Jedynie prawda jest ciekawa

„Szczyt szaleństwa” w PKP

13.03.2013

2 tys. km torów chce wyłączyć PKP. Likwidowane mają być również te szlaki, które prowadzą do kluczowych dla gospodarki zakładów oraz świeżo wyremontowane linie – pisze „Dziennik gazeta Prawna”.

Przewoźnicy protestują. Przedstawiciele spółek przewozowych mają przedstawić wiceprezesowi PKP PLK Andrzejowi Pawłowskiemu listę odcinków, których zamknięcie odetnie od sieci kolejowej rejony ważne dla gospodarki. Mają zastrzeżenia do ponad połowy z 90 odcinków wytypowanych przez PKP do likwidacji.

Alarmują, że od sieci kolejowej może zostać odcięta m.in. Elektrownia Bełchatów. Związek Niezależnych Przewoźników Kolejowych wylicza, że straty PLK mogą wynieść nawet 1,5 mln zł rocznie. Kolejne 2 mln zł przepadną kolejom, jeśli PKP wycofa się z transportu piasku z kopalni w Osiecznicy, Kleczkowie i Nowogroźcu.

Były członek zarządu PKP Jacek Prześluga „szczytem szaleństwa” nazywa pomysł likwidacji linii papieskiej między Kalwarią Zebrzydowską a Wadowicami. W 2006 r. zmodernizowano ją za 33 mln zł. - Miała dowozić pielgrzymów do Wadowic, ale zabrakło dobrej oferty - mówi Prześluga.

Kolejnym absurdem jest plan zamknięcia linii Somonino – Kartuzy, gdy w tym samym czasie gdański oddział spółki planuje przetarg na jej elektryfikację!

Cięcia mają przynieść do 80 mln zł rocznie oszczędności. Ale może nic z nich nie wyjść, jeśli pomysły władz PKP zablokuje Bruksela. Kolejowa spółka w pośpiechu usunęła z listy cięć linie modernizowane za pieniądze unijne, np. z Lublina do Lubartowa. Eurobiurokraci przyglądają się teraz sposobowi wydawania wspólnotowych funduszy. Obawiają się, że mogły być wydawana niezgodnie z przeznaczeniem.

ruk, dziennik.pl

[Fot. PAP / Andrzej Grygiel]

Słowa kluczowe:

PKP

,

elektrownie

,

transport

,

Bruksela

,

oszczędności

Warto poczytać

 1. woodstockwiki 26.07.2017

  Rząd Niemiec interweniuje ws Woodstocku

  - Jestem zdziwiony, że strona polska uzasadnia odmowę pomocy potencjalnym zagrożeniem terrorystycznym - napisał w liście do sekretarza stanu w MSWiA koordynator rządu RFN ds. polsko - niemieckiej współpracy społecznej i przygranicznej Dietmar Woidke

 2. KamilRybikowski26072017 26.07.2017

  List otwarty do ZDF. "Nigdy nie istniały polskie obozy koncentracyjne"

  Organizatorzy akcji German Death Camps oraz przedstawiciele Młodej Prawicy skierowali do niemieckiej telewizji publicznej ZDF list ws. "polskich obozów zagłady". Wnoszą w nim, aby wyroki polskich i niemieckich sądów w tej sprawie zostały przez ZDF uznane.

 3. Policja 26.07.2017

  Umorzono sprawę policjanta, który postrzelił 14-latka

  Prokuratura Okręgowa w Ostrowie Wlkp. umorzyła śledztwo ws. użycia broni służbowej przez policjanta z Ostrzeszowa podczas pościgu za samochodem, którym jechało 5 nastolatków. Przy próbie zatrzymania auta postrzelono 14-latka.

 4. KaczynskiWalesa 26.07.2017

  Kaczyński pozywa Wałęsę za słowa o Smoleńsku

  Prezes PiS Jarosław Kaczyński pozwał Lecha Wałęsę. Domaga się od byłego prezydenta przeprosin m.in. za zarzut, że J. Kaczyński jest odpowiedzialny za katastrofę smoleńską. Na pytanie, czy przeprosi prezesa PiS, Wałęsa powiedział PAP: "w żadnym wypadku".

 5. Narkotyki 26.07.2017

  Policyjna specgrupa zatrzymała 7 osób podejrzanych o produkcję narkotyków

  Policyjna specgrupa zatrzymała siedmiu mężczyzn podejrzanych o produkcję i wprowadzanie do obrotu znacznych ilości środków odurzających i substancji psychotropowych; wszyscy zostali aresztowani - poinformowały w środę PAP Komenda Główna Policji i Prokuratura Krajowa.

CS145fotMINI

Czas Stefczyka 145/2017

PDF (8,85 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook