Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Szef MON dziękuje Siłom Powietrznym

27.08.2016
mid-16827024
Szef MON dziękuje Siłom Powietrznym

"Zwracam się do Was z gratulacjami i podziękowaniami, które podzielają również przedstawiciele parlamentu, władz państwowych i samorządowych, a także wszyscy Polacy, bo mamy prawo być z Was dumni. Z Waszych dokonań, z waszego wysiłku i determinacji, z Waszej pracy. Dotyczy to wszystkich osób pracujących w lotnictwie" - mówił szef Ministerstwa Obrony Narodowej Antoni Macierewicz podczas Obchodów Święta Lotnictwa.

- Dziękując Wam za wspaniałą służbę, mogąc spojrzeć na ten wspaniały obiekt jakim jest baza w Krzesinach, nie sposób przypomnieć o wielkim polskim lotnictwie - powiedział.

- Słusznie Wasze święto ustanowiono na dzień wielkiego zwycięstwa, które dokonało się za sprawą lotników Żwirki i Wigury. To jest nasza chluba, ale to jest także nasz wzór, do którego mamy dążyć. Było wiele wyzwań i wyborów jakie realizowali i dokonywali polscy lotnicy. Jedną z nich był wybór F-16 jako głównego polskiego samolotu bojowego. To nie był łatwy wybór. Ci lotnicy i parlamentarzyści, którzy pamiętają tamte lata, wiedzą w jakich sporach wykluwała się tamta decyzja. Ile było trzeba wysiłku, aby to przedsięwzięcie zrealizować. Wielka w tym zasługa dwóch wspaniałych pilotów i przywódców gen. Stanisława Targosza i gen. Andrzeja Błasika - podkreślił.

Minister przypomniał również jak po katastrofie smoleńskiej, próbowano oczernić polską armię, w tym lotników.

- Można by rzec za słowami Ewangelii, że „poznacie prawdę, a prawda Was wyzwoli” i dzisiaj jesteśmy bliżej prawdy, która polskie lotnictwo wyzwoli. Sprawi, że zostaną odrzucone wszystkie kłamstwa i zniewagi, które uderzając w gen. Błasika i śp. Lecha Kaczyńskiego, miały uderzyć także w całe polskie lotnictwo i armię. Wyszliście z tego obronną ręką. Trzeba Wam za to podziękować - mówił szef MON.

Minister Macierewicz przypomniał, również słowa Kamila Cypriana Norwida.

- Nasz wielki poeta mówił, że „Rzeczywistą odwagę i zwycięstwo wykuwa się wtedy, kiedy trzeba spojrzeć w oczy tym, którzy nienawidzą i chcą zniszczyć polską dumę i chwałę” - powiedział, dodając:

- Wy byliście w stanie się temu przeciwstawić. (…) Uczyniliście to we właściwym momencie i we właściwy sposób. Dzisiaj mamy nowe wyzwania. Znaleźliśmy się w nowej przełomowej sytuacji. W najbliższych miesiącach na polskiej ziemi znajdą się wojska NATO i Stanów Zjednoczonych, które wraz z polski armią i lotnikami, będą bronić granicy wschodniej flanki Sojuszu i granicy polskiego państwa. Przed polskim lotnictwem stają nowe wyzwania i nowe zadania - podkreślił Macierewicz.

Szef MON w swoim przemówieniu wyraził także nadzieje jakie wiąże z polską armią.

- Przygotowujemy kadrę, która będzie wprowadzać Polskę w nowe wyzwania i w nowe decyzję. Mam nadzieję, że sprostacie tym wyzwaniom. Polskie lotnictwo wzorując się na bohaterach II wojny światowej, będzie zdolne nie tylko sprostać wymaganiom, ale także będzie mogło stać się jedną z najważniejszych sił broniących bezpieczeństwa w Europie Środkowo-Wschodniej - mówił.

 

wkt/wPolityce.pl

[fot. PAP/Jakub Kaczmarczyk]

Warto poczytać

 1. AW4269 26.10.2016

  Macierewicz: Rosyjskie korwety na Bałtyku niepokoją

  „Przemieszczanie takich okrętów na Bałtyk zmienia układ sił”.

 2. tk 26.10.2016

  Projekt PiS-u ws. TK już w Sejmie

  Zgodnie z propozycją partii rządzącej, kadencja prezesa TK trwałaby 6 lat.

 3. b446fe58f6ba4879a9dd308ecd99db25 26.10.2016

  Terlecki: PO chce zatuszować swoje kłamstwa

  Zespół parlamentarny PO ds. katastrofy smoleńskiej to zasłona dymna dla kłamstw, które słyszeliśmy przez lata - powiedział w środę szef klubu PiS Ryszard Terlecki.

 4. smiglowceil 26.10.2016

  MON: 7 mld zł na zbrojenia

  „Po raz pierwszy od wielu lat polska armia otrzyma nowoczesne uzbrojenie”.

 5. beatapap 26.10.2016

  Beata Szydło na posterunku

  Symboliczne przekazanie kluczy do sześciu posterunków policji, to bardzo ważny dzień dla mieszkańców Wielkopolski -– powiedziała premier Beata Szydło podczas otwarcia jednego z wielkopolskich posterunków w Godzieszach Wielkich.

 6. police-378255960720 26.10.2016

  Zatrzymano osobę prowadzącą Dom Schronienia w Zgierzu

  Łódzka policja - na polecenie Prokuratury Okręgowej w Łodzi - zatrzymała w środę rano Marka N., który prowadził Dom Schronienia w Zgierzu. Ostatnio zmarło pięć osób, które wcześniej przebywały w tej placówce, a kilkadziesiąt trafiło do szpitali.

 7. mid-16a25131 25.10.2016

  Szydło zapowiada program dla niepełnosprawnych

  Do końca roku zostanie przyjęty kompleksowy program dla niepełnosprawnych, w najbliższych dniach zaprezentowana zostanie pierwsza ustawa tego dotycząca - zadeklarowała na konferencji prasowej premier Beata Szydło.

 8. komorowski-ste 25.10.2016

  Komorowski: PiS ściga wrogów politycznych

  Były prezydent ocenia sytuację w rok po wyborach parlamentarnych.

CS136MINIfoto

Czas Stefczyka 136/2016

PDF (7,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook