Jedynie prawda jest ciekawa


Szef SPD Gabriel odwiedził Auschwitz

11.06.2016

Na niespełna tydzień przed 25. rocznicą polsko-niemieckiego Traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy wicekanclerz Niemiec Sigmar Gabriel spotkał się z młodzieżą na terenie byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau.

Gabriel odwiedził w sobotę blok śmierci w najstarszej części obozu - Stammlager oraz teren obozu śmierci Birkenau. Spotkał się ponadto z niemiecką i polską młodzieżą, w tym uczniami szkoły zawodowej przy zakładach Volkswagena, uczniami z Bierunia oraz studentami szkoły policyjnej w Hamburgu.

Wicekanclerzowi towarzyszył wiceszef Międzynarodowego Komitetu Oświęcimskiego (MKO) Christoph Heubner, który od lat organizuje pobyty młodzieży niemieckiej w muzeum Auschwitz połączone z udziałem w pracach konserwatorskich.

"To od was zależy kształt Europy w czasach, gdy znalazła się ona w obliczu nowych wyzwań i gdy wczorajsze upiory zaczynają zdobywać uznanie na salonach" - powiedział Gabriel. Na swojej stronie internetowej Gabriel napisał, że żadna podróż nie pozostawiła na nim tak trwałego wrażenia, jak jego pierwsza podroż do miejsca pamięci w byłym obozie koncentracyjnym Auschwitz.

"To było na krótko przed przyjściem na świat mojej pierwszej córki. To pomieszczenie z setkami dziecięcych butów. To poruszyło mnie do głębi" - napisał niemiecki socjaldemokrata.

Gabriel zaznaczył, że jego ojciec aż do śmierci wierzył w nazistowską ideologię i uważał Auschwitz za wymysł Amerykanów. Szef SPD wyraził nadzieję, że młodzi ludzie, którzy przyjeżdżają do Auschwitz, zrozumieją, że "muszą się angażować, by największy projekt pokojowy, jakim jest Unia Europejska, nie uległ zniszczeniu". "Wielu ludzi nie docenia dziś UE, wielu przyczynia się do jej niszczenia" - napisał Gabriel na swojej stronie internetowej.

Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 roku dla politycznych więźniów z okupowanej Polski. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała także sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osób innej narodowości.

W 1947 roku na terenie byłych obozów Auschwitz I i Auschwitz II-Birkenau powstało muzeum. W ubiegłym roku zwiedziło je ponad 1,7 mln ludzi. Były obóz w 1979 roku został wpisany, jako jedyny tego typu obiekt, na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

W tym roku Polska i Niemcy obchodzą 25. rocznicę podpisania Traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy z 17 czerwca 1991 roku oraz 30. rocznicę powstania Międzynarodowego Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu.

Ryb, PAP

Fot. [PAP/Stanisław Rozpędzik]

Warto poczytać

 1. kacperplazynski22042018 22.04.2018

  Nieoficjalnie: Wiadomo, kto będzie kandydatem PiS-u na prezydenta Gdańska!

  Według informacji ujawnionych w Radiu Gdańsk przez Janusza Śniadka, Prawo i Sprawiedliwość podjęło decyzję dotyczącą wyboru kandydata na prezydenta Gdańska.

 2. 1270szydlo 21.04.2018

  Szydło: nasz rząd bezwzględnie walczy z korupcją i oszustami

  - Bardzo często słyszymy o problemach obywateli, którzy zostali oszukani przez instytucje finansowe, nasz rząd bezwzględnie walczy z korupcją i oszustami - mówiła wicepremier Beata Szydło w sobotę w Szymbarku w Małopolsce.

 3. 1270prezydentmieszkaniowiec 21.04.2018

  Wyborcza ustawka Pawła Adamowicza - protest przeciwko faszyzmowi. Przyszło niewielu

  W Gdańsku manifestowano przeciwko nacjonalizmowi i faszyzmowi

 4. 1270mateuszmorawieckie 21.04.2018

  PiS pierwszym rządem, który spełni wszystkie swoje obietnice?

  Wąsik: rząd PiS jest na dobrej drodze, by zrealizować cały swój program

 5. Szydlo21042018 21.04.2018

  Piękne słowa Premier Szydło: polskie rodziny są kolebką polskości

  Polska rodzi się w polskich rodzinach, które są ostoją najważniejszych wartości; polskie rodziny są kolebką polskości - mówiła w sobotę w Przemyślu wicepremier Beata Szydło

 6. Niepelnosprawni21042018 21.04.2018

  Kuchciński podsumował propozycje Premiera ws niepełnosprawnych: Odważne

  Zapowiedziane przez premiera ustawowe propozycje wsparcia osób niepełnosprawnych są odważne, ale wymagają pracy - ocenił marszałek Sejmu Marek Kuchciński, który w sobotę odwiedził Żywiec (Śląskie). Dodał, że należy w tej sprawie działać roztropnie, ale bez zbędnej zwłoki

 7. TuskFlickr 21.04.2018

  Tusk trafi do sądu

  W poniedziałek od godz. 10 były premier Donald Tusk ma zeznawać jako świadek w warszawskim sądzie w procesie b. szefa KPRM Tomasza Arabskiego oraz czterech innych urzędników, w sprawie organizacji wizyty prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Katyniu 10 kwietnia 2010 r

 8. LubnauerSchetyna21042018 21.04.2018

  Nawet Zjednoczona Opozycja nie jest w stanie pokonać PiS! Co zrobią teraz Lubnauer i Schetyna?

  Jeszcze niedawno buńczucznie stwierdzali, że z połączenia PO i Nowoczesnej wyrośnie siła, która obali rząd PiS. Dziś już wiadomo że te zapowiedzi były przedwczesne, a Zjednoczona Opozycja może liczyć zaledwie na 29,6 procent głosów - wynika z sondażu IBRiS dla "Faktu" i "Onetu"

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook