Jedynie prawda jest ciekawa


Szef kancelarii premiera: Morawiecki wypracował polsko-izraelskie oświadczenie

07.07.2018
1270premiermateysz
Szef kancelarii premiera: Morawiecki wypracował polsko-izraelskie oświadczenie

Największą rolę w wypracowywaniu oświadczenia polsko-izraelskiego odegrał premier Mateusz Morawiecki; on był liderem tego całego procesu - powiedział w sobotę szef KPRM Michał Dworczyk. Jak dodał, oświadczenie powstawało kilka miesięcy; w tym czasie odbyło się kilka rozmów premierów Polski i Izraela.

Szef KPRM był pytany w sobotę w radiowej "Trójce" o wspólną polsko-izraelską deklarację, którą premierzy Polski i Izraela podpisali w ubiegłym tygodniu. Podkreślono w niej m.in. brak zgody na przypisywanie Polsce lub całemu narodowi polskiemu winy za okrucieństwa nazistów i związanych z nimi kolaborantów; oba rządy potępiły też wszelkie formy antysemityzmu i odrzuciły antypolonizm oraz inne negatywne stereotypy etniczne.

Dworczyk ocenił, że podpisanie tej deklaracji było wydarzeniem historycznym. Oświadczenie zostało podpisane przez premierów, dla wszystkich jest oczywiste, że premierzy reprezentują swoje rządy. Niezależnie od wewnętrznej dyskusji, bardzo emocjonalnej, która jest w tej chwili w Izraelu, dla nas wiążące jest to oświadczenie, podpisane i odczytane publicznie - przypomnę - przez ob. premierów - powiedział szef KPRM.

Podkreślił, że zarówno wystąpienie Morawieckiego, jak i Netanjahu, były emitowane przez telewizję. W związku z tym, jestem trochę zaskoczony głosami, że jest jakiś problem z tym, że fundacja PKO BP, realizując swoje cele statutowe - jednym z tych celów jest walka o dobre imię państwa polskiego za granicą - gdzieś opublikowała ten tekst - powiedział Dworczyk.

Wspólna deklaracja premierów Polski i Izraela ukazała się bądź ukaże w tym tygodniu w formie ogłoszenia w kilkunastu wiodących dziennikach w Europie, Stanach Zjednoczonych, a także w Izraelu. Publikacja deklaracji w mediach izraelskich, jak napisał m.in. portal Times of Israel, wywołała w tym kraju krytyczne głosy.

Dworczyk był pytany, czy były "wysyłane sygnały", że premierowi Izraela nie podoba się to, że w izraelskiej prasie pojawiły się takie publikacje.

-Nie mam tej wiedzy, nie chcę wchodzić w wewnętrzne sprawy, które mają miejsce w Izraelu i są związane m.in. ze zbliżającymi się tam wyborami - odpowiedział Dworczyk.

-Dobrze, że to oświadczenie zostało podpisane, ono nas stawia w zupełnie innym miejscu, jeśli chodzi o debatę dotyczącą historii II Wojny Światowej i roli Polski- podkreślił.

Odnosząc się do kwestii negocjacji dotyczących deklaracji, szef KPRM podkreślił, że tutaj największą rolę odegrał premier (Mateusz) Morawiecki, który w ciągu kilku długich rozmów z premierem (Benjaminem) Netanjahu negocjowali tekst umowy i doprecyzowywali poszczególne zapisy; on był liderem całego tego procesu - podkreślił Dworczyk.

-Tego rodzaju teksty, jak to oświadczenie premierów Polski i Izraela, nie są przygotowywane na kolanie w ciągu jednego dnia - zaznaczył. Powiedział jednocześnie, że wypracowywanie tego dokument trwało kilka miesięcy, a obydwaj premierzy rozmawiali ze sobą telefonicznie.

-Mamy do czynienia z historycznym oświadczeniem, podpisanym przez premiera (Mateusza) Morawieckiego i premiera (Benjamina) Netanjahu; oświadczeniem, które jednoznacznie nazywa sprawców II wojny światowej, sprawców Holokaustu po imieniu - wskazuje, że były to faszystowskie Niemcy – mówił Dworczyk.

Zaznaczył, że w tym oświadczeniu premierzy mówią o antypolonizmie, antysemityzmie oraz roli, jakie państwo polskie podziemne odegrało w ratowaniu Żydów i przeciwstawianiu się niemieckiej okupacji. Warto, żeby dostrzec istotę tego (...), a nie okładać się tylko maczugami politycznymi - powiedział.

Odnosząc się do treści samej nowelizacji ustawy o IPN, Dworczyk powiedział, że nikt nie miał na to wpływu, poza polskim rządem i polskim parlamentem

(PAP)

Warto poczytać

 1. policja-20072018 21.07.2018

  Dziennikarz TVN wzywał policję do zaatakowania polityków?

  Prowadzący program w TVN24 nawoływał polską policję do wypowiedzenia posłuszeństwa władzy państwowej; czy Discovery akceptuje taki przekaz swojej telewizji? - zapytał w sobotę na Twitterze wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński

 2. w-tyle-wizji-21072018 21.07.2018

  Wzruszający apel prawnuka polskiego bohatera. Ta wypowiedź przejdzie do historii!

  Piątkowe wydanie „W tyle wizji” zostało całkowicie poświęcone protestom przed gmachem Sejmu oraz Małgorzacie Gersdorf

 3. policjasejm21072018 21.07.2018

  Cztery osoby w areszcie po protestach przed Sejmem. Dziennikarz Gazety Wyborczej namawia do walki z policją

  Do „odbijania” zatrzymanych i walki z policją namawiał protestujących Wojciech Czuchnowski, dziennikarz Gazety Wyborczej.

 4. schmidt-20072018 20.07.2018

  Schmidt usprawiedliwia akcję z bagażnikiem. Absurdalne tłumaczenie

  Posłanka Joanna Schmidt na antenie Polsat News odniosła się do ostatnich wydarzeń przed gmachem polskiego Sejmu. Parlamentarzystka zdecydowała się na przewiezienie dwóch osób w bagażniku swojego samochodu

 5. Petruflickr 20.07.2018

  Skandaliczny wpis Petru! Polityk zaatakował Annę Walentynowicz

  Sejm przyjął dziś większością głosów uchwałę w sprawie ustanowienia roku 2019 Rokiem Anny Walentynowicz.

 6. nurowska20072018 20.07.2018

  To są plany totalnych? Nurowska: "Zrobiłam laleczkę Piotrowicza, wbijam szpilki". Odpowiedź Agnieszki Holland szokuje

  Sympatyzująca z KOD-em polska pisarka Maria Nurowska postanowiła kolejny raz włączyć się w polityczny spór toczący się w Polsce.

 7. duda08032018 20.07.2018

  Prezydent zapowiedział 2-dniowe referendum ws. zmian w Konstytucji

  Prezydent RP Andrzej Duda na piątkowej konferencji zapowiedział dwudniowe referendum dotyczące zmian w konstytucji, które ma się odbyć w dniach 10-11 listopada

 8. 1270zamkniete3opaze 20.07.2018

  Odrażająca manipulacja polskojęzycznej niemieckiej gazety

  To już wyższy poziom manipulacji. Dziennikarze „Gazety Wrocławskiej” z należącej do niemieckiego koncernu grupy Polska Press udowodnili, że im nie jest wszystko jedno. Kto według nich odpowiada za plagę sinic i pozamykane polskie plaże? Wiadomo – PiS

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook