Jedynie prawda jest ciekawa


Szczyt państw Europy Środkowej w Polsce

01.02.2017

- Polska zorganizuje w maju szczyt parlamentarny państw Europy Środkowej - poinformował w środę marszałek Sejmu Marek Kuchciński, który przebywa z wizytą w Rydze.

- Polska zorganizuje w maju szczyt parlamentarny państw Europy Środkowej - poinformował w środę marszałek Sejmu Marek Kuchciński, który przebywa z wizytą w Rydze. Podkreślił też, że Polskę za Łotwą łączy nie tylko wspólna przeszłość, ale też teraźniejszość i wizja przyszłości.

Kuchciński, który przebywa z dwudniową oficjalną wizytą na Łotwie, spotkał się w środę z przewodniczącą łotewskiego Sejmu Inarą Murniece, wiceprzewodniczącym Gundarsem Daudze oraz przedstawicielami łotewsko-polskiej grupy przyjaźni.

Relacjonując swoje spotkania w stolicy Łotwy na Twitterze marszałek poinformował, że w maju Polska będzie organizowała szczyt parlamentarny państw Europy Środkowej. Przekonywał, że z Łotwą łączy nas nie tylko wspólna przeszłość, ale też teraźniejszość i wizja przyszłości.

Według marszałka Sejmu, Niemcy poszukują partnerów w Europie Środkowej i mogą nimi być państwa Grupy Wyszehradzkiej i państwa bałtyckie. Kuchciński i przewodnicząca łotewskiego Sejmu złożyli kwiaty przed Pomnikiem Wolności, symbolem niezawisłości państwa łotewskiego.

Podczas wizyty marszałek Sejmu ma zaplanowane jeszcze rozmowy z premierem Łotwy Marisem Kucinskisem oraz ministrem spraw zagranicznych Edgarsem Rinkevicsem.

Z politykami łotewskimi będzie rozmawiał m.in. o zacieśnieniu relacji dwustronnych, perspektywach rozwoju współpracy regionalnej oraz wielostronnej - w ramach UE i NATO.

Marszałek spotka się też z metropolitą ryskim abp. Zbigniewem Stankiewiczem. W planie wizyty w Rydze jest także spotkanie Kuchcińskiego z przedstawicielami Związku Polaków na Łotwie.

Delegacja parlamentarna z marszałkiem Sejmu na czele odwiedzi także miejsca związane z Polską, m.in. Dom Bractwa Czarnogłowych, gdzie w 1921 r. podpisany został Traktat Ryski kończący wojnę polsko-bolszewicką.

W programie wizyty marszałka Kuchcińskiego jest także otwarcie, wspólnie z szefową łotewskiego Sejmu, wystawy poświęconej zbrodni katyńskiej. Ekspozycja została przygotowana we współpracy Muzeum Katyńskiego w Warszawie, Łotewskiego Muzeum Wojny w Rydze, Instytutu Pamięci Narodowej i Ambasady RP w Rydze.

[fot. PAP/Darek Delmanowicz]

(PAP)/ems

Warto poczytać

 1. 1270lunapark 22.07.2018

  Dramat na wesołym miasteczku w Polsce. Zginął chłopiec

  9-letni chłopiec zmarł po wypadku, do jakiego doszło w niedzielę w wesołym miasteczku w Szczytnie (Warmińsko-mazurskie). Według policji do wypadku doszło w wyniku awarii karuzeli. Lunapark zamknięto.

 2. sasin-22072018 22.07.2018

  Czarczasty grozi więzieniem politykom PiS oraz sędziom. Bezbłędna odpowiedź Sasina

  Robimy to, na co umówiliśmy się z Polakami, umawialiśmy się na radykalną reformę sądownictwa - mówił w niedzielę szef KSRM Jacek Sasin. "Będziecie siedzieć, a sędziowie, którzy pójdą na współpracę z wami, zostaną zwolnieni z wykonywania zawodu" - odpowiedział szef SLD Włodzimierz Czarzasty

 3. dawid-winiarski-22072018 22.07.2018

  Cudowne uzdrowienie czy symulacja? Co tak naprawdę się stało nowemu męczennikowi opozycji

  Ostatnie posiedzenie Sejmu wzbudziło spore zainteresowanie opinii publicznej

 4. pispzpr21072018 22.07.2018

  Zdewastowano biura parlamentarzystów PiS. Wandale pomazali je farbą

  Przed wejściem do biura pojawił się napis: "Czas na sąd ostateczny", a na drzwiach i oknach napisano: "PZPR".

 5. policja21072018 21.07.2018

  Tak amerykańska policja radzi sobie z demonstrantami

  Warto zestawić obrazki z Polski z tymi, na których widać zachowanie amerykańskich funkcjonariuszy.

 6. monika-miller 21.07.2018

  Seksowna wnuczka Leszka Millera wyjawiła swój sekret. Ostra reakcja dziadka!

  Monika Miller to prawdziwa gwiazda mediów społecznościowych. Znana jest jest nie tylko z powodu swojej urody i dużej liczby tatuaży. Wnuczka Leszka Millera lubi też zaskoczyć media oryginalną i ciekawą wypowiedzią. Nie inaczej było ostatnio, gdy... pochwaliła się swoją biseksualną orientacją.

 7. policja-20072018 21.07.2018

  Dziennikarz TVN wzywał policję do zaatakowania polityków?

  Prowadzący program w TVN24 nawoływał polską policję do wypowiedzenia posłuszeństwa władzy państwowej; czy Discovery akceptuje taki przekaz swojej telewizji? - zapytał w sobotę na Twitterze wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook