Jedynie prawda jest ciekawa


Szef MSZ zakończył wizytę w USA. Zaprosił do Polski amerykańskiego sekretarza stanu

22.09.2017

- Szef MSZ Witold Waszczykowski zakończył tygodniową wizytę w USA, podczas której m.in. towarzyszył prezydentowi Andrzejowi Dudzie w 72. Sesji Zgromadzenia ONZ. Minister zaprosił do złożenia wizyty w Polsce amerykańskiego sekretarza stanu Rexa Tillersona.

Waszczykowski spędził w Stanach Zjednoczonych tydzień. Jak poinformowało MSZ, w Waszyngtonie szef polskiej dyplomacji wziął udział w organizowanym przez sekretarza stanu USA Rexa Tillersona spotkaniu ministerialnym Rady Zarządzającej "Wspólnoty Demokracji". Szef polskiego MSZ zaprosił wówczas Tillersona do Polski. Według biura prasowego MSZ, zaproszenie zostało przyjęte.

"Wspólnota Demokracji" jest międzyrządową koalicją państw o zasięgu globalnym, której głównym celem jest promowanie demokratycznych zasad oraz norm na świecie. Została utworzona podczas międzynarodowej Konferencji Ministerialnej pt. "Ku Wspólnocie Demokracji" w 2000 r. w Warszawie z inicjatywy ministra spraw zagranicznych RP, prof. Bronisława Geremka oraz sekretarz stanu USA Madeleine Albright.

Waszczykowski stwierdził, że organizacja "Wspólnota Demokracji" podczas zakończonej 1 września b.r. dwuletniej prezydentury USA "otrzymała nowe życie". Zapowiedział również, że w ramach prezydencji Polski w koalicji w 2019 r., planuje zorganizować w Warszawie spotkania ministrów z państw członkowskich "Wspólnoty Demokracji".

Szef polskiej dyplomacji wziął także udział w spotkaniu wysokiego szczebla poświęconym reformie ONZ, organizowanym przez USA przy okazji 72. Sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ. Spotkaniu przewodniczył prezydent Donald Trump. Polska razem z innymi państwami członkowskimi ONZ przystąpiła do wspólnej deklaracji politycznej ws. poparcia dla reformy Organizacji. W deklaracji mowa jest m.in. o "większej przejrzystości i odpowiedzialności za wydawane środki" - podkreśla MSZ.

Podczas wizyty w USA szef polskiej dyplomacji wziął też udział w nieformalnym spotkaniu ministrów spraw zagranicznych państw członkowskich UE z udziałem Specjalnego Przedstawiciela Sekretarza Generalnego ONZ ds. Libii Ghassana Salam,. Dyskusja dotyczyła przede wszystkim współpracy UE z ONZ na rzecz rozwiązania kryzysu libijskiego.

Waszczykowski towarzyszył także prezydentowi Andrzejowi Dudzie podczas pierwszego dnia debaty generalnej 72. Sesji Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych, przeprowadził też szereg spotkań dwustronnych, w tym z ministrami spraw zagranicznych Omanu, Filipin i Arabii Saudyjskiej.

Szef polskiej dyplomacji uczestniczył w debacie na temat zacieśnienia współpracy Grupy Wyszehradzkiej ze Stanami Zjednoczonymi, zorganizowanej przez waszyngtoński think tank CEPA (The Center for European Policy Analysis).

Minister SZ rozmawiał z przedstawicielami administracji amerykańskiej nt. bezpieczeństwa na obszarze transatlantyckim i w naszym regionie oraz o dalszym rozwoju współpracy polsko-amerykańskiej - wynika z komunikatu. Podczas wizyty w USA, szef polskiej dyplomacji rozmawiał z ministrami spraw zagranicznych m.in. Szwecji, Ukrainy, Erytrei, Maroka, Omanu, Filipin i Arabii Saudyjskiej.

Witold Waszczykowski spotkał się również z przedstawicielami Polonii z Doylestown w stanie Pensylwania. Minister dziękował amerykańskim Polakom za kultywowanie i promowanie polskości, a także za walkę w obronie dobrego imienia Polski i prawdy historycznej - w tym za przeciwstawianie się sformułowaniom typu "polskie obozy koncentracyjne".

Zachęcał Polaków przebywających w USA do powrotu do kraju. Zapewnił, że polski rząd nie zapomni o rodakach, którzy z różnych powodów zdecydują się pozostać za granicą. Zapowiedział otwieranie nowych konsulatów w USA oraz rozszerzenie działalności Instytutu Kultury Polskiej.

PAP

Warto poczytać

 1. 1270lunapark 22.07.2018

  Dramat na wesołym miasteczku w Polsce. Zginął chłopiec

  9-letni chłopiec zmarł po wypadku, do jakiego doszło w niedzielę w wesołym miasteczku w Szczytnie (Warmińsko-mazurskie). Według policji do wypadku doszło w wyniku awarii karuzeli. Lunapark zamknięto.

 2. 1270rozlewkrwijpg 22.07.2018

  "Opozycja chce, żeby w Polsce doszło do rozlewu krwi"

  Mam wrażenie, że opozycja chce, żeby w Polsce doszło do rozlewu krwi - powiedział w niedzielę szef gabinetu politycznego premiera Marek Suski, komentując ostatnie ataki na biura poselskie PiS.

 3. sasin-22072018 22.07.2018

  Czarczasty grozi więzieniem politykom PiS oraz sędziom. Bezbłędna odpowiedź Sasina

  Robimy to, na co umówiliśmy się z Polakami, umawialiśmy się na radykalną reformę sądownictwa - mówił w niedzielę szef KSRM Jacek Sasin. "Będziecie siedzieć, a sędziowie, którzy pójdą na współpracę z wami, zostaną zwolnieni z wykonywania zawodu" - odpowiedział szef SLD Włodzimierz Czarzasty

 4. dawid-winiarski-22072018 22.07.2018

  Cudowne uzdrowienie czy symulacja? Co tak naprawdę się stało nowemu męczennikowi opozycji

  Ostatnie posiedzenie Sejmu wzbudziło spore zainteresowanie opinii publicznej

 5. pispzpr21072018 22.07.2018

  Zdewastowano biura parlamentarzystów PiS. Wandale pomazali je farbą

  Przed wejściem do biura pojawił się napis: "Czas na sąd ostateczny", a na drzwiach i oknach napisano: "PZPR".

 6. monika-miller 21.07.2018

  Seksowna wnuczka Leszka Millera wyjawiła swój sekret. Ostra reakcja dziadka!

  Monika Miller to prawdziwa gwiazda mediów społecznościowych. Znana jest jest nie tylko z powodu swojej urody i dużej liczby tatuaży. Wnuczka Leszka Millera lubi też zaskoczyć media oryginalną i ciekawą wypowiedzią. Nie inaczej było ostatnio, gdy... pochwaliła się swoją biseksualną orientacją.

 7. policja-20072018 21.07.2018

  Dziennikarz TVN wzywał policję do zaatakowania polityków?

  Prowadzący program w TVN24 nawoływał polską policję do wypowiedzenia posłuszeństwa władzy państwowej; czy Discovery akceptuje taki przekaz swojej telewizji? - zapytał w sobotę na Twitterze wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook