Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Szczerski o tematach spotkania prezydentów Polski i USA

07.07.2016

Bezpieczeństwo, gospodarka i kwestia TK, tematami spotkania prezydentów Polski i USA.

Prezydencki minister Krzysztof Szczerski powiedział w czwartek, że wśród tematów rozmowy prezydentów Polski i USA będzie bezpieczeństwo, gospodarka oraz kwestia TK. Poinformujemy prezydenta Obamę o stanie prac parlamentarnych związanych z kwestiami TK, konsumują one większość zaleceń Komisji Weneckiej - powiedział.

Minister w Kancelarii Prezydenta pytany był w Polsat News, czy prezydent Duda spodziewa się ze strony Baracka Obamy pytań dot. Trybunału Konstytucyjnego. Administracja prezydenta USA potwierdziła, że jedną z kwestii rozmów między głowami obu państw będzie właśnie sprawa TK.

"Będzie bezpieczeństwo, gospodarka oraz także poruszana kwestia TK. Zdziwiłbym się, gdyby tak nie było, bo przecież każdy, kto dostaje dzisiaj prasówki z Polski przygotowując tego typu rozmowy dla prezydenta USA na pewno powiedziałby, że także jest to jeden z gorących tematów dzisiaj w Polsce (...) Oczywiście poinformujemy pana prezydenta Obamę o stanie spraw związanych z pracami parlamentarnymi nad kwestiami TK" - powiedział Szczerski. Jak dodał, projekt zmian w prawie dotyczący Trybunału "konsumuje większość zaleceń Komisji Weneckiej".

Minister podkreślił, że prezydent Andrzej Duda "spodziewa się dobrej rozmowy z prezydentem Obamą na tematy istotne", czyli bezpieczeństwo, gospodarka oraz wzajemne relacje polsko-amerykańskie. Wskazał, że prezydent Duda będzie pytał m.in. o prezydencką kampanię wyborczą w USA. "Jeśli przyjaciele rozmawiają, rozmawiają o wszystkich tych rzeczach, które ich interesują" – dodał Szczerski.

Krzysztof Szczerski pytany przez dziennikarza, czy prezydent Andrzej Duda nie obawia się, iż sprawa TK położy się cieniem na rozpoczynającym się w piątek szczycie NATO w Warszawie, minister podkreślił, że "w żadnej mierze". "Politycy rozróżniają różny poziom spraw i różną wagę spraw. Sprawa bezpieczeństwa, tego, żeby pokój oparty na prawie międzynarodowym zapanował także w naszej części Europy, bo to się przekłada na bezpieczeństwo całego świata, jest ponad jakiekolwiek spory i kwestie dotyczące wewnętrznych spraw poszczególnych państw" - przekonywał.

Minister Szczerski, pytany o sam szczyt NATO i jakich decyzji Polska po nim oczekuje, zaznaczył, że chodzi przede wszystkim o potwierdzenie wcześniejszych ustaleń, m.in. tych dotyczących obecności wojsk Paktu Północnoatlantyckiego na wschodniej flance Sojuszu. "Liczymy na to właśnie, że będą to siły wojskowe na wschodniej flance, w tym w Polsce. Co niezwykle ważne, zdolne do bezpośredniego, natychmiastowego podjęcia działań obronnych na rzecz Polski" - powiedział.

Podkreślił, że Polsce nie chodzi o "grupy, które ćwiczą, grupy które mają tutaj rekonesans, które przyjeżdżają w ramach jakichś zaplanowanych wymian partnerskich", tylko siły zbrojne zdolne do bezpośrednich i natychmiastowych działań obronnych na rzecz Polski w imieniu całego NATO.

Szczerski dodał, że intencją polskich zabiegów dyplomatycznych było również to, by podczas szczytu w Warszawie obyło się posiedzenie komisji NATO-Ukraina na szczeblu szefów państw i rządów. "Postawiliśmy na to, żeby bardzo wyraźnie pokazać w Warszawie, że Polska nie zapomina o Ukrainie, że Polska jest promotorem bezpieczeństwa ukraińskiego, udało się tego dokonać. Będzie to posiedzenie (komisji - PAP), jego rezultatem będzie nowy pakiet współpracy wojskowej NATO z Ukrainą" - wskazał Szczerski.

Minister odniósł się również do składu delegacji ukraińskiej, której towarzyszy Nadija Sawczenko. "Jest to pewien symbol, że zabiegi międzynarodowe, naciski międzynarodowe mają sens. Dlatego my jako Polka opowiadamy się za utrzymaniem sankcji wobec Rosji, bo widzimy, że naciski społeczności międzynarodowej, jeśli jest ona tylko zjednoczona, jeśli wykazuje jedność i siłę, mają sens" - podkreślił Szczerski.

Sawczenko, ukraińska lotnik, została skazana prze rosyjski sąd na 22 lata więzienia, uznając, że jest współwinna śmierci dwóch rosyjskich dziennikarzy podczas walk w Donbasie w 2014. Sawczenko, która jako urlopowana oficer ukraińskiej armii walczyła wtedy przeciwko prorosyjskim separatystom, nie przyznała się do winy. Lotniczka twierdzi, że została uprowadzona przez separatystów do Rosji, zanim dziennikarze zostali zabici. Powróciła 25 maja na Ukrainę wymieniona na dwóch skazanych na Ukrainie żołnierzy rosyjskiego wywiadu wojskowego GRU, Jewgienija Jerofiejewa i Aleksandra Aleksandrowa.

[fot. PAP/Jacek Turczyk]

(PAP)/este

Warto poczytać

 1. pt3-083t5783727em800x7ede4a8b 26.05.2017

  PKW nie widzi przeszkód ws. referendum

  Nic nie stoi na przeszkodzie, aby tego samego dnia odbyły się wybory samorządowe i referendum ogólnokrajowe; będzie to jednak powodować pewne trudności, ponieważ potrzebne będą osobne komisje wyborcze - powiedział przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej Wojciech Hermeliński.

 2. ZNP-fgfdgdfg 26.05.2017

  Opozycja i ZNP o reformie edukacji

  PO i ZNP chcą przesunięcia wejścia reformy w życie o rok.

 3. wart1 26.05.2017

  Będzie referendum ws. metropolii warszawskiej?

  Po oddaleniu przez sąd skargi Rady Warszawy na decyzję wojewody, musimy rozpisać różne scenariusze dot. referendum ws. metropolii warszawskiej.

 4. mid-17526008-stef 26.05.2017

  Poseł PO ws. śmierci Igora Stachowiaka: „stoi za tym zgniły układ”

  Platforma chce sprawdzić jakie związki ze sprawą ma szefowa kancelarii premiera Beata Kempa.

 5. mid-17526021-1 26.05.2017

  Hennig-Kloska rzecznikiem Nowoczesnej

  Posłanka Paulina Hennig-Kloska została w piątek rzecznikiem prasowym Nowoczesnej. Zastąpiła na tej funkcji Katarzynę Lubnauer, która jest przewodniczącą klubu Nowoczesnej.

 6. mid-17526016-1 26.05.2017

  Powołano Radę Społeczną przy komisji Jakiego

  „To organizacje, które realnie wspierały konkretne osoby, które stawały się ofiarami dzikiej bezwzględnej, okrutnej i bezdusznej reprywatyzacji”.

 7. aderayoutube1270x714sbsbb2sbsb 26.05.2017

  Dera: Podtrzymano otwarcie na flankę wschodnią

  „Nie ma nic ważniejszego w takich relacjach niż stabilizacja i potwierdzenie obecności wojsk amerykańskich i natowskich w całej flance wschodniej".

 8. IMG2495-nato 26.05.2017

  Mucha: Polska ma silną pozycję w NATO

  "Szczyt NATO pokazał, że Sojusz jest organizacją, która jest fundamentem światowego bezpieczeństwa".

CS143fotMINI

Czas Stefczyka 143/2017

PDF (5,50 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook