Jedynie prawda jest ciekawa


Szefernaker: będą dobre informacje dla Polaków żyjących na Wyspach

30.09.2017

- Jestem przekonany, że będą dobre informacje dot. praw Polaków mieszkających na Wyspach; stanowisko rządu Wielkiej Brytanii w tej sprawie jest coraz bardziej zbliżone do stanowiska Polski - powiedział sekretarz stanu w kancelarii premiera Paweł Szefernaker.

"Jeżeli chodzi o prawa Polaków (mieszkających - PAP) na Wyspach, to stanowiska Wielkiej Brytanii i Polski są coraz bardziej zbieżne" - powiedział w sobotę rano w RMF FM Szefernaker. Wyraził także przekonanie, że "w najbliższym czasie tutaj będą bardzo dobre informacje dla Polaków, to znaczy, że wszystkie prawa nabyte - dla tych Polaków, którzy już je nabyli, ale także dla tych, którzyna bywają je w tym okresie w tej chwili przejściowym między referendum a realnym wyjściem (Wielkiej Brytanii z UE - PAP) - będą utrzymane". Zdaniem ministra to jest obecnie najważniejsze dla Polaków, którzy tam mieszkają.

Dopytywany, czy utrzymanie wszystkich praw nabytych przez Polaków żyjących na Wyspach, to oficjalne uzgodnienia między rządem Wielkiej Brytanii a rządem Polski wyjaśnił, że rozmowy na ten temat były prowadzone w piątek w Tallinie między premier Beata Szydło a premier Wielkiej Brytanii Theresą May, przy okazji unijnego szczytu poświęconego kwestiom cyfrowym, zorganizowanego przez estońską prezydencję w UE. Szefernaker dodał, że spotkanie premierów było oficjalne, a podczas tej rozmowy premier Szydło "po raz kolejny powtórzyła, że dla Polski to są kwestie absolutnie priorytetowe: pełna ochrona praw Polaków na wyspach oraz zobowiązania finansowe Wielkiej Brytanii". 

Minister był także pytany o możliwość zmian w Unii Europejskiej pod względem jej podziału na dwie prędkości. Szefernaker odpowiedział, że kraje Unii Europejskiej przechodzą obecnie wewnętrzne kryzysy, a Polska w obliczu problemów utrzymuje wysokie bezpieczeństwo wewnętrzne i dobre wyniki gospodarcze. "Jestem przekonany, że jeżeli ktoś myśli dzisiaj o Europie dwóch prędkości, to stara się odwrócić uwagę od największych problemów w swoich państwach" -uważa Szefernaker. Dodał, że stanowisko Polski pod tym względem jest niezmienne. "Polska nadal będzie stała i stoi na takim stanowisku, że nie ma mowy o Europie dwóch prędkości i będziemy takie stanowisko reprezentować i wokół tego też będziemy tworzyć koalicje" - podkreślił minister. 

Premier Beata Szydło spotkała się w piątek, przed szczytem cyfrowym UE w Tallinie, z szefową brytyjskiego rządu Theresą May. Ich rozmowa dotyczyła m.in. propozycji dotyczących Brexitu, które May złożyła podczas wystąpienia w ubiegłym tygodniu we Florencji, a także kwestii pracowników delegowanych.

 W czasie spotkania została potwierdzona data konsultacji międzyrządowych - które odbędą się 21 grudnia w Warszawie. Poprzednie polsko-brytyjskie konsultacje odbyły się pod koniec zeszłego roku w Londynie. O terminie konsultacji poinformowała wcześniej w piątek kancelaria premier May. Według Downing Street wezmą w nich udział ministrowie odpowiedzialni m.in. za politykę zagraniczną, obronę i bezpieczeństwo, a także handel.

Według relacji Downing Street polska premier ciepło przyjęła ubiegłotygodniowe przemówienie szefowej brytyjskiego rządu we Florencji, w którym May nakreśliła wizję przyszłych relacji Wielkiej Brytanii z Unią Europejską. Szydło po rozmowie z premier May podkreśliła także znaczenie szybkiego porozumienia ws. praw obywateli, w tym miliona Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii. 

Wielka Brytania rozpoczęła proces wyjścia z Unii Europejskiej 29 marca br. i powinna opuścić Wspólnotę do końca marca 2019 r.

PAP

 

Warto poczytać

 1. tuskkaczynski15072018 15.07.2018

  Tusk kontra Kaczyński? Jaki: Scenariusz nie do zrealizowania

  Donald Tusk chce się zmierzyć w wyborach prezydenckich z liderem PiS, a nie marionetkami - powiedział Marcin Kierwiński (PO). Według Patryka Jakiego (Zjednoczona Prawica), Tusk tworzy scenariusz nie do zrealizowania, bo nie chce walczyć z prezydentem Andrzejem Dudą.

 2. monciak15072018 15.07.2018

  Nowy pomysł na walkę z narkotykami. Terapeuci od uzależnień wyjdą na ulice Sopotu

  Sopot uruchomił program, w ramach którego w weekendowe noce na głównych ulicach miasta dyżurować będą terapeuci uzależnień. Podpowiedzą oni osobom, które wpadły w nałóg lub są nim zagrożone, gdzie szukać pomocy.

 3. wassermann03072018 15.07.2018

  Kiedy przesłuchanie Donalda Tuska w sprawie Amber Gold? Wassermann: W przyszłym tygodniu ustalimy termin

  W przyszłym tygodniu sejmowa komisja śledcza ds. Amber Gold ustali termin przesłuchania b. premiera, a obecnie szefa Rady Europejskiej Donalda Tuska - poinformowała PAP przewodnicząca komisji Małgorzata Wassermann (PiS). Jak dodała jego przesłuchanie może się odbyć po 20 września.

 4. 1270birkenau 14.07.2018

  Obcokrajowcy chcieli wynieść z muzeum Auschwitz-Birkenau cegły z krematorium

  Dwójka obcokrajowców chciała wynieść z terenu muzeum Auschwitz-Birkenau cegły pochodzące z krematorium. Na miejscu policjanci prowadzą czynności z udziałem podejrzanych - poinformował PAP sierżant Mateusz Drwal z zespołu prasowego małopolskiej policji.

 5. 1270mmczuk 14.07.2018

  Dobiega końca proces przeciwko M. Maleńczukowi o napaść na działacza pro-life

  Przed krakowskim sądem dobiega końca proces o naruszenie nietykalności cielesnej, jaki muzykowi Maciejowi Maleńczukowi wytoczył z prywatnego oskarżenia działacz pro-life. Jak poinformował sąd na ostatniej rozprawie, wyrok może zostać ogłoszony we wtorek.

 6. 1270grunwald 14.07.2018

  Kolejne wspaniałe zwycięstwo Polski i Litwy nad Niemcami

  W sobotę na Polach Grunwaldzkich wojska polsko-litewskie znów pokonały armię Zakonu Krzyżackiego. W inscenizacji słynnej bitwy sprzed 608 lat wzięło udział 1,3 tys. rekonstruktorów, a rycerskim zmaganiom kibicowało 15 tys. widzów.

 7. pyton11072018 14.07.2018

  Poszukiwania pytona utrudnione przez pogodę

  Nad Wisłą w okolicach Konstancina-Jeziornej (woj. mazowieckie) trwająposzukiwania pytona tygrysiego, którego wylinkę znaleziono na brzegu rzeki w ubiegłym tygodniu. Jak poinformowała PAP straż pożarna, sobotnie poszukiwania są utrudnione ze względu na deszczową pogodę

 8. spiacy-komorowski-14072018 14.07.2018

  Zdjęcie śpiącego Komorowskiego stało się hitem. Zobacz opinie po Zgromadzeniu Narodowym

  Wczorajsze Zgromadzenie Narodowe z okazji 550-lecia powstania polskiego parlamentaryzmu wzbudziło szerokie zainteresowanie opinii publicznej. Nie tylko z powodu samej uroczystości, przemówienia najważniejszych polityków, ale także z powodu zachowania totalnej opozycji

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook