Jedynie prawda jest ciekawa


Szczerski o szczycie NATO

24.05.2017

Naszym oczekiwaniem jest potwierdzenie trwałości zobowiązań warszawskiego szczytu NATO - powiedział w środę szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski zapowiadając udział prezydenta Andrzeja Dudy w spotkaniu szefów państw Sojuszu Północnoatlantyckiego w Brukseli.

Prezydent na spotkaniu szefów państw i rządów NATO w czwartek w Brukseli odbędzie serię rozmów bilateralnych: z brytyjską premier Theresą May, prezydentem Francji Emmanuelem Macronem i prezydentem Rumunii Klausem Johannisem - zapowiedział Szczerski na briefingu prasowym.

Poinformował, że spotkania z May, Macronem i Johannisem mają "charakter formalny, (są) przewidziane w programach jako spotkania oficjalne". Planowane są także rozmowy "w formule niepełnowymiarowej" z innymi przywódcami m.in. prezydentem USA Donaldem Trumpem. 

Szczerski powiedział, że plan rozmów jest bogaty jak na rozmiar wydarzenia, które - zaznaczył - jest bardzo krótkie i składa się z dwóch elementów: oddania do dyspozycji nowej siedziby Sojuszu i spotkania przywódców w formie wspólnej kolacji. 

Według ministra prezydent Duda udaje się do Brukseli z trzema głównymi przekazami dotyczącymi: potwierdzenia trwałości zobowiązań sojuszniczych ze szczytu NATO w Warszawie i potwierdzenia więzi amerykańsko-europejskiej; potwierdzenia wzajemnych zobowiązań w ramach Sojuszu dot. wydatków na armię i modernizację sił zbrojnych, terroryzmu i włączenia NATO do koalicji antyterrorystycznej.

"Jesteśmy zainteresowani, by obecność NATO w naszej części Europy miała charakter rozwojowy" - powiedział Szczerski.

Podkreślił, że polskie zobowiązania sojusznicze dotyczące walki z tzw. Państwem Islamskim i ich ewentualne poszerzanie będzie skoordynowane z decyzją sojuszniczą. "Polska będzie otwarta, by dyskutować o swojej większej roli" - dodał. Dopytywany przez dziennikarzy zaznaczył, że "nie ma decyzji ani rozmów" na temat uczestnictwa polskich wojsk w misji bojowej.

Prezydent - zapowiedział Szczerski - podkreślał będzie konieczność podtrzymania dotychczasowej polityki NATO w relacjach z Rosją opartej na budowaniu silnej zdolności sojuszniczej obronnej i odstraszania a także dialogu "na dopuszczalnym, możliwym obecnie poziomie".

Zapowiedziane spotkanie prezydenta z premier Wielkiej Brytanii będzie dotyczyło m.in. ataku terrorystycznego w Manchesterze oraz przyszłości Europy i Wielkiej Brytanii.

"Pani premier May poprosiła o spotkanie zamknięte, nawet bez obecności osobistych fotografów. Będzie to bardzo poważna rozmowa dotycząca bezpieczeństwa, walki z terroryzmem, ostatnich wypadków, które wydarzyły się i dotknęły także nas jako Polaków" - powiedział Szczerski. Podkreślił, że Kancelaria Prezydenta jest w kontakcie z ambasadą RP w Londynie. "Prezydent na bieżąco interesuje się losem rodziny, która w tym wypadku została dotknięta śmiercią swoich najbliższych" - podkreślił.

W środę MSZ poinformował, że w poniedziałkowym ataku terrorystycznym w Manchesterze po koncercie piosenkarki Ariany Grande zginęło co najmniej dwoje Polaków.

Odnosząc się do rozmowy z prezydentów Polski i Francji, Szczerski podkreślił, że będzie to pierwsze, "pełne, dwustronne spotkanie bilateralne na najwyższym szczeblu" po objęciu urzędu prezydenta przez Emmanuela Macrona.

Minister pytany, czy w Brukseli będzie spotkanie prezydenta Dudy z prezydentem USA Donaldem Trumpem, odparł: "Ono jest w planach. W jakiej formule się zrealizuje, zobaczymy". Szczerski zaznaczył, że jest kilka możliwości, kiedy ta rozmowa w ramach szczytu może się odbyć. "To jest coś więcej, niż oczekiwanie uścisku dłoni" - dodał szef gabinetu prezydenta. 

Podkreślił, że prezydent Duda z prezydentem USA rozmawiał już telefonicznie "więc rozmowa kurtuazyjna już za nami". "Teraz jest kwestia zbudowania możliwości rozmowy pełnej" - dodał.
Podkreślił, że "wola spotkania jest z obu stron". "Przebieg szczytu będzie decydował o tym, w jaki sposób do takiej rozmowy dojdzie" - powiedział Szczerski.

Szef MSZ Witold Waszczykowski w środę w RMF FM powiedział, że chciałby doprowadzić w trakcie szczytu do tego, żeby "prezydent Trump choć na chwilę spotkał się, przywitał z prezydentem Dudą". "Prezydenci mieli już kontakt telefoniczny, umówili się, że oczywiście kiedyś się spotkają, ale to jest okazja, żeby przynajmniej wymienili uściski dłoni" - dodał szef MSZ. 

ansa/PAP

[PAP/Jacek Turczyk]

Warto poczytać

 1. 1270lunapark 22.07.2018

  Dramat na wesołym miasteczku w Polsce. Zginął chłopiec

  9-letni chłopiec zmarł po wypadku, do jakiego doszło w niedzielę w wesołym miasteczku w Szczytnie (Warmińsko-mazurskie). Według policji do wypadku doszło w wyniku awarii karuzeli. Lunapark zamknięto.

 2. sasin-22072018 22.07.2018

  Czarczasty grozi więzieniem politykom PiS oraz sędziom. Bezbłędna odpowiedź Sasina

  Robimy to, na co umówiliśmy się z Polakami, umawialiśmy się na radykalną reformę sądownictwa - mówił w niedzielę szef KSRM Jacek Sasin. "Będziecie siedzieć, a sędziowie, którzy pójdą na współpracę z wami, zostaną zwolnieni z wykonywania zawodu" - odpowiedział szef SLD Włodzimierz Czarzasty

 3. dawid-winiarski-22072018 22.07.2018

  Cudowne uzdrowienie czy symulacja? Co tak naprawdę się stało nowemu męczennikowi opozycji

  Ostatnie posiedzenie Sejmu wzbudziło spore zainteresowanie opinii publicznej

 4. pispzpr21072018 22.07.2018

  Zdewastowano biura parlamentarzystów PiS. Wandale pomazali je farbą

  Przed wejściem do biura pojawił się napis: "Czas na sąd ostateczny", a na drzwiach i oknach napisano: "PZPR".

 5. policja21072018 21.07.2018

  Tak amerykańska policja radzi sobie z demonstrantami

  Warto zestawić obrazki z Polski z tymi, na których widać zachowanie amerykańskich funkcjonariuszy.

 6. policja-20072018 21.07.2018

  Dziennikarz TVN wzywał policję do zaatakowania polityków?

  Prowadzący program w TVN24 nawoływał polską policję do wypowiedzenia posłuszeństwa władzy państwowej; czy Discovery akceptuje taki przekaz swojej telewizji? - zapytał w sobotę na Twitterze wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook