Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Szansa na zwrot wraku TU-154M?

01.02.2013

Podczas rozmów prezydiów komisji spraw zagranicznych Sejmu i Senatu podczas zaplanowanej na 24-25 lutego wizyty w Moskwie głównym tematem ma być zwrot wraku Tu-154 - poinformował szef sejmowej komisji SZ Grzegorz Schetyna (PO).

Prezydia polskich komisji spotkają się w Moskwie z ze swoimi odpowiednikami z Dumy i Rady Federacji, czyli obu izb rosyjskiego parlamentu.

Jak powiedział Schetyna, z inicjatywą spotkania wyszła strona rosyjska. "Szef Komisji Spraw Zagranicznych Rady Federacji Michaił Margiełow zgłosił propozycję otwarcia rozmów na temat relacji polsko-rosyjskich na poziomie parlamentarnym. Margiełow rozmawiał ze mną i z senatorem Włodzimierzem Cimoszewiczem. Zgodziliśmy się i ustaliliśmy agendę tych rozmów" - poinformował Schetyna.

Jak ocenił, spotkanie w Moskwie ma być próbą polepszenia dialogu polsko-rosyjskiego. "Od roku 2007 udało nam się zrobić wiele pozytywnych rzeczy - na poziomie rządu, parlamentów, w ramach współpracy komisji. Po katastrofie smoleńskiej nastąpiło nagłe zatrzymanie tej współpracy. Myślę, że jest wola przewodniczących komisji - zarówno po stronie rosyjskiej, jak i polskiej, aby wrócić do tych rozmów. To byłoby pierwsze takie spotkanie od wielu lat. Dlatego cieszę się, uważam, że jest to nowy, dobry sygnał" - podkreślił.

Dopytywany o kwestię zwrotu wraku Tu-154 Schetyna ocenił, że przede wszystkim należy podkreślać to, czego - jak mówił - nie rozumieją Rosjanie - czyli wagę i symbolikę powrotu wraku do Polski.

"O tym na pewno będziemy rozmawiać, a także o zakończeniu - co jest ogromnie ważne - postępowania prowadzonego przez prokuraturę rosyjską. Na to nie mamy wpływu, a Rosja od tego uzależnia zwrot wraku. W ogóle zakończenie postępowań przez polską i rosyjską prokuraturę zamyka pewien etap procesu dowodowego" - dodał.

Dopytywany, czy wrak ma szansę wrócić do Polski przed 10 kwietnia br., czyli przed trzecią rocznicą katastrofy smoleńskiej, Schetyna odparł: "Wszyscy byśmy tego chcieli".

W późniejszej rozmowie z dziennikarzami Schetyna powiedział, że temat wraku znalazł się w agendzie rozmów z polskiej inicjatywy. "Będziemy prosić parlamentarzystów rosyjskich o zaangażowanie w tek kwestii. Zobaczymy. Mam nadzieję, że uzyskamy wsparcie z ich strony. Sygnały, które płynęły od ministra (SZ Rosji) Siergieja Ławrowa są ostatnio bardziej optymistyczne. Uważam, że sprawa być może idzie w dobrą stronę" - dodał.

Emocje ostudził nieco premier na konferencji prasowej.

"Ja bym nie oczekiwał jakichś przełomów związanych ze spotkaniami, bo tych spotkań, ponagleń, apeli było naprawdę dużo" - powiedział Tusk.

Wśród innych tematów rozmów w Moskwie Schetyna wymienił wspieranie już istniejących instytucji - czyli Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia oraz Grupy do spraw Trudnych, współkierowanej przez prof. Adama Rotfelda.

"Na pewno powinniśmy rozmawiać o zasobach polskiego dziedzictwa kulturowego, które są w Rosji. To jest niezałatwiony problem" - dodał.

Schetyna uważa, że rozmowy w Moskwie powinny też dotyczyć współpracy polskich i rosyjskich samorządów lokalnych - na poziomie województw, ale również miast. "Ta współpraca już teraz jest dobra, ale to jest inicjatywa, którą warto wzmacniać i poszerzać" - podkreślił.

Schetyna powiedział też, że pierwsze spotkanie w Moskwie odbędzie się na poziomie prezydium komisji, a kolejne - być może na poziomie całych komisji czy grup bilateralnych. "Moglibyśmy wprowadzić taki sposób spotkań i konsultacji na stałe, np. dwa razy w roku, żeby narzucić sobie taką dyscyplinę komunikacji, wtedy łatwiej tworzyć agendę takich spotkań" - tłumaczył.

Wrak Tu-154 pozostaje w dyspozycji Komitetu Śledczego Federacji Rosyjskiej. Strona rosyjska wielokrotnie zaznaczała, że wydanie szczątków maszyny będzie możliwe dopiero po zakończeniu rosyjskiego śledztwa w sprawie katastrofy z 10 kwietnia 2010 r., w której zginęło 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński. Polskie władze, powołując się na załącznik nr 13 do konwencji chicagowskiej, stoją na stanowisku, że zwrot wraku powinien nastąpić po zakończeniu jego badań, a nie po zakończeniu śledztwa.

15 stycznia przedstawiciel Komitetu Śledczego FR Gieorgij Smirnow poinformował, że jeśli Komitet odmówi Polsce wydania wraku przed zakończeniem swojego śledztwa, to strona polska ma prawo zaskarżyć tę decyzję w Prokuraturze Generalnej FR, a jeśli ta ją podtrzyma, to również w sądzie w Rosji. W reakcji na to premier Donald Tusk powiedział tego samego dnia, że Polsce zależy na odzyskaniu wraku Tu-154M i zakończeniu "serialu złej woli".

22 stycznia skupiająca europosłów oraz parlamentarzystów rosyjskich Komisja Współpracy Parlamentarnej UE-Rosja przyjęła oświadczenie, w którym zaapelowała o szybkie zakończenie śledztwa w sprawie katastrofy smoleńskiej i zwrot Polsce wraku samolotu Tu-154M. W odpowiedzi minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow oświadczył, że śledztwo prowadzone w sprawie katastrofy polskiego Tu-154M pod Smoleńskiem toczy się pod nadzorem prezydenta FR Władimira Putina, a apel Komisji nie przyspieszy rosyjskiego dochodzenia.

PAP/run

fot. M. Czutko

Warto poczytać

 1. warsaw-8821121280 22.03.2017

  Spotkanie Duda-Macierewicz 31 marca

  "22 marca br. szef BBN minister Paweł Soloch w imieniu Prezydenta RP Andrzeja Dudy zaprosił na spotkanie ministra obrony narodowej Antoniego Macierewicza”.

 2. mid-17322021 22.03.2017

  Była prezes UOKiK przed komisją ds. Amber Gold

  Przykro mi, że klienci Amber Gold zostali poszkodowani, ale nie czuję się winna, bo w oparciu o ówczesną wiedzę i instrumenty, jakimi dysponowaliśmy, zrobiliśmy to, co uważaliśmy, że możemy zrobić - mówiła b. prezes UOKiK Małgorzata Krasnodębska-Tomkiel w środę przed komisją śledczą.

 3. mid-17321059 22.03.2017

  Prezydent: Ważna rola demokracji lokalnej

  „Decentralizacja państwa, przekazanie części władzy publicznej „w dół”, w ręce samorządowych wspólnot, stanowi jeden z istotniejszych elementów polskich przemian”.

 4. mid-17322030 22.03.2017

  IPN wznowił pracę na Cmentarzu Rakowickim

  Na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie specjaliści z IPN i Instytutu Ekspertyz Sądowych prowadzą w środę oględziny szczątków odnalezionych przez badaczy z Fundacji Niezłomni. Dopiero po dalszych badaniach będzie wiadomo, czy udało się odnaleźć miejsce pochówku żołnierzy antykomunistycznego podziemia.

 5. pretty 22.03.2017

  B. doradca Tuska nt. 10/04: Nie można mówić o rozdzieleniu wizyt

  Wojciech D. - ówczesny doradca premiera Donalda Tuska, dziś pracownik gabinetu prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza - zeznał, że zajmował się polityką historyczną rządu, której częścią były m.in. obchody 70-lecia Zbrodni Katyńskiej.

 6. mid-17320129 22.03.2017

  Bochenek: Nie ma konfliktu w obozie władzy

  Rzecznik rządu stwierdził, że gdy obserwuje, co się dzieje w mediach i przestrzeni publicznej, to widzi "burzę w szklance wody".

 7. smol88 22.03.2017

  PK bada zawiadomienie ministra obrony

  Zawiadomienie ministra obrony narodowej ws. podejrzenia zdrady dyplomatycznej przy wyjaśnianiu okoliczności katastrofy smoleńskiej trafiło do zespołu Prokuratury Krajowej, który bada okoliczności katastrofy - poinformowała PK.

 8. CHAD211216054t586be242m800x6f60d4d2 22.03.2017

  Prezydent chce prowadzić dialog z szefem MON

  Prezydent Andrzej Duda nie ma przekonania, że minister obrony narodowej Antoni Macierewicz powinien odejść - powiedział dyrektor prezydenckiego biura prasowego Marek Magierowski, odnosząc się do korespondencji prezydenta do szefa MON m.in. w sprawie braku obsady ataszatów wojskowych.

CS141fotMINI

Czas Stefczyka 141/2017

PDF (4,89 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook