Jedynie prawda jest ciekawa


Szef MON w Ossowie: Polska zawsze wierna jest hasłu Bóg Honor i Ojczyzna

14.08.2016

Bitwa Warszawska sprawiła, że powstała Polska niepodległa.

„Bitwa Warszawska zmieniła losy świata i sprawiła, że Europa uzyskała jeszcze ponad 20 lat wolności. Bitwa Warszawska sprawiła też, że powstała Polska niepodległa” – mówił minister Antoni Macierewicz podczas uroczystości w Ossowie z okazji 96, rocznicy Bitwy Warszawskiej.

„Chciałbym w imieniu rządu Rzeczpospolitej i pani premier podziękować jego ekscelencji księdzu arcybiskupowi za wielką posługę narodowi polskiemu, którą obserwujemy i której wdzięczni jesteśmy. w sposób jaki wyrazić trudno. Za dzisiejsze słowo, które przypomniało wielkość obowiązków narodu polskiego i wielkość zobowiązań jakie na naród polski spadło, które tak mężnie staramy się wykonywać naśladując naszych przodków” – mówił minister obrony narodowej.

„Chce się zwrócić do żołnierzy polskich, armii polskiej, Wojska Polskiego, bo to jest wasze święto, gdyż to żołnierz polski potrafił bohatersko przeciwstawić się zalewie bolszewizmu, gdy wszyscy albo załamali ręce, albo co gorsza chcieli podporządkować się ideologii boleszkowickiej. Gotowi byli zmienić Europę i świat w jeden wielki łagier sowieckiej ideologii. Nigdy nie zapomnimy, gdy pod Ossowem stanął żołnierz polski, na jego czele bohatersko stanął ks. skorupko, w tym właśnie czasie musieli się oni przeciwstawić nawale, która szła pod hasłem, jakie najpierw sformułował Lew Trocki, a za nim powtarzał marszałek Tuchaczewski: „Po trupie Polski do zwycięstwa sowieckiej rewolucji”. Raz na zawsze wszyscy muszą pamiętać, że nie ma zwycięstwa zła przed pokonaniem Polski. To Polska stała wówczas - zawsze wierna jest hasłu Bóg Honor i Ojczyzna - naprzeciw zalewowi zła, które chce zniszczyć świat. Tak było wtedy, tak jest też dzisiaj. Ten obowiązek spełnił wówczas żołnierz polski, ale trzeba pamiętać, że wówczas w armii polskiej walczyło kilkuset kapelanów, którzy tak jak ks. Jerzy Skorupko byli zawsze z polskimi żołnierzami i podtrzymywali ten związek, który nigdy nie będzie mógł wygasnąć- związek wiary, ojczyzny i żołnierskiego obowiązku” – mówił Antoni Macierewicz.

„Bitwa Warszawska zmieniła losy świata i sprawiła, że Europa uzyskała jeszcze ponad 20 lat wolności. Bitwa Warszawska sprawiła też, że powstała Polska niepodległa. Nie Polska, która by była częścią jakiegoś układu, nie Polska karłowata, żyjąca z łaski obcych mocarstw, ale Polska suwerenna, niepodległa, która wyrażał wolność ale i dążenia narodu polskiego. Ta Polska zbudowała wspaniałą armię, przekazała następnym pokoleniom wartości jakie są fundamentem naszej siły i mocy. Dlatego ten dzień jest dniem święta Wojska Polskiego, dniem święta żołnierza polskiego. Jest też dniem chwały Wojska Polskiego. Stoimy dzisiaj na miejscu, które o tych wydarzeniach przypomina. Mam nadzieję, że prędzej czy później w centrum Warszawy, tam gdzie powinno mieć to miejsce, stanie pomnik chwały Wojska Polskiego. Do dzisiaj jesteśmy jednym narodem, a Warszawa jest jedynym miastem, która o tych, którzy zginęli dla obrony Ojczyzny i cywilizacji zapomina, jakby ich nie było, jakby nie byli największej ofiary i największego uczczenia” – powiedział.

„Zwracam się z tego miejsca do odpowiednich władz Warszawy: Czekamy na pomnik chwały żołnierza polskiego, na pomnik chwały armii polskiej, która zasłużyła się Polsce Europie i całemu światu” – zakończył minister obrony narodowej.

Mly/wPolityce.pl

fot. [PAP/Jacek Turczyk]

Warto poczytać

 1. tuskkaczynski15072018 15.07.2018

  Tusk kontra Kaczyński? Jaki: Scenariusz nie do zrealizowania

  Donald Tusk chce się zmierzyć w wyborach prezydenckich z liderem PiS, a nie marionetkami - powiedział Marcin Kierwiński (PO). Według Patryka Jakiego (Zjednoczona Prawica), Tusk tworzy scenariusz nie do zrealizowania, bo nie chce walczyć z prezydentem Andrzejem Dudą.

 2. monciak15072018 15.07.2018

  Nowy pomysł na walkę z narkotykami. Terapeuci od uzależnień wyjdą na ulice Sopotu

  Sopot uruchomił program, w ramach którego w weekendowe noce na głównych ulicach miasta dyżurować będą terapeuci uzależnień. Podpowiedzą oni osobom, które wpadły w nałóg lub są nim zagrożone, gdzie szukać pomocy.

 3. wassermann03072018 15.07.2018

  Kiedy przesłuchanie Donalda Tuska w sprawie Amber Gold? Wassermann: W przyszłym tygodniu ustalimy termin

  W przyszłym tygodniu sejmowa komisja śledcza ds. Amber Gold ustali termin przesłuchania b. premiera, a obecnie szefa Rady Europejskiej Donalda Tuska - poinformowała PAP przewodnicząca komisji Małgorzata Wassermann (PiS). Jak dodała jego przesłuchanie może się odbyć po 20 września.

 4. 1270birkenau 14.07.2018

  Obcokrajowcy chcieli wynieść z muzeum Auschwitz-Birkenau cegły z krematorium

  Dwójka obcokrajowców chciała wynieść z terenu muzeum Auschwitz-Birkenau cegły pochodzące z krematorium. Na miejscu policjanci prowadzą czynności z udziałem podejrzanych - poinformował PAP sierżant Mateusz Drwal z zespołu prasowego małopolskiej policji.

 5. 1270mmczuk 14.07.2018

  Dobiega końca proces przeciwko M. Maleńczukowi o napaść na działacza pro-life

  Przed krakowskim sądem dobiega końca proces o naruszenie nietykalności cielesnej, jaki muzykowi Maciejowi Maleńczukowi wytoczył z prywatnego oskarżenia działacz pro-life. Jak poinformował sąd na ostatniej rozprawie, wyrok może zostać ogłoszony we wtorek.

 6. 1270grunwald 14.07.2018

  Kolejne wspaniałe zwycięstwo Polski i Litwy nad Niemcami

  W sobotę na Polach Grunwaldzkich wojska polsko-litewskie znów pokonały armię Zakonu Krzyżackiego. W inscenizacji słynnej bitwy sprzed 608 lat wzięło udział 1,3 tys. rekonstruktorów, a rycerskim zmaganiom kibicowało 15 tys. widzów.

 7. pyton11072018 14.07.2018

  Poszukiwania pytona utrudnione przez pogodę

  Nad Wisłą w okolicach Konstancina-Jeziornej (woj. mazowieckie) trwająposzukiwania pytona tygrysiego, którego wylinkę znaleziono na brzegu rzeki w ubiegłym tygodniu. Jak poinformowała PAP straż pożarna, sobotnie poszukiwania są utrudnione ze względu na deszczową pogodę

 8. spiacy-komorowski-14072018 14.07.2018

  Zdjęcie śpiącego Komorowskiego stało się hitem. Zobacz opinie po Zgromadzeniu Narodowym

  Wczorajsze Zgromadzenie Narodowe z okazji 550-lecia powstania polskiego parlamentaryzmu wzbudziło szerokie zainteresowanie opinii publicznej. Nie tylko z powodu samej uroczystości, przemówienia najważniejszych polityków, ale także z powodu zachowania totalnej opozycji

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook