Jedynie prawda jest ciekawa


Szef MON: Wielki sukces polskich sił

30.05.2017

„Wkład polskich sił specjalnych w przywracaniu pokoju bezpieczeństwa w Afganistanie jest znaczący. Ma olbrzymie znaczenie dla image’u  miejsca polskich sił specjalnych wśród wojsk sojuszniczych” - podkreślił minister obrony narodowej Antoni Macierewicz.

Szef MON podczas konferencji prasowej poinformował o akcji odbicia zakładników z rąk talibów w Afganistanie przy współudziale polskich wojsk specjalnych. 

„Uwolniono 11 więźniów przetrzymywanych przez talibów: 4 policjantów, 3 żołnierzy i 5 cywilów, więzionych i torturowanych. Dokonano tego dzięki naprowadzeniu uzyskanemu dzięki współpracy z SKW i oczywiście przy zaangażowaniu sił amerykańskich” - podał minister. 

„To wielki sukces sił afgańskich, które zostały wyszkolone przez polskie siły” — podkreślił szef MON.  

„Wkład polskich sił specjalnych w przywracaniu pokoju bezpieczeństwa w Afganistanie jest znaczący. Ma olbrzymie znaczenie dla image’u  miejsca polskich sił specjalnych wśród wojsk sojuszniczych” — mówił Antoni Macierewicz.  

”Chcę na ręce gen. Wojciechowskiego i dowódcy wojsk specjalnych w Polsce wyrazić ogromne podziękowania dla polskich wojsk operujących w Afganistanie, że tak świetnie wyszkoliły wojska afgańskie. Pokazali, że samemu nie podejmując walki, można doprowadzić do działania na rzecz pokoju, ratowania ludności cywilnej i spychania do defensywy terrorystów” — dodał szef MON.  

Pytany o szczegóły operacji, minister obrony poinformował, że kilkunastu polskich żołnierzy partnerowało w operacji wojskom afgańskim, które rozbiły siły talibów. 

„Polacy nie brali sami udział w walce, lecz towarzyszyli wojskom afgańskim” — podkreślił szef MON. 

Gen. Sławomir Wojciechowski, dowódca operacyjny Rodzajów Sił Zbrojnych obecny razem z szefem MON na konferencji prasowej dodał: „Rolą naszych żołnierzy było wystąpienie jako koalicjant, który nadzorował akcje. Na szczęście operacja obyła się bez strat, to dobry prognostyk”. 

Z kolei gen. Wojciech Marchwica dowódca Komponentu Wojsk Specjalnych w Polsce podkreślił ogromne znaczenie operacji dla obrazu polskiej armii. „Ta jedna z wielu akcji wpisuje się doskonale w wizerunek polskiego żołnierza w koalicji natowskiej” - ocenił gen. Marchwica.


ak/wPolityce.pl

[fot. Twitter/MON]

Warto poczytać

 1. 1270sejmsenate 16.07.2018

  Spalone karty do głosowania i akta sądowe we wsi pod Warszawą

  W opuszczonej szopie w podwarszawskiej wsi Gołaszew znaleziono tysiące nadpalonych dokumentów. Były to akta sądowe i karty do głosowania w wyborach do Sejmu i Senatu. Trwa zabezpieczanie i wywożenie dokumentów przez policję

 2. strazgraniczna16072018 16.07.2018

  Straż Graniczna zatrzymała trzech imigrantów z Afryki. Dokąd zmierzali?

  Troje młodych imigrantów z Erytrei, którzy pieszo przekroczyli tzw. zieloną granicę z Ukrainy do Polski, zatrzymali funkcjonariusze Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej. Cudzoziemcy mieli być w podróży od kilku tygodni. Ich celem były Niemcy.

 3. 1270jezykias 16.07.2018

  Co trzeba mieć w głowie, żeby robić coś takiego. Sadysta z Zielonej Góry podpalił jeże

  Jak podają lokalne media, zielonogórska policja szuka sadysty, który morduje jeże. Tylko w zeszłym tygodniu zwyrodnialec zabił 9 małych jeżyków. Dziś znaleziono kolejne 4 martwe jeże. Ich spopielone zwłoki morderca podrzuca pod urząd miasta

 4. ziobro16072018 16.07.2018

  "Życiorys sędziego Iwulskiego jest symbolem, który pokazuje jeden z motywów reformy sądownictwa"

  Życiorys Józefa Iwulskiego, człowieka, który został wyznaczony przez Małgorzatę Gersdorf do pełnienia obowiązków Pierwszego Prezesa SN, jest symbolem, który pokazuje jeden z motywów, które legły u podstaw naszej reformy wymiaru sprawiedliwości.

 5. sondaztuskduda16072018 16.07.2018

  Sondaż: Duda wygrałby z Tuskiem w wyborach prezydenckich

  Z sondażu Pollster wykonanego na zlecenie „Super Expressu” wynika, że gdyby wybory prezydenckie odbyły się w najbliższą niedzielę, to stanowisko utrzymałby Andrzej Duda. Wygrałby on z Donaldem Tuskiem, który zająłby drugie miejsce.

 6. pogotowie12062018 16.07.2018

  Samochód wjechał w grupę pieszych. Nie żyje 13-letnia dziewczynka

  13-letnia dziewczynka zginęła, a jej rówieśniczka została ranna w wyniku wypadku, do którego doszło w nocy z niedzieli na poniedziałek w miejscowości Koryczany w powiecie zawierciańskim (Śląskie). Kierowane przez 19-latka auto wjechało tam w grupę idących poboczem pieszych.

 7. 1270peyt2u 16.07.2018

  To koniec Petru? Balcerowicz: Jest szkodnikiem, egocentryzm przesłania mu rozum

  - Merytorycznie jest bardzo dobry. Okazał się jednak niedojrzały politycznie. W efekcie szkodzi sobie, a przy okazji projektowi, który współtworzył. Najgorsze było jego zachowanie po przegranej w partii.

 8. tuskkaczynski15072018 15.07.2018

  Tusk kontra Kaczyński? Jaki: Scenariusz nie do zrealizowania

  Donald Tusk chce się zmierzyć w wyborach prezydenckich z liderem PiS, a nie marionetkami - powiedział Marcin Kierwiński (PO). Według Patryka Jakiego (Zjednoczona Prawica), Tusk tworzy scenariusz nie do zrealizowania, bo nie chce walczyć z prezydentem Andrzejem Dudą.

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook