Jedynie prawda jest ciekawa


Szef MSZ: Bezpieczeństwo Polski priorytetem

08.10.2016

„W dyplomacji jest zasada, że sojusze uzależnione są od interesu, który chcemy zrealizować. Trzymam się zasady, że dyplomacja to gra na wielu fortepianach. Nie można w sprawach międzynarodowych skazać się na jedno państwo, być zależnym od tego czy innego, jednego układu. Mamy różne interesy w różnych obszarach i regionach świata” – mówił w rozmowie z „Gazetą Polską Codziennie” minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski.

Waszczykowski mówił o zmianach w podejściu do polityki zagranicznej, która dokonuje się po zmianie ekipy rządzącej. 

„Wracamy do priorytetów takich jak bezpieczeństwo państwa. W tym kontekście niezwykle istotna jest współpraca z USA. To główny kontrybutor bezpieczeństwa w NATO i bezpieczeństwa w Europie” – zaznaczył. 

Szef dyplomacji dodał, że wiążą się z tym konkretne decyzje, m.in. powrót do procesu budowy tarczy antyrakietowej, czy lokacja w Polsce wojsk sojuszniczych. 

Waszczykowski zwrócił uwagę, że współpraca z Amerykanami mogłaby się odbyć także w kwestiach gazowych. Polska liczy na poparcie USA w zablokowaniu, jak określił minister, „skrajnie politycznego projektu” Nord Stream 2. 

„Ale jest także nasz drugi ośrodek zainteresowania – nasz najbliższy region, położony między morzami: Bałtyckim, Czarnym i Adriatyckim (koncepcja A-B-C)” – dodał szef polskiej dyplomacji. 

Jak podkreślił, można stworzyć również silny blok od Skandynawii po Bałkany. „Ten blok sprawiłby, że instytucje takie jak właśnie Unia Europejska uwzględniałyby nasze interesy – od bezpieczeństwa, przez gospodarkę, po infrastrukturę i komunikację. Dzisiaj rozwój UE przebiega w sposób, który trudno jest w wielu wypadkach zaakceptować” – mówił, zaznaczając, że nasz region staje się „obszarem tranzytowym”. 

„A chcemy, by kraje naszego regionu były zintegrowane i połączone infrastrukturalnie, a przy tym niezależne np. energetycznie i odporne na perturbacje widoczne w rozwoju integracji zachodnioeuropejskiej” - dodał. 

Witold Waszczykowski odniósł się także do kwestii rozszerzenia integracji europejskiej na Wschód. Jak zaznaczył, Polska jest zainteresowania ich przyciągnięciem do współpracy z UE, a także stworzenia alternatywy wobec Rosji dla Białorusi i Serbii. 

„Poza przyciągnięciem USA do Europy, czyli odwróceniem trendu sprzed lat – wielki nacisk kładziemy na współpracę w regionie, Bo tu jest nasz największy interes” – stwierdził minister.

Szef polskiej dyplomacji przyznał także, że trzeba wykorzystać Brexit, by na nowo nawiązać stosunki, także gospodarcze, z Wielką Brytanią. „Chcemy rozmawiać również o tym, że elementem Brexitu musi być reforma UE. Dzisiaj nie ma takiej perspektywy, że Wielka Brytania może wrócić do UE” – mówił. 

Dodał jednak, że nie można wykluczyć, że w przyszłości Brytyjczycy jednak będą tego chcieli. „Może się okazać, że zagłosują za tym, czy uważają nowy projekt za korzystny, czy też wracają do starego. Dziś Brytyjczycy mówią, że to niewykonalne. Ale kto wie” – stwierdził minister. 

Waszczykowski pytany o umowy TTIP i CETA, uspokajał, że są to umowy są dla nas neutralne z ekonomicznego punktu widzenia.

"Z geopolitycznego punktu widzenia powiększanie świata transatlantyckiego jest korzystne, bo tworzy coś w rodzaju ekonomicznego NATO. Natomiast dla nas najpoważniejszą kwestią jest, aby jeszcze przed ratyfikacją wyjaśnić wszelkie aspekty prawne tych porozumień” – podkreślił. 

 Minister spraw zagranicznych mówił również o potrzebie renegocjacjach polsko-niemieckiego traktatu o dobrym sąsiedztwie. Jak zaznaczył, sam wielokrotnie podejmował działania w tym zakresie. 

„Jednoznacznie wskazywałem, że ten traktat wymaga naprawy, głównie w kwestii poprawy warunków edukacji Polaków tam mieszkających” – mówił.

„Na płaszczyźnie politycznej jest odpowiedź pozytywna, a jednocześnie pojawia się blokada lokalnych władz” – dodał.

ak/"Gazeta Polska Codziennie"

[fot. PAP/Marcin Obara]

Warto poczytać

 1. macierewicz25112017 18.01.2018

  Mocna wypowiedź Antoniego Macierewicza w sprawie aneksu WSI. Wszyscy na to czekamy!

  - Aneks do raportu z weryfikacji Wojskowych Służb Informacyjnych powinien zostać ujawniony przez prezydenta Andrzeja Dudę.

 2. duda180102018 18.01.2018

  Historyczne przemówienie. Andrzej Duda wystąpił przed Radą Bezpieczeństwa ONZ

  - Nie tylko agresja, ale próby budowania agresywnych zdolności stanowią naruszenie międzynarodowych norm - powiedział prezydent Andrzej Duda w Nowym Jorku.

 3. Sejm06122017 18.01.2018

  To jest pogrom. PiS z trzykrotnie większym poparciem niż PO

  Gdyby wybory odbyły się w styczniu, na PiS zagłosowałoby 44 proc. osób deklarujących udział w głosowaniu, PO uzyskałaby 15 proc. poparcia, do Sejmu weszłyby też Nowoczesna (6 proc.) i Kukiz'15 (5 proc.) - wynika z sondażu CBOS przeprowadzonego po rekonstrukcji rządu Mateusza Morawieckiego

 4. 1270lekarzzuj 18.01.2018

  Lekarz nie chciał obsługiwać ludzi z PiS. Po awanturze medialnej zmienił zdanie

  Swoją "akcję" uważa teraz za niezrozumiany dowcip i zaleca wszystkim więcej dystansu do rzeczywistości. Słynny w ostatnich dniach lekarz przekonuje, że nigdy nie odmówił pomocy żadnemu pacjentowi

 5. DudaTrump 18.01.2018

  Duda podziękował Trumpowi: Musimy kontynuować zwalczanie tego zjawiska

  Prezydent Andrzej Duda podziękował na Twitterze Donaldowi Trumpowi za demaskowanie zjawiska fake news. To reakcja na przyznanie przez prezydenta USA nagród dla mediów w tej kategorii

 6. Kaczynski18012018 18.01.2018

  Kaczyński: nie zmieniamy stanowiska ws. reparacji

  Nie zmieniamy stanowiska w sprawie reparacji - oświadczył prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński

 7. wellmanpiekara18012018 18.01.2018

  Szokujący wyrok. Jacek Piekara ma zapłacić pół miliona złotych za wpis w internecie

  W październiku 2016 roku na Twitterze Piekara zasugerował, iż Wellman nie grozi aborcja.

 8. mirzec-policja 18.01.2018

  Brudziński: rewolucja w polskiej policji będzie postępowała

  Kolejny posterunek wraca na policyjną mapę Polski. To już 72 jednostka przywrócona przez rząd Zjednoczonej Prawicy.

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook