Jedynie prawda jest ciekawa


Szefowa KPRP: Prezydent chce aktywności Polaków

03.05.2017

„Prezydent bardzo wyraźnie powiedział, że oczekuje, że debata konstytucyjna nie będzie polegała tylko na rozmowie elit, ale że do tej dyskusji włączą się Polacy” - oświadczyła w środę szefowa kancelarii prezydenta Małgorzata Sadurska.

W środę podczas uroczystości w 226. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja prezydent Andrzej Duda zapowiedział, że chce, aby w sprawie Konstytucji Rzeczypospolitej odbyło się w przyszłym roku referendum. Prezydent podkreślił, że wierzy, iż to przedsięwzięcie uda się przeprowadzić ponad podziałami. 

Sadurska pytana w TVP Info o to, czy zaskoczyła ją ta zapowiedź prezydenta, oświadczyła, że nie. Jak wyjaśniła "prezydent Andrzej Duda jest konsekwentny w swoim poglądzie na rzeczywistość", ponieważ o zmianach w konstytucji mówił także rok temu, podczas Święta Konstytucji 3 Maja. 

"(Prezydent mówił - PAP), że konstytucja powinna być dokładnie przeanalizowana, ale również i zmieniona, bo minęło 20 lat od kiedy obecna konstytucja funkcjonuje" - oświadczyła. "Minęło dużo czasu, dużo się zmieniło, Polska się zmieniła, należy zadać pytanie, czy wszystkie zapisy konstytucji przystają do rzeczywistości" - dodała. 

Sadurska zaznaczyła, że rok temu prezydent powoływał się na artykuł 69 Konstytucji RP, który mówi o tym, że władze publiczne udzielają pomocy osobom niepełnosprawnym w zabezpieczaniu egzystencji. "Czy w Polsce w XXI wieku można mówić o takim zjawisku, jak egzystencja, czyli możliwość bardzo skromnego przeżycia?" - pytała. 

Podkreślała, że staraniem rządu oraz prezydenta, polskie władze chcą zniwelować m.in. zjawisko głodnych dzieci, czy biedy wśród Polaków, czego przykładem jest program Rodzina 500 Plus. 

Szefowa kancelarii prezydenta przypominała, że w dzisiejszym przemówieniu prezydent podkreślił, że nie wyobraża sobie, żeby na bazie obowiązującej konstytucji były "takie dysproporcje", żeby nie wszystkie osoby miały poczucie, że są równe wobec prawa. 

"To jest właśnie wyzwanie, które powinno stać przed tymi wszystkimi, którzy będą brali udział w debacie konstytucyjnej" - oceniła Sadurska. 

"Pan prezydent dzisiaj bardzo wyraźnie powiedział, że oczekuje, że debata konstytucyjna nie będzie polegała tylko na rozmowie elit, ale że do tej dyskusji włączą się Polacy" - dodała. 

Pytana o to, jak miałoby wyglądać referendum konstytucyjne, kiedy zostanie ogłoszone i jak będą wyglądały poprzedzające je konsultacje społeczne, Sadurska odpowiedział, że "prezydent wyraźnie powiedział w trakcie swojego wystąpienia, że dzisiaj padła propozycja i ta propozycja powinna być zrealizowana". 

Zaznaczyła, że przypadająca w 2018 roku 100. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości jest odpowiednim czasem, żeby przeprowadzić referendum konstytucyjne. 

"To będzie dyskusja społeczna, dyskusja narodowa na temat, jak ma wyglądać polska konstytucja, jakie tam mają być zapisy ustrojowe" - mówiła. 

"Te pytania (referendalne) będą również w pełnym konsensusie zaproponowane, tak, żeby Polacy mogli się wypowiedzieć" - dodała. 

Zdaniem Sadurskiej Polacy chcą "wziąć odpowiedzialność w swoje ręce, jeżeli chodzi o zapisy konstytucji", o czym świadczą entuzjastyczne reakcje Polaków zgromadzonych na Placu Zamkowym na słowa prezydenta Andrzeja Dudy. 

Pytana o to, jak zmieniać konstytucję, Sadurska oświadczyła, że jest to za wczesne pytanie. "Mogę powiedzieć w swoim imieniu, że konstytucję z 1997 roku należy zmienić" – zaznaczyła. 

ak/PAP

[fot. YouTube]

Warto poczytać

 1. policja-20072018 21.07.2018

  Dziennikarz TVN wzywał policję do zaatakowania polityków?

  Prowadzący program w TVN24 nawoływał polską policję do wypowiedzenia posłuszeństwa władzy państwowej; czy Discovery akceptuje taki przekaz swojej telewizji? - zapytał w sobotę na Twitterze wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński

 2. w-tyle-wizji-21072018 21.07.2018

  Wzruszający apel prawnuka polskiego bohatera. Ta wypowiedź przejdzie do historii!

  Piątkowe wydanie „W tyle wizji” zostało całkowicie poświęcone protestom przed gmachem Sejmu oraz Małgorzacie Gersdorf

 3. policjasejm21072018 21.07.2018

  Cztery osoby w areszcie po protestach przed Sejmem. Dziennikarz Gazety Wyborczej namawia do walki z policją

  Do „odbijania” zatrzymanych i walki z policją namawiał protestujących Wojciech Czuchnowski, dziennikarz Gazety Wyborczej.

 4. schmidt-20072018 20.07.2018

  Schmidt usprawiedliwia akcję z bagażnikiem. Absurdalne tłumaczenie

  Posłanka Joanna Schmidt na antenie Polsat News odniosła się do ostatnich wydarzeń przed gmachem polskiego Sejmu. Parlamentarzystka zdecydowała się na przewiezienie dwóch osób w bagażniku swojego samochodu

 5. Petruflickr 20.07.2018

  Skandaliczny wpis Petru! Polityk zaatakował Annę Walentynowicz

  Sejm przyjął dziś większością głosów uchwałę w sprawie ustanowienia roku 2019 Rokiem Anny Walentynowicz.

 6. nurowska20072018 20.07.2018

  To są plany totalnych? Nurowska: "Zrobiłam laleczkę Piotrowicza, wbijam szpilki". Odpowiedź Agnieszki Holland szokuje

  Sympatyzująca z KOD-em polska pisarka Maria Nurowska postanowiła kolejny raz włączyć się w polityczny spór toczący się w Polsce.

 7. duda08032018 20.07.2018

  Prezydent zapowiedział 2-dniowe referendum ws. zmian w Konstytucji

  Prezydent RP Andrzej Duda na piątkowej konferencji zapowiedział dwudniowe referendum dotyczące zmian w konstytucji, które ma się odbyć w dniach 10-11 listopada

 8. 1270zamkniete3opaze 20.07.2018

  Odrażająca manipulacja polskojęzycznej niemieckiej gazety

  To już wyższy poziom manipulacji. Dziennikarze „Gazety Wrocławskiej” z należącej do niemieckiego koncernu grupy Polska Press udowodnili, że im nie jest wszystko jedno. Kto według nich odpowiada za plagę sinic i pozamykane polskie plaże? Wiadomo – PiS

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook