Jedynie prawda jest ciekawa


Szczerski: Suweren dokonał zmiany

20.05.2017

Prezydencki minister wygłosił przemówienie podczas Kongresu Polska Wielki Projekt.

- Polska jest bardzo dobrym przykładem tego, jak może wyglądać Europa przyszłości; warto obserwować Polskę, gdzie ludzie dokonali zmiany siłą głosu wyborczego — przekonywał szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski podczas Kongresu Polska Wielki Projekt.

W sobotę, podczas trzeciego dnia VII Kongresu Polska Wielki Projekt, który odbywa się w Warszawie, Szczerski wziął udział w panelu „Europa wolności. Jak odmienić Unię?”.

Szef gabinetu prezydenta wyraził opinię, że w Europie widać obecnie obawę przed wolnymi wyborami.

- Dzisiaj wolne wybory mają złą markę. Wolnych wyborów wiele części elit państw europejskich i Europy po prostu się obawia; rozumie to jako nieprzyjemną konieczność, z którą trzeba się zmierzyć, a nie jako esencję demokracji europejskiej — mówił podczas swojego wystąpienia Szczerski.

- Wybory mogą przynieść zmianę, a tej ustabilizowane środowiska nie chcą — dodał.

Jego zdaniem kraje Europy powinny brać przykład z Polski.

- W Polsce to suweren dokonał zmiany politycznej i ona jest realna. Polska dlatego spotyka się dzisiaj z tak wielkimi różnymi formami agresji słownej i innej — mówił prezydencki minister.

Jak dodał, swoim zagranicznym kolegom poleca on, by studiowali przypadek Polski, bo „w Polsce ludzie dokonali zmiany siłą głosu wyborczego”.

-  Polska jest bardzo dobrym przykładem dla tego jak może wyglądać Europa przyszłości. Warto studiować Polskę — podkreślił.

- Tu nic innego się nie wydarzyło poza wyborami. W 2015 r. odbyły się wybory gdzie był wybór i ludzie dokonali wyboru i wraz z nim przyszła zmiana. To była zmiana realna, nie mimikra w ramach elity, nie udawany kandydat niezależny, który jest emanacją wszystkich zależności, jakie są możliwe — mówił.

- To po prostu jest realna polityczna zmiana. Ona jest więc możliwa. Patrzcie na Polskę, zmiana dokonana przez kartkę wyborczą funkcjonuje dzisiaj w Europie — dodał.

W trakcie panelu Szczerski mówił też, że w jego ocenie najistotniejsze jest, by „przywrócić Unii Europejskiej poczucie, że Unia jest źródłem wolności, a nie opresji”. Jak mówił, na początku wspólnota umożliwiała większą ilość działań niż ich zabraniała.

- Dzisiaj jest tak, że coraz częściej do Europejczyków dociera sygnał, że ich państwo czegoś nie może lub coś musi, bo jest w UE — zaznaczył.

-  Naprawdę zmieniła się zasada funkcjonowania władzy w Europie. Odejście od władzy umożliwiającej na władzę zakazującą i nakazującą. Bez zmiany, bez wielkiego przejścia wolności (…) to wrażenie będzie się pogłębiało — stwierdził.

Za siłę Europy Szczerski uznaje natomiast jej różnorodność polityczną. - To jest jej siła. Jeśli gdzieś istnieje siła Europy, to właśnie w fakcie, że to jest policentryczna struktura, gdzie wiele podmiotów ma swoją własną, odrębną legitymizację i dzięki tej odrębnej legitymizacji, np. narodowych demokracji możliwa jest w ogóle władza w Europie — mówił.

Rozpoczęty w czwartek VII Kongres Polska Wielki Projekt odbywa się pod hasłem „Wolność - polski projekt dla Europy”. Głównym organizatorem kongresu jest Fundacja Polska Wielki Projekt. Współorganizatorami są: Instytut Inicjatyw Publicznych, Ośrodek Myśli Politycznej, Stowarzyszenie Twórców dla Rzeczypospolitej i Stowarzyszenie Młodzi dla Polski.

[fot. Fratria]

ems/PAP

Warto poczytać

 1. orlik170702018 17.07.2018

  „Orliki” się rozpadają. Nawet Wyborcza przyznaje, że sztandarowy projekt rządu PO-PSL okazał się klapą

  Ten pomysł miał być jednym z największych osiągnięć rządu Donalda Tuska

 2. konstanty-rokicki17072018 17.07.2018

  Uratował ogromną liczbę istnień w czasie Zagłady. Po wojnie o nim zapomniano, choć jego postawa zasługuje na nieśmiertelną chwałę

  60 lat temu, tj. 18 lipca 1958 roku, zmarł w Lucernie były polski wicekonsul w Szwajcarii, którego okres sprawowania funkcji dyplomatycznej w europejskim państwie przypadł na czas II wojny światowej.

 3. akta17072018 17.07.2018

  Wiadomo już kto palił karty do głosowania i akta sądowe. Sprawę wyjaśnia straż pożarna

  Strażak z OSP w Ożarowie Mazowieckim stwierdził w rozmowie z PAP, że ujawnione w Gołaszewie spalone akta i karty do głosowania to nie efekt przestępstwa. Leszek Stachlewski poinformował, że w pustostanie prowadzone były... badania naukowe dotyczące gaszenia pożarów w archiwach sądowych.

 4. pozarstocznia17072018 17.07.2018

  Pożar w centrum Gdańska. Płonie magazyn stoczniowy

  13 zastępów straży gasi pożar, który wybuchł we wtorek około południa w hali zlokalizowanej w centrum Gdańska - na terenach stoczniowych. W płonącym magazynie składowane są m.in. farby. Gdański magistrat zaapelował do mieszkańców o prewencyjne zamknięcie okien.

 5. tk17072018 17.07.2018

  Jest wyrok TK w sprawie prawa łaski. "Prezydent skorzystał ze swoich uprawnień"

  Wtorkowy wyrok TK w sprawie prawa łaski nie jest zaskoczeniem; prezydent Andrzej Duda skorzystał ze swoich konstytucyjnych uprawnień - oceniła rzeczniczka PiS Beata Mazurek.

 6. 1270bartekbargiela 17.07.2018

  Niesamowita akcja ratunkowa Polaków. Zrobili to pierwsi na świecie!

  O wielkim szczęściu może mówić brytyjski wspinacz Rick Allen, który podczas wspinaczki na Broad Peak uległ poważnemu wypadkowi. Przez kilkadziesiąt godzin z himalaistą nie było żadnego kontaktu, a jego towarzysze myśleli, że zginął. Uratował go polski dron!

 7. parafianowicz17072018 17.07.2018

  Kolejne przesłuchanie w sprawie Amber Gold. Przed komisją były wiceminister finansów Andrzej Parafianowicz

  We wtorek po godz. 10 zebrała się sejmowa komisja śledcza ds. Amber Gold; jedynym punktem posiedzenia jest przesłuchanie b. wiceministra finansów i Generalnego Inspektora Informacji Finansowej Andrzeja Parafianowicza.

 8. Gersdorf06032018 17.07.2018

  Małgorzata Gersdorf podjęła decyzję w sprawie swojego powrotu do pracy

  Spór o ustawę o Sądzie Najwyższym oraz o odwołanie dotychczasowej Pierwszej Prezes SN Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska podzielił polską społeczność. Zapewne będzie dzielił dalej, a cała sprawa nie przycichnie. Sędzia Gersdorf zamierza wrócić do pracy w poniedziałek

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook