Jedynie prawda jest ciekawa

Szef BOR uniknie odpowiedzialności?

25.10.2011

Prokuratura bada, czy BOR mógł nie dopełnić obowiązków związanych z przygotowaniami wizyty Lecha Kaczyńskiego i – wcześniej – Donalda Tuska w Katyniu. Jak informuje prokuratura, premier jest w tym śledztwie osobą pokrzywdzoną. Dla wielu zaskoczeniem może być fakt, że szef rządu ws. Smoleńska otrzymał taki status.

- To nic dziwnego. Mnie to nie uderza. Co więcej, nadanie premierowi tego statusu wydaje się naturalne – komentuje dla portalu Stefczyk.info Piotr Gociek z „Rzeczpospolitej”.

Dziennikarz przypomina, że prokuratura bada sposób organizacji wizyty premiera oraz pary prezydenckiej w Katyniu. – Jeśli takie śledztwo jest prowadzone, to trudno, żeby premier oraz śp. Lech i Maria Kaczyńscy nie otrzymali takich statusów. To oczywiste, skoro były jakieś nieprawidłowości przy organizacji wylotów – zaznaczy Gociek. Nasz rozmówca zaznacza, że wizyta premiera Tuska oraz śp. prezydenta Kaczyńskiego zakończyły się inaczej, ale „to nie powód, by ewentualne zaniedbania miałyby być inaczej traktowane”.

Piotr Gociek zaznacza, że to nie kwestia statusu bulwersuje w tej sprawie.

Bulwersujące jest, że prokuratura, która w tej chwili mówi o możliwych nieprawidłowościach w BOR, kilka tygodni temu przesłuchała szefa Biura, gen. Janickiego w charakterze świadka – przypomina dziennikarz. Jak zaznacza „obecnie będzie przesłuchiwała funkcjonariuszy w charakterze podejrzanych”. – To jakby założono sobie, że Janicki na pewno jest niewinny. To jego podwładnych traktuje się jako potencjalnych sprawców zaniedbań. Jednak za zaniedbania w służbie odpowiada przecież osoba, która nią kieruje – mówi Gociek. Zaznacza, że trudno w tej sprawie nie doszukiwać się założeń przyjętych z góry, że niektórych trzeba będzie wybielić, a winą obarczyć kozły ofiarne.

saż
[Fot. PAP/Tomasz Gzell]

Warto poczytać

 1. 1270najsztub 19.10.2017

  Są zarzuty prokuratorskie dla dziennikarza Piotra N., który potrącił pieszą

  Znany dziennikarz Piotr N. usłyszał w czwartek zarzut spowodowania wypadku - potrącenia pieszej. Grozi za to do trzech lat więzienia. Do zdarzenia doszło 5 października br.

 2. 1270radziwill 19.10.2017

  Minister zdrowia: nie ma przesłanek do zakazania farmaceutom powoływania się na "klauzulę sumienia"

  W świetle orzecznictwa Trybunału Konstytucyjnego, brak jest przesłanek, by stwierdzić, że farmaceuci nie mogą powoływać się na "klauzulę sumienia" - ocenia minister zdrowia Konstanty Radziwiłł w piśmie do Rzecznika Praw Obywatelskich Adama Bodnara.

 3. brexit19102017 19.10.2017

  Czy Polacy będą musieli opuścić Wielką Brytanię?

  Jednym z pytań, które wielu Polaków zadawało sobie po referendum po Brexicie było to, w jaki sposób zostanie potraktowana polska diaspora mieszkająca i pracująca na Wyspach.

 4. Grobybohaterowwiki 19.10.2017

  Na grobach bohaterów zapłoną znicze. Rusza 9 edycja akcji

  Znicze w miejscach masowych egzekucji Polaków w czasie II wojny światowej zapłoną w niedzielę w ramach akcji społecznej "Zapal znicz pamięci". W tym roku akcja ma 9. edycję, jej celem jest upamiętnienie pomordowanych mieszkańców ziem wcielonych do III Rzeszy

 5. MN 19.10.2017

  RDI w obronie usuwanych patriotycznych profili na Facebooku

  Reduta Dobrego Imienia poszukuje osób, których strony i grupy na Facebooku zostały zablokowane samowolnie przez administratorów Facebooka. Informacje o takich poczynaniach posłużą jako dowody w sprawie sądowej - czytamy w przesłanym PAP komunikacie.

CS148fotMINI

Czas Stefczyka 148/2017

PDF (10,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook