Jedynie prawda jest ciekawa

Szef MSZ: Traktat europejski propozycją polskiego rządu

27.06.2016

Waszczykowski o propozycjach jakie może przedstawić polski rząd.

Nowy traktat europejski i przejęcie wiodącej roli w UE przez Radę Europejską wymienił szef MSZ Witold Waszczykowski, mówiąc o tym, jakie w obecnej sytuacji - po Brexicie - propozycje przedstawić może polski rząd.

"Jesteśmy w tej chwili na etapie wstępnego opracowania naszych propozycji" - powiedział Waszczykowski w poniedziałek na konferencji prasowej po spotkaniu w Warszawie przedstawicieli resortów dyplomacji 10 krajów UE.

Szef MSZ dodał, że "być może takie wstępne propozycje" przedstawi we wtorek podczas unijnego szczytu premier Beata Szydło. "Na razie te propozycje są dyskutowane wewnętrznie. Są dość radykalne. Myślimy o tym, aby główną, wiodącą rolę w Unii przejęła Rada Europejska, a nie Komisja (Europejska)" - powiedział Waszczykowski.

Zaznaczył, że rząd myśli też o nowym traktacie europejskim zawierającym wyniki ostatnich ustaleń między państwami członkowskimi a Komisją Europejską.

"Uważam, że jeśli ze względu na Brexit władze Wielkiej Brytanii zapowiadają swoje dymisje, a my (...) obarczamy również władze UE błędami, to również (...) konsekwencje powinna ponieść przynajmniej część władz UE" - mówił szef dyplomacji.

Jego zdaniem, dałoby to pole do rozmów "już nowym politykom, nowym ekspertom", którzy nie byliby "obciążeni tymi błędami i brzemieniem tej klęski, jaką był Brexit", oraz możliwość wypracowania nowej pozycji zarówno dla Wielkiej Brytanii, jak i dla Europy.

Waszczykowski podkreślił, że obecnie cała Europa dyskutuje, jak referendum w Wielkiej Brytanii przełoży się na sytuację europejską. Rozważane jest - mówił - "dlaczego stało się tak, że piąta gospodarka świata, mocarstwo nuklearne, członek Rady Bezpieczeństwa (ONZ), państwo o wielkich tradycjach demokratycznych, o wielkiej historii, dawniej światowe imperium, po czterdziestu kilku latach członkostwa w Unii Europejskiej zdecydowało się tę Unię opuścić".

Jak dodał, trzeba się też zastanowić, czy jest to problem wynikający tylko z wewnętrznej polityki, czy również z braku oferty ze strony Brukseli, żeby zatrzymać Wielką Brytanię w Unii.

Waszczykowski zaznaczył, że po Brexicie Unię czekają rozmowy na trzech płaszczyznach. Według szefa MSZ wkrótce prawdopodobnie rozpoczną się brytyjskie negocjacje - jak ujął - "rozwodowe", a równolegle będą tyczyły się rozmowy ma temat przyszłego statusu Wielkiej Brytanii. "Sądzimy, że ten proces rozchodzenia się z Unią nie musi był gwałtowny, nie musi być pośpieszny" - ocenił.

Dodał, że status Wielkiej Brytanii powinien być "solidnie wynegocjowany", bo kraj ten będzie bardzo potrzebny do współpracy w dziedzinach bezpieczeństwa, wspólnego zwalczania terroryzmu i przestępczości zorganizowanej oraz będzie "sojusznikiem w kwestiach swobodnego albo po części ograniczonego przepływu ludzi (...); potrzebujemy specjalistów brytyjskich na kontynencie, a Wielka Brytania kontynentalnych u siebie" - powiedział.

Trzecia płaszczyzna rozmów - mówił Waszczykowski - dotyczy tego, że dotąd "nie było istotnej oferty europejskiej, by Wielką Brytanię zatrzymać". Dlatego, zdaniem szefa MSZ, konieczna jest teraz rozmowa o tym, "co takiego się stało w UE, że są kraje gotowe z niej wystąpić". Przypomniał, że oprócz brytyjskiego referendum niedawno przeprowadzono referendum w Holandii nt. możliwości

rozszerzenia UE o Ukrainę i że Holendrzy opowiedzieli się przeciw tej możliwości.

"A więc jest od lat taki nastrój wśród społeczeństw, które nie akceptują takiego modelu UE wymyślonego kilkadziesiąt lat temu" - ocenił.

Waszczykowski powiedział, że brytyjskie referendum "odczytujemy jako apel społeczeństwa brytyjskiego, ale również europejskiego: +politycy wróćcie do słuchania wyborców, do słuchania ludzi+". Ocenił, że Europejczycy nie są zadowoleni z tego, jak się rozwija problem migracji, ani ze spraw bezpieczeństwa i słabego wzrostu gospodarczego.

Zdaniem szefa MSZ teraz "instytucje europejskie, unijne powinny zacząć się bić w piersi, zacząć myśleć o nowych traktatach, które na nowo ułożyłyby sytuację w Europie, które zdefiniowałyby na nowo pozycje państw członkowskich, zdefiniowałyby na nowo suwerenność państw członkowskich, pokazały, jakie są zależności i relacje między państwami członkowskimi a instytucjami europejskimi, państwami członkowskimi a KE".

Waszczykowski zaznaczył też, że UE potrzebuje "wielu debat, bo w tych debatach rodzą się pomysły". "Takich debat powinno być więcej, ale debat, które nikogo nie wykluczają" - zaznaczył.

Szef MSZ powiedział też, że wcześniej w poniedziałek, w Pradze, na konsultacjach szefów dyplomacji krajów Grupy Wyszehradzkiej oraz Francji i Niemiec wspominał, że "koncepcje szóstki założycieli są koncepcjami wykluczającymi". W sobotę, dzień po ogłoszeniu wyniku brytyjskiego referendum, doszło w Berlinie do spotkania szefów MSZ szóstki krajów założycielskich UE - Niemiec, Francji, Holandii, Włoch, Belgii i Luksemburga.

"Zatem jeśli mówimy o jakichś odrębnych spotkaniach założycieli, to w takim razie dziesiątka, która się spotkała w Warszawie, to może być koncepcja odnowicieli UE. I w takich formatach odnowicielskich możemy rozmawiać, niekoniecznie w stałych strukturach, stałych liczbach państw" - dodał szef polskiego MSZ.

"Dzisiaj rano w Pradze zarzucałem moim kolegom z Europy Zachodniej, iż tworzą formaty, które nie odpowiadają traktatom europejskim, nie ma takich form w traktatach, jak format normandzki, format miński, jak jakaś szóstka założycielska (UE) i tak dalej. To są sztuczne formaty" - powiedział.

Zaznaczył, że np. w Grupie Wyszehradzkiej toczy się rozmowa o kwestiach regionalnych i "nie ma tam ambicji, aby tworzyć propozycje, które byłyby narzucane całemu kontynentowi". "To nas dzieli, to są te różnice pomiędzy formatami, które często są tworzone na Zachodzie i w sposób ambicjonalny, wywyższając się, zakłada się, że tam pomysły tworzące się powinny być respektowane przez całą UE" - zaznaczył szef MSZ.

Odnosząc się do pojawiających się pomysłów na dalszy rozwój UE, Waszczykowski podkreślił, że "dziś nikt nie ma zamiaru tworzyć superpaństwa". "Z dokumentów, jakie do nas docierają, (wynika, że) są próby stworzenia specjalnych stref w ramach UE. Specjalnych stref na bazie strefy euro" - powiedział.

Ocenił, że niekorzystne jest, by w ramach UE część państw "cieszyła się specjalnymi przywilejami, miała specjalne prerogatywy". "Wiele państw europejskich, jak np. Polska, nie ma możliwości dzisiaj wstąpić do strefy euro" - zwrócił uwagę Waszczykowski. Dodał, że "nie stoi za tym żadna ideologia, ale czysty rachunek ekonomiczny.

 

"Z gospodarczego punktu widzenia przystąpienie do strefy euro dzisiaj doprowadziłoby do katastrofy gospodarczej w Polsce" - stwierdził szef MSZ. Jak mówił, "nie można forsować strefy euro i jej rozszerzenia z pobudek politycznych, pomijając perspektywy ekonomiczne, bo na tym ucierpi również strefa euro".

W poniedziałek po południu w Warszawie spotkali się przedstawiciele resortów spraw zagranicznych: Polski, Rumunii, Bułgarii, Grecji, Węgier, Wielkiej Brytanii, Słowacji, Słowenii, Hiszpanii i Austrii. Główny temat rozmów to przyszłość UE po brytyjskim referendum.

Wcześniej w poniedziałek, w Pradze odbyły się konsultacje szefów dyplomacji czterech krajów Grupy Wyszehradzkiej: Czech, Polski, Słowacji i Węgier oraz Niemiec i Francji. Tematem również były skutki referendum w Wielkiej Brytanii dot. wyjścia z UE.

 

mly/PAP

 

fot. [PAP/Paweł Supernak]

Warto poczytać

 1. 1270macierewiczblaszczakow 16.01.2018

  Łapiński: wypowiedzi Macierewicza mogą być uznane jako próba wywierania nacisku na premiera

  Wypowiedzi b. szefa MON Antoniego Macierewicza mogą być uznane za próbę wywierania nacisku na premiera jako instancji odwoławczej

 2. 1270aborcjonistkiaspolicjaas 16.01.2018

  Dramat na Pomorzu: Ciężarówka wjechała na przejście dla pieszych. Zginęła 8-latka

  18-letnia dziewczynka została śmiertelnie potrącona przez ciężarówkę, która - przy zielonym świetle dla pieszych, wjechała na przejście

 3. 1270aborcjonistkias 16.01.2018

  Karczewski: jestem za wyeliminowaniem aborcji we wszystkich sytuacjach uszkodzenia płodu

  - W moim przekonaniu trzeba wyeliminować przypadki aborcji we wszystkich sytuacjach uszkodzenia płodu; nigdy do końca nie wiemy, w jakim stopniu jest on uszkodzony

 4. 1270wesolyjunak 16.01.2018

  Kukiz'15: spór z UE zaczyna być wygaszany; wystarczyła zmiana w rządzie

  Wystarczyła zmiana w rządzie i rozpoczęcie dialogu z partnerami w Europie, by spór z UE zaczynał być wygaszany

 5. 1270lekarzzuj 16.01.2018

  Lekarz segreguje pacjentów: „Nie obsługuję ludzi z PiS”

  Zdziczenie przeciwników władzy nie zna granic. Ludzie, którzy szafują takimi hasłami, jak wolność, demokracja czy równość, coraz częściej udowadniają jednak, że słowa te, tak naprawdę niewiele dla nich znaczą.

 6. 1270neumanna23 16.01.2018

  Obłuda PO nie zna granic. Neumann: lepiej żeby w ogóle nie głosowali

  Neumann: gdyby trójka wykluczonych posłów w ogóle nie zagłosowała to nie byłoby problemu Gdyby trójka wykluczonych z PO posłów w ogóle nie zagłosowała w sprawie ustawy dotyczącej aborcji, to nie byłoby problemu - powiedział we wtorek szef klubu PO Sławomir Neumann.

 7. 1270sejmas 16.01.2018

  Będą wcześniejsze wybory parlamentarne?

  Nie planujemy wcześniejszych wyborów parlamentarnych - poinformował szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Jacek Sasin. Jak dodał, Zjednoczona Prawica ma w tej kadencji program do zrealizowania. Chcemy wykonać wszystko, na co się z Polakami umawialiśmy - dodał.

 8. pielgrzymka15012018 15.01.2018

  Ujawniamy prowokację na Jasnej Górze. "Obywatele RP weszli w tłum kibiców i rozwinęli transparenty”

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook