Jedynie prawda jest ciekawa


"Już nie tylko Polska będzie wspierać przeciwdziałanie rosyjskiej dezinformacji"

22.12.2017
1270bielsat
"Już nie tylko Polska będzie wspierać przeciwdziałanie rosyjskiej dezinformacji"

Wsparcie finansowe Biełsatu przez rząd Wielkiej Brytanii bardzo wzmocni działania stacji - podkreśliła dyrektor TV Biełsat Agnieszka Romaszewska-Guzy. Ma to też efekt symboliczny - dodała - bo przeciwdziałanie dezinformacji ze strony Rosji wspierać będzie już nie tylko Polska.

Po czwartkowych polsko-brytyjskich konsultacjach międzyrządowych w Warszawie premier Wielkiej Brytanii Theresa May poinformowała, że podczas spotkania potwierdzono plany współpracy w zakresie "walki z dezinformacją ze strony Rosji, jeśli chodzi o nasz region". Rząd w Londynie przekaże na ten cel 5 milionów funtów (23,6 miliona zł). Wśród projektów objętych wsparciem jest m.in. finansowana przez Polskę telewizja Biełsat.

W oświadczeniu wydanym w czwartek rano przez kancelarię brytyjskiej premier, podkreślono, że przekazane środki finansowe mają również objąć nowe polsko-brytyjskie projekty z zakresu komunikacji strategicznej w regionie Europy Środkowo-Wschodniej, pozwalając na szybsze wykrywanie i zwalczanie rosyjskich operacji dezinformacyjnych. Jak zaznaczono, planowane jest także udzielenie wsparcia Biełsatowi, który dostarcza "obiektywne, wolne i prawdziwe informacje Białorusinom".

Szefowa Biełsatu podkreśliła w rozmowie z PAP, że dofinansowanie z Wielkiej Brytanii wyraźnie wzmocni działania stacji. "Ma to też efekt symboliczny, bo przestaje to robić tylko Polska. Jest to bardzo dobra wiadomość, że rząd brytyjski się w to zaangażował" - powiedziała Romaszewska-Guzy.

Jednocześnie zwróciła uwagę, że dofinansowanie przyda się, ponieważ potrzeby Biełsatu są znaczne. "Mamy bardzo duże potrzeby i jesteśmy w stanie spożytkować sensownie całą sumę dotacji. Chcemy poszerzyć naszą ofertę, żeby była bardziej atrakcyjna nie tylko informacyjnie, ale też rozrywkowo, edukacyjnie od oferty rosyjskiej. Mamy też program rosyjskojęzyczny, który można rozbudowywać" - mówiła.

Dyrektor Biełsatu podkreśliła też potrzeby związane z rozwojem technologicznym stacji. "Rozwój technologiczny to jest fundament. Zależy nam na wejściu na drugiego satelitę. Poszerzyłoby to znacznie krąg odbiorców. Chcemy stworzyć też aplikację na smart tv i pracujemy też nad aplikacją mobilną" - dodała.

Romaszewska-Guzy zauważyła, że większość terytorium byłego ZSRR to obszar informacyjnie zdominowany przez Rosję. Zaznaczyła, że Białoruś jest krajem wyjątkowo zdominowanym przez rosyjski przekaz i wymaga szczególnych działań. "Tutaj dominuje Rosja. Na takim polu pracuje Biełsat. W porównaniu z przekazem rosyjskim jesteśmy jak Dawid przy Goliacie" - oceniła. 

Szefowa stacji przypomniała, że Biełsat rozpoczął we wrześniu wstępną współpracę z BBC. Brytyjska telewizja udostępniła Biełsatowi gotowe materiały filmowe w języku rosyjskim. "Ustaliliśmy także współpracę z BBC w dziedzinie informacyjnej. My mamy współpracować z sekcją rosyjską BBC, a strona brytyjska ma przekazywać tzw. +wsad+ do naszego programu rosyjskojęzycznego" - zaznaczyła. 

(PAP)

autor: Mateusz Mikowski

fot. PAP/EPA/MICHAEL KLIMENTYEV / SPUTNIK / KREMLIN POOL / POOL MANDATORY CREDIT


Warto poczytać

 1. walada23062018 23.06.2018

  Bratobójczy pojedynek w Gdańsku. J. Wałęsa ostro przeciwko P. Adamowiczowi!

  Syn b. prezydenta, eurodeputowany PO Jarosław Wałęsa wspólnym kandydatem PO i Nowoczesnej na prezydenta Gdańska.

 2. partia-razem-23062018 23.06.2018

  Partia Razem znalazła sojuszników. Lewicowa formacja zamierza podbić PE

  "Nowy Ład dla Europy" - z takim wspólnym programem Partia Razem oraz inne lewicowe ugrupowania europejskie wystartują w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Zakłada on m.in. europejską płacę minimalną, standaryzację ochrony zdrowia, wdrożenie europejskiego systemu azylowego

 3. walesa24052018 23.06.2018

  Wałęsa dyktatorem? "Wy zrobicie, a mi podziękują"

  Podczas sobotniego w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku został powołany Komitet Obywatelski, na czele którego stanął Lech Wałęsa. Wśród uczestników spotkania znaleźli się m.in. Grzegorz Schetyna, Katarzyna Lubnauer oraz Andrzej Rzepliński

 4. dzien-ojca-23062018 23.06.2018

  Piękne życzenia z okazji dnia ojca od Prezydenta

  Z okazji Dnia Ojca Kancelaria Prezydenta RP złożyła w sobotę na Twitterze życzenia i przypomniała sześciu wybitnych Polaków

 5. zydzi-22062018 22.06.2018

  Ogromne tempo wydawania polskich paszportów w Izraelu. Zaledwie co 20 nowy obywatel mówi w naszym języku

  Tempo wydawania polskich paszportów w Izraelu wzrosło w latach 2015-2017 i jest największe w ciągu ostatnich 15 lat.

 6. dorota-grupinska-wpis-22062018 22.06.2018

  Skandaliczny wpis polityk PO! Porównała premiera do Hitlera oraz Stalina

  Dorota Malinowska-Grupińska, przewodnicząca Rady Warszawy z ramienia Platformy Obywatelskiej, za pośrednictwem Facebooka udostępniła zdjęcie, na którym zestawia Mateusza Morawieckiego ze znanymi dyktatorami i zbrodniarzami.

 7. pawlowicz07052018 22.06.2018

  Polska przyjmuje imigrantów na podstawie tajnych umów? Szokujący list Pawłowicz do premiera

  Krystyna Pawłowicz za pośrednictwem twittera opublikowała treść listu, jaki w środę wysłała do premiera Mateusza Morawieckiego. Posłanka PiS twierdzi w nim, że polski rząd w tajemnicy sprowadził imigrantów do Polski

 8. sad22062018 22.06.2018

  Niemiecki biznesmen obrażał polskich pracowników. Czy sąd skaże go za propagowanie nienawiści?

  Ku końcowi zbliża się proces przeciwko niemieckiemu przedsiębiorcy Hansowi G. o naruszenie dóbr osobistych. Jedna z pracownic zarzuca mu wielokrotne obrażanie Polaków. Sąd Okręgowy w Gdańsku wyznaczył na październik ostatnie posiedzenie w tej sprawie.

CS156fotoMINI

Czas Stefczyka 156/2018

PDF (8,87 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook