Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

„Szczyt szaleństwa” w PKP

13.03.2013

2 tys. km torów chce wyłączyć PKP. Likwidowane mają być również te szlaki, które prowadzą do kluczowych dla gospodarki zakładów oraz świeżo wyremontowane linie – pisze „Dziennik gazeta Prawna”.

Przewoźnicy protestują. Przedstawiciele spółek przewozowych mają przedstawić wiceprezesowi PKP PLK Andrzejowi Pawłowskiemu listę odcinków, których zamknięcie odetnie od sieci kolejowej rejony ważne dla gospodarki. Mają zastrzeżenia do ponad połowy z 90 odcinków wytypowanych przez PKP do likwidacji.

Alarmują, że od sieci kolejowej może zostać odcięta m.in. Elektrownia Bełchatów. Związek Niezależnych Przewoźników Kolejowych wylicza, że straty PLK mogą wynieść nawet 1,5 mln zł rocznie. Kolejne 2 mln zł przepadną kolejom, jeśli PKP wycofa się z transportu piasku z kopalni w Osiecznicy, Kleczkowie i Nowogroźcu.

Były członek zarządu PKP Jacek Prześluga „szczytem szaleństwa” nazywa pomysł likwidacji linii papieskiej między Kalwarią Zebrzydowską a Wadowicami. W 2006 r. zmodernizowano ją za 33 mln zł. - Miała dowozić pielgrzymów do Wadowic, ale zabrakło dobrej oferty - mówi Prześluga.

Kolejnym absurdem jest plan zamknięcia linii Somonino – Kartuzy, gdy w tym samym czasie gdański oddział spółki planuje przetarg na jej elektryfikację!

Cięcia mają przynieść do 80 mln zł rocznie oszczędności. Ale może nic z nich nie wyjść, jeśli pomysły władz PKP zablokuje Bruksela. Kolejowa spółka w pośpiechu usunęła z listy cięć linie modernizowane za pieniądze unijne, np. z Lublina do Lubartowa. Eurobiurokraci przyglądają się teraz sposobowi wydawania wspólnotowych funduszy. Obawiają się, że mogły być wydawana niezgodnie z przeznaczeniem.

ruk, dziennik.pl

[Fot. PAP / Andrzej Grygiel]

Słowa kluczowe:

PKP

,

elektrownie

,

transport

,

Bruksela

,

oszczędności

Warto poczytać

 1. mid-17328128 28.03.2017

  Ważny głos parlamentów za bezpieczeństwem

  Największą troską dla parlamentów Polski, Litwy i Ukrainy - podkreślił marszałek Senatu - jest "troska o bezpieczeństwo Ukrainy".

 2. 7845f3cacc48434ea3131094d058fdee 28.03.2017

  Makabryczne odkrycie przy ciele ofiary Smoleńska

  „Przy ciele jednego z mężczyzn znajdowała się noga kobiety z przywieszką z nazwiskiem... tegoż mężczyzny".

 3. saslsa 28.03.2017

  Sellin: Ustawa o dekoncentracji mediów w połowie roku

  Przyśpieszyliśmy prace nad ustawą o dekoncentracji mediów; przepisy powinny być gotowe w połowie 2017 r. - powiedział we wtorek wiceminister kultury Jarosław Sellin.

 4. smig111 27.03.2017

  MON analizuje oferty dostawców śmigłowców

  W postępowania na dostawy śmigłowców wpłynęły oferty zaproszonych do negocjacji dostawców - poinformowało w poniedziałek MON.

 5. sasxc 27.03.2017

  Sasin o ustawie metropolitalnej: Trwają konsultacje

  Sasin był pytany w poniedziałek przez dziennikarzy, co dalej z propozycją PiS w sprawie metropolii warszawskiej, w kontekście wyników referendum w Legionowie.

 6. hossnowySI 27.03.2017

  Hoss pozostanie w areszcie

  O kolejne trzy miesiące, do czerwca, przedłużył warszawski sąd areszt Arkadiuszowi Ł. ps. Hoss, który według śledczych jest liderem jednej z największych i najprężniej działających grup zajmujących się wyłudzaniem pieniędzy tzw. metodą na wnuczka.

 7. smoelr 27.03.2017

  Światowe laboratoria zbadają sprawę 10/04

  Sprawdź, co zmieni się w śledztwie smoleńskim. Czy będzie to przełom i poznamy prawdę, która nie będzie budzić wątpliwości?

 8. karczewskiPAP 27.03.2017

  PiS uwzględni referendum w Legionowie?

  - Na pewno jako poważni politycy weźmiemy pod uwagę wyniki referendum w Legionowie - zapowiedział w poniedziałek marszałek Senatu Stanisław Karczewski.

CS141fotMINI

Czas Stefczyka 141/2017

PDF (4,89 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook