Jedynie prawda jest ciekawa


Szefernaker: będą dobre informacje dla Polaków żyjących na Wyspach

30.09.2017

- Jestem przekonany, że będą dobre informacje dot. praw Polaków mieszkających na Wyspach; stanowisko rządu Wielkiej Brytanii w tej sprawie jest coraz bardziej zbliżone do stanowiska Polski - powiedział sekretarz stanu w kancelarii premiera Paweł Szefernaker.

"Jeżeli chodzi o prawa Polaków (mieszkających - PAP) na Wyspach, to stanowiska Wielkiej Brytanii i Polski są coraz bardziej zbieżne" - powiedział w sobotę rano w RMF FM Szefernaker. Wyraził także przekonanie, że "w najbliższym czasie tutaj będą bardzo dobre informacje dla Polaków, to znaczy, że wszystkie prawa nabyte - dla tych Polaków, którzy już je nabyli, ale także dla tych, którzyna bywają je w tym okresie w tej chwili przejściowym między referendum a realnym wyjściem (Wielkiej Brytanii z UE - PAP) - będą utrzymane". Zdaniem ministra to jest obecnie najważniejsze dla Polaków, którzy tam mieszkają.

Dopytywany, czy utrzymanie wszystkich praw nabytych przez Polaków żyjących na Wyspach, to oficjalne uzgodnienia między rządem Wielkiej Brytanii a rządem Polski wyjaśnił, że rozmowy na ten temat były prowadzone w piątek w Tallinie między premier Beata Szydło a premier Wielkiej Brytanii Theresą May, przy okazji unijnego szczytu poświęconego kwestiom cyfrowym, zorganizowanego przez estońską prezydencję w UE. Szefernaker dodał, że spotkanie premierów było oficjalne, a podczas tej rozmowy premier Szydło "po raz kolejny powtórzyła, że dla Polski to są kwestie absolutnie priorytetowe: pełna ochrona praw Polaków na wyspach oraz zobowiązania finansowe Wielkiej Brytanii". 

Minister był także pytany o możliwość zmian w Unii Europejskiej pod względem jej podziału na dwie prędkości. Szefernaker odpowiedział, że kraje Unii Europejskiej przechodzą obecnie wewnętrzne kryzysy, a Polska w obliczu problemów utrzymuje wysokie bezpieczeństwo wewnętrzne i dobre wyniki gospodarcze. "Jestem przekonany, że jeżeli ktoś myśli dzisiaj o Europie dwóch prędkości, to stara się odwrócić uwagę od największych problemów w swoich państwach" -uważa Szefernaker. Dodał, że stanowisko Polski pod tym względem jest niezmienne. "Polska nadal będzie stała i stoi na takim stanowisku, że nie ma mowy o Europie dwóch prędkości i będziemy takie stanowisko reprezentować i wokół tego też będziemy tworzyć koalicje" - podkreślił minister. 

Premier Beata Szydło spotkała się w piątek, przed szczytem cyfrowym UE w Tallinie, z szefową brytyjskiego rządu Theresą May. Ich rozmowa dotyczyła m.in. propozycji dotyczących Brexitu, które May złożyła podczas wystąpienia w ubiegłym tygodniu we Florencji, a także kwestii pracowników delegowanych.

 W czasie spotkania została potwierdzona data konsultacji międzyrządowych - które odbędą się 21 grudnia w Warszawie. Poprzednie polsko-brytyjskie konsultacje odbyły się pod koniec zeszłego roku w Londynie. O terminie konsultacji poinformowała wcześniej w piątek kancelaria premier May. Według Downing Street wezmą w nich udział ministrowie odpowiedzialni m.in. za politykę zagraniczną, obronę i bezpieczeństwo, a także handel.

Według relacji Downing Street polska premier ciepło przyjęła ubiegłotygodniowe przemówienie szefowej brytyjskiego rządu we Florencji, w którym May nakreśliła wizję przyszłych relacji Wielkiej Brytanii z Unią Europejską. Szydło po rozmowie z premier May podkreśliła także znaczenie szybkiego porozumienia ws. praw obywateli, w tym miliona Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii. 

Wielka Brytania rozpoczęła proces wyjścia z Unii Europejskiej 29 marca br. i powinna opuścić Wspólnotę do końca marca 2019 r.

PAP

 

Warto poczytać

 1. 1270andrewdudin 26.04.2018

  Prezydent: postęp cywilizacyjny kluczowy w budowaniu przyszłości Polski

  Obecnie piszemy nowy rozdział w dziejach Polski, budujemy jej przyszłość na kolejne stulecie, a postęp cywilizacyjny jest kluczowym elementem tego procesu - napisał prezydent Andrzej Duda w liście do Federacji Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych Naczelnej Organizacji Technicznej.

 2. 1270moraiweckipm 26.04.2018

  Morawiecki: Polska powinna być centralnym hubem dla gazu amerykańskiego

  Polska otwiera ramiona dla dostawców gazu ze Stanów Zjednoczonych i chciałaby być centralnym hubem dla gazu amerykańskiego na Europę Środkową - mówił w czwartek premier Mateusz Morawiecki podczas polsko-amerykańskiego szczytu gospodarczego.

 3. 1270rafalskamin 26.04.2018

  Rząd przyjął projekt podwyższający rentę socjalną dla osób niepełnosprawnych

  Rząd przyjął projekt ustawy o podwyższeniu renty socjalnej dla osób niepełnosprawnych, do wysokości minimalnej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy; świadczenie wzrośnie z 865,03 zł do 1029,80 zł. Nowe przepisy mają wejść w życie 1 września, z mocą od 1 czerwca 2018 r.

 4. 1270schetynmapoasm 26.04.2018

  Schetyna: możemy wygrać wybory w 10-14 największych miastach

  Przewodniczący PO Grzegorz Schetyna ocenił w czwartek, że koalicja tworzona przez jego ugrupowanie i Nowoczesną może wygrać wybory samorządowe w 10-14 największych miastach. Jestem optymistycznie nastawiony po liście kandydatów, którą przedstawił PiS - dodał.

 5. 1270szydlowa 26.04.2018

  Szydło: zaproponuję rządowi pomoc dla rodziców Alfiego Evansa

  Wicepremier Beata Szydło zapowiedziała, że zaproponuje w czwartek Radzie Ministrów pomoc dla rodziców niespełna dwuletniego Alfiego Evansa, który decyzją brytyjskiego sądu został odłączony od aparatury podtrzymującej życie. W jej ocenie "cywilizacja śmierci zaczyna zwyciężać".

 6. Westerplatte 25.04.2018

  Wojna o Westerplatte. Kto odpowiada za bałagan w miejscu uświęconym krwią Polaków?

  Zaczęło się niespełna tydzień temu od wpisu Pawła Adamowicza na Facebooku: – Urząd Miejski w Gdańsku odwiedził protegowany ministra w asyście kamer TVP - napisał prezydent Gdańska

 7. MagdalenaZukFB 25.04.2018

  Jej śmierć wstrząsnęła Polską. Jest raport śledczych z Egiptu

  Prokuratura prowadząca śledztwo ws. śmierci w Egipcie 27-letniej Magdaleny Żuk otrzymała od tamtejszych organów ścigania odpowiedź w ramach pomocy prawnej - poinformowała PAP w środę Prokuratura Krajowa. W związku z tym polskie śledztwo będzie przedłużone

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook