Jedynie prawda jest ciekawa


Szałamacha odwołany, Morawiecki ministrem finansów

28.09.2016

Premier Beata Szydło poinformowała o zmianach personalnych i systemowych w rządzie w środę podczas konferencji prasowej po posiedzeniu Rady Ministrów.

Premier Beata Szydło poinformowała o zmianach personalnych i systemowych w rządzie w środę podczas konferencji prasowej po posiedzeniu Rady Ministrów. Szydło na początku spotkania z dziennikarzami przeprosiła za niemal dwugodzinne opóźnienie, które - jak mówiła - wynikało z przeciągającego się posiedzenia Rady Ministrów.

O rekonstrukcji rządu premier mówiła w następujący sposób, odwołując się do programu PiS i zapowiadanych zmian:

Realizujemy zmiany w strukturze państwowej, te zmiany dotyczą także rządu. Powołaliśmy nowe ministerstwa na początku kadencji, podjęliśmy decyzję o likwidacji Ministerstwa Skarbu Państwa. Do końca roku ten proces zostanie zakończony. W najbliższych dniach razem z panem ministrem Kowalczykiem przedstawimy propozycje nowego sposobu zarządzania spółkami Skarbu Państwa.

Drugą decyzją jest powołanie komitetu ekonomicznego Rady Ministrów. Sprawami gospodarczymi i tym, co jest dla nas priorytetem, co jest dla nas gwarancją projektów społecznych. (…) Został przez Radę Ministrów odpowiedzialny plan rozwoju, zakończył się etap strategii i konsultacji, wchodzimy w okres przygotowywania i wprowadzania w życie rozwiązań - podkreślała Szydło.

Stąd - jej zdaniem - zmiany organizacyjne w rządzie.

W związku z tym podjęłam decyzję, że powołujemy Komitet Ekonomiczny - na jego cele stoi pan premier Morawiecki, autor Planu Odpowiedzialnego Rozwoju. Minister Morawiecki zostaje również w związku z tym powołany na ministra finansów, odwołany zostaje pan minister Szałamacha, w najbliższym czasie przejdzie do innych ważnych zadań - podkreśliła.

Szefowa rządu nie chciała zdradzić, na czym ma polegać „ważne zadanie” Szałamachy poza rządem. Zaznaczyła tylko, że poinformuje o tym wkrótce.

W ocenie pani premier nowe zadania dla Mateusza Morawieckiego to nie „wzmocnienie, ale obciążenie” wicepremiera.

Wierzę głęboko, że poradzi sobie z tą trudną misją. Jego plan jest niezwykle istotny, to plan, od którego zależy sukces Polski - stwierdziła, dodając, że już niebawem wicepremier Morawiecki będzie tłumaczył się z konkretnych działań dotyczących gospodarki; także spraw dotyczących energii i górnictwa.

Inną ze zmian jest powołanie Adama Lipińskiego - w miejsce Wojciecha Kaczmarczyka – na stanowisko pełnomocnika rządu ds. społeczeństwa obywatelskiego i równego traktowania. Z kolei Paweł Majewski przestał być sekretarzem stanu ds. ŚDM i przeszedł do pracy w resorcie cyfryzacji.

Wcześniej Szydło ogłosiła, że rząd we wtorek przyjął program Mieszkanie+. Premier podkreśliła też, że ministrowie omawiali projekt budżetu na 2017 rok oraz stanowisko polskiego rządu do umowy CETA. Szydło zadeklarowała, że wkrótce w parlamencie odbędzie się debata w tej ostatniej sprawie.

Mamy zagwarantowane środki na 500+, leki dla seniorów, waloryzację rent i emerytur, podwyżkę minimalnych i obniżkę wieku emerytalnego - zapowiedziała premier.

[fot. PAP/Rafał Guz]

wPolityce.pl/ems

Warto poczytać

 1. Schetynawiki 22.01.2018

  To nie jest dobry dzień dla Grzegorza Schetyny. Ministerstwo odpowiada na jego fake newsa

  Lider Platformy Obywatelskiej próbował punktować na Twitterze polski rząd, ale jego strzał okazał się wyjątkowo niecelny

 2. miasto22012018 22.01.2018

  Nie zabierajcie nam domu. Kulisy dzikiej prywatyzacji w Gdańsku

  W tygodniku Sieci ujawniamy kulisy transakcji, w której położoną w niezwykle atrakcyjnym miejscu działkę i kamienicę oddano za bezcen.

 3. KukizSiemoniakwiki 22.01.2018

  Kukiz do Siemoniaka: zastanowię się nad przeprosinami, jeśli przeprosi pan za Nowaka, Rycha, Grzecha

  Kukiz odniósł się do wypowiedzi Tomasza Siemoniaka w programie "Onet Rano". Według Siemoniaka, Kukiz powinien przeprosić za wprowadzenie do parlamentu Roberta Winnickiego

 4. Kaminskiwiki 22.01.2018

  PiS, PJN, PO, UED, a teraz... PSL! Michał Kamiński znów zmienił barwy

  W Sejmie powstanie federacyjny klub parlamentarny Unii Europejskich Demokratów i PSL - poinformował w poniedziałek PAP poseł koła UED Michał Kamiński. Ma to - jak dodał - uniemożliwić PiS likwidację klubu PSL, po tym jak Stronnictwo opuścił w sobotę poseł Mieczysław Baszko

 5. JakiKogut 22.01.2018

  Jaki o głosowaniu ws senatora Koguta: koledzy chcieli bronić kolegę, popełnili błąd

  Wydarzyła się przykra rzecz, koledzy chcieli bronić kolegę; uważam, że popełnili gigantyczny błąd - w ten sposób wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki skomentował decyzję Senatu, który nie zgodził się w piątek na zatrzymanie i areszt wobec senatora Stanisława Koguta

 6. Dumainowoczesnosc 22.01.2018

  Fundacja z materiału TVN o polskich nazistach dziękuje za reklamę: Czekamy na drugi odcinek

  - Dziękujemy TVN za darmową reklamę naszego stowarzyszenia, czekamy na drugi odcinek - piszą działacze fundacji Duma i Nowoczesność. Śledztwo w sprawie działań fundacji prowadzi już prokuratura

 7. MacierewiczBlumsztajn 22.01.2018

  Macierewicz pozywa Blumsztajna! Odpowie za słowa o "teczkach"

  - Wszystkie wzloty polityczne Macierewicza się kończyły na tym że on wyciągał teczki i lądował z nimi w wychodku - powiedział Seweryn Blumsztajn. Antoni Macierewicz zapowiedział już pozew w tej sprawie

Wiadomości ze świata

więcej
CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook