Jedynie prawda jest ciekawa


Szczerski: Trójkąt Weimarski zostanie ożywiony

31.12.2016

W przeszłości zbyt wiele uwagi poświęcano spotkaniom Trójkąta Weimarskiego w "formule ceremonialnej"; spotkania Trójkąta Weimarskiego chcemy uruchomić od poziomu roboczego - mówi PAP prezydencki minister Krzysztof Szczerski.

-Chcemy Trójkąt Weimarski uruchomić od poziomu roboczego- powiedział Szczerski. Podkreślił, że być może w przeszłości zbyt wiele uwagi poświęcano spotkaniom Trójkąta Weimarskiego w "formule ceremonialnej", która - jak zaznaczył - powinna zwieńczać pracę roboczą poszczególną grup, a nie być jedyną formą istnienia Trójkąta Weimarskiego. 

Zaznaczył, że gdy dojdzie do spotkania na najwyższym szczeblu, będzie ono miało wkład wynikający z pracy zespołów roboczych. - Z naszego rozeznania wynika, że to spotyka się z pozytywną odpowiedzią i w Paryżu, i Berlinie-  dodał. Szczerski podkreślił, że decyzja o terminie spotkania należy do Francji. - Z naszej strony gotowość do przyjazdu na taki szczyt jest stała- powiedział. 

Dodał przy tym, że polityka francuska znajduje się w szczególnym czasie po zapowiedzi obecnego prezydenta Francoisa Hollande'a, że nie będzie ubiegał się o reelekcję. Powoduje to - uważa Szczerski - że francuska polityka jest skupiona na procesie wyborczym. -Większość partnerów Francji szanując kalendarz wyborczy, decyzje prezydenta Hollande'a, będzie czekała na ukształtowanie się nowych władz nad Sekwaną- powiedział. 

W listopadzie w Brukseli odbyło się spotkanie ambasadorów państw Trójkąta Weimarskiego, czyli Polski, Niemiec i Francji, przy UE. Szczerski informował wówczas, że spotkanie odbyło się na jego zaproszenie, a celem jest dyskusja o przyszłości bezpieczeństwa europejskiego. Ostatnie spotkanie Trójkąta Weimarskiego na szczeblu przywódców państw odbyło się w 2011 r. w Warszawie z udziałem: prezydenta Polski Bronisława Komorowskiego, Francji - Nicolasa Sarkozy'ego i kanclerz Niemiec - Angeli Merkel. Przywódcy państw Trójkąta Weimarskiego spotkali się także w 2013 r. w Warszawie przy okazji spotkania w formacie Grupa Wyszehradzka (Polska, Czechy, Węgry i Słowacja) plus Trójkąt Weimarski.

Trójkąt Weimarski został powołany przez ministrów spraw zagranicznych w 1991 r. w celu rozwoju współpracy między Polską, Niemcami i Francją. 

fot.[Fratria]

PAP/mall/pc

Warto poczytać

 1. konstanty-rokicki17072018 17.07.2018

  Uratował ogromną liczbę istnień w czasie Zagłady. Po wojnie o nim zapomniano, choć jego postawa zasługuje na nieśmiertelną chwałę

  60 lat temu, tj. 18 lipca 1958 roku, zmarł w Lucernie były polski wicekonsul w Szwajcarii, którego okres sprawowania funkcji dyplomatycznej w europejskim państwie przypadł na czas II wojny światowej.

 2. akta17072018 17.07.2018

  Wiadomo już kto palił karty do głosowania i akta sądowe. Sprawę wyjaśnia straż pożarna

  Strażak z OSP w Ożarowie Mazowieckim stwierdził w rozmowie z PAP, że ujawnione w Gołaszewie spalone akta i karty do głosowania to nie efekt przestępstwa. Leszek Stachlewski poinformował, że w pustostanie prowadzone były... badania naukowe dotyczące gaszenia pożarów w archiwach sądowych.

 3. pozarstocznia17072018 17.07.2018

  Pożar w centrum Gdańska. Płonie magazyn stoczniowy

  13 zastępów straży gasi pożar, który wybuchł we wtorek około południa w hali zlokalizowanej w centrum Gdańska - na terenach stoczniowych. W płonącym magazynie składowane są m.in. farby. Gdański magistrat zaapelował do mieszkańców o prewencyjne zamknięcie okien.

 4. tk17072018 17.07.2018

  Jest wyrok TK w sprawie prawa łaski. "Prezydent skorzystał ze swoich uprawnień"

  Wtorkowy wyrok TK w sprawie prawa łaski nie jest zaskoczeniem; prezydent Andrzej Duda skorzystał ze swoich konstytucyjnych uprawnień - oceniła rzeczniczka PiS Beata Mazurek.

 5. 1270bartekbargiela 17.07.2018

  Niesamowita akcja ratunkowa Polaków. Zrobili to pierwsi na świecie!

  O wielkim szczęściu może mówić brytyjski wspinacz Rick Allen, który podczas wspinaczki na Broad Peak uległ poważnemu wypadkowi. Przez kilkadziesiąt godzin z himalaistą nie było żadnego kontaktu, a jego towarzysze myśleli, że zginął. Uratował go polski dron!

 6. parafianowicz17072018 17.07.2018

  Kolejne przesłuchanie w sprawie Amber Gold. Przed komisją były wiceminister finansów Andrzej Parafianowicz

  We wtorek po godz. 10 zebrała się sejmowa komisja śledcza ds. Amber Gold; jedynym punktem posiedzenia jest przesłuchanie b. wiceministra finansów i Generalnego Inspektora Informacji Finansowej Andrzeja Parafianowicza.

 7. 1270sejmsenate 16.07.2018

  Spalone karty do głosowania i akta sądowe we wsi pod Warszawą

  W opuszczonej szopie w podwarszawskiej wsi Gołaszew znaleziono tysiące nadpalonych dokumentów. Były to akta sądowe i karty do głosowania w wyborach do Sejmu i Senatu. Trwa zabezpieczanie i wywożenie dokumentów przez policję

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook