Jedynie prawda jest ciekawa


Szef MSZ ws. imigrantów: Politycy niemieccy popełnili błędy

17.11.2015

Witold Waszczykowski, nowy minister spraw zagranicznych podkreśla, że po wydarzeniach w Paryżu, nie możemy się uspokajać, że Polska nie jest na głównym froncie walki z terroryzmem. „Przywódcy terrorystów mogą wziąć pod uwagę, że właśnie z tego powodu najmniej się spodziewamy ataku i jesteśmy słabym ogniwem” - podkreśla.

Na łamach „Dziennik Gazety Prawnej” szef dyplomacji podkreślił, że po wydarzeniach w Paryżu, Polska musi uruchomić procedury ostrożnościowe.

"Nie możemy się uspokajać, że Polska nie jest na głównym froncie walki z terroryzmem. Przywódcy terrorystów mogą wziąć pod uwagę, że właśnie z tego powodu najmniej się spodziewamy ataku i jesteśmy słabym ogniwem. W ich rozumieniu uderzenie na któryś z krajów naszego regionu, który żyje w iluzji, że nasza chata z kraja, bo nie mamy mniejszości, problemów z ludnością, może okazać się łatwiejsze. To także spełni cele, bo jesteśmy częścią Zachodu, a atak wywoła strach" - wyjaśnił i dodał, że dlatego potrzebna jest czujność.

Nowy szef dyplomacji podkreślił także, że wydarzenia w Paryżu zmuszają do refleksji nad ustaleniami dotyczącymi polityki migracyjnej i przyjmowaniem imigrantów.

"Europa zachowała się nieroztropnie, że przyjmuje ich w takiej skali w sposób niekontrolowany. Błędy popełnili politycy niemieccy, którzy ich zachęcali" - dodał.

Minister Waszczykowski wyjaśnił także, że konieczne są działania by zatrzymać falę uchodźców.

Jednocześnie na łamach „Naszego Dziennika” minister wyjaśnia, że rosyjskie zaangażowanie w walkę z Państwem Islamskim w Syrii może mieć wpływ na sytuację w Europie.

"Rosja podjęła interwencję w Syrii ze świadomością, że będzie tam robić tyle bałaganu, że będzie się on przekładać i na Europę. Rosja liczy, że w pewnym momencie kraje zachodnie zwrócą się do Rosji o pomoc, żeby ten bałagan teraz wspólnie posprzątać. Wydarzenia w Paryżu sprzyjają takiemu rozwojowi sytuacji" - ocenił szef MSZ.

Nowy minister odniósł się także do sprawy katastrofy smoleńskiej mówiąc, że rosyjskie śledztwo jest prowadzone w sposób przewlekły i tendencyjny.

"Doszło do zaboru polskiego mienia i trwa to już szósty rok, nie wiadomo dlaczego, bo przecież Rosjanie nie prezentują żadnych wyników swojego śledztwa. Trzeba to wszystko Rosjanom jasno wyłożyć. I albo podejmą jakąś współpracę i rozwiążą tę sprawę polubownie, albo trzeba będzie to oddać do międzynarodowych trybunałów" - wyjaśnił i dodał, że należy zwrócić się także do NATO.

mmil/ Dziennik Gazeta Prawna / Nasz Dziennik

[Fot. PAP/Paweł Supernak]

Warto poczytać

 1. 1270policjaprow 24.04.2018

  Policyjna prowokacja - przechodnie pomagali pijanym kierowcom

  Dwie na cztery osoby zdecydowały się pomóc pijanemu kierowcy wyjechać z parkingu podczas policyjnej prowokacji, przeprowadzonej we wtorek w Katowicach. W jednym przypadku reakcja była bierna, a tylko w jednym - prawidłowa.

 2. 1270popieluszko50 24.04.2018

  Prezydent wręczył bratu bł. ks. Popiełuszki i jego żonie medal za 50 lat pożycia małżeńskiego

  Brat błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki, Józef i jego żona Alfreda, odebrali we wtorek w Pałacu Prezydenckim z rąk prezydenta Andrzeja Dudy i pierwszej damy Agaty Kornhauser-Dudy medale za długoletnie pożycie małżeńskie.

 3. 1270rafalskaaaa 24.04.2018

  Podpisano porozumienie ws. wsparcia osób niepełnosprawnych

  To sukces środowisk osób niepełnosprawnych; widzę tu dobrą wolę, że rząd chce spełnić niektóre postulaty - oceniła podpisanie porozumienia rządu i części środowisk osób niepełnosprawnych Ewa Krawczyk z Fundacji Pomóż Innym.

 4. Chrzanowskawiki 24.04.2018

  Polska będzie miała kolejną błogosławioną. Była współpracowniczką Karola Wojtyły

  W sobotę w Krakowie-Łagiewnikach odbędzie się beatyfikacja Hanny Chrzanowskiej. To postać, która wspaniale wpisuje się w obchody stulecia odzyskania niepodległości i czterdziestolecia wyboru kard. Karola Wojtyły na papieża - podkreśla metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski

 5. Lichocka22042018 24.04.2018

  Lichocka o Terlikowskim: Pajac zupełny

  - Zachował się jak hałaśliwy pajac w tej sprawie i nie będę wobec niego używać taryfy ulgowej po tym co napisał - tak posłanka PiS skomentowała słowa Terlikowskiego na temat jej wypowiedzi dotyczącej aborcji

 6. sejm22042018 24.04.2018

  Masażyści wejdą do Sejmu

  Do dyspozycji protestujących osób niepełnosprawnych na czas wizyty masażystów w Sejmie zostanie udostępniony pokój dziennikarski na pierwszym piętrze, nieopodal miejsca protestu - poinformował dyrektor Centrum Informacyjnego Sejmu Andrzej Grzegrzółka

 7. RafalskaFlickr 24.04.2018

  PO chce dymisji Rafalskiej. Za 500+, leki dla seniorów, czy spadek bezrobocia?

  Absolutnie powinno dojść do dymisji minister Elżbiety Rafalskiej, to byłby gest rządu, który przyznałby się, że przez 2,5 roku sprawę opiekunów niepełnosprawnych zostawił nierozwiązaną - ocenił szef klubu PO Sławomir Neumann. Będziemy rozmawiać o wniosku ws. wotum nieufności dla Rafalskiej - dodał

 8. HGWPOFlickr 24.04.2018

  Kolejne zatrzymania w sprawie afery reprywatyzacyjnej. A HGW przez lata nie widziała problemu

  Przez lata władze Warszawy udawały że nic się nie dzieje. Tymczasem na polecenie prokuratora policja zatrzymała we wtorek rano dwie osoby w związku z nieprawidłowościami przy reprywatyzacji nieruchomości przy ul. Skaryszewskiej 11 w Warszawie

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook