Jedynie prawda jest ciekawa


Szczerski: Trójkąt Weimarski zostanie ożywiony

31.12.2016

W przeszłości zbyt wiele uwagi poświęcano spotkaniom Trójkąta Weimarskiego w "formule ceremonialnej"; spotkania Trójkąta Weimarskiego chcemy uruchomić od poziomu roboczego - mówi PAP prezydencki minister Krzysztof Szczerski.

-Chcemy Trójkąt Weimarski uruchomić od poziomu roboczego- powiedział Szczerski. Podkreślił, że być może w przeszłości zbyt wiele uwagi poświęcano spotkaniom Trójkąta Weimarskiego w "formule ceremonialnej", która - jak zaznaczył - powinna zwieńczać pracę roboczą poszczególną grup, a nie być jedyną formą istnienia Trójkąta Weimarskiego. 

Zaznaczył, że gdy dojdzie do spotkania na najwyższym szczeblu, będzie ono miało wkład wynikający z pracy zespołów roboczych. - Z naszego rozeznania wynika, że to spotyka się z pozytywną odpowiedzią i w Paryżu, i Berlinie-  dodał. Szczerski podkreślił, że decyzja o terminie spotkania należy do Francji. - Z naszej strony gotowość do przyjazdu na taki szczyt jest stała- powiedział. 

Dodał przy tym, że polityka francuska znajduje się w szczególnym czasie po zapowiedzi obecnego prezydenta Francoisa Hollande'a, że nie będzie ubiegał się o reelekcję. Powoduje to - uważa Szczerski - że francuska polityka jest skupiona na procesie wyborczym. -Większość partnerów Francji szanując kalendarz wyborczy, decyzje prezydenta Hollande'a, będzie czekała na ukształtowanie się nowych władz nad Sekwaną- powiedział. 

W listopadzie w Brukseli odbyło się spotkanie ambasadorów państw Trójkąta Weimarskiego, czyli Polski, Niemiec i Francji, przy UE. Szczerski informował wówczas, że spotkanie odbyło się na jego zaproszenie, a celem jest dyskusja o przyszłości bezpieczeństwa europejskiego. Ostatnie spotkanie Trójkąta Weimarskiego na szczeblu przywódców państw odbyło się w 2011 r. w Warszawie z udziałem: prezydenta Polski Bronisława Komorowskiego, Francji - Nicolasa Sarkozy'ego i kanclerz Niemiec - Angeli Merkel. Przywódcy państw Trójkąta Weimarskiego spotkali się także w 2013 r. w Warszawie przy okazji spotkania w formacie Grupa Wyszehradzka (Polska, Czechy, Węgry i Słowacja) plus Trójkąt Weimarski.

Trójkąt Weimarski został powołany przez ministrów spraw zagranicznych w 1991 r. w celu rozwoju współpracy między Polską, Niemcami i Francją. 

fot.[Fratria]

PAP/mall/pc

Warto poczytać

 1. 1270szydlo 21.04.2018

  Szydło: nasz rząd bezwzględnie walczy z korupcją i oszustami

  - Bardzo często słyszymy o problemach obywateli, którzy zostali oszukani przez instytucje finansowe, nasz rząd bezwzględnie walczy z korupcją i oszustami - mówiła wicepremier Beata Szydło w sobotę w Szymbarku w Małopolsce.

 2. 1270prezydentmieszkaniowiec 21.04.2018

  Wyborcza ustawka Pawła Adamowicza - protest przeciwko faszyzmowi. Przyszło niewielu

  W Gdańsku manifestowano przeciwko nacjonalizmowi i faszyzmowi

 3. 1270mateuszmorawieckie 21.04.2018

  PiS pierwszym rządem, który spełni wszystkie swoje obietnice?

  Wąsik: rząd PiS jest na dobrej drodze, by zrealizować cały swój program

 4. Szydlo21042018 21.04.2018

  Piękne słowa Premier Szydło: polskie rodziny są kolebką polskości

  Polska rodzi się w polskich rodzinach, które są ostoją najważniejszych wartości; polskie rodziny są kolebką polskości - mówiła w sobotę w Przemyślu wicepremier Beata Szydło

 5. Niepelnosprawni21042018 21.04.2018

  Kuchciński podsumował propozycje Premiera ws niepełnosprawnych: Odważne

  Zapowiedziane przez premiera ustawowe propozycje wsparcia osób niepełnosprawnych są odważne, ale wymagają pracy - ocenił marszałek Sejmu Marek Kuchciński, który w sobotę odwiedził Żywiec (Śląskie). Dodał, że należy w tej sprawie działać roztropnie, ale bez zbędnej zwłoki

 6. LubnauerSchetyna21042018 21.04.2018

  Nawet Zjednoczona Opozycja nie jest w stanie pokonać PiS! Co zrobią teraz Lubnauer i Schetyna?

  Jeszcze niedawno buńczucznie stwierdzali, że z połączenia PO i Nowoczesnej wyrośnie siła, która obali rząd PiS. Dziś już wiadomo że te zapowiedzi były przedwczesne, a Zjednoczona Opozycja może liczyć zaledwie na 29,6 procent głosów - wynika z sondażu IBRiS dla "Faktu" i "Onetu"

 7. Brudzinski20042018 20.04.2018

  "Wynik wyborów w rękach Polaków, a nie ulicy i zagranicy"

  O wygranej lub przegranej PiS zdecydują przy urnach wyborczych Polacy, a nie ulica i zagranica - podkreślał w piątek w Wałczu (Zachodniopomorskie) wiceprezes tej partii Joachim Brudziński

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook