Jedynie prawda jest ciekawa


Szef MSWiA o uchodźcach

12.04.2017

- Poważnie podchodzimy do zobowiązań wynikających z bycia w UE, ale nie chcemy przenosić do Polski kryzysu, z jakim boryka się zachód Europy - powiedział minister Mariusz Błaszczak.

- Poważnie podchodzimy do zobowiązań wynikających z bycia w UE, ale nie chcemy przenosić do Polski kryzysu, z jakim boryka się zachód Europy - mówił szef MSWiA Mariusz Błaszczak, wskazując m.in. na napływ uchodźców i zamachy terrorystyczne.

"Poważnie traktujemy nasze obowiązki związane z zapewnieniem bezpieczeństwa. Straż Graniczna zapewnia bezpieczeństwo przede wszystkim na polskiej granicy, ale też jesteśmy aktywni na granicach zewnętrznych UE (...). Bardzo poważnie podchodzimy do zobowiązań wynikających z bycia w UE, jesteśmy solidarni wobec innych, ale nie chcemy przenosić do Polski kryzysu, z jakim boryka się zachód Europy" - mówił szef MSWiA, który w środę spotkał się w Łodzi z przedstawicielami służb mundurowych.

"Nie dopuścimy do takich zdarzeń, do jakich dochodziło np. w Calais czy ostatnio dwa dni temu – pod Dunkierką, gdy w obozie dla uchodźców doszło do zamieszek i 600 osób +rozpłynęło się+ na terenie Francji. Nie dopuścimy, aby w Polsce był wprowadzany stan wyjątkowy - jak we Francji po zamachach terrorystycznych. Nie doprowadzimy do sytuacji, w jakiej znalazła się kanclerz Niemiec, która prosiła uchodźców, aby przenieśli się na wieś, bo w miastach nie ma już dla nich miejsca" – dodał minister.

Zdaniem Błaszczaka, akty terrorystyczne na zachodzie Europy są coraz częstsze i "nie bez przyczyny eskalują wokół świąt chrześcijańskich", jak np. ubiegłoroczny zamach w Brukseli czy zamach w Berlinie, w którym przed Bożym Narodzeniem zginął polski kierowca ciężarówki "dzielnie opierający się napastnikowi".

Błaszczak pytany o projekt rozporządzenia MSWiA, na mocy którego w Polsce miałyby powstawać otoczone drutem kolczastym ośrodki dla uchodźców, odpowiedział, że "byłoby to rozwiązanie ostateczne".

"Rząd polski stawia na bezpieczeństwo kraju i Polaków; stąd uszczelnienie granic, stąd niezrealizowanie zobowiązań, jakie na Polskę nałożył rząd koalicji PO-PSL o przyjmowaniu tysięcy de facto emigrantów - choć zwanych uchodźcami - z Bliskiego Wschodu czy Afryki" - podkreślił szef MSWiA.

Błaszczak zwrócił uwagę, że w ostatnim zamachu w Sztokholmie zamachowcem okazał się Uzbek. "Coraz częściej dochodzą do nas sygnały, że radykalizują się ludzie z Azji Środkowej. Mamy tego świadomość, polska Straż Graniczna jest przygotowana, by zapewnić bezpieczeństwo" - dodał.

Na środowym spotkaniu w łódzkim urzędzie wojewódzkim minister złożył życzenia świąteczne funkcjonariuszom policji, Państwowej Straży Pożarnej, Straży Granicznej i Biura Ochrony Rządu, a także pracownikom Centrów Powiadamiania Ratunkowego, którzy będą pracować w Wielkanoc.

"Polskie służby stoją na straży bezpieczeństwa i są skuteczne, mimo tragicznych wydarzeń, jakie zachodzą za naszymi granicami - wschodnia i zachodnią. Zaczyna się okres przedświąteczny, stąd polecenie Komendanta Głównego Policji, aby zwiększyć liczbę patroli na drogach" – zaznaczył Błaszczak.

Jak dodał, policjantom postawiono zadania związane z intensyfikacją prewencji, a nie represji. "Zależy nam na tym, by ludzie widzieli patrole policyjne, mogli czuć się bezpiecznie. W święta dodatkowe patrole pojawią się na dworcach kolejowych i lotniskach" - zapowiedział.

Minister zaznaczył, że działania na rzecz bezpieczeństwa obywateli nie ograniczają się wyłącznie do okresu świątecznego. Służy im m.in. internetowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa, która umożliwia zgłaszanie niebezpiecznych sytuacji przez obywateli, położenie większego nacisku na służbę dzielnicowych, program modernizacji służb mundurowych i dodatkowe pieniądze przeznaczone na wzrost wynagrodzeń funkcjonariuszy, nowoczesny sprzęt i infrastrukturę - w tym odtwarzanie zlikwidowanych posterunków policji.

Szef MSWiA zapewnił też, że system emerytalny dotyczący służb mundurowych nie zostanie zmieniony.

[fot. PAP/Jacek Turczyk]

ems/(PAP)

Warto poczytać

 1. 1270lunapark 22.07.2018

  Dramat na wesołym miasteczku w Polsce. Zginął chłopiec

  9-letni chłopiec zmarł po wypadku, do jakiego doszło w niedzielę w wesołym miasteczku w Szczytnie (Warmińsko-mazurskie). Według policji do wypadku doszło w wyniku awarii karuzeli. Lunapark zamknięto.

 2. sasin-22072018 22.07.2018

  Czarczasty grozi więzieniem politykom PiS oraz sędziom. Bezbłędna odpowiedź Sasina

  Robimy to, na co umówiliśmy się z Polakami, umawialiśmy się na radykalną reformę sądownictwa - mówił w niedzielę szef KSRM Jacek Sasin. "Będziecie siedzieć, a sędziowie, którzy pójdą na współpracę z wami, zostaną zwolnieni z wykonywania zawodu" - odpowiedział szef SLD Włodzimierz Czarzasty

 3. dawid-winiarski-22072018 22.07.2018

  Cudowne uzdrowienie czy symulacja? Co tak naprawdę się stało nowemu męczennikowi opozycji

  Ostatnie posiedzenie Sejmu wzbudziło spore zainteresowanie opinii publicznej

 4. pispzpr21072018 22.07.2018

  Zdewastowano biura parlamentarzystów PiS. Wandale pomazali je farbą

  Przed wejściem do biura pojawił się napis: "Czas na sąd ostateczny", a na drzwiach i oknach napisano: "PZPR".

 5. policja21072018 21.07.2018

  Tak amerykańska policja radzi sobie z demonstrantami

  Warto zestawić obrazki z Polski z tymi, na których widać zachowanie amerykańskich funkcjonariuszy.

 6. monika-miller 21.07.2018

  Seksowna wnuczka Leszka Millera wyjawiła swój sekret. Ostra reakcja dziadka!

  Monika Miller to prawdziwa gwiazda mediów społecznościowych. Znana jest jest nie tylko z powodu swojej urody i dużej liczby tatuaży. Wnuczka Leszka Millera lubi też zaskoczyć media oryginalną i ciekawą wypowiedzią. Nie inaczej było ostatnio, gdy... pochwaliła się swoją biseksualną orientacją.

 7. policja-20072018 21.07.2018

  Dziennikarz TVN wzywał policję do zaatakowania polityków?

  Prowadzący program w TVN24 nawoływał polską policję do wypowiedzenia posłuszeństwa władzy państwowej; czy Discovery akceptuje taki przekaz swojej telewizji? - zapytał w sobotę na Twitterze wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook