Jedynie prawda jest ciekawa


Szefowa KPRP: Prezydent chce aktywności Polaków

03.05.2017

„Prezydent bardzo wyraźnie powiedział, że oczekuje, że debata konstytucyjna nie będzie polegała tylko na rozmowie elit, ale że do tej dyskusji włączą się Polacy” - oświadczyła w środę szefowa kancelarii prezydenta Małgorzata Sadurska.

W środę podczas uroczystości w 226. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja prezydent Andrzej Duda zapowiedział, że chce, aby w sprawie Konstytucji Rzeczypospolitej odbyło się w przyszłym roku referendum. Prezydent podkreślił, że wierzy, iż to przedsięwzięcie uda się przeprowadzić ponad podziałami. 

Sadurska pytana w TVP Info o to, czy zaskoczyła ją ta zapowiedź prezydenta, oświadczyła, że nie. Jak wyjaśniła "prezydent Andrzej Duda jest konsekwentny w swoim poglądzie na rzeczywistość", ponieważ o zmianach w konstytucji mówił także rok temu, podczas Święta Konstytucji 3 Maja. 

"(Prezydent mówił - PAP), że konstytucja powinna być dokładnie przeanalizowana, ale również i zmieniona, bo minęło 20 lat od kiedy obecna konstytucja funkcjonuje" - oświadczyła. "Minęło dużo czasu, dużo się zmieniło, Polska się zmieniła, należy zadać pytanie, czy wszystkie zapisy konstytucji przystają do rzeczywistości" - dodała. 

Sadurska zaznaczyła, że rok temu prezydent powoływał się na artykuł 69 Konstytucji RP, który mówi o tym, że władze publiczne udzielają pomocy osobom niepełnosprawnym w zabezpieczaniu egzystencji. "Czy w Polsce w XXI wieku można mówić o takim zjawisku, jak egzystencja, czyli możliwość bardzo skromnego przeżycia?" - pytała. 

Podkreślała, że staraniem rządu oraz prezydenta, polskie władze chcą zniwelować m.in. zjawisko głodnych dzieci, czy biedy wśród Polaków, czego przykładem jest program Rodzina 500 Plus. 

Szefowa kancelarii prezydenta przypominała, że w dzisiejszym przemówieniu prezydent podkreślił, że nie wyobraża sobie, żeby na bazie obowiązującej konstytucji były "takie dysproporcje", żeby nie wszystkie osoby miały poczucie, że są równe wobec prawa. 

"To jest właśnie wyzwanie, które powinno stać przed tymi wszystkimi, którzy będą brali udział w debacie konstytucyjnej" - oceniła Sadurska. 

"Pan prezydent dzisiaj bardzo wyraźnie powiedział, że oczekuje, że debata konstytucyjna nie będzie polegała tylko na rozmowie elit, ale że do tej dyskusji włączą się Polacy" - dodała. 

Pytana o to, jak miałoby wyglądać referendum konstytucyjne, kiedy zostanie ogłoszone i jak będą wyglądały poprzedzające je konsultacje społeczne, Sadurska odpowiedział, że "prezydent wyraźnie powiedział w trakcie swojego wystąpienia, że dzisiaj padła propozycja i ta propozycja powinna być zrealizowana". 

Zaznaczyła, że przypadająca w 2018 roku 100. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości jest odpowiednim czasem, żeby przeprowadzić referendum konstytucyjne. 

"To będzie dyskusja społeczna, dyskusja narodowa na temat, jak ma wyglądać polska konstytucja, jakie tam mają być zapisy ustrojowe" - mówiła. 

"Te pytania (referendalne) będą również w pełnym konsensusie zaproponowane, tak, żeby Polacy mogli się wypowiedzieć" - dodała. 

Zdaniem Sadurskiej Polacy chcą "wziąć odpowiedzialność w swoje ręce, jeżeli chodzi o zapisy konstytucji", o czym świadczą entuzjastyczne reakcje Polaków zgromadzonych na Placu Zamkowym na słowa prezydenta Andrzeja Dudy. 

Pytana o to, jak zmieniać konstytucję, Sadurska oświadczyła, że jest to za wczesne pytanie. "Mogę powiedzieć w swoim imieniu, że konstytucję z 1997 roku należy zmienić" – zaznaczyła. 

ak/PAP

[fot. YouTube]

Warto poczytać

 1. Brudzinski20042018 20.04.2018

  "Wynik wyborów w rękach Polaków, a nie ulicy i zagranicy"

  O wygranej lub przegranej PiS zdecydują przy urnach wyborczych Polacy, a nie ulica i zagranica - podkreślał w piątek w Wałczu (Zachodniopomorskie) wiceprezes tej partii Joachim Brudziński

 2. Kukizwiki 20.04.2018

  "Tu ma Pan swoją daninę". Kukiz atakuje Morawieckiego

  Politycy Kukiz'15 krytykują zapowiadaną przez premiera Mateusza Morawieckiego "daninę solidarnościową", którą mają zostać opodatkowani najbogatsi. Pieniądze z daniny zasiliłyby utworzony fundusz wsparcia osób niepełnosprawnych

 3. Berlinwiki 20.04.2018

  Nadchodzi ocieplenie na linii Polska-Niemcy? "Mamy podobne poglądy"

  Polska i Niemcy maja podobne poglądy na zagrożenia za strony Rosji, reformę struktury dowódczej NATO i rolę UE w sprawach bezpieczeństwa - powiedział szef BBN Paweł Soloch, który w piątek wrócił z rozmów w Berlinie

 4. PomnikACwiki 20.04.2018

  Postkomuna w praktyce. Represjonowani w PRL skazani za zamalowanie sierpa i młota!

  Byli olsztyńscy opozycjoniści muszą zapłacić za usunięcie z Pomnika Wdzięczności farby, którą pomalowali symbole sierpa i młota - uznał w piątek sąd rejonowy w Olsztynie. O zwrot kosztów oczyszczenia monumentu pozostającego w rejestrze zabytków wystąpiła gmina

 5. Cieleckasmolensk 20.04.2018

  Cielecka śmieszkuje pod pomnikiem smoleńskim. Jak nisko trzeba upaść, by coś takiego robić?

  - Mnie się przede wszystkim podobało, że to nie jest Polak. To mógł być Francuz albo Amerykanin, ale nie Polak - tak mówiła niedawno o swoim mężu Magdalena Cielecka. Teraz aktorka drwi z ofiar poległych w katastrofie smoleńskiej. Krótko mówiąc, dno i metry mułu

 6. duda200402018 20.04.2018

  Prezydent Duda wyszedł do rodziców dzieci niepełnosprawnych i… szybko pożałował. To trzeba zobaczyć!

  Prezydent Andrzej Duda spotkał się z protestującymi

 7. 1270komunisci 20.04.2018

  Nie będzie zjednoczenia polskich komunistów

  Czarzasty: nie wystartujemy z Partią Razem w wyborach

 8. respectus19042018 19.04.2018

  Kolejny spot kampanii #RespectUs. Nie trzeba milionów, żeby pokazywać polską historię!

  W ostatnich miesiącach na temat mojej ojczyzny wypowiedzianych zostało wiele kłamstw. Teraz oczekują od nas przeprosin.

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook