Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Szczerski: "Uzyskaliśmy to, co było możliwe"

15.06.2016

"Uzyskaliśmy wszystko, co było możliwe w granicach kompromisu sojuszniczego" - tak prezydencki minister Krzysztof Szczerski odniósł się w środę w rozmowie z PAP do spotkania szefów obrony państw NATO, które potwierdziło wzmocnienie wschodniej flanki Sojuszu.

Podczas ostatniego przed warszawskim szczytem NATO spotkania szefów obrony państw Sojuszu ministrowie potwierdzili, że cztery wielonarodowe bataliony mają być rozmieszczone w Polsce i krajach bałtyckich: na Litwie, Łotwie i w Estonii. Ostateczne decyzje, w tym w sprawie państw dowodzących poszczególnymi batalionami mają zostać ogłoszone podczas szczytu - 8 i 9 lipca. 

Minister Szczerski podkreślił, że decyzje te są wynikiem bardzo trudnych negocjacji, aktywności prezydenta Andrzeja Dudy i przedstawicieli rządu. "Uzyskaliśmy wszystko to, co było możliwe w granicach kompromisu sojuszniczego" - powiedział Szczerski. "Jeśli dziś na coś liczymy, to że szczyt w Warszawie potwierdzi te decyzje" - dodał. Zaznaczył, że jeszcze rok temu była mowa, że szczyt warszawski powinien zająć się podsumowaniem wdrażania postanowień szczytu w Newport. Obecnie - podkreślił Szczerski - wszystkie kraje sojusznicze mówią, że wzmocnienie wschodniej flanki polega na obecności sił NATO. Pytany, które z państw będzie dowodziło batalionem w Polsce, odparł, że decyzje "już leżą na stole", a rezerwa w ich potwierdzeniu wynika wyłącznie z tego, że w niektórych państwach sojuszniczych mogą one zostać ogłoszone wyłącznie na najwyższym szczeblu. "Na to potwierdzenie, ogłoszenie musimy poczekać do szczytu w Warszawie" - dodał Szczerski. 

Ocenił, że kształt decyzji szczytu w Warszawie będzie jasno wskazywał, że zostały one wypracowane w trakcie licznych dwustronnych wizyt prezydenta. Szczyt NATO, pod przewodnictwem jego sekretarza generalnego Jensa Stoltenberga, odbędzie się w dniach 8-9 lipca. Wezmą w nim udział przywódcy państw i rządów 28 krajów członkowskich, m.in. prezydent Stanów Zjednoczonych Barack Obama oraz państw partnerskich. Przewidywane tematy szczytu to odpowiedź na zagrożenia ze Wschodu i Południa, w tym decyzje dotyczące zwiększenia obecności wojskowej na wschodnich obrzeżach Sojuszu, a także dalsze rozszerzanie NATO.

kk/PAP

[fot. Fratria]

Warto poczytać

  1. smig111 27.03.2017

    MON analizuje oferty dostawców śmigłowców

    W postępowania na dostawy śmigłowców wpłynęły oferty zaproszonych do negocjacji dostawców - poinformowało w poniedziałek MON.

  2. sasxc 27.03.2017

    Sasin o ustawie metropolitalnej: Trwają konsultacje

    Sasin był pytany w poniedziałek przez dziennikarzy, co dalej z propozycją PiS w sprawie metropolii warszawskiej, w kontekście wyników referendum w Legionowie.

  3. hossnowySI 27.03.2017

    Hoss pozostanie w areszcie

    O kolejne trzy miesiące, do czerwca, przedłużył warszawski sąd areszt Arkadiuszowi Ł. ps. Hoss, który według śledczych jest liderem jednej z największych i najprężniej działających grup zajmujących się wyłudzaniem pieniędzy tzw. metodą na wnuczka.

  4. smoelr 27.03.2017

    Światowe laboratoria zbadają sprawę 10/04

    Sprawdź, co zmieni się w śledztwie smoleńskim. Czy będzie to przełom i poznamy prawdę, która nie będzie budzić wątpliwości?

  5. karczewskiPAP 27.03.2017

    PiS uwzględni referendum w Legionowie?

    - Na pewno jako poważni politycy weźmiemy pod uwagę wyniki referendum w Legionowie - zapowiedział w poniedziałek marszałek Senatu Stanisław Karczewski.

  6. IMG7566 27.03.2017

    ABW zatrzymała cztery osoby. Wyłudziły 21 mln zł

    Osoby podejrzewane są o udział w wyłudzeniach podatku VAT i unijnych dotacji.

  7. tusk990 27.03.2017

    Szef MSZ: Tusk wybrany ze złamaniem prawa

    Doszło do fałszerstwa. Mamy ekspertyzy, które wykazują, że Tusk został wybrany ze złamaniem prawa europejskiego- stwierdził minister Witold Waszczykowski.

  8. policjasi12345 27.03.2017

    Tragiczny wypadek na Mazowszu

    Pięć osób zginęło w wypadku drogowym w miejscowości Pawłowo w woj. mazowieckim. Bus zderzył się czołowo z ciężarówką.

CS141fotMINI

Czas Stefczyka 141/2017

PDF (4,89 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook