Jedynie prawda jest ciekawa


Szefowa KPRP: Polskę i Izrael łączy wiele

20.01.2017

Polskę i Izrael łączy przeszłość - m.in. blisko tysiąc lat wspólnej historii i kultura, a także przyszłość - m.in. w obszarze gospodarki - powiedziała w piątek szefowa Kancelarii Prezydenta Małgorzata Sadurska.

Prezydent Andrzej Duda przebywał w tym tygodniu z kilkudniowa oficjalną wizytą w Izraelu i Palestynie. 

"Polskę i Izrael łączy bardzo dużo, m.in. blisko tysiąc lat wspólnej historii; łączy nas kultura, bo kultura żydowska była bardzo ważną i nieodłączną częścią kultury polskiej; łączy nas przeszłość, ale łączy nas także przyszłość" - powiedziała w radiowej Trójce Sadurska. 

Szefowa Kancelarii wskazała, że prezydentowi towarzyszyli przedstawiciele polskich przedsiębiorców. "Izrael jest dla nas wzorem technologicznego rozwoju i prezydent przywiózł ze sobą przedstawicieli młodych polskich firm, specjalizujących się w wysokich technologiach, po to by nawiązywali kontakty i zdobywali doświadczenia"- powiedziała. 

Dodała, że jeżeli chodzi o wizytę w Palestynie, to można powiedzieć, iż była to rewizyta, bo w ubiegłym roku prezydent Autonomii Palestyńskiej Mahmud Abbas był w Polsce. Wskazała, że już wtedy padły ważne słowa o nawiązaniu ściślejszej współpracy gospodarczej. 

"Wizyta na Bliskim Wschodzie w wymiarze gospodarczym jest niesłychanie istotna. Pan prezydent zainicjował coś, co można nazwać dyplomacją gospodarczą i promowaniem polskich firm" - podkreśliła. 

Szefowa Kancelarii Prezydenta powiedziała, że w ub.r. zabiegi związane z dyplomacją, polityką zagraniczną Andrzeja Dudy były nastawione na efekt szczytu NATO, by był konkretny i decyzyjny. "Teraz mamy sprawy związane z dyplomacją ekonomiczną i gospodarczą, z promowaniem Polski, ale również (...) staraniami o niestałe członkostwo Polski w Radzie Bezpieczeństwa ONZ na lata 2018-2019" - wskazała. 

"Głos każdego państwa w czasie głosowania nad kandydaturą Polski jest niesłychanie istotny. Stąd cały czas zabiegi pana prezydenta i rządu w sprawie niestałego członkostwa" - dodała. 

Sadurska była pytana także o ewentualne spotkanie prezydenta Dudy z Donaldem Trumpem. Przypomniała, że po wygranych przez Trumpa wyborach prezydent Duda dzwonił do prezydenta-elekta, składał gratulacje i mówił o zobowiązaniach i umowach, które są wynikiem szczytu NATO. 

Sadurska dodała, że z pewnością w trakcie kadencji obu prezydentów dojdzie do ich spotkań. 

Sadurska była też pytana m.in. o relacje zwierzchnika sił zbrojnych z ministrem obrony narodowej, w kontekście opinii wyrażonych przez byłego szefa MON Tomasza Siemoniaka na łamach "Tygodnika Powszechnego". Polityk ten ocenił m.in., że minister obrony "odcina" prezydenta od armii. 

"Nie chciałabym komentować słów pana Siemoniaka, jeśli ma takie zdanie, to trudno. Pan prezydent jako zwierzchnik sił zbrojnych jest w stałym kontakcie z panem ministrem Antonim Macierewiczem" - odpowiedziała szefowa Kancelarii. Dodała, że prezydent współpracuje z szefem MON. 

Indagowana, czy stosunki szefa MON i prezydenta są dobre odparła: "Stosunki są takie, jakie powinny być między zwierzchnikiem sił zbrojnych a ministrem obrony narodowej". 

ak/PAP 

[fot. Grzegorz Jakubowski/KPRP]

Warto poczytać

 1. 1270andrzejdudaalfie 25.04.2018

  Prezydent Duda: Musimy ocalić Alfiego Evansa!

  Prezydent Andrzej Duda zabrał głos w sprawie małego Alfie'go Evansa

 2. 1270andrzejdudaetiop 25.04.2018

  Johann: konstytucja RP wymaga korekty lub całkowitej zmiany

  Konstytucja RP wymaga korekty lub całkowitej zmiany - ocenił w środę przedstawiciel prezydenta w KRS Wiesław Johann. Jego zdaniem należy jasno określić relacje pomiędzy władzą wykonawczą, sądowniczą a ustawodawczą.

 3. 1270policjaprow 24.04.2018

  Policyjna prowokacja - przechodnie pomagali pijanym kierowcom

  Dwie na cztery osoby zdecydowały się pomóc pijanemu kierowcy wyjechać z parkingu podczas policyjnej prowokacji, przeprowadzonej we wtorek w Katowicach. W jednym przypadku reakcja była bierna, a tylko w jednym - prawidłowa.

 4. 1270popieluszko50 24.04.2018

  Prezydent wręczył bratu bł. ks. Popiełuszki i jego żonie medal za 50 lat pożycia małżeńskiego

  Brat błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki, Józef i jego żona Alfreda, odebrali we wtorek w Pałacu Prezydenckim z rąk prezydenta Andrzeja Dudy i pierwszej damy Agaty Kornhauser-Dudy medale za długoletnie pożycie małżeńskie.

 5. 1270rafalskaaaa 24.04.2018

  Podpisano porozumienie ws. wsparcia osób niepełnosprawnych

  To sukces środowisk osób niepełnosprawnych; widzę tu dobrą wolę, że rząd chce spełnić niektóre postulaty - oceniła podpisanie porozumienia rządu i części środowisk osób niepełnosprawnych Ewa Krawczyk z Fundacji Pomóż Innym.

 6. Chrzanowskawiki 24.04.2018

  Polska będzie miała kolejną błogosławioną. Była współpracowniczką Karola Wojtyły

  W sobotę w Krakowie-Łagiewnikach odbędzie się beatyfikacja Hanny Chrzanowskiej. To postać, która wspaniale wpisuje się w obchody stulecia odzyskania niepodległości i czterdziestolecia wyboru kard. Karola Wojtyły na papieża - podkreśla metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski

 7. Lichocka22042018 24.04.2018

  Lichocka o Terlikowskim: Pajac zupełny

  - Zachował się jak hałaśliwy pajac w tej sprawie i nie będę wobec niego używać taryfy ulgowej po tym co napisał - tak posłanka PiS skomentowała słowa Terlikowskiego na temat jej wypowiedzi dotyczącej aborcji

 8. sejm22042018 24.04.2018

  Masażyści wejdą do Sejmu

  Do dyspozycji protestujących osób niepełnosprawnych na czas wizyty masażystów w Sejmie zostanie udostępniony pokój dziennikarski na pierwszym piętrze, nieopodal miejsca protestu - poinformował dyrektor Centrum Informacyjnego Sejmu Andrzej Grzegrzółka

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook