Jedynie prawda jest ciekawa


Szczyt państw Europy Środkowej w Polsce

01.02.2017

- Polska zorganizuje w maju szczyt parlamentarny państw Europy Środkowej - poinformował w środę marszałek Sejmu Marek Kuchciński, który przebywa z wizytą w Rydze.

- Polska zorganizuje w maju szczyt parlamentarny państw Europy Środkowej - poinformował w środę marszałek Sejmu Marek Kuchciński, który przebywa z wizytą w Rydze. Podkreślił też, że Polskę za Łotwą łączy nie tylko wspólna przeszłość, ale też teraźniejszość i wizja przyszłości.

Kuchciński, który przebywa z dwudniową oficjalną wizytą na Łotwie, spotkał się w środę z przewodniczącą łotewskiego Sejmu Inarą Murniece, wiceprzewodniczącym Gundarsem Daudze oraz przedstawicielami łotewsko-polskiej grupy przyjaźni.

Relacjonując swoje spotkania w stolicy Łotwy na Twitterze marszałek poinformował, że w maju Polska będzie organizowała szczyt parlamentarny państw Europy Środkowej. Przekonywał, że z Łotwą łączy nas nie tylko wspólna przeszłość, ale też teraźniejszość i wizja przyszłości.

Według marszałka Sejmu, Niemcy poszukują partnerów w Europie Środkowej i mogą nimi być państwa Grupy Wyszehradzkiej i państwa bałtyckie. Kuchciński i przewodnicząca łotewskiego Sejmu złożyli kwiaty przed Pomnikiem Wolności, symbolem niezawisłości państwa łotewskiego.

Podczas wizyty marszałek Sejmu ma zaplanowane jeszcze rozmowy z premierem Łotwy Marisem Kucinskisem oraz ministrem spraw zagranicznych Edgarsem Rinkevicsem.

Z politykami łotewskimi będzie rozmawiał m.in. o zacieśnieniu relacji dwustronnych, perspektywach rozwoju współpracy regionalnej oraz wielostronnej - w ramach UE i NATO.

Marszałek spotka się też z metropolitą ryskim abp. Zbigniewem Stankiewiczem. W planie wizyty w Rydze jest także spotkanie Kuchcińskiego z przedstawicielami Związku Polaków na Łotwie.

Delegacja parlamentarna z marszałkiem Sejmu na czele odwiedzi także miejsca związane z Polską, m.in. Dom Bractwa Czarnogłowych, gdzie w 1921 r. podpisany został Traktat Ryski kończący wojnę polsko-bolszewicką.

W programie wizyty marszałka Kuchcińskiego jest także otwarcie, wspólnie z szefową łotewskiego Sejmu, wystawy poświęconej zbrodni katyńskiej. Ekspozycja została przygotowana we współpracy Muzeum Katyńskiego w Warszawie, Łotewskiego Muzeum Wojny w Rydze, Instytutu Pamięci Narodowej i Ambasady RP w Rydze.

[fot. PAP/Darek Delmanowicz]

(PAP)/ems

Warto poczytać

 1. brudzinski22042018 22.04.2018

  Wiceprezes PiS: "Powinniśmy się bać i czuć odpowiedzialność przed narodem"

  Podczas spotkania w Kostrzynie nad Odrą (Lubuskie) szef MSWiA i wiceprezes PiS Joachim Brudziński powiedział, że jego partia nie obawia się "totalnej opozycji" czy zagranicy, ale musi czuć odpowiedzialność przed narodem.

 2. biedron22042018 22.04.2018

  Robert Biedroń namawia do obalenia rządu? I narzeka: "Bycie Polakiem stało się obciachem"

  "Wszystko co sprawi, że odsuniemy te niedemokratyczne siły od władzy jest dobre"

 3. pmm22042018 22.04.2018

  PiS przedstawi nowe rozwiązania dla niepełnosprawnych. Premier Morawiecki zdradza szczegóły

  "Chcemy, żeby Polska była wielka i za rok, i za dziesięć lat, i za sto lat"

 4. Andruszkiewiczwpolsce 22.04.2018

  Te oskarżenia oburzyły Andruszkiewicza. "Jesteście chorzy z nienawiści, leczcie się"

  Posła koła Wolni i Solidarni oburzyły "oskarżenia" pod własnym adresem. Swoim oponentom zasugerował... pójście do lekarza

 5. LGBT 22.04.2018

  Odmówił druku plakatów LGBT, został skazany przez sąd. Na tym jednak nie koniec

  Na 7 czerwca Sąd Najwyższy wyznaczył termin rozpoznania kasacji prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobry w głośnej sprawie drukarza, który odmówił wydrukowania plakatów fundacji LGBT. Prawomocnie sąd uznał Adama J. za winnego wykroczenia, ale odstąpił od kary

 6. Lichocka22042018 22.04.2018

  PiS zmienia zdanie w sprawie ustawy antyaborcyjnej? "To nieludzki projekt"

  Czy projekt ustawy antyaborcyjnej po raz kolejny upadnie w sejmowym głosowaniu? Po wypowiedzi poseł PiS Joanny Lichockiej można odnieść takie wrażenie. Posłanka określiła proponowane zmiany jako "nieludzkie" - informuje "Fakt"

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook