Jedynie prawda jest ciekawa


Szef MSWiA ws. caracali: To obrona przez atak

26.04.2017

Opozycja boi się rozliczenia własnych rządów, dlatego broni się przez atak i składa wniosek o powołanie komisji śledczej ws. caracali - powiedział w środę szef MSWiA Mariusz Błaszczak.

Błaszczak był pytany w TVN24 o słuszność wniosku Platformy Obywatelskiej o powołanie komisji śledczej ws. przetargu na śmigłowce Caracal dla wojska. 

We wtorek do ministra sprawiedliwości, prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobry wystosowane zostało pismo PO z prośbą o objęcie specjalnym nadzorem śledztwa, które ma wyjaśnić wszelkie okoliczności związane z postępowaniem przetargowym na zakup helikopterów dla wojska, w tym m.in. ewentualną rolę dr. Wacława Berczyńskiego.

"To jest wniosek składany przez opozycję. Oni mają olbrzymie problemy, jeżeli chodzi o rozliczenie ich rządów, rządów koalicji PO-PSL" - odpowiedział szef MSWiA. 

Jako przykład tych problemów podał komisję śledczą Amber Gold, której ustaleń - zdaniem Błaszczaka - opozycja się boi i w związku z tym atakuje, "w myśl może tej zasady, że najlepszą obrona jest atak". 

Pytany o zgodę na powołanie komisji, odpowiedział, że "jeżeli chodzi o caracale, to sprawa jest zupełnie jasna. Oferta, jaką złożyli Francuzi, była po prostu niekorzystna". Przetarg na wielozadaniowe śmigłowce dla wojska rozpisano wiosną 2012 r. W kwietniu 2015 r. MON wstępnie wybrało ofertę europejskiej grupy Airbus Helicopters z maszyną Caracal. 

Protestowały wtedy będące wówczas w opozycji PiS i związki zawodowe działające w zakładach w Mielcu i Świdniku. We wrześniu 2015 r. rozpoczęły się negocjacje umowy offsetowej, której podpisanie było warunkiem zawarcia kontraktu. Kontraktu nie podpisano - na początku października 2016 ub.r. Ministerstwo Rozwoju, które negocjowało offset, uznało dalsze rozmowy za bezprzedmiotowe. 

Według rządu PiS, oferta nie odpowiadała interesom ekonomicznym i bezpieczeństwa Polski, a wartość proponowanego offsetu była niższa od oczekiwanej. Błaszczak był również pytany o to, czy szef MON Antoni Macierewicz powinien zostać zdymisjonowany, odparł: "minister Macierewicz jest dobrym ministrem obrony narodowej". "Świadczą o tym wypowiedzi nawet przeciwników politycznych, którzy doceniają pozytywne zmiany w Wojsku Polskim" - dodał. 

"Najważniejszym zadaniem ministra obrony narodowej jest dbałość o bezpieczeństwo zewnętrzne Polski i tu mamy niewątpliwe sukcesy" - podkreślił Błaszczak. 

Argumentował, że rezultatem pracy Macierewicza jest m.in. obecność armii Stanów Zjednoczonych w Polsce. "Po raz pierwszy w historii jesteśmy bezpieczni, dlatego że atak na Polskę jest równoznaczny z atakiem na Stany Zjednoczone" - ocenił.

wkt/PAP

[fot. youtube.com]

Warto poczytać

 1. schmidt-20072018 20.07.2018

  Schmidt usprawiedliwia akcję z bagażnikiem. Absurdalne tłumaczenie

  Posłanka Joanna Schmidt na antenie Polsat News odniosła się do ostatnich wydarzeń przed gmachem polskiego Sejmu. Parlamentarzystka zdecydowała się na przewiezienie dwóch osób w bagażniku swojego samochodu

 2. Petruflickr 20.07.2018

  Skandaliczny wpis Petru! Polityk zaatakował Annę Walentynowicz

  Sejm przyjął dziś większością głosów uchwałę w sprawie ustanowienia roku 2019 Rokiem Anny Walentynowicz.

 3. nurowska20072018 20.07.2018

  To są plany totalnych? Nurowska: "Zrobiłam laleczkę Piotrowicza, wbijam szpilki". Odpowiedź Agnieszki Holland szokuje

  Sympatyzująca z KOD-em polska pisarka Maria Nurowska postanowiła kolejny raz włączyć się w polityczny spór toczący się w Polsce.

 4. duda08032018 20.07.2018

  Prezydent zapowiedział 2-dniowe referendum ws. zmian w Konstytucji

  Prezydent RP Andrzej Duda na piątkowej konferencji zapowiedział dwudniowe referendum dotyczące zmian w konstytucji, które ma się odbyć w dniach 10-11 listopada

 5. 1270zamkniete3opaze 20.07.2018

  Odrażająca manipulacja polskojęzycznej niemieckiej gazety

  To już wyższy poziom manipulacji. Dziennikarze „Gazety Wrocławskiej” z należącej do niemieckiego koncernu grupy Polska Press udowodnili, że im nie jest wszystko jedno. Kto według nich odpowiada za plagę sinic i pozamykane polskie plaże? Wiadomo – PiS

 6. mieszkowski-20072018 20.07.2018

  Polska kadra była słaba, bo brakowało jej graczy z Aryki oraz Azji? Przemówienie posła Nowoczesnej podbija sieć

  Przyczyn słabości polskiej reprezentacji na mundialu w Rosji doszukiwał się każdy, od piłkarskiego eksperta po zwykłego, niedzielnego kibica. W rolę krytyka, na sejmowej mównicy, wcielił się również poseł Nowoczesnej, Krzysztof Mieszkowski

 7. sasin-gersdorf-20072018 20.07.2018

  Sasin w mocnych słowach o Gersdorf: Jest emerytką, czy się jej to podoba, czy też nie

  Dotychczasowa I prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf jest dzisiaj emerytką i powinna korzystać z wolnego czasu - powiedział w piątek w "Sygnałach dnia" w PR3 szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Jacek Sasin

 8. protest-20072018 20.07.2018

  Akt wandalizmu w trakcie protestu. Jego uczestnicy domagają się "sądu ostatecznego"

  "Czas na sąd ostateczny" - taki napis wykonany sprayem umieścili w nocy z czwartku na piątek na elewacji budynku sejmowego protestujący pod gmachem parlamentu

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook