Jedynie prawda jest ciekawa


Szef MSWiA: Relokacja prowadzi do katastrofy

18.05.2017

„Dlaczego jesteśmy przeciwni? W naszej ocenie taki mechanizm nie rozwiązuje kryzysu uchodźczego, ale go potęguje; zachęca koleje fale imigrantów z Afryki czy Azji, aby przybyli do Europy” - mówił szef MSWiA Mariusz Błaszczak, podczas konferencji prasowej w Brukseli.

Mariusz Błaszczak spotkał się z dziennikarzami przed spotkaniem ministrów spraw wewnętrznych państw członkowskich UE ws. obowiązku relokacji uchodźców. 

„To będzie spotkanie nieformalne, nie będą podejmowane żadne wiążące decyzje. Ten fakt jest konsekwencją również stanowiska polskiego, zdecydowanie przeciwnego wprowadzenia metody stałej relokacji, podziału uchodźców” — podkreślił Błaszczak. 

„Dlaczego jesteśmy przeciwni? W naszej ocenie taki mechanizm nie rozwiązuje kryzysu uchodźczego, ale go potęguje; zachęca koleje fale imigrantów z Afryki czy Azji, aby przybyli do Europy. To także ogromne źródło dochodu dla przemytników imigrantów” — powiedział.  

„UE powinna odejść od tego mechanizmu, a skorzystać z tego mechanizmu, jaki wypracowała Australia. Nielegalni imigranci są po prostu odsyłani do państw, z których pochodzą” — dodał.  

Jak zaznaczył szef MSWiA, stanowisko polskiego rządu jest konsekwentne, w przeciwieństwie do koalicji PO-PSL, która złamała solidarność Grupy Wyszehradzkiej, przeciwnej narzucaniu kwot imigrantów przez UE. 

„Obecny polski rząd wspiera stanowisko węgierskie i słowackie” — zauważył.  

Błaszczak odniósł się także do wypowiedzi szefa RE Donalda Tuska, który zagroził Polsce, jeżeli nie przyjmie narzucanych imigrantów.  

„Wczorajsza wypowiedz Donalda Tuska udowodniła, że decyzja polskiego rządu, który był przeciwny, by został szefem RE na II kadencję, była słuszna. Donald Tusk straszy Polaków i jego wypowiedź utwierdza nas, że w sprawie najważniejszej, bezpieczeństwa Polski, na niego liczyć nie możemy” — mówił minister.  

„Skąd te groźby? Potwierdza się nasza teoria, że Donald Tusk jest nieporozumieniem, jeżeli chodzi o stanowisko przewodniczącego Rady Europejskiej” — dodał. 

„Nie ma takiej możliwości, abyśmy mogli sobie wybierać, kogo chcemy przyjąć” — podkreślił szef MSWiA, krytykując opinie Grzegorza Schetyny.  

Jak wskazał Mariusz Błaszczak, najważniejsze jest bezpieczeństwo polskich obywateli.  

„Nie zgodzę się, aby narażać bezpieczeństwa Polaków. (…) Wywieranie presji na Polskę to jest prosta droga, która prowadzi do katastrofy społecznej. Za kilka lat Warszawa mogłaby wyglądać jak Bruksela. Nie chcę w Warszawie takich zamkniętych dzielnic” – powiedział polityk. „Polski rząd nie przyjął nikogo, bo uważamy, że to błędne rozwiązanie. Niestety to jest tak, że poprzedni rząd koalicji PO-PSL podłożył nam tykającą bombę, myśląc, że to eksploduje i nie będą za skutki tej eksplozji odpowiadać. My ten ładunek bombowy rozbrajamy” — podkreślił minister Błaszczak, pytany przez dziennikarzy, dlaczego Polska nie przyjęła uchodźców. 

ak/wPolityce.pl 

[fot. YouTube/MSWiA]

Warto poczytać

 1. schmidt-20072018 20.07.2018

  Schmidt usprawiedliwia akcję z bagażnikiem. Absurdalne tłumaczenie

  Posłanka Joanna Schmidt na antenie Polsat News odniosła się do ostatnich wydarzeń przed gmachem polskiego Sejmu. Parlamentarzystka zdecydowała się na przewiezienie dwóch osób w bagażniku swojego samochodu

 2. Petruflickr 20.07.2018

  Skandaliczny wpis Petru! Polityk zaatakował Annę Walentynowicz

  Sejm przyjął dziś większością głosów uchwałę w sprawie ustanowienia roku 2019 Rokiem Anny Walentynowicz.

 3. nurowska20072018 20.07.2018

  To są plany totalnych? Nurowska: "Zrobiłam laleczkę Piotrowicza, wbijam szpilki". Odpowiedź Agnieszki Holland szokuje

  Sympatyzująca z KOD-em polska pisarka Maria Nurowska postanowiła kolejny raz włączyć się w polityczny spór toczący się w Polsce.

 4. duda08032018 20.07.2018

  Prezydent zapowiedział 2-dniowe referendum ws. zmian w Konstytucji

  Prezydent RP Andrzej Duda na piątkowej konferencji zapowiedział dwudniowe referendum dotyczące zmian w konstytucji, które ma się odbyć w dniach 10-11 listopada

 5. 1270zamkniete3opaze 20.07.2018

  Odrażająca manipulacja polskojęzycznej niemieckiej gazety

  To już wyższy poziom manipulacji. Dziennikarze „Gazety Wrocławskiej” z należącej do niemieckiego koncernu grupy Polska Press udowodnili, że im nie jest wszystko jedno. Kto według nich odpowiada za plagę sinic i pozamykane polskie plaże? Wiadomo – PiS

 6. mieszkowski-20072018 20.07.2018

  Polska kadra była słaba, bo brakowało jej graczy z Aryki oraz Azji? Przemówienie posła Nowoczesnej podbija sieć

  Przyczyn słabości polskiej reprezentacji na mundialu w Rosji doszukiwał się każdy, od piłkarskiego eksperta po zwykłego, niedzielnego kibica. W rolę krytyka, na sejmowej mównicy, wcielił się również poseł Nowoczesnej, Krzysztof Mieszkowski

 7. sasin-gersdorf-20072018 20.07.2018

  Sasin w mocnych słowach o Gersdorf: Jest emerytką, czy się jej to podoba, czy też nie

  Dotychczasowa I prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf jest dzisiaj emerytką i powinna korzystać z wolnego czasu - powiedział w piątek w "Sygnałach dnia" w PR3 szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Jacek Sasin

 8. protest-20072018 20.07.2018

  Akt wandalizmu w trakcie protestu. Jego uczestnicy domagają się "sądu ostatecznego"

  "Czas na sąd ostateczny" - taki napis wykonany sprayem umieścili w nocy z czwartku na piątek na elewacji budynku sejmowego protestujący pod gmachem parlamentu

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook