Jedynie prawda jest ciekawa


Szef MON dziękuje Siłom Powietrznym

27.08.2016

"Zwracam się do Was z gratulacjami i podziękowaniami, które podzielają również przedstawiciele parlamentu, władz państwowych i samorządowych, a także wszyscy Polacy, bo mamy prawo być z Was dumni. Z Waszych dokonań, z waszego wysiłku i determinacji, z Waszej pracy. Dotyczy to wszystkich osób pracujących w lotnictwie" - mówił szef Ministerstwa Obrony Narodowej Antoni Macierewicz podczas Obchodów Święta Lotnictwa.

- Dziękując Wam za wspaniałą służbę, mogąc spojrzeć na ten wspaniały obiekt jakim jest baza w Krzesinach, nie sposób przypomnieć o wielkim polskim lotnictwie - powiedział.

- Słusznie Wasze święto ustanowiono na dzień wielkiego zwycięstwa, które dokonało się za sprawą lotników Żwirki i Wigury. To jest nasza chluba, ale to jest także nasz wzór, do którego mamy dążyć. Było wiele wyzwań i wyborów jakie realizowali i dokonywali polscy lotnicy. Jedną z nich był wybór F-16 jako głównego polskiego samolotu bojowego. To nie był łatwy wybór. Ci lotnicy i parlamentarzyści, którzy pamiętają tamte lata, wiedzą w jakich sporach wykluwała się tamta decyzja. Ile było trzeba wysiłku, aby to przedsięwzięcie zrealizować. Wielka w tym zasługa dwóch wspaniałych pilotów i przywódców gen. Stanisława Targosza i gen. Andrzeja Błasika - podkreślił.

Minister przypomniał również jak po katastrofie smoleńskiej, próbowano oczernić polską armię, w tym lotników.

- Można by rzec za słowami Ewangelii, że „poznacie prawdę, a prawda Was wyzwoli” i dzisiaj jesteśmy bliżej prawdy, która polskie lotnictwo wyzwoli. Sprawi, że zostaną odrzucone wszystkie kłamstwa i zniewagi, które uderzając w gen. Błasika i śp. Lecha Kaczyńskiego, miały uderzyć także w całe polskie lotnictwo i armię. Wyszliście z tego obronną ręką. Trzeba Wam za to podziękować - mówił szef MON.

Minister Macierewicz przypomniał, również słowa Kamila Cypriana Norwida.

- Nasz wielki poeta mówił, że „Rzeczywistą odwagę i zwycięstwo wykuwa się wtedy, kiedy trzeba spojrzeć w oczy tym, którzy nienawidzą i chcą zniszczyć polską dumę i chwałę” - powiedział, dodając:

- Wy byliście w stanie się temu przeciwstawić. (…) Uczyniliście to we właściwym momencie i we właściwy sposób. Dzisiaj mamy nowe wyzwania. Znaleźliśmy się w nowej przełomowej sytuacji. W najbliższych miesiącach na polskiej ziemi znajdą się wojska NATO i Stanów Zjednoczonych, które wraz z polski armią i lotnikami, będą bronić granicy wschodniej flanki Sojuszu i granicy polskiego państwa. Przed polskim lotnictwem stają nowe wyzwania i nowe zadania - podkreślił Macierewicz.

Szef MON w swoim przemówieniu wyraził także nadzieje jakie wiąże z polską armią.

- Przygotowujemy kadrę, która będzie wprowadzać Polskę w nowe wyzwania i w nowe decyzję. Mam nadzieję, że sprostacie tym wyzwaniom. Polskie lotnictwo wzorując się na bohaterach II wojny światowej, będzie zdolne nie tylko sprostać wymaganiom, ale także będzie mogło stać się jedną z najważniejszych sił broniących bezpieczeństwa w Europie Środkowo-Wschodniej - mówił.

 

wkt/wPolityce.pl

[fot. PAP/Jakub Kaczmarczyk]

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook