Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Szczerski: "Uzyskaliśmy to, co było możliwe"

15.06.2016

"Uzyskaliśmy wszystko, co było możliwe w granicach kompromisu sojuszniczego" - tak prezydencki minister Krzysztof Szczerski odniósł się w środę w rozmowie z PAP do spotkania szefów obrony państw NATO, które potwierdziło wzmocnienie wschodniej flanki Sojuszu.

Podczas ostatniego przed warszawskim szczytem NATO spotkania szefów obrony państw Sojuszu ministrowie potwierdzili, że cztery wielonarodowe bataliony mają być rozmieszczone w Polsce i krajach bałtyckich: na Litwie, Łotwie i w Estonii. Ostateczne decyzje, w tym w sprawie państw dowodzących poszczególnymi batalionami mają zostać ogłoszone podczas szczytu - 8 i 9 lipca. 

Minister Szczerski podkreślił, że decyzje te są wynikiem bardzo trudnych negocjacji, aktywności prezydenta Andrzeja Dudy i przedstawicieli rządu. "Uzyskaliśmy wszystko to, co było możliwe w granicach kompromisu sojuszniczego" - powiedział Szczerski. "Jeśli dziś na coś liczymy, to że szczyt w Warszawie potwierdzi te decyzje" - dodał. Zaznaczył, że jeszcze rok temu była mowa, że szczyt warszawski powinien zająć się podsumowaniem wdrażania postanowień szczytu w Newport. Obecnie - podkreślił Szczerski - wszystkie kraje sojusznicze mówią, że wzmocnienie wschodniej flanki polega na obecności sił NATO. Pytany, które z państw będzie dowodziło batalionem w Polsce, odparł, że decyzje "już leżą na stole", a rezerwa w ich potwierdzeniu wynika wyłącznie z tego, że w niektórych państwach sojuszniczych mogą one zostać ogłoszone wyłącznie na najwyższym szczeblu. "Na to potwierdzenie, ogłoszenie musimy poczekać do szczytu w Warszawie" - dodał Szczerski. 

Ocenił, że kształt decyzji szczytu w Warszawie będzie jasno wskazywał, że zostały one wypracowane w trakcie licznych dwustronnych wizyt prezydenta. Szczyt NATO, pod przewodnictwem jego sekretarza generalnego Jensa Stoltenberga, odbędzie się w dniach 8-9 lipca. Wezmą w nim udział przywódcy państw i rządów 28 krajów członkowskich, m.in. prezydent Stanów Zjednoczonych Barack Obama oraz państw partnerskich. Przewidywane tematy szczytu to odpowiedź na zagrożenia ze Wschodu i Południa, w tym decyzje dotyczące zwiększenia obecności wojskowej na wschodnich obrzeżach Sojuszu, a także dalsze rozszerzanie NATO.

kk/PAP

[fot. Fratria]

Warto poczytać

 1. sejm-sdfhgsdfjh-sdfj 19.01.2017

  Prokuratura wszczyna śledztwo ws. posiedzenia Sejmu

  Śledztwo dot. 16 grudnia. Zawiadomienie złożyły PO i Nowoczesna.

 2. olsztyn-smolensk-pamiec-katyn-353t54fc25ccm800x61e3a41c 19.01.2017

  Kolejne ekshumacje do połowy 2017 roku

  Zaplanowane zostały kolejne ekshumacje ofiar katastrofy smoleńskiej. Jak poinformowała PAP rzeczniczka Prokuratury Krajowej Ewa Bialik będą przeprowadzane do połowy 2017 r.

 3. mid-17119093-1 19.01.2017

  Prezydent Radomia straci mandat?

  CBA wysłało w czwartek Radzie Miejskiej w Radomiu wniosek o wygaszenie mandatu prezydenta Radomia Radosława Witkowskiego. Według CBA to skutek ujawnienia nieprzestrzegania przez niego przepisów ustawy antykorupcyjnej. Witkowski uważa, że nie złamał prawa.

 4. mid-17119057 19.01.2017

  CBOS: Wzrosła liczba zwolenników rządu

  "W pierwszej połowie stycznia do zwolenników rządu zaliczyło się 39 proc. respondentów, przeciwnicy to 32 proc., a 26 proc. wyraziło obojętność wobec obecnego gabinetu" - wynika z sondażu CBOS. Zwolenników rządu jest najwięcej od początku urzędowania premier Beaty Szydło.

 5. mid-17119016 19.01.2017

  Prezydent: Liczę na polsko-izraelską współpracę

  Najlepszą gwarancją światowego pokoju jest solidarna, prowadzona z determinacją obrona porządku opartego na prawie międzynarodowym - powiedział w Izraelu prezydent Andrzej Duda. Kluczowym elementem jest znaczące wzmocnienie potencjału odstraszania - dodał.

 6. blust 19.01.2017

  Błaszczak: Nie ma przyzwolenia na łamanie prawa

  Błaszczak mówił, że zarzutami obciążającymi 80 zidentyfikowanych demonstrujących przed Sejmem w nocy z 16 na 17 grudnia 2016 r., jest "złamanie prawa".

 7. pajor-surma 19.01.2017

  Zmarł prezydent Stargardu

  Prezydent Sławomir Pajor zmarł w swoim domu. Miał 58 lat.

 8. rafae 19.01.2017

  Nie żyje Rafał Wójcikowski, poseł Kukiz'15

  Wójcikowski miał 43 lata. Należał do Stowarzyszenia KoLiber.

CS139fotoMINI

Czas Stefczyka 139/2017

PDF (4,73 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook