Jedynie prawda jest ciekawa


Szczerski: Suweren dokonał zmiany

20.05.2017

Prezydencki minister wygłosił przemówienie podczas Kongresu Polska Wielki Projekt.

- Polska jest bardzo dobrym przykładem tego, jak może wyglądać Europa przyszłości; warto obserwować Polskę, gdzie ludzie dokonali zmiany siłą głosu wyborczego — przekonywał szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski podczas Kongresu Polska Wielki Projekt.

W sobotę, podczas trzeciego dnia VII Kongresu Polska Wielki Projekt, który odbywa się w Warszawie, Szczerski wziął udział w panelu „Europa wolności. Jak odmienić Unię?”.

Szef gabinetu prezydenta wyraził opinię, że w Europie widać obecnie obawę przed wolnymi wyborami.

- Dzisiaj wolne wybory mają złą markę. Wolnych wyborów wiele części elit państw europejskich i Europy po prostu się obawia; rozumie to jako nieprzyjemną konieczność, z którą trzeba się zmierzyć, a nie jako esencję demokracji europejskiej — mówił podczas swojego wystąpienia Szczerski.

- Wybory mogą przynieść zmianę, a tej ustabilizowane środowiska nie chcą — dodał.

Jego zdaniem kraje Europy powinny brać przykład z Polski.

- W Polsce to suweren dokonał zmiany politycznej i ona jest realna. Polska dlatego spotyka się dzisiaj z tak wielkimi różnymi formami agresji słownej i innej — mówił prezydencki minister.

Jak dodał, swoim zagranicznym kolegom poleca on, by studiowali przypadek Polski, bo „w Polsce ludzie dokonali zmiany siłą głosu wyborczego”.

-  Polska jest bardzo dobrym przykładem dla tego jak może wyglądać Europa przyszłości. Warto studiować Polskę — podkreślił.

- Tu nic innego się nie wydarzyło poza wyborami. W 2015 r. odbyły się wybory gdzie był wybór i ludzie dokonali wyboru i wraz z nim przyszła zmiana. To była zmiana realna, nie mimikra w ramach elity, nie udawany kandydat niezależny, który jest emanacją wszystkich zależności, jakie są możliwe — mówił.

- To po prostu jest realna polityczna zmiana. Ona jest więc możliwa. Patrzcie na Polskę, zmiana dokonana przez kartkę wyborczą funkcjonuje dzisiaj w Europie — dodał.

W trakcie panelu Szczerski mówił też, że w jego ocenie najistotniejsze jest, by „przywrócić Unii Europejskiej poczucie, że Unia jest źródłem wolności, a nie opresji”. Jak mówił, na początku wspólnota umożliwiała większą ilość działań niż ich zabraniała.

- Dzisiaj jest tak, że coraz częściej do Europejczyków dociera sygnał, że ich państwo czegoś nie może lub coś musi, bo jest w UE — zaznaczył.

-  Naprawdę zmieniła się zasada funkcjonowania władzy w Europie. Odejście od władzy umożliwiającej na władzę zakazującą i nakazującą. Bez zmiany, bez wielkiego przejścia wolności (…) to wrażenie będzie się pogłębiało — stwierdził.

Za siłę Europy Szczerski uznaje natomiast jej różnorodność polityczną. - To jest jej siła. Jeśli gdzieś istnieje siła Europy, to właśnie w fakcie, że to jest policentryczna struktura, gdzie wiele podmiotów ma swoją własną, odrębną legitymizację i dzięki tej odrębnej legitymizacji, np. narodowych demokracji możliwa jest w ogóle władza w Europie — mówił.

Rozpoczęty w czwartek VII Kongres Polska Wielki Projekt odbywa się pod hasłem „Wolność - polski projekt dla Europy”. Głównym organizatorem kongresu jest Fundacja Polska Wielki Projekt. Współorganizatorami są: Instytut Inicjatyw Publicznych, Ośrodek Myśli Politycznej, Stowarzyszenie Twórców dla Rzeczypospolitej i Stowarzyszenie Młodzi dla Polski.

[fot. Fratria]

ems/PAP

Warto poczytać

 1. 1270szydlowa 26.04.2018

  Szydło: zaproponuję rządowi pomoc dla rodziców Alfiego Evansa

  Wicepremier Beata Szydło zapowiedziała, że zaproponuje w czwartek Radzie Ministrów pomoc dla rodziców niespełna dwuletniego Alfiego Evansa, który decyzją brytyjskiego sądu został odłączony od aparatury podtrzymującej życie. W jej ocenie "cywilizacja śmierci zaczyna zwyciężać".

 2. Westerplatte 25.04.2018

  Wojna o Westerplatte. Kto odpowiada za bałagan w miejscu uświęconym krwią Polaków?

  Zaczęło się niespełna tydzień temu od wpisu Pawła Adamowicza na Facebooku: – Urząd Miejski w Gdańsku odwiedził protegowany ministra w asyście kamer TVP - napisał prezydent Gdańska

 3. MagdalenaZukFB 25.04.2018

  Jej śmierć wstrząsnęła Polską. Jest raport śledczych z Egiptu

  Prokuratura prowadząca śledztwo ws. śmierci w Egipcie 27-letniej Magdaleny Żuk otrzymała od tamtejszych organów ścigania odpowiedź w ramach pomocy prawnej - poinformowała PAP w środę Prokuratura Krajowa. W związku z tym polskie śledztwo będzie przedłużone

 4. Kijowskiwiki 25.04.2018

  On wrócił! Kijowski protestuje pod Sejmem

  - Gdyby przeciwko obecnej władzy protestowało Stowarzyszenie Łysych (o ile takie istnieje), Kijowski ogoliłby się na glacę i na pewno dołączyłby do protestu. Tak bardzo kocha demokrację i praworządność. I cudzą kasę - skomentował obecność byłego lidera KOD pod Sejmem jeden z internautów

 5. Tarczynskiwpolsce 25.04.2018

  Tarczyński nie wytrzymał: kiedy twój pan Michnik przeprosi za brata?

  Rosyjska propaganda odkryła potencjał pana Tarczyńskiego - napisał na Twitterze redaktor Gazety Wyborczej Bartosz Wieliński. Poseł udzielił szybkiej repliki

 6. lichocka25042018 25.04.2018

  Lichocka dla wPolsce.pl: Projekt „Zatrzymaj aborcję” ma rozbić prawicę

  Ten projekt jest zły, jest źle napisany również dlatego, że jedne dzieci - te chore - ma chronić, a inne dzieci - zupełnie zdrowe - pozwala zabijać - powiedziała w środę o projekcie "Zatrzymaj aborcję" posłanka PiS Joanna Lichocka.

 7. 1270migalskis12 25.04.2018

  Gdzie ten człowiek ma serce? Popis bezduszności w wykonaniu Marka Migalskiego.

  Gdy cały świat emocjonuje się dramatyczną walką o życie małego Alfi’ego Evansa, są ludzie, na których bezduszność maszyny urzędniczej nie robi wrażenia. Godną politologa wrażliwością społeczną zabłysnął były europoseł Marek Migalski.

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook