Jedynie prawda jest ciekawa


Szczerski o Gruzji: To przede wszystkim wizyta polityczna

30.05.2017

Od ceremonii powitania przez prezydenta Giorgiego Margwelaszwilego i jego małżonkę rozpoczęła się we wtorek oficjalna wizyta prezydenta Andrzeja Dudy i Agaty Kornhauser-Dudy w Gruzji. Rozmowy polskiego przywódcy z władzami w Tbilisi mają dotyczyć m.in. NATO.

Jesteśmy dzisiaj w Gruzji, ponieważ bezpieczeństwo Polski, bezpieczeństwo Europy rozgrywa się m.in. w takich miejscach jak Gruzja. Wiemy, co wydarzyło się tutaj w 2008 roku (wojna gruzińsko-rosyjska - PAP) i jakie były dalsze konsekwencje tej polityki imperialnej (Moskwy), której przejawem była agresja na Gruzję-powiedział dziennikarzom przed rozpoczęciem rozmów szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski. Jak dodał, prezydent Duda podczas spotkań w Tbilisi omówi wyniki zeszłotygodniowego spotkania przywódców NATO w Brukseli.

Tematem będą także relacje dwustronne. Szczerski przypomniał, że w tym roku przypada 25. rocznica ustanowienia polsko-gruzińskich stosunków dyplomatycznych od uzyskania przez Gruzję niepodległości po rozpadzie Związku Radzieckiego. Jest to przede wszystkim wizyta polityczna. Chodzi tutaj o bardzo wyraźny sygnał ze strony Polski, że Polska jest adwokatem otwartych drzwi do UE i NATO- mówił Szczerski.

Według niego Polska opowiada się za tym, by „Unia Europejska dla Gruzji miała bardzo konkretną ofertę, która ten kraj zbliży do członkostwa w UE”. Jak dodał, NATO także powinno wspierać bezpieczeństwo Gruzji. W Pałacu Prezydenckim w Tbilisi prezydenci najpierw odbędą rozmowę w cztery oczy, a potem odbędą się spotkania plenarne. Po rozmowach Duda i Margwelaszwili przyjmą wspólną deklarację, która ma być poświęcona m.in. zbliżeniu Gruzji z UE i integralności terytorialnej tego państwa. Prezydent Duda spotka się we wtorek także z premierem Gruzji Giorgim Kwirikaszwilim oraz z szefem gruzińskiego parlamentu Iraklim Kobachidzem.

Andrzej Duda złoży też wieniec przed pomnikiem Lecha Kaczyńskiego w Tbilisi. Popiersie byłego prezydenta Polski zostało odsłonięte w gruzińskiej stolicy w drugą rocznicę katastrofy smoleńskiej w 2012 roku. Pomnik stoi na placu imienia Lecha Kaczyńskiego, który z kolei położony jest w pobliżu ulicy imienia Lecha i Marii Kaczyńskich. Lech Kaczyński to jedna z najbardziej rozpoznawalnych dla Gruzinów polskich postaci, pamiętają oni wsparcie, jakiego udzielił on Gruzji w czasie wojny z Rosją w 2008 roku. Polska delegacja złoży kwiaty przed pomnikiem Bohaterów Poległych za Jedność Gruzji. We wtorek planowane jest także spotkanie z korpusem dyplomatycznym oraz przedstawicielami gruzińskich intelektualistów i działaczy społecznych. Polska para prezydencka będzie przebywać w Gruzji do środy.

fot. [Fratria]

pc/PAP

Warto poczytać

 1. duda08032018 23.04.2018

  Prezydent pod ostrzałem. Namawiają go do zmiany decyzji

  Referendum konsultacyjne ws. konstytucji to autorski pomysł prezydenta Andrzeja Dudy; wycofanie się z niego byłoby dobry krokiem - ocenił w poniedziałek szef KSRM Jacek Sasin. Jego zdaniem referendum ma sens wtedy, gdy poddaje się pod nie "pewne gotowe propozycje"

 2. JanPawelIIwiki 23.04.2018

  Były kamerdyner Jana Pawła II przerywa milczenie

  Były kamerdyner Jana Pawła II Angelo Gugel ujawnił, że przed inauguracją pontyfikatu papież przeczytał mu przygotowaną homilię i poprosił o pomoc z włoskim akcentem. Dziennikowi "Corriere della Sera" opowiedział, że widział papieża odprawiającego egzorcyzmy

 3. brudzinski22042018 22.04.2018

  Wiceprezes PiS: "Powinniśmy się bać i czuć odpowiedzialność przed narodem"

  Podczas spotkania w Kostrzynie nad Odrą (Lubuskie) szef MSWiA i wiceprezes PiS Joachim Brudziński powiedział, że jego partia nie obawia się "totalnej opozycji" czy zagranicy, ale musi czuć odpowiedzialność przed narodem.

 4. donald220420218 22.04.2018

  Donald Tusk świętuje urodziny. Dostał radę od przyjaciół, którą pochwalił się w sieci

  - Moi przyjaciele przekonali mnie, bym w 61 urodziny wystartował z Instagramem. Więc zacząłem z drobną pomocą moich wnuków – napisał na Twitterze Donald Tusk.

 5. biedron22042018 22.04.2018

  Robert Biedroń namawia do obalenia rządu? I narzeka: "Bycie Polakiem stało się obciachem"

  "Wszystko co sprawi, że odsuniemy te niedemokratyczne siły od władzy jest dobre"

 6. pmm22042018 22.04.2018

  PiS przedstawi nowe rozwiązania dla niepełnosprawnych. Premier Morawiecki zdradza szczegóły

  "Chcemy, żeby Polska była wielka i za rok, i za dziesięć lat, i za sto lat"

 7. Andruszkiewiczwpolsce 22.04.2018

  Te oskarżenia oburzyły Andruszkiewicza. "Jesteście chorzy z nienawiści, leczcie się"

  Posła koła Wolni i Solidarni oburzyły "oskarżenia" pod własnym adresem. Swoim oponentom zasugerował... pójście do lekarza

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook