Jedynie prawda jest ciekawa


Szczerski o szczycie NATO

24.05.2017

Naszym oczekiwaniem jest potwierdzenie trwałości zobowiązań warszawskiego szczytu NATO - powiedział w środę szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski zapowiadając udział prezydenta Andrzeja Dudy w spotkaniu szefów państw Sojuszu Północnoatlantyckiego w Brukseli.

Prezydent na spotkaniu szefów państw i rządów NATO w czwartek w Brukseli odbędzie serię rozmów bilateralnych: z brytyjską premier Theresą May, prezydentem Francji Emmanuelem Macronem i prezydentem Rumunii Klausem Johannisem - zapowiedział Szczerski na briefingu prasowym.

Poinformował, że spotkania z May, Macronem i Johannisem mają "charakter formalny, (są) przewidziane w programach jako spotkania oficjalne". Planowane są także rozmowy "w formule niepełnowymiarowej" z innymi przywódcami m.in. prezydentem USA Donaldem Trumpem. 

Szczerski powiedział, że plan rozmów jest bogaty jak na rozmiar wydarzenia, które - zaznaczył - jest bardzo krótkie i składa się z dwóch elementów: oddania do dyspozycji nowej siedziby Sojuszu i spotkania przywódców w formie wspólnej kolacji. 

Według ministra prezydent Duda udaje się do Brukseli z trzema głównymi przekazami dotyczącymi: potwierdzenia trwałości zobowiązań sojuszniczych ze szczytu NATO w Warszawie i potwierdzenia więzi amerykańsko-europejskiej; potwierdzenia wzajemnych zobowiązań w ramach Sojuszu dot. wydatków na armię i modernizację sił zbrojnych, terroryzmu i włączenia NATO do koalicji antyterrorystycznej.

"Jesteśmy zainteresowani, by obecność NATO w naszej części Europy miała charakter rozwojowy" - powiedział Szczerski.

Podkreślił, że polskie zobowiązania sojusznicze dotyczące walki z tzw. Państwem Islamskim i ich ewentualne poszerzanie będzie skoordynowane z decyzją sojuszniczą. "Polska będzie otwarta, by dyskutować o swojej większej roli" - dodał. Dopytywany przez dziennikarzy zaznaczył, że "nie ma decyzji ani rozmów" na temat uczestnictwa polskich wojsk w misji bojowej.

Prezydent - zapowiedział Szczerski - podkreślał będzie konieczność podtrzymania dotychczasowej polityki NATO w relacjach z Rosją opartej na budowaniu silnej zdolności sojuszniczej obronnej i odstraszania a także dialogu "na dopuszczalnym, możliwym obecnie poziomie".

Zapowiedziane spotkanie prezydenta z premier Wielkiej Brytanii będzie dotyczyło m.in. ataku terrorystycznego w Manchesterze oraz przyszłości Europy i Wielkiej Brytanii.

"Pani premier May poprosiła o spotkanie zamknięte, nawet bez obecności osobistych fotografów. Będzie to bardzo poważna rozmowa dotycząca bezpieczeństwa, walki z terroryzmem, ostatnich wypadków, które wydarzyły się i dotknęły także nas jako Polaków" - powiedział Szczerski. Podkreślił, że Kancelaria Prezydenta jest w kontakcie z ambasadą RP w Londynie. "Prezydent na bieżąco interesuje się losem rodziny, która w tym wypadku została dotknięta śmiercią swoich najbliższych" - podkreślił.

W środę MSZ poinformował, że w poniedziałkowym ataku terrorystycznym w Manchesterze po koncercie piosenkarki Ariany Grande zginęło co najmniej dwoje Polaków.

Odnosząc się do rozmowy z prezydentów Polski i Francji, Szczerski podkreślił, że będzie to pierwsze, "pełne, dwustronne spotkanie bilateralne na najwyższym szczeblu" po objęciu urzędu prezydenta przez Emmanuela Macrona.

Minister pytany, czy w Brukseli będzie spotkanie prezydenta Dudy z prezydentem USA Donaldem Trumpem, odparł: "Ono jest w planach. W jakiej formule się zrealizuje, zobaczymy". Szczerski zaznaczył, że jest kilka możliwości, kiedy ta rozmowa w ramach szczytu może się odbyć. "To jest coś więcej, niż oczekiwanie uścisku dłoni" - dodał szef gabinetu prezydenta. 

Podkreślił, że prezydent Duda z prezydentem USA rozmawiał już telefonicznie "więc rozmowa kurtuazyjna już za nami". "Teraz jest kwestia zbudowania możliwości rozmowy pełnej" - dodał.
Podkreślił, że "wola spotkania jest z obu stron". "Przebieg szczytu będzie decydował o tym, w jaki sposób do takiej rozmowy dojdzie" - powiedział Szczerski.

Szef MSZ Witold Waszczykowski w środę w RMF FM powiedział, że chciałby doprowadzić w trakcie szczytu do tego, żeby "prezydent Trump choć na chwilę spotkał się, przywitał z prezydentem Dudą". "Prezydenci mieli już kontakt telefoniczny, umówili się, że oczywiście kiedyś się spotkają, ale to jest okazja, żeby przynajmniej wymienili uściski dłoni" - dodał szef MSZ. 

ansa/PAP

[PAP/Jacek Turczyk]

Warto poczytać

 1. brudzinski22042018 22.04.2018

  Wiceprezes PiS: "Powinniśmy się bać i czuć odpowiedzialność przed narodem"

  Podczas spotkania w Kostrzynie nad Odrą (Lubuskie) szef MSWiA i wiceprezes PiS Joachim Brudziński powiedział, że jego partia nie obawia się "totalnej opozycji" czy zagranicy, ale musi czuć odpowiedzialność przed narodem.

 2. donald220420218 22.04.2018

  Donald Tusk świętuje urodziny. Dostał radę od przyjaciół, którą pochwalił się w sieci

  - Moi przyjaciele przekonali mnie, bym w 61 urodziny wystartował z Instagramem. Więc zacząłem z drobną pomocą moich wnuków – napisał na Twitterze Donald Tusk.

 3. biedron22042018 22.04.2018

  Robert Biedroń namawia do obalenia rządu? I narzeka: "Bycie Polakiem stało się obciachem"

  "Wszystko co sprawi, że odsuniemy te niedemokratyczne siły od władzy jest dobre"

 4. pmm22042018 22.04.2018

  PiS przedstawi nowe rozwiązania dla niepełnosprawnych. Premier Morawiecki zdradza szczegóły

  "Chcemy, żeby Polska była wielka i za rok, i za dziesięć lat, i za sto lat"

 5. Andruszkiewiczwpolsce 22.04.2018

  Te oskarżenia oburzyły Andruszkiewicza. "Jesteście chorzy z nienawiści, leczcie się"

  Posła koła Wolni i Solidarni oburzyły "oskarżenia" pod własnym adresem. Swoim oponentom zasugerował... pójście do lekarza

 6. LGBT 22.04.2018

  Odmówił druku plakatów LGBT, został skazany przez sąd. Na tym jednak nie koniec

  Na 7 czerwca Sąd Najwyższy wyznaczył termin rozpoznania kasacji prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobry w głośnej sprawie drukarza, który odmówił wydrukowania plakatów fundacji LGBT. Prawomocnie sąd uznał Adama J. za winnego wykroczenia, ale odstąpił od kary

 7. Lichocka22042018 22.04.2018

  PiS zmienia zdanie w sprawie ustawy antyaborcyjnej? "To nieludzki projekt"

  Czy projekt ustawy antyaborcyjnej po raz kolejny upadnie w sejmowym głosowaniu? Po wypowiedzi poseł PiS Joanny Lichockiej można odnieść takie wrażenie. Posłanka określiła proponowane zmiany jako "nieludzkie" - informuje "Fakt"

 8. kacperplazynski22042018 22.04.2018

  Nieoficjalnie: Wiadomo, kto będzie kandydatem PiS-u na prezydenta Gdańska!

  Według informacji ujawnionych w Radiu Gdańsk przez Janusza Śniadka, Prawo i Sprawiedliwość podjęło decyzję dotyczącą wyboru kandydata na prezydenta Gdańska.

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook