Jedynie prawda jest ciekawa


Szef BOR uniknie odpowiedzialności?

25.10.2011

Prokuratura bada, czy BOR mógł nie dopełnić obowiązków związanych z przygotowaniami wizyty Lecha Kaczyńskiego i – wcześniej – Donalda Tuska w Katyniu. Jak informuje prokuratura, premier jest w tym śledztwie osobą pokrzywdzoną. Dla wielu zaskoczeniem może być fakt, że szef rządu ws. Smoleńska otrzymał taki status.

- To nic dziwnego. Mnie to nie uderza. Co więcej, nadanie premierowi tego statusu wydaje się naturalne – komentuje dla portalu Stefczyk.info Piotr Gociek z „Rzeczpospolitej”.

Dziennikarz przypomina, że prokuratura bada sposób organizacji wizyty premiera oraz pary prezydenckiej w Katyniu. – Jeśli takie śledztwo jest prowadzone, to trudno, żeby premier oraz śp. Lech i Maria Kaczyńscy nie otrzymali takich statusów. To oczywiste, skoro były jakieś nieprawidłowości przy organizacji wylotów – zaznaczy Gociek. Nasz rozmówca zaznacza, że wizyta premiera Tuska oraz śp. prezydenta Kaczyńskiego zakończyły się inaczej, ale „to nie powód, by ewentualne zaniedbania miałyby być inaczej traktowane”.

Piotr Gociek zaznacza, że to nie kwestia statusu bulwersuje w tej sprawie.

Bulwersujące jest, że prokuratura, która w tej chwili mówi o możliwych nieprawidłowościach w BOR, kilka tygodni temu przesłuchała szefa Biura, gen. Janickiego w charakterze świadka – przypomina dziennikarz. Jak zaznacza „obecnie będzie przesłuchiwała funkcjonariuszy w charakterze podejrzanych”. – To jakby założono sobie, że Janicki na pewno jest niewinny. To jego podwładnych traktuje się jako potencjalnych sprawców zaniedbań. Jednak za zaniedbania w służbie odpowiada przecież osoba, która nią kieruje – mówi Gociek. Zaznacza, że trudno w tej sprawie nie doszukiwać się założeń przyjętych z góry, że niektórych trzeba będzie wybielić, a winą obarczyć kozły ofiarne.

saż
[Fot. PAP/Tomasz Gzell]

Warto poczytać

 1. Westerplatte 25.04.2018

  Wojna o Westerplatte. Kto odpowiada za bałagan w miejscu uświęconym krwią Polaków?

  Zaczęło się niespełna tydzień temu od wpisu Pawła Adamowicza na Facebooku: – Urząd Miejski w Gdańsku odwiedził protegowany ministra w asyście kamer TVP - napisał prezydent Gdańska

 2. MagdalenaZukFB 25.04.2018

  Jej śmierć wstrząsnęła Polską. Jest raport śledczych z Egiptu

  Prokuratura prowadząca śledztwo ws. śmierci w Egipcie 27-letniej Magdaleny Żuk otrzymała od tamtejszych organów ścigania odpowiedź w ramach pomocy prawnej - poinformowała PAP w środę Prokuratura Krajowa. W związku z tym polskie śledztwo będzie przedłużone

 3. Kijowskiwiki 25.04.2018

  On wrócił! Kijowski protestuje pod Sejmem

  - Gdyby przeciwko obecnej władzy protestowało Stowarzyszenie Łysych (o ile takie istnieje), Kijowski ogoliłby się na glacę i na pewno dołączyłby do protestu. Tak bardzo kocha demokrację i praworządność. I cudzą kasę - skomentował obecność byłego lidera KOD pod Sejmem jeden z internautów

 4. Tarczynskiwpolsce 25.04.2018

  Tarczyński nie wytrzymał: kiedy twój pan Michnik przeprosi za brata?

  Rosyjska propaganda odkryła potencjał pana Tarczyńskiego - napisał na Twitterze redaktor Gazety Wyborczej Bartosz Wieliński. Poseł udzielił szybkiej repliki

 5. lichocka25042018 25.04.2018

  Lichocka dla wPolsce.pl: Projekt „Zatrzymaj aborcję” ma rozbić prawicę

  Ten projekt jest zły, jest źle napisany również dlatego, że jedne dzieci - te chore - ma chronić, a inne dzieci - zupełnie zdrowe - pozwala zabijać - powiedziała w środę o projekcie "Zatrzymaj aborcję" posłanka PiS Joanna Lichocka.

 6. 1270migalskis12 25.04.2018

  Gdzie ten człowiek ma serce? Popis bezduszności w wykonaniu Marka Migalskiego.

  Gdy cały świat emocjonuje się dramatyczną walką o życie małego Alfi’ego Evansa, są ludzie, na których bezduszność maszyny urzędniczej nie robi wrażenia. Godną politologa wrażliwością społeczną zabłysnął były europoseł Marek Migalski.

 7. 1270andrzejdudaalfie 25.04.2018

  Prezydent Duda: Musimy ocalić Alfiego Evansa!

  Prezydent Andrzej Duda zabrał głos w sprawie małego Alfie'go Evansa

 8. 1270andrzejdudaetiop 25.04.2018

  Johann: konstytucja RP wymaga korekty lub całkowitej zmiany

  Konstytucja RP wymaga korekty lub całkowitej zmiany - ocenił w środę przedstawiciel prezydenta w KRS Wiesław Johann. Jego zdaniem należy jasno określić relacje pomiędzy władzą wykonawczą, sądowniczą a ustawodawczą.

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook