Jedynie prawda jest ciekawa


Szałamacha odwołany, Morawiecki ministrem finansów

28.09.2016

Premier Beata Szydło poinformowała o zmianach personalnych i systemowych w rządzie w środę podczas konferencji prasowej po posiedzeniu Rady Ministrów.

Premier Beata Szydło poinformowała o zmianach personalnych i systemowych w rządzie w środę podczas konferencji prasowej po posiedzeniu Rady Ministrów. Szydło na początku spotkania z dziennikarzami przeprosiła za niemal dwugodzinne opóźnienie, które - jak mówiła - wynikało z przeciągającego się posiedzenia Rady Ministrów.

O rekonstrukcji rządu premier mówiła w następujący sposób, odwołując się do programu PiS i zapowiadanych zmian:

Realizujemy zmiany w strukturze państwowej, te zmiany dotyczą także rządu. Powołaliśmy nowe ministerstwa na początku kadencji, podjęliśmy decyzję o likwidacji Ministerstwa Skarbu Państwa. Do końca roku ten proces zostanie zakończony. W najbliższych dniach razem z panem ministrem Kowalczykiem przedstawimy propozycje nowego sposobu zarządzania spółkami Skarbu Państwa.

Drugą decyzją jest powołanie komitetu ekonomicznego Rady Ministrów. Sprawami gospodarczymi i tym, co jest dla nas priorytetem, co jest dla nas gwarancją projektów społecznych. (…) Został przez Radę Ministrów odpowiedzialny plan rozwoju, zakończył się etap strategii i konsultacji, wchodzimy w okres przygotowywania i wprowadzania w życie rozwiązań - podkreślała Szydło.

Stąd - jej zdaniem - zmiany organizacyjne w rządzie.

W związku z tym podjęłam decyzję, że powołujemy Komitet Ekonomiczny - na jego cele stoi pan premier Morawiecki, autor Planu Odpowiedzialnego Rozwoju. Minister Morawiecki zostaje również w związku z tym powołany na ministra finansów, odwołany zostaje pan minister Szałamacha, w najbliższym czasie przejdzie do innych ważnych zadań - podkreśliła.

Szefowa rządu nie chciała zdradzić, na czym ma polegać „ważne zadanie” Szałamachy poza rządem. Zaznaczyła tylko, że poinformuje o tym wkrótce.

W ocenie pani premier nowe zadania dla Mateusza Morawieckiego to nie „wzmocnienie, ale obciążenie” wicepremiera.

Wierzę głęboko, że poradzi sobie z tą trudną misją. Jego plan jest niezwykle istotny, to plan, od którego zależy sukces Polski - stwierdziła, dodając, że już niebawem wicepremier Morawiecki będzie tłumaczył się z konkretnych działań dotyczących gospodarki; także spraw dotyczących energii i górnictwa.

Inną ze zmian jest powołanie Adama Lipińskiego - w miejsce Wojciecha Kaczmarczyka – na stanowisko pełnomocnika rządu ds. społeczeństwa obywatelskiego i równego traktowania. Z kolei Paweł Majewski przestał być sekretarzem stanu ds. ŚDM i przeszedł do pracy w resorcie cyfryzacji.

Wcześniej Szydło ogłosiła, że rząd we wtorek przyjął program Mieszkanie+. Premier podkreśliła też, że ministrowie omawiali projekt budżetu na 2017 rok oraz stanowisko polskiego rządu do umowy CETA. Szydło zadeklarowała, że wkrótce w parlamencie odbędzie się debata w tej ostatniej sprawie.

Mamy zagwarantowane środki na 500+, leki dla seniorów, waloryzację rent i emerytur, podwyżkę minimalnych i obniżkę wieku emerytalnego - zapowiedziała premier.

[fot. PAP/Rafał Guz]

wPolityce.pl/ems

Warto poczytać

 1. orlik170702018 17.07.2018

  „Orliki” się rozpadają. Nawet Wyborcza przyznaje, że sztandarowy projekt rządu PO-PSL okazał się klapą

  Ten pomysł miał być jednym z największych osiągnięć rządu Donalda Tuska

 2. konstanty-rokicki17072018 17.07.2018

  Uratował ogromną liczbę istnień w czasie Zagłady. Po wojnie o nim zapomniano, choć jego postawa zasługuje na nieśmiertelną chwałę

  60 lat temu, tj. 18 lipca 1958 roku, zmarł w Lucernie były polski wicekonsul w Szwajcarii, którego okres sprawowania funkcji dyplomatycznej w europejskim państwie przypadł na czas II wojny światowej.

 3. akta17072018 17.07.2018

  Wiadomo już kto palił karty do głosowania i akta sądowe. Sprawę wyjaśnia straż pożarna

  Strażak z OSP w Ożarowie Mazowieckim stwierdził w rozmowie z PAP, że ujawnione w Gołaszewie spalone akta i karty do głosowania to nie efekt przestępstwa. Leszek Stachlewski poinformował, że w pustostanie prowadzone były... badania naukowe dotyczące gaszenia pożarów w archiwach sądowych.

 4. pozarstocznia17072018 17.07.2018

  Pożar w centrum Gdańska. Płonie magazyn stoczniowy

  13 zastępów straży gasi pożar, który wybuchł we wtorek około południa w hali zlokalizowanej w centrum Gdańska - na terenach stoczniowych. W płonącym magazynie składowane są m.in. farby. Gdański magistrat zaapelował do mieszkańców o prewencyjne zamknięcie okien.

 5. tk17072018 17.07.2018

  Jest wyrok TK w sprawie prawa łaski. "Prezydent skorzystał ze swoich uprawnień"

  Wtorkowy wyrok TK w sprawie prawa łaski nie jest zaskoczeniem; prezydent Andrzej Duda skorzystał ze swoich konstytucyjnych uprawnień - oceniła rzeczniczka PiS Beata Mazurek.

 6. 1270bartekbargiela 17.07.2018

  Niesamowita akcja ratunkowa Polaków. Zrobili to pierwsi na świecie!

  O wielkim szczęściu może mówić brytyjski wspinacz Rick Allen, który podczas wspinaczki na Broad Peak uległ poważnemu wypadkowi. Przez kilkadziesiąt godzin z himalaistą nie było żadnego kontaktu, a jego towarzysze myśleli, że zginął. Uratował go polski dron!

 7. parafianowicz17072018 17.07.2018

  Kolejne przesłuchanie w sprawie Amber Gold. Przed komisją były wiceminister finansów Andrzej Parafianowicz

  We wtorek po godz. 10 zebrała się sejmowa komisja śledcza ds. Amber Gold; jedynym punktem posiedzenia jest przesłuchanie b. wiceministra finansów i Generalnego Inspektora Informacji Finansowej Andrzeja Parafianowicza.

 8. Gersdorf06032018 17.07.2018

  Małgorzata Gersdorf podjęła decyzję w sprawie swojego powrotu do pracy

  Spór o ustawę o Sądzie Najwyższym oraz o odwołanie dotychczasowej Pierwszej Prezes SN Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska podzielił polską społeczność. Zapewne będzie dzielił dalej, a cała sprawa nie przycichnie. Sędzia Gersdorf zamierza wrócić do pracy w poniedziałek

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook