata Wysocka-Studzińska.

 4. ardanowski19062018 19.06.2018

  Wiadomo już kto będzie nowym ministrem rolnictwa. To Jan Krzysztof Ardanowski

  Będę ministrem rolnictwa; premier Mateusz Morawiecki złożył mi taką propozycję, a ja ją przyjąłem - potwierdził w rozmowie z "Gazetą Pomorską" wiceszef sejmowej komisji rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski (PiS). Dodał, że uroczystość mianowania go na szefa resortu odbędzie się w środę.

 5. morawiecki19062018 19.06.2018

  Premier Morawiecki spotka się z Angelą Merkel

  Premier Mateusz Morawiecki przybył we wtorek rano do Berlina, gdzie weźmie udział w IX Petersberskim Dialogu Klimatycznym. Planowane jest też spotkanie szefa polskiego rządu z kanclerz Niemiec Angelą Merkel.

 6. timmer18062018 18.06.2018

  Obywatele RP proszą Timmermansa o pomoc. Wiceszef KE: „Głos polskiego społeczeństwa jest ważny”

  "Wiceszef KE Frans Timmermans sprawia wrażenie człowieka zdeterminowanego do obrony własnego stanowiska, w kwestiach dot. podstaw UE i praworządności prezentuje stanowisko niewzruszone"

 7. trzaskowskitwt18062018 18.06.2018

  Trzaskowski nadal się pogrąża. To nie koniec skandalicznych wypowiedzi

  Polityk Platformy Obywatelskiej w porannym programie Radia Zet zasugerował, że warunkiem dotacji z Unii Europejskiej jest to, kto rządzi Polską.

 8. jurgiel18062018 18.06.2018

  Zmiana w ministerstwie. Krzysztof Jurgiel rezygnuje ze stanowiska

  Minister Krzysztof Jurgiel złożył w poniedziałek ze względów osobistych rezygnację ze stanowiska Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi - poinformowało biuro prasowe resortu rolnictwa

CS156fotoMINI

Czas Stefczyka 156/2018

PDF (8,87 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook