Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Szef SPD Gabriel odwiedził Auschwitz

11.06.2016

Na niespełna tydzień przed 25. rocznicą polsko-niemieckiego Traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy wicekanclerz Niemiec Sigmar Gabriel spotkał się z młodzieżą na terenie byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau.

Gabriel odwiedził w sobotę blok śmierci w najstarszej części obozu - Stammlager oraz teren obozu śmierci Birkenau. Spotkał się ponadto z niemiecką i polską młodzieżą, w tym uczniami szkoły zawodowej przy zakładach Volkswagena, uczniami z Bierunia oraz studentami szkoły policyjnej w Hamburgu.

Wicekanclerzowi towarzyszył wiceszef Międzynarodowego Komitetu Oświęcimskiego (MKO) Christoph Heubner, który od lat organizuje pobyty młodzieży niemieckiej w muzeum Auschwitz połączone z udziałem w pracach konserwatorskich.

"To od was zależy kształt Europy w czasach, gdy znalazła się ona w obliczu nowych wyzwań i gdy wczorajsze upiory zaczynają zdobywać uznanie na salonach" - powiedział Gabriel. Na swojej stronie internetowej Gabriel napisał, że żadna podróż nie pozostawiła na nim tak trwałego wrażenia, jak jego pierwsza podroż do miejsca pamięci w byłym obozie koncentracyjnym Auschwitz.

"To było na krótko przed przyjściem na świat mojej pierwszej córki. To pomieszczenie z setkami dziecięcych butów. To poruszyło mnie do głębi" - napisał niemiecki socjaldemokrata.

Gabriel zaznaczył, że jego ojciec aż do śmierci wierzył w nazistowską ideologię i uważał Auschwitz za wymysł Amerykanów. Szef SPD wyraził nadzieję, że młodzi ludzie, którzy przyjeżdżają do Auschwitz, zrozumieją, że "muszą się angażować, by największy projekt pokojowy, jakim jest Unia Europejska, nie uległ zniszczeniu". "Wielu ludzi nie docenia dziś UE, wielu przyczynia się do jej niszczenia" - napisał Gabriel na swojej stronie internetowej.

Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 roku dla politycznych więźniów z okupowanej Polski. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała także sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osób innej narodowości.

W 1947 roku na terenie byłych obozów Auschwitz I i Auschwitz II-Birkenau powstało muzeum. W ubiegłym roku zwiedziło je ponad 1,7 mln ludzi. Były obóz w 1979 roku został wpisany, jako jedyny tego typu obiekt, na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

W tym roku Polska i Niemcy obchodzą 25. rocznicę podpisania Traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy z 17 czerwca 1991 roku oraz 30. rocznicę powstania Międzynarodowego Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu.

Ryb, PAP

Fot. [PAP/Stanisław Rozpędzik]

Warto poczytać

 1. warsaw-8821121280 22.03.2017

  Spotkanie Duda-Macierewicz 31 marca

  "22 marca br. szef BBN minister Paweł Soloch w imieniu Prezydenta RP Andrzeja Dudy zaprosił na spotkanie ministra obrony narodowej Antoniego Macierewicza”.

 2. mid-17322021 22.03.2017

  Była prezes UOKiK przed komisją ds. Amber Gold

  Przykro mi, że klienci Amber Gold zostali poszkodowani, ale nie czuję się winna, bo w oparciu o ówczesną wiedzę i instrumenty, jakimi dysponowaliśmy, zrobiliśmy to, co uważaliśmy, że możemy zrobić - mówiła b. prezes UOKiK Małgorzata Krasnodębska-Tomkiel w środę przed komisją śledczą.

 3. mid-17321059 22.03.2017

  Prezydent: Ważna rola demokracji lokalnej

  „Decentralizacja państwa, przekazanie części władzy publicznej „w dół”, w ręce samorządowych wspólnot, stanowi jeden z istotniejszych elementów polskich przemian”.

 4. mid-17322030 22.03.2017

  IPN wznowił pracę na Cmentarzu Rakowickim

  Na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie specjaliści z IPN i Instytutu Ekspertyz Sądowych prowadzą w środę oględziny szczątków odnalezionych przez badaczy z Fundacji Niezłomni. Dopiero po dalszych badaniach będzie wiadomo, czy udało się odnaleźć miejsce pochówku żołnierzy antykomunistycznego podziemia.

 5. pretty 22.03.2017

  B. doradca Tuska nt. 10/04: Nie można mówić o rozdzieleniu wizyt

  Wojciech D. - ówczesny doradca premiera Donalda Tuska, dziś pracownik gabinetu prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza - zeznał, że zajmował się polityką historyczną rządu, której częścią były m.in. obchody 70-lecia Zbrodni Katyńskiej.

 6. smol88 22.03.2017

  PK bada zawiadomienie ministra obrony

  Zawiadomienie ministra obrony narodowej ws. podejrzenia zdrady dyplomatycznej przy wyjaśnianiu okoliczności katastrofy smoleńskiej trafiło do zespołu Prokuratury Krajowej, który bada okoliczności katastrofy - poinformowała PK.

 7. CHAD211216054t586be242m800x6f60d4d2 22.03.2017

  Prezydent chce prowadzić dialog z szefem MON

  Prezydent Andrzej Duda nie ma przekonania, że minister obrony narodowej Antoni Macierewicz powinien odejść - powiedział dyrektor prezydenckiego biura prasowego Marek Magierowski, odnosząc się do korespondencji prezydenta do szefa MON m.in. w sprawie braku obsady ataszatów wojskowych.

CS141fotMINI

Czas Stefczyka 141/2017

PDF (4,89 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook