Jedynie prawda jest ciekawa


Szef MSZ: Bezpieczeństwo gwarantem rozwoju

14.06.2016

Bezpieczeństwo to główny cel polskiej dyplomacji; jest ono również warunkiem rozwoju gospodarczego i społecznego kraju - podkreślił szef MSZ Witold Waszczykowski, który wziął we wtorek udział w Forum Militarnym Narodowego Centrum Studiów Strategicznych.

Minister powiedział, że silny i gotowy do szybkiego reagowania sojusz obronny, jakim jest NATO, to gwarancja trwałości pokoju. Jak zaznaczył, "konflikty czy wojna nie leżą w interesie Sojuszu, ani naszego kraju". Jak mówił Waszczykowski, chodzi o "bezpieczeństwo rozumiane również jako warunek sine qua non powodzenia naszych działań w innych kluczowych dziedzinach, jak umacnianie pozycji Polski w świecie, rozwoju gospodarczego, społecznego, rozwoju współpracy w szeroko rozumianym regionie od państw nordyckich, bałtyckich, przez Grupę Wyszehradzką do krajów basenu Morza Czarnego i Adriatyku". "Dopóki nie zapewnimy bezpieczeństwa naszemu państwu, trudno mówić o postępie i rozwoju" - zaznaczył szef MSZ. 

Zwrócił uwagę, że międzynarodowe uwarunkowania bezpieczeństwa Polski "niestety nie polepszają się, a nawet można powiedzieć, w ostatnim czasie pogarszają się". Wskazał tu na konflikt rosyjsko-ukraiński, niestabilność na południowej flance NATO i rosnące zagrożenie ze strony tzw. Państwa Islamskiego. Zaznaczył, że NATO i UE muszą być w stanie reagować na wyzwania ze wszystkich kierunków. "Na jedne można odpowiedzieć w sposób wojskowy, inne wymagają innych środków - uchodźców nie powstrzyma się czołgami, uchodźców trzeba powstrzymać programami pomocowymi i wsparcia" - powiedział. 

Według Waszczykowskiego Polska, podobnie jak pozostałe państwa NATO, "musi uwzględniać w coraz szerszym zakresie w strategii bezpieczeństwa narodowego tzw. nowe zagrożenia, choć można zadać sobie pytanie, czy rzeczywiście są to ciągle nowe zagrożenia, bo o wielu z nich mówi się już od dawna - jak terroryzm, cyberprzestępczość, radykalizacja, ekstremizmy". Podkreślił, że NATO nie jest sojuszem agresywnym, i konflikty nie leżą w jego interesie. Zaznaczył, że "silny i gotowy do szybkiego reagowania sojusz obronny to gwarancja trwałości pokoju", słabość może prowokować agresję, "a bolesne doświadczenia historii XX wieku pokazują, do czego prowadzi polityka ustępstw, polityka appeasementu". 

Wyraził przekonanie o konieczności wzmocnienia wschodniej flanki NATO. "Na miesiąc przed szczytem mogę potwierdzić, że jesteśmy na dobrej drodze, aby przezwyciężyć utrzymujący się od szeregu lat nierównoprawny status bezpieczeństwa między starymi a nowymi państwami członkowskimi NATO - powiedział Waszczykowski. Podkreślił, że zwiększona obecność wojsk sojuszniczych w państwach bałtyckich oraz w Polsce nie może być rozpatrywana w kategoriach przywileju lub koncesji politycznej, ale jako adekwatna odpowiedź na istniejące wyzwania, a także symboliczne dopełnienie procesu rozszerzenia NATO. Wyraził nadzieję, że obradujący w Brukseli ministrowie obrony państw sojuszniczych podejmą "stosowne decyzje" w sprawie obecności wojsk NATO m. in. w Polsce. Zapewnił też, że Polska zabiegając o wzmocnienie wschodnich obrzeży sojuszu "nie neguje znaczenia wymiaru południowego czy też północnego". 

Przypomniał decyzje o wysłaniu na Morze Egejskie do operacji NATO polskiej fregaty, myśliwców F-16 do misji rozpoznawczej i instruktorów sił specjalnych, którzy mają szkolić wojsko irackie. Porównał NATO do "jednego z głównych łuków w katedrze gotyckiej", na którym wspiera się architektura bezpieczeństwa regionu euroatlantyckiego. "Łuk, o którego fundamenty trzeba dbać i w które należy inwestować, tak, aby zapewnić trwałość całej struktury". "Dlatego musimy podejmować działania na rzecz wiarygodności i spójności sojuszu. Wierzę, że nadchodzący szczyt przyniesie decyzje, które będą temu służyły. Musi to mieć konkretny wymiar" podkreślił. 

Wyraził oczekiwanie, że szczyt Warszawie przyniesie wypełnienie zobowiązań z Newport do zwiększenia wydatków obronnych i odwrócenie trendu do zmniejszania inwestycji we własne zdolności obronne przez europejskich sojuszników. "Na miesiąc przed szczytem, mimo trudnej sytuacji w dziedzinie bezpieczeństwa, pozostaję jednak optymistą. Podejmując ambitne, ale w pełni uzasadnione decyzje o wzmocnieniu naszych zdolności obronnych, zapewniamy odpowiedni poziom bezpieczeństwa". "Mamy dobrych sojuszników i chcemy, aby słowa wypowiedziane dwa lata temu w stolicy naszego kraju przez sojuszniczego prezydenta: - you will never stand alone - znalazły konkretne odzwierciedlenie w decyzjach warszawskiego szczytu NATO - mówił. Zdaniem szefa MSZ można się także spodziewać, że w kontekście bezpieczeństwa energetycznego w trakcie szczytu zostanie poruszona kwestia gazociągu Nord Stream 2. "Od wielu miesięcy podkreślamy (), że jest to koncepcja, która idzie przeciwko solidarności europejskiej, że jest to koncepcja polityczna, a nie biznesowa, szkodzi najbardziej naszemu regionowi" - powiedział. 

Odnosząc się do spotkania ministrów obrony państw NATO w Brukseli wyraził na "konkretne decyzje" o wzmocnieniu obecności wojskowej sojuszu na wschodnich obrzeżach. "Spodziewamy się - tak jak zapowiadano - obecności wojskowej w postaci grup batalionowych, zakładamy również, że swoje zobowiązania wypełnią w najbliższych miesiącach Amerykanie, którzy zobowiązali się, iż na teren wschodniej flanki przyślą odpowiednią brygadę. Miesiąc temu rozpoczęła się budowa tarczy antyrakietowej w Polsce. Jeśli wszystkie zobowiązania zostaną zrealizowane w najbliższych miesiącach, za kilka miesięcy sytuacja geopolityczna, a tym bardziej militarna Polski ulegnie znaczącej poprawie" - powiedział Waszczykowski. 

Wyraził przekonanie, że jedna z czterech grup batalionowych, które mają stacjonować w regionie, trafi do Polski; przypominając, że oprócz wielonarodowych sił NATO w regionie ma rotacyjnie przebywać kolejna amerykańska brygada. "To są wojska, które wystarczą, aby powstrzymać jakiekolwiek incydenty o charakterze hybrydowym. Ponieważ nie spodziewamy się w tej chwili jakiegoś incydentu w większej skali, większej wojny konwencjonalnej, natomiast można spodziewać się różnego rodzaju incydentów, prowokacji, i to są siły, które są w stanie taką prowokację odstraszyć". 

Odnosząc się do formuły wymieniających się wojsk Waszczykowski powiedział, że obecnie "nie ma potrzeby, aby sprowadzać wojska, które będą latami funkcjonowały, sprowadza się więc wojska, które na stałe będą stacjonowały na flance wschodniej, ale co kilka miesięcy () będą wymieniać żołnierzy". Szef MSZ podkreślił, że "wraz z powrotem tradycyjnie pojmowanych zagrożeń militarnych, klasycznych wojen nie zmalało również ryzyko wystąpienia konfliktów o charakterze hybrydowym". 

Podkreślił rosnące znaczenie UE w zapewnieniu bezpieczeństwa wobec zagrożeń hybrydowych. Wyraził życzenie, by NATO i UE jak najściślej współpracowały w rozwoju zdolności obronnych i zwalczaniu takich zagrożeń jak "agresywna propaganda czy ataki w cyberprzestrzeni". Nawiązując do planowanej wizyty w Izraelu i Palestynie Waszczykowski powiedział, że "z tamtego regionu płynie w tej chwili istotne zagrożenie dla Europy. Chodzi o to, aby lepiej rozpoznać przyczynę tych problemów na Bliskim Wschodzie, które wpływają na bezpieczeństwo Polski". Pytany o odpowiedź na opinię Komisji Europejskiej w sprawie praworządności w Polsce Waszczykowski powiedział, że "Polska ma czas nieograniczony, aby rozmawiać o swoich problemach, które są rozstrzygane w Polsce". Dodał, że "dla państwa polskiego priorytetem jest bezpieczeństwo, a nie dyskusja ekspercka z Komisją na temat praworządności w Polsce, która nie jest zagrożona".

kk/PAP

[fot. PAP/Paweł Supernak]

Warto poczytać

 1. Aborcjawiki 19.03.2018

  Polakom uda się "zatrzymać" aborcję? To ważny moment dla ochrony życia poczętego

  Sejmowa komisja sprawiedliwości i praw człowieka pozytywnie zaopiniowała projekt "Zatrzymaj aborcję", który znosi możliwość przerwania ciąży ze względu na ciężkie wady płodu. Podczas posiedzenia dochodziło do wymiany zdań między zwolennikami a przeciwnikami proponowanych zmian

 2. Merkel-Pawlowicz 19.03.2018

  Wizyta Merkel w Warszawie zostanie zakłócona? Pawłowicz ma apel do "totalnych"

  - Pod ambasadą niemiecką zapisy na ucałowanie dłoni. Ambasadora - zaapelowała do sympatyków opozycji posłanka PiS Krystyna Pawłowicz. O 18:20 Angela Merkel spotka się z Mateuszem Morawieckim, zaś o 19:30 z Prezydentem Andrzejem Dudą

 3. Duda19032017 19.03.2018

  Piękne słowa Prezydenta. Głośno powiedział co sądzi o popieraniu programów prorodzinnych

  Prezydent Andrzej Duda w trakcie poniedziałkowego spotkania z mieszkańcami Choszczna (Zachodniopomorskie) powiedział, że jest dumny, iż uczestniczy we wdrażaniu programów prorodzinnych. "Chciałbym, żeby do programu Rodzina 500 plus dołączył dobrze przygotowany program Mieszkanie plus" - mówił

 4. Gowin19032018 19.03.2018

  Gowin z silnym wsparciem studentów. Młodzieżowe organizacje poparły Ustawę 2.0

  Dziś spotkam się z premierem Mateuszem Morawieckim, aby negocjować wzrost nakładów na naukę i szkolnictwo wyższe - zapowiedział w poniedziałek wicepremier, szef resortu nauki Jarosław Gowin. I zapewnił, że w najbliższy wtorek projektem reform uczelni zajmie się rząd

 5. pedofilia19032018 19.03.2018

  To się dzieje naprawdę! Ten komunikator to siedlisko pedofilii, uważajcie na swoje dzieci

  Jeden z popularnych komunikatorów internetowych stanowi prawdziwe siedlisko pedofilii. Jak ustrzec się tego niebezpieczeństwa?

 6. 1270tmerkelin 19.03.2018

  Morawiecki: kanclerz Merkel jeszcze raz powinna podkreślić, że to Niemcy odpowiadają za Holokaust

  Kanclerz Angela Merkel podczas dzisiejszej wizyty w Polsce powinna jeszcze raz podkreślić, że to Niemcy odpowiadają za druga wojnę światową i Holokaust

 7. 1270tu154regulajki 19.03.2018

  Sasin o zwrocie wraku Tu-154: nie widzę perspektyw, żeby Rosjanie chcieli współpracować z Polską

  Nie widzę żadnych perspektyw, żeby Rosjanie chcieli współpracować z Polską - ocenił w poniedziałek szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Jacek Sasin, pytany o sprawę zwrotu wraku Tu-154

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook