Jedynie prawda jest ciekawa


Szef SPD Gabriel odwiedził Auschwitz

11.06.2016

Na niespełna tydzień przed 25. rocznicą polsko-niemieckiego Traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy wicekanclerz Niemiec Sigmar Gabriel spotkał się z młodzieżą na terenie byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau.

Gabriel odwiedził w sobotę blok śmierci w najstarszej części obozu - Stammlager oraz teren obozu śmierci Birkenau. Spotkał się ponadto z niemiecką i polską młodzieżą, w tym uczniami szkoły zawodowej przy zakładach Volkswagena, uczniami z Bierunia oraz studentami szkoły policyjnej w Hamburgu.

Wicekanclerzowi towarzyszył wiceszef Międzynarodowego Komitetu Oświęcimskiego (MKO) Christoph Heubner, który od lat organizuje pobyty młodzieży niemieckiej w muzeum Auschwitz połączone z udziałem w pracach konserwatorskich.

"To od was zależy kształt Europy w czasach, gdy znalazła się ona w obliczu nowych wyzwań i gdy wczorajsze upiory zaczynają zdobywać uznanie na salonach" - powiedział Gabriel. Na swojej stronie internetowej Gabriel napisał, że żadna podróż nie pozostawiła na nim tak trwałego wrażenia, jak jego pierwsza podroż do miejsca pamięci w byłym obozie koncentracyjnym Auschwitz.

"To było na krótko przed przyjściem na świat mojej pierwszej córki. To pomieszczenie z setkami dziecięcych butów. To poruszyło mnie do głębi" - napisał niemiecki socjaldemokrata.

Gabriel zaznaczył, że jego ojciec aż do śmierci wierzył w nazistowską ideologię i uważał Auschwitz za wymysł Amerykanów. Szef SPD wyraził nadzieję, że młodzi ludzie, którzy przyjeżdżają do Auschwitz, zrozumieją, że "muszą się angażować, by największy projekt pokojowy, jakim jest Unia Europejska, nie uległ zniszczeniu". "Wielu ludzi nie docenia dziś UE, wielu przyczynia się do jej niszczenia" - napisał Gabriel na swojej stronie internetowej.

Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 roku dla politycznych więźniów z okupowanej Polski. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała także sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osób innej narodowości.

W 1947 roku na terenie byłych obozów Auschwitz I i Auschwitz II-Birkenau powstało muzeum. W ubiegłym roku zwiedziło je ponad 1,7 mln ludzi. Były obóz w 1979 roku został wpisany, jako jedyny tego typu obiekt, na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

W tym roku Polska i Niemcy obchodzą 25. rocznicę podpisania Traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy z 17 czerwca 1991 roku oraz 30. rocznicę powstania Międzynarodowego Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu.

Ryb, PAP

Fot. [PAP/Stanisław Rozpędzik]

Warto poczytać

 1. duda180102018 18.01.2018

  Historyczne przemówienie. Andrzej Duda wystąpił przed Radą Bezpieczeństwa ONZ

  - Nie tylko agresja, ale próby budowania agresywnych zdolności stanowią naruszenie międzynarodowych norm - powiedział prezydent Andrzej Duda w Nowym Jorku.

 2. Sejm06122017 18.01.2018

  To jest pogrom. PiS z trzykrotnie większym poparciem niż PO

  Gdyby wybory odbyły się w styczniu, na PiS zagłosowałoby 44 proc. osób deklarujących udział w głosowaniu, PO uzyskałaby 15 proc. poparcia, do Sejmu weszłyby też Nowoczesna (6 proc.) i Kukiz'15 (5 proc.) - wynika z sondażu CBOS przeprowadzonego po rekonstrukcji rządu Mateusza Morawieckiego

 3. 1270lekarzzuj 18.01.2018

  Lekarz nie chciał obsługiwać ludzi z PiS. Po awanturze medialnej zmienił zdanie

  Swoją "akcję" uważa teraz za niezrozumiany dowcip i zaleca wszystkim więcej dystansu do rzeczywistości. Słynny w ostatnich dniach lekarz przekonuje, że nigdy nie odmówił pomocy żadnemu pacjentowi

 4. DudaTrump 18.01.2018

  Duda podziękował Trumpowi: Musimy kontynuować zwalczanie tego zjawiska

  Prezydent Andrzej Duda podziękował na Twitterze Donaldowi Trumpowi za demaskowanie zjawiska fake news. To reakcja na przyznanie przez prezydenta USA nagród dla mediów w tej kategorii

 5. Kaczynski18012018 18.01.2018

  Kaczyński: nie zmieniamy stanowiska ws. reparacji

  Nie zmieniamy stanowiska w sprawie reparacji - oświadczył prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński

 6. wellmanpiekara18012018 18.01.2018

  Szokujący wyrok. Jacek Piekara ma zapłacić pół miliona złotych za wpis w internecie

  W październiku 2016 roku na Twitterze Piekara zasugerował, iż Wellman nie grozi aborcja.

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook