Jedynie prawda jest ciekawa


Szef Amber Gold zarobił 20 milionów złotych

28.06.2017

Sejmowa komisja śledcza przesłuchała w Sądzie Okręgowym w Warszawie byłego szefa Amber Gold Marcina P.. Niechętnie odpowiadał na pytania skąd miał pieniądze na rozpoczęcie działalności. Za to przyznał, że w Amber Gold zarobił w sumie 20 mln zł. W tym czasie blisko 20 tysięcy jego klientów straciło w sumie około 900 milionów złotych.

"Odniosłem wrażenie, że nikomu nie zależy na prowadzeniu tej sprawy" – tak P. odpowiedział na pytanie przewodniczącej komisji, Małgorzaty Wassermann, czy ma wiedzę na temat tego, że jego zatrzymanie było przez kogoś celowo opóźniane.

Marcin P. dodał, że kiedy 16 sierpnia 2012 r. do spółki Amber Gold weszło ABW zabezpieczyć dokumenty, złoto i materiały elektroniczne, to trwało to około trzech dni. W szczególności bardzo długo trwało kopiowanie dysków serwera, gdyż nie potrafiono tego zrobić, albo nie chciano tego zrobić tak, jak powinno się zrobić. "Bo ja tak to odbieram, że to było celowe działanie" – powiedział świadek.

Posłowie w trakcie przesłuchania pytali Marcina P. m.in., skąd wziął się pomysł na powstanie spółki, skąd pochodził kapitał początkowy tej spółki oraz o cel założenia linii lotniczych OLT Express. Marcin P. odmówił składania zeznań na część z tych pytań. Odniósł się natomiast do kwestii Michała Tuska. Stwierdził, że nie był chętny do tego, aby zatrudniać syna premiera. Miał na to natomiast naciskać były dyrektor zarządzający OLT Express. Marcin P. przyznał również, że otrzymywał przecieki od ABW. Dostarczane mu one były przez osoby trzecie związane z ABW i dziennikarzami.

Marcin P. stwierdził też, że nie ma nic do zwrócenia Polakom. "Kompletnie nic" - podkreślił.

Przewodnicząca komisji Małgorzata Wassermann (PiS) nie wykluczyła, że Marcin P. zostanie przesłuchany ponownie.

tvp.info/MBB

Fot. PAP/Radek Pietruszka

Warto poczytać

 1. 20.04.2018

  "Tu ma Pan swoją daninę". Kukiz atakuje Morawieckiego

 2. Berlinwiki 20.04.2018

  Nadchodzi ocieplenie na linii Polska-Niemcy? "Mamy podobne poglądy"

  Polska i Niemcy maja podobne poglądy na zagrożenia za strony Rosji, reformę struktury dowódczej NATO i rolę UE w sprawach bezpieczeństwa - powiedział szef BBN Paweł Soloch, który w piątek wrócił z rozmów w Berlinie

 3. PomnikACwiki 20.04.2018

  Postkomuna w praktyce. Represjonowani w PRL skazani za zamalowanie sierpa i młota!

  Byli olsztyńscy opozycjoniści muszą zapłacić za usunięcie z Pomnika Wdzięczności farby, którą pomalowali symbole sierpa i młota - uznał w piątek sąd rejonowy w Olsztynie. O zwrot kosztów oczyszczenia monumentu pozostającego w rejestrze zabytków wystąpiła gmina

 4. Cieleckasmolensk 20.04.2018

  Cielecka śmieszkuje pod pomnikiem smoleńskim. Jak nisko trzeba upaść, by coś takiego robić?

  - Mnie się przede wszystkim podobało, że to nie jest Polak. To mógł być Francuz albo Amerykanin, ale nie Polak - tak mówiła niedawno o swoim mężu Magdalena Cielecka. Teraz aktorka drwi z ofiar poległych w katastrofie smoleńskiej. Krótko mówiąc, dno i metry mułu

 5. duda200402018 20.04.2018

  Prezydent Duda wyszedł do rodziców dzieci niepełnosprawnych i… szybko pożałował. To trzeba zobaczyć!

  Prezydent Andrzej Duda spotkał się z protestującymi

 6. 1270komunisci 20.04.2018

  Nie będzie zjednoczenia polskich komunistów

  Czarzasty: nie wystartujemy z Partią Razem w wyborach

 7. respectus19042018 19.04.2018

  Kolejny spot kampanii #RespectUs. Nie trzeba milionów, żeby pokazywać polską historię!

  W ostatnich miesiącach na temat mojej ojczyzny wypowiedzianych zostało wiele kłamstw. Teraz oczekują od nas przeprosin.

 8. 1270radalskaa 19.04.2018

  Dobra zmiana dla osób niepełnosprawnych

  Do końca września powstanie pierwsza w Polsce strategia działań na rzecz osób niepełnosprawnych - zapowiedziała w czwartek w Warszawie szefowa MRPiPS Elżbieta Rafalska.

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook