Jedynie prawda jest ciekawa

Szef MSZ: Bezpieczeństwo Polski priorytetem

08.10.2016

„W dyplomacji jest zasada, że sojusze uzależnione są od interesu, który chcemy zrealizować. Trzymam się zasady, że dyplomacja to gra na wielu fortepianach. Nie można w sprawach międzynarodowych skazać się na jedno państwo, być zależnym od tego czy innego, jednego układu. Mamy różne interesy w różnych obszarach i regionach świata” – mówił w rozmowie z „Gazetą Polską Codziennie” minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski.

Waszczykowski mówił o zmianach w podejściu do polityki zagranicznej, która dokonuje się po zmianie ekipy rządzącej. 

„Wracamy do priorytetów takich jak bezpieczeństwo państwa. W tym kontekście niezwykle istotna jest współpraca z USA. To główny kontrybutor bezpieczeństwa w NATO i bezpieczeństwa w Europie” – zaznaczył. 

Szef dyplomacji dodał, że wiążą się z tym konkretne decyzje, m.in. powrót do procesu budowy tarczy antyrakietowej, czy lokacja w Polsce wojsk sojuszniczych. 

Waszczykowski zwrócił uwagę, że współpraca z Amerykanami mogłaby się odbyć także w kwestiach gazowych. Polska liczy na poparcie USA w zablokowaniu, jak określił minister, „skrajnie politycznego projektu” Nord Stream 2. 

„Ale jest także nasz drugi ośrodek zainteresowania – nasz najbliższy region, położony między morzami: Bałtyckim, Czarnym i Adriatyckim (koncepcja A-B-C)” – dodał szef polskiej dyplomacji. 

Jak podkreślił, można stworzyć również silny blok od Skandynawii po Bałkany. „Ten blok sprawiłby, że instytucje takie jak właśnie Unia Europejska uwzględniałyby nasze interesy – od bezpieczeństwa, przez gospodarkę, po infrastrukturę i komunikację. Dzisiaj rozwój UE przebiega w sposób, który trudno jest w wielu wypadkach zaakceptować” – mówił, zaznaczając, że nasz region staje się „obszarem tranzytowym”. 

„A chcemy, by kraje naszego regionu były zintegrowane i połączone infrastrukturalnie, a przy tym niezależne np. energetycznie i odporne na perturbacje widoczne w rozwoju integracji zachodnioeuropejskiej” - dodał. 

Witold Waszczykowski odniósł się także do kwestii rozszerzenia integracji europejskiej na Wschód. Jak zaznaczył, Polska jest zainteresowania ich przyciągnięciem do współpracy z UE, a także stworzenia alternatywy wobec Rosji dla Białorusi i Serbii. 

„Poza przyciągnięciem USA do Europy, czyli odwróceniem trendu sprzed lat – wielki nacisk kładziemy na współpracę w regionie, Bo tu jest nasz największy interes” – stwierdził minister.

Szef polskiej dyplomacji przyznał także, że trzeba wykorzystać Brexit, by na nowo nawiązać stosunki, także gospodarcze, z Wielką Brytanią. „Chcemy rozmawiać również o tym, że elementem Brexitu musi być reforma UE. Dzisiaj nie ma takiej perspektywy, że Wielka Brytania może wrócić do UE” – mówił. 

Dodał jednak, że nie można wykluczyć, że w przyszłości Brytyjczycy jednak będą tego chcieli. „Może się okazać, że zagłosują za tym, czy uważają nowy projekt za korzystny, czy też wracają do starego. Dziś Brytyjczycy mówią, że to niewykonalne. Ale kto wie” – stwierdził minister. 

Waszczykowski pytany o umowy TTIP i CETA, uspokajał, że są to umowy są dla nas neutralne z ekonomicznego punktu widzenia.

"Z geopolitycznego punktu widzenia powiększanie świata transatlantyckiego jest korzystne, bo tworzy coś w rodzaju ekonomicznego NATO. Natomiast dla nas najpoważniejszą kwestią jest, aby jeszcze przed ratyfikacją wyjaśnić wszelkie aspekty prawne tych porozumień” – podkreślił. 

 Minister spraw zagranicznych mówił również o potrzebie renegocjacjach polsko-niemieckiego traktatu o dobrym sąsiedztwie. Jak zaznaczył, sam wielokrotnie podejmował działania w tym zakresie. 

„Jednoznacznie wskazywałem, że ten traktat wymaga naprawy, głównie w kwestii poprawy warunków edukacji Polaków tam mieszkających” – mówił.

„Na płaszczyźnie politycznej jest odpowiedź pozytywna, a jednocześnie pojawia się blokada lokalnych władz” – dodał.

ak/"Gazeta Polska Codziennie"

[fot. PAP/Marcin Obara]

Warto poczytać

 1. 1270radziwill 19.10.2017

  Minister zdrowia: nie ma przesłanek do zakazania farmaceutom powoływania się na "klauzulę sumienia"

  W świetle orzecznictwa Trybunału Konstytucyjnego, brak jest przesłanek, by stwierdzić, że farmaceuci nie mogą powoływać się na "klauzulę sumienia" - ocenia minister zdrowia Konstanty Radziwiłł w piśmie do Rzecznika Praw Obywatelskich Adama Bodnara.

 2. brexit19102017 19.10.2017

  Czy Polacy będą musieli opuścić Wielką Brytanię?

  Jednym z pytań, które wielu Polaków zadawało sobie po referendum po Brexicie było to, w jaki sposób zostanie potraktowana polska diaspora mieszkająca i pracująca na Wyspach.

 3. Grobybohaterowwiki 19.10.2017

  Na grobach bohaterów zapłoną znicze. Rusza 9 edycja akcji

  Znicze w miejscach masowych egzekucji Polaków w czasie II wojny światowej zapłoną w niedzielę w ramach akcji społecznej "Zapal znicz pamięci". W tym roku akcja ma 9. edycję, jej celem jest upamiętnienie pomordowanych mieszkańców ziem wcielonych do III Rzeszy

 4. MN 19.10.2017

  RDI w obronie usuwanych patriotycznych profili na Facebooku

  Reduta Dobrego Imienia poszukuje osób, których strony i grupy na Facebooku zostały zablokowane samowolnie przez administratorów Facebooka. Informacje o takich poczynaniach posłużą jako dowody w sprawie sądowej - czytamy w przesłanym PAP komunikacie.

 5. Gdansk19102017YT 19.10.2017

  Pościg jak z filmu akcji. Bilans? Roztrzaskany samochód i ranni policjanci [WIDEO]

  6 gdańskich policjantów doznało niegroźnych obrażeń w efekcie pościgu za kierowcą, który nie zatrzymał się do kontroli drogowej. Mężczyzna był nietrzeźwy: uciekając uderzył w trzy auta, w tym dwa radiowozy, zatrzymał się dopiero gdy jego auto wpadło na przydrożne bariery.

CS148fotMINI

Czas Stefczyka 148/2017

PDF (10,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook