Jedynie prawda jest ciekawa


Szałamacha odwołany, Morawiecki ministrem finansów

28.09.2016

Premier Beata Szydło poinformowała o zmianach personalnych i systemowych w rządzie w środę podczas konferencji prasowej po posiedzeniu Rady Ministrów.

Premier Beata Szydło poinformowała o zmianach personalnych i systemowych w rządzie w środę podczas konferencji prasowej po posiedzeniu Rady Ministrów. Szydło na początku spotkania z dziennikarzami przeprosiła za niemal dwugodzinne opóźnienie, które - jak mówiła - wynikało z przeciągającego się posiedzenia Rady Ministrów.

O rekonstrukcji rządu premier mówiła w następujący sposób, odwołując się do programu PiS i zapowiadanych zmian:

Realizujemy zmiany w strukturze państwowej, te zmiany dotyczą także rządu. Powołaliśmy nowe ministerstwa na początku kadencji, podjęliśmy decyzję o likwidacji Ministerstwa Skarbu Państwa. Do końca roku ten proces zostanie zakończony. W najbliższych dniach razem z panem ministrem Kowalczykiem przedstawimy propozycje nowego sposobu zarządzania spółkami Skarbu Państwa.

Drugą decyzją jest powołanie komitetu ekonomicznego Rady Ministrów. Sprawami gospodarczymi i tym, co jest dla nas priorytetem, co jest dla nas gwarancją projektów społecznych. (…) Został przez Radę Ministrów odpowiedzialny plan rozwoju, zakończył się etap strategii i konsultacji, wchodzimy w okres przygotowywania i wprowadzania w życie rozwiązań - podkreślała Szydło.

Stąd - jej zdaniem - zmiany organizacyjne w rządzie.

W związku z tym podjęłam decyzję, że powołujemy Komitet Ekonomiczny - na jego cele stoi pan premier Morawiecki, autor Planu Odpowiedzialnego Rozwoju. Minister Morawiecki zostaje również w związku z tym powołany na ministra finansów, odwołany zostaje pan minister Szałamacha, w najbliższym czasie przejdzie do innych ważnych zadań - podkreśliła.

Szefowa rządu nie chciała zdradzić, na czym ma polegać „ważne zadanie” Szałamachy poza rządem. Zaznaczyła tylko, że poinformuje o tym wkrótce.

W ocenie pani premier nowe zadania dla Mateusza Morawieckiego to nie „wzmocnienie, ale obciążenie” wicepremiera.

Wierzę głęboko, że poradzi sobie z tą trudną misją. Jego plan jest niezwykle istotny, to plan, od którego zależy sukces Polski - stwierdziła, dodając, że już niebawem wicepremier Morawiecki będzie tłumaczył się z konkretnych działań dotyczących gospodarki; także spraw dotyczących energii i górnictwa.

Inną ze zmian jest powołanie Adama Lipińskiego - w miejsce Wojciecha Kaczmarczyka – na stanowisko pełnomocnika rządu ds. społeczeństwa obywatelskiego i równego traktowania. Z kolei Paweł Majewski przestał być sekretarzem stanu ds. ŚDM i przeszedł do pracy w resorcie cyfryzacji.

Wcześniej Szydło ogłosiła, że rząd we wtorek przyjął program Mieszkanie+. Premier podkreśliła też, że ministrowie omawiali projekt budżetu na 2017 rok oraz stanowisko polskiego rządu do umowy CETA. Szydło zadeklarowała, że wkrótce w parlamencie odbędzie się debata w tej ostatniej sprawie.

Mamy zagwarantowane środki na 500+, leki dla seniorów, waloryzację rent i emerytur, podwyżkę minimalnych i obniżkę wieku emerytalnego - zapowiedziała premier.

[fot. PAP/Rafał Guz]

wPolityce.pl/ems

Warto poczytać

 1. Kijowskiwiki 25.04.2018

  On wrócił! Kijowski protestuje pod Sejmem

  - Gdyby przeciwko obecnej władzy protestowało Stowarzyszenie Łysych (o ile takie istnieje), Kijowski ogoliłby się na glacę i na pewno dołączyłby do protestu. Tak bardzo kocha demokrację i praworządność. I cudzą kasę - skomentował obecność byłego lidera KOD pod Sejmem jeden z internautów

 2. Tarczynskiwpolsce 25.04.2018

  Tarczyński nie wytrzymał: kiedy twój pan Michnik przeprosi za brata?

  Rosyjska propaganda odkryła potencjał pana Tarczyńskiego - napisał na Twitterze redaktor Gazety Wyborczej Bartosz Wieliński. Poseł udzielił szybkiej repliki

 3. lichocka25042018 25.04.2018

  Lichocka dla wPolsce.pl: Projekt „Zatrzymaj aborcję” ma rozbić prawicę

  Ten projekt jest zły, jest źle napisany również dlatego, że jedne dzieci - te chore - ma chronić, a inne dzieci - zupełnie zdrowe - pozwala zabijać - powiedziała w środę o projekcie "Zatrzymaj aborcję" posłanka PiS Joanna Lichocka.

 4. 1270migalskis12 25.04.2018

  Gdzie ten człowiek ma serce? Popis bezduszności w wykonaniu Marka Migalskiego.

  Gdy cały świat emocjonuje się dramatyczną walką o życie małego Alfi’ego Evansa, są ludzie, na których bezduszność maszyny urzędniczej nie robi wrażenia. Godną politologa wrażliwością społeczną zabłysnął były europoseł Marek Migalski.

 5. 1270andrzejdudaalfie 25.04.2018

  Prezydent Duda: Musimy ocalić Alfiego Evansa!

  Prezydent Andrzej Duda zabrał głos w sprawie małego Alfie'go Evansa

 6. 1270andrzejdudaetiop 25.04.2018

  Johann: konstytucja RP wymaga korekty lub całkowitej zmiany

  Konstytucja RP wymaga korekty lub całkowitej zmiany - ocenił w środę przedstawiciel prezydenta w KRS Wiesław Johann. Jego zdaniem należy jasno określić relacje pomiędzy władzą wykonawczą, sądowniczą a ustawodawczą.

 7. 1270policjaprow 24.04.2018

  Policyjna prowokacja - przechodnie pomagali pijanym kierowcom

  Dwie na cztery osoby zdecydowały się pomóc pijanemu kierowcy wyjechać z parkingu podczas policyjnej prowokacji, przeprowadzonej we wtorek w Katowicach. W jednym przypadku reakcja była bierna, a tylko w jednym - prawidłowa.

 8. 1270popieluszko50 24.04.2018

  Prezydent wręczył bratu bł. ks. Popiełuszki i jego żonie medal za 50 lat pożycia małżeńskiego

  Brat błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki, Józef i jego żona Alfreda, odebrali we wtorek w Pałacu Prezydenckim z rąk prezydenta Andrzeja Dudy i pierwszej damy Agaty Kornhauser-Dudy medale za długoletnie pożycie małżeńskie.

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook