Jedynie prawda jest ciekawa


Szef MSZ zakończył wizytę w USA. Zaprosił do Polski amerykańskiego sekretarza stanu

22.09.2017

- Szef MSZ Witold Waszczykowski zakończył tygodniową wizytę w USA, podczas której m.in. towarzyszył prezydentowi Andrzejowi Dudzie w 72. Sesji Zgromadzenia ONZ. Minister zaprosił do złożenia wizyty w Polsce amerykańskiego sekretarza stanu Rexa Tillersona.

Waszczykowski spędził w Stanach Zjednoczonych tydzień. Jak poinformowało MSZ, w Waszyngtonie szef polskiej dyplomacji wziął udział w organizowanym przez sekretarza stanu USA Rexa Tillersona spotkaniu ministerialnym Rady Zarządzającej "Wspólnoty Demokracji". Szef polskiego MSZ zaprosił wówczas Tillersona do Polski. Według biura prasowego MSZ, zaproszenie zostało przyjęte.

"Wspólnota Demokracji" jest międzyrządową koalicją państw o zasięgu globalnym, której głównym celem jest promowanie demokratycznych zasad oraz norm na świecie. Została utworzona podczas międzynarodowej Konferencji Ministerialnej pt. "Ku Wspólnocie Demokracji" w 2000 r. w Warszawie z inicjatywy ministra spraw zagranicznych RP, prof. Bronisława Geremka oraz sekretarz stanu USA Madeleine Albright.

Waszczykowski stwierdził, że organizacja "Wspólnota Demokracji" podczas zakończonej 1 września b.r. dwuletniej prezydentury USA "otrzymała nowe życie". Zapowiedział również, że w ramach prezydencji Polski w koalicji w 2019 r., planuje zorganizować w Warszawie spotkania ministrów z państw członkowskich "Wspólnoty Demokracji".

Szef polskiej dyplomacji wziął także udział w spotkaniu wysokiego szczebla poświęconym reformie ONZ, organizowanym przez USA przy okazji 72. Sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ. Spotkaniu przewodniczył prezydent Donald Trump. Polska razem z innymi państwami członkowskimi ONZ przystąpiła do wspólnej deklaracji politycznej ws. poparcia dla reformy Organizacji. W deklaracji mowa jest m.in. o "większej przejrzystości i odpowiedzialności za wydawane środki" - podkreśla MSZ.

Podczas wizyty w USA szef polskiej dyplomacji wziął też udział w nieformalnym spotkaniu ministrów spraw zagranicznych państw członkowskich UE z udziałem Specjalnego Przedstawiciela Sekretarza Generalnego ONZ ds. Libii Ghassana Salam,. Dyskusja dotyczyła przede wszystkim współpracy UE z ONZ na rzecz rozwiązania kryzysu libijskiego.

Waszczykowski towarzyszył także prezydentowi Andrzejowi Dudzie podczas pierwszego dnia debaty generalnej 72. Sesji Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych, przeprowadził też szereg spotkań dwustronnych, w tym z ministrami spraw zagranicznych Omanu, Filipin i Arabii Saudyjskiej.

Szef polskiej dyplomacji uczestniczył w debacie na temat zacieśnienia współpracy Grupy Wyszehradzkiej ze Stanami Zjednoczonymi, zorganizowanej przez waszyngtoński think tank CEPA (The Center for European Policy Analysis).

Minister SZ rozmawiał z przedstawicielami administracji amerykańskiej nt. bezpieczeństwa na obszarze transatlantyckim i w naszym regionie oraz o dalszym rozwoju współpracy polsko-amerykańskiej - wynika z komunikatu. Podczas wizyty w USA, szef polskiej dyplomacji rozmawiał z ministrami spraw zagranicznych m.in. Szwecji, Ukrainy, Erytrei, Maroka, Omanu, Filipin i Arabii Saudyjskiej.

Witold Waszczykowski spotkał się również z przedstawicielami Polonii z Doylestown w stanie Pensylwania. Minister dziękował amerykańskim Polakom za kultywowanie i promowanie polskości, a także za walkę w obronie dobrego imienia Polski i prawdy historycznej - w tym za przeciwstawianie się sformułowaniom typu "polskie obozy koncentracyjne".

Zachęcał Polaków przebywających w USA do powrotu do kraju. Zapewnił, że polski rząd nie zapomni o rodakach, którzy z różnych powodów zdecydują się pozostać za granicą. Zapowiedział otwieranie nowych konsulatów w USA oraz rozszerzenie działalności Instytutu Kultury Polskiej.

PAP

Warto poczytać

 1. 1270prezydentmieszkaniowiec 21.04.2018

  Wyborcza ustawka Pawła Adamowicza - protest przeciwko faszyzmowi. Przyszło niewielu

  W Gdańsku manifestowano przeciwko nacjonalizmowi i faszyzmowi

 2. 1270mateuszmorawieckie 21.04.2018

  PiS pierwszym rządem, który spełni wszystkie swoje obietnice?

  Wąsik: rząd PiS jest na dobrej drodze, by zrealizować cały swój program

 3. Szydlo21042018 21.04.2018

  Piękne słowa Premier Szydło: polskie rodziny są kolebką polskości

  Polska rodzi się w polskich rodzinach, które są ostoją najważniejszych wartości; polskie rodziny są kolebką polskości - mówiła w sobotę w Przemyślu wicepremier Beata Szydło

 4. Niepelnosprawni21042018 21.04.2018

  Kuchciński podsumował propozycje Premiera ws niepełnosprawnych: Odważne

  Zapowiedziane przez premiera ustawowe propozycje wsparcia osób niepełnosprawnych są odważne, ale wymagają pracy - ocenił marszałek Sejmu Marek Kuchciński, który w sobotę odwiedził Żywiec (Śląskie). Dodał, że należy w tej sprawie działać roztropnie, ale bez zbędnej zwłoki

 5. TuskFlickr 21.04.2018

  Tusk trafi do sądu

  W poniedziałek od godz. 10 były premier Donald Tusk ma zeznawać jako świadek w warszawskim sądzie w procesie b. szefa KPRM Tomasza Arabskiego oraz czterech innych urzędników, w sprawie organizacji wizyty prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Katyniu 10 kwietnia 2010 r

 6. LubnauerSchetyna21042018 21.04.2018

  Nawet Zjednoczona Opozycja nie jest w stanie pokonać PiS! Co zrobią teraz Lubnauer i Schetyna?

  Jeszcze niedawno buńczucznie stwierdzali, że z połączenia PO i Nowoczesnej wyrośnie siła, która obali rząd PiS. Dziś już wiadomo że te zapowiedzi były przedwczesne, a Zjednoczona Opozycja może liczyć zaledwie na 29,6 procent głosów - wynika z sondażu IBRiS dla "Faktu" i "Onetu"

 7. Brudzinski20042018 20.04.2018

  "Wynik wyborów w rękach Polaków, a nie ulicy i zagranicy"

  O wygranej lub przegranej PiS zdecydują przy urnach wyborczych Polacy, a nie ulica i zagranica - podkreślał w piątek w Wałczu (Zachodniopomorskie) wiceprezes tej partii Joachim Brudziński

 8. Kukizwiki 20.04.2018

  "Tu ma Pan swoją daninę". Kukiz atakuje Morawieckiego

  Politycy Kukiz'15 krytykują zapowiadaną przez premiera Mateusza Morawieckiego "daninę solidarnościową", którą mają zostać opodatkowani najbogatsi. Pieniądze z daniny zasiliłyby utworzony fundusz wsparcia osób niepełnosprawnych

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook