Jedynie prawda jest ciekawa


Szef BOR uniknie odpowiedzialności?

25.10.2011

Prokuratura bada, czy BOR mógł nie dopełnić obowiązków związanych z przygotowaniami wizyty Lecha Kaczyńskiego i – wcześniej – Donalda Tuska w Katyniu. Jak informuje prokuratura, premier jest w tym śledztwie osobą pokrzywdzoną. Dla wielu zaskoczeniem może być fakt, że szef rządu ws. Smoleńska otrzymał taki status.

- To nic dziwnego. Mnie to nie uderza. Co więcej, nadanie premierowi tego statusu wydaje się naturalne – komentuje dla portalu Stefczyk.info Piotr Gociek z „Rzeczpospolitej”.

Dziennikarz przypomina, że prokuratura bada sposób organizacji wizyty premiera oraz pary prezydenckiej w Katyniu. – Jeśli takie śledztwo jest prowadzone, to trudno, żeby premier oraz śp. Lech i Maria Kaczyńscy nie otrzymali takich statusów. To oczywiste, skoro były jakieś nieprawidłowości przy organizacji wylotów – zaznaczy Gociek. Nasz rozmówca zaznacza, że wizyta premiera Tuska oraz śp. prezydenta Kaczyńskiego zakończyły się inaczej, ale „to nie powód, by ewentualne zaniedbania miałyby być inaczej traktowane”.

Piotr Gociek zaznacza, że to nie kwestia statusu bulwersuje w tej sprawie.

Bulwersujące jest, że prokuratura, która w tej chwili mówi o możliwych nieprawidłowościach w BOR, kilka tygodni temu przesłuchała szefa Biura, gen. Janickiego w charakterze świadka – przypomina dziennikarz. Jak zaznacza „obecnie będzie przesłuchiwała funkcjonariuszy w charakterze podejrzanych”. – To jakby założono sobie, że Janicki na pewno jest niewinny. To jego podwładnych traktuje się jako potencjalnych sprawców zaniedbań. Jednak za zaniedbania w służbie odpowiada przecież osoba, która nią kieruje – mówi Gociek. Zaznacza, że trudno w tej sprawie nie doszukiwać się założeń przyjętych z góry, że niektórych trzeba będzie wybielić, a winą obarczyć kozły ofiarne.

saż
[Fot. PAP/Tomasz Gzell]

Warto poczytać

 1. macierewicz25112017 18.01.2018

  Mocna wypowiedź Antoniego Macierewicza w sprawie aneksu WSI. Wszyscy na to czekamy!

  - Aneks do raportu z weryfikacji Wojskowych Służb Informacyjnych powinien zostać ujawniony przez prezydenta Andrzeja Dudę.

 2. duda180102018 18.01.2018

  Historyczne przemówienie. Andrzej Duda wystąpił przed Radą Bezpieczeństwa ONZ

  - Nie tylko agresja, ale próby budowania agresywnych zdolności stanowią naruszenie międzynarodowych norm - powiedział prezydent Andrzej Duda w Nowym Jorku.

 3. Sejm06122017 18.01.2018

  To jest pogrom. PiS z trzykrotnie większym poparciem niż PO

  Gdyby wybory odbyły się w styczniu, na PiS zagłosowałoby 44 proc. osób deklarujących udział w głosowaniu, PO uzyskałaby 15 proc. poparcia, do Sejmu weszłyby też Nowoczesna (6 proc.) i Kukiz'15 (5 proc.) - wynika z sondażu CBOS przeprowadzonego po rekonstrukcji rządu Mateusza Morawieckiego

 4. 1270lekarzzuj 18.01.2018

  Lekarz nie chciał obsługiwać ludzi z PiS. Po awanturze medialnej zmienił zdanie

  Swoją "akcję" uważa teraz za niezrozumiany dowcip i zaleca wszystkim więcej dystansu do rzeczywistości. Słynny w ostatnich dniach lekarz przekonuje, że nigdy nie odmówił pomocy żadnemu pacjentowi

 5. DudaTrump 18.01.2018

  Duda podziękował Trumpowi: Musimy kontynuować zwalczanie tego zjawiska

  Prezydent Andrzej Duda podziękował na Twitterze Donaldowi Trumpowi za demaskowanie zjawiska fake news. To reakcja na przyznanie przez prezydenta USA nagród dla mediów w tej kategorii

 6. Kaczynski18012018 18.01.2018

  Kaczyński: nie zmieniamy stanowiska ws. reparacji

  Nie zmieniamy stanowiska w sprawie reparacji - oświadczył prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński

 7. wellmanpiekara18012018 18.01.2018

  Szokujący wyrok. Jacek Piekara ma zapłacić pół miliona złotych za wpis w internecie

  W październiku 2016 roku na Twitterze Piekara zasugerował, iż Wellman nie grozi aborcja.

 8. mirzec-policja 18.01.2018

  Brudziński: rewolucja w polskiej policji będzie postępowała

  Kolejny posterunek wraca na policyjną mapę Polski. To już 72 jednostka przywrócona przez rząd Zjednoczonej Prawicy.

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook