Jedynie prawda jest ciekawa


Szef MSZ: Nie znam materiałów z USA

25.04.2017

- Poprosimy ambasadora USA o wskazanie jakie materiały dotyczące katastrofy smoleńskiej zostały przekazane Polsce - zaznaczył Witold Waszczykowski.

Poprosimy ambasadora USA o wskazanie jakie materiały dotyczące katastrofy smoleńskiej zostały przekazane Polsce — zaznaczył we wtorek szef MSZ Witold Waszczykowski nawiązując do niedawnej wypowiedzi ambasadora USA w Polsce Paula W. Jonesa.

W niedawnym wywiadzie dla PAP ambasador USA w Polsce Paul W. Jones stwierdziła, że Stany Zjednoczone zrobiły wszystko, co mogły, aby udzielić pomocy ws. wyjaśniania katastrofy smoleńskiej i „przekazać te - dość ograniczone - informacje, którymi dysponowały”.

Czujemy, że daliśmy swój wkład do pierwotnego dochodzenia. Zapewniliśmy, aby te same informacje, dotyczące pomocy, której byliśmy w stanie udzielić, dotarły również do polskich władz po zmianie rządu — mówił ambasador.

Nie widzimy nic więcej, co moglibyśmy zrobić. Przekazaliśmy Polsce wszystko, co mieliśmy i co mogliśmy przekazać. Rozumiemy jednak, jak wielka była to tragedia i rozumiemy, dlaczego jest to w Polsce w dalszym ciągu temat, który budzi emocje — dodał dyplomata.

Minister Waszczykowski pytany o sprawę we wtorek w radiu RMF FM stwierdził, że takich materiałów w MSZ nie ma.

Poprosiłem kolegów w MSZ, aby porozmawiali z ambasadorem, bo ja nie znam niczego, co by nam przekazali Amerykanie — powiedział Waszczykowski.

Zaznaczył jednocześnie, że być może materiały te zostały przekazane przed laty.

Poprosiłem ambasadora, aby nam wskazał, co zostało przekazane — powiedział szef MSZ.

Być może to zostało przekazane jakimś innym kanałem, poza MSZ, o którym nie wiemy. Dlatego poprosimy ambasadora Stanów Zjednoczonych, by przypomniał co zostało przekazane — dodał Waszczykowski.

10 kwietnia 2010 r. w katastrofie samolotu Tu-154M pod Smoleńskiem zginęli wszyscy pasażerowie - 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński i jego małżonka. Polska delegacja zmierzała na uroczystości z okazji 70. rocznicy zbrodni katyńskiej.

[fot. youtube.com]

ems/PAP

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook