Jedynie prawda jest ciekawa


Szef MON: ws. Caracali nie było gwarancji 6 tys. miejsc pracy

20.10.2016

„Jestem posłem od 1991 roku. Widziałem wiele skandalicznych zachowań w tej Izbie, ale nigdy jeszcze nie widziałem takiej sytuacji w której grupa posłów w pełni świadomie, cynicznie i bezwstydnie działa przeciwko państwu polskiemu na rzecz międzynarodowych koncernów, nawet nie ukrywając, że chodzi o to, by 13,5 mld złotych, zamiast zasilić polski przemysł stało się fundamentem rozwoju przemysłu innego państwa.To niebywała historia”— podkreślił minister obrony narodowej Antoni Macierewicz w swoim sejmym wystąpieniu na temat przetargu na śmigłowce wielozadaniowe dla polskiej armii.

Szef MON zapowiedział, że Prawo i Sprawiedliwość spełnia swoje obietnice wyborcze. „Prawo i Sprawiedliwość będzie rozwijało polski przemysł obronny. Prawo i Sprawiedliwość będzie dążyło do tego, żeby to polski przemysł obronny był fundamentem bezpieczeństwa narodowego Polski. PiS będzie dążyło do tego, żeby polski przemysł obronny stał się kołem zamachowym rozbudowy i odbudowy polskiego bezpieczeństwa i polskiej pomyślności. PiS dba o polskich robotników i polskich inżynierów. Prawo i Sprawiedliwość dba polskie konstrukcje militarne. Prawo i Sprawiedliwość robiło to i będzie to robiło bez względu na wasze próby przeszkodzenia temu”— mówił w Sejmie minister Macierewicz i dodał, że „mamy do czynienia z recydywą”.

„Ci sami ludzie, którzy dzisiaj występują przeciwko Polsce, w imieniu innego koncernu występowali przeciwko Polsce na rzecz Federacji Rosyjskiej wtedy, kiedy zginęła polska elita polityczna. Ci sami ludzie występowali przeciwko Polsce na rzecz innych państw wtedy, gdy chodziło o to, żeby imigranci zasiedlali i podważali bezpieczeństwo Polski. Ba, ci sami ludzie byli za tym, żeby Polska płaciła kary za to, że chce chronić bezpieczeństwo własnego narodu i własnych obywateli. A teraz z premedytacją występują przeciwko państwu polskiemu na rzecz obcych insertów. To niebywała historia”— powiedział Antoni Macierewicz.

Szef Ministerstwa Obrony Narodowej odniósł się również do kwestii miejsc pracy. „W żadnym z dokumentów, a zapoznałem się z nimi bardzo dokładnie, teraz będzie się z nimi zapoznawało Centralne Biuro Antykorupcyjne, nie ma gwarancji sześciu tysięcy miejsc pracy dla Polski w wyniku przekazania obcemu koncernowi 13,5 mld złotych. To jest systematycznie powtarzana nieprawda. Podobnie, jak systematycznie okłamuje się pracowników Łodzi i innych miast, jakoby tysiące miejsc pracy miały być związane z tym kontraktem. Ten kontrakt, w wymiarze jakim zawarł go pan minister Mroczek, dzisiejszy poseł PO, w najlepszym wypadku zakładał, że w montowni, nie w fabryce, ale w montowni, która miała składać co najwyżej za kilka lat 25 helikopterów Caracal, że w tej montowni zatrudnionych zostanie do 200 osób. Taki był szczyt możliwości, jaki zakładano dla Łodzi”— mówił minister obrony.

Dodał, że pierwsze 25 śmigłowców miało przylecieć już zmontowanych. Co najwyżej polscy pracownicy mogli domalować na nich szachownicę. Szef MON podkreślił także, że nigdy nie ukrywał swojego poglądu na temat tego kontraktu.

„Jest prawdą, że jako poseł Komisji Obrony Narodowej, wtedy, kiedy kontrakt był zawierany, robiłem wszystko, żeby pokazać opinii publicznej cały kształt tego kontraktu, żeby mogła się dowiedzieć, czy jest to działanie na korzyść Polski czy niekorzyść. Czy powinny te pieniądze pójść do polskich wykonawców, polskich inżynierów i do sprzętu produkowanego w Polsce. Byłem za takim właśnie rozwiązaniem”— dodał szef MON i podkreślił, że tych negocjacji nie prowadziło Ministerstwo Obrony Narodowej prowadzone przez niego, tylko Ministerstwo Rozwoju.

„Ono zgodnie z prawem przejęło te obowiązki. Ministerstwo Obrony Narodowej w żaden sposób nie interweniowało w te negocjacje. We wszystkich rozmowach międzynarodowych, które prowadziłem, byłem pytany o ten kontrakt. Zawsze odpowiadałem, że Polska dotrzymuje zobowiązań, nawet jeżeli są dla Polski niekorzystne. Ale to, czy ten kontrakt zostanie zawarty czy nie, zależy od negocjacji offsetowych, czyli od tego, w jakim wymiarze zostanie dotrzymane zobowiązanie, że Polska na tym nie straci, że dopłyną tu technologie i możliwości produkcyjne, że Polska na tym skorzysta. Te negocjacje zakończyły się rezygnacją firmy międzynarodowej, która miała dostarczyć te helikoptery, ze względu na to, że nie zostały przez nią spełnione warunki, jakie stawiała strona Polska. A państwo wiecie dobrze, albo powinniście wiedzieć, że to ten, kto jest offsetobiorcą, to państwo Polskie, wyznacza warunki offsetu, czy dany kontrakt się opłaca czy nie”— przypominał zebranym w Sejmie Antoni Macierewicz.

Ryb, wkt

Fot. [PAP/Jakub Kamiński]

Warto poczytać

 1. szpital-lozka 20.06.2018

  "Ruchy antyszczepionkowe działają jak sekty, manipulując ludźmi i oszukując ich". Lekarze przestrzegają: "Rośnie liczba odmów szczepień”

  "Ruchy antyszczepionkowe działają jak sekty, manipulując ludźmi i oszukując ich"

 2. polacy19062018 19.06.2018

  "Te nasze stopery ze zdrowiem gorsze niż Glik bez barku". Ostre komentarze po porażce Polaków

  Reakcje znanych sportowców na Twitterze są bardzo krytyczne po porażce Polaków z Senegalem 1:2 w pierwszym meczu piłkarskich mistrzostw świata w Rosji.

 3. tvp19062018 19.06.2018

  Nieprawdopodobne. Mecz z Senegalem oglądało… blisko 19 milionów Polaków

  Blisko 19 milionów widzów oglądało mecz Polski z Senegalem – poinformował na Twitterze prezes TVP.

 4. tvn17062018 19.06.2018

  Co dalej z prezenterką opowiadająca o "dwóch hat-trickach" Ronaldo? Dziwne zachowanie TVN24

  Wypowiedź dziennikarki odbiła się tak szerokim echem w Internecie, iż do całej sytuacji odniosła się macierzysta stacja dziennikarki.

 5. wypadek19062018 19.06.2018

  Samochód wjechał pod pociąg. Dwie osoby nie żyją

  Dwie osoby podróżujące toyotą zginęły na miejscu po tym, jak samochód wjechał pod pociąg na niestrzeżonym przejeździe kolejowym. Do zdarzenia doszło we wtorek około godz. 10, w Wierzawicach na Podkarpaciu.

 6. lechpoz19062018 19.06.2018

  "Klima" nie zostanie zwolniony z aresztu. Sąd odrzucił zażalenie

  Piotr K. ps. "Klima", który według prokuratury miał podżegać grupę kibiców do wtargnięcia na murawę podczas meczu Lech-Legia - pozostanie w areszcie. We wtorek poznański sąd odrzucił zażalenie obrony na tymczasowe aresztowanie "Klimy".

 7. gorzelik19062018 19.06.2018

  Szef RAŚ kibicuje Niemcom na mundialu. "Nawet jeśli będą grali z Polską"

  Jerzy Gorzelik, założyciel Śląskiej Partii Regionalnej i równocześnie szef Ruchu Autonomii Śląska szokuje swoją deklaracją. Dzięki specjalnej nakładce na zdjęcie na Facebooku zapowiedział, że na mundialu w Rosji będzie kibicował Niemcom.

 8. kroplowka19062018 19.06.2018

  Nie żyje trzyletni chłopiec. Podczas zabawy zatrzasnął się w pralce

  Nie żyje trzylatek, który w poniedziałek zatrzasnął się w pralce - poinformował prokurator rejonowy w Słupsku Piotr Nierebiński. Śledczy będą prowadzić w tej sprawie postępowanie pod kątem nieumyślnego spowodowania śmierci.

CS156fotoMINI

Czas Stefczyka 156/2018

PDF (8,87 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook