Jedynie prawda jest ciekawa

Szałamacha odwołany, Morawiecki ministrem finansów

28.09.2016

Premier Beata Szydło poinformowała o zmianach personalnych i systemowych w rządzie w środę podczas konferencji prasowej po posiedzeniu Rady Ministrów.

Premier Beata Szydło poinformowała o zmianach personalnych i systemowych w rządzie w środę podczas konferencji prasowej po posiedzeniu Rady Ministrów. Szydło na początku spotkania z dziennikarzami przeprosiła za niemal dwugodzinne opóźnienie, które - jak mówiła - wynikało z przeciągającego się posiedzenia Rady Ministrów.

O rekonstrukcji rządu premier mówiła w następujący sposób, odwołując się do programu PiS i zapowiadanych zmian:

Realizujemy zmiany w strukturze państwowej, te zmiany dotyczą także rządu. Powołaliśmy nowe ministerstwa na początku kadencji, podjęliśmy decyzję o likwidacji Ministerstwa Skarbu Państwa. Do końca roku ten proces zostanie zakończony. W najbliższych dniach razem z panem ministrem Kowalczykiem przedstawimy propozycje nowego sposobu zarządzania spółkami Skarbu Państwa.

Drugą decyzją jest powołanie komitetu ekonomicznego Rady Ministrów. Sprawami gospodarczymi i tym, co jest dla nas priorytetem, co jest dla nas gwarancją projektów społecznych. (…) Został przez Radę Ministrów odpowiedzialny plan rozwoju, zakończył się etap strategii i konsultacji, wchodzimy w okres przygotowywania i wprowadzania w życie rozwiązań - podkreślała Szydło.

Stąd - jej zdaniem - zmiany organizacyjne w rządzie.

W związku z tym podjęłam decyzję, że powołujemy Komitet Ekonomiczny - na jego cele stoi pan premier Morawiecki, autor Planu Odpowiedzialnego Rozwoju. Minister Morawiecki zostaje również w związku z tym powołany na ministra finansów, odwołany zostaje pan minister Szałamacha, w najbliższym czasie przejdzie do innych ważnych zadań - podkreśliła.

Szefowa rządu nie chciała zdradzić, na czym ma polegać „ważne zadanie” Szałamachy poza rządem. Zaznaczyła tylko, że poinformuje o tym wkrótce.

W ocenie pani premier nowe zadania dla Mateusza Morawieckiego to nie „wzmocnienie, ale obciążenie” wicepremiera.

Wierzę głęboko, że poradzi sobie z tą trudną misją. Jego plan jest niezwykle istotny, to plan, od którego zależy sukces Polski - stwierdziła, dodając, że już niebawem wicepremier Morawiecki będzie tłumaczył się z konkretnych działań dotyczących gospodarki; także spraw dotyczących energii i górnictwa.

Inną ze zmian jest powołanie Adama Lipińskiego - w miejsce Wojciecha Kaczmarczyka – na stanowisko pełnomocnika rządu ds. społeczeństwa obywatelskiego i równego traktowania. Z kolei Paweł Majewski przestał być sekretarzem stanu ds. ŚDM i przeszedł do pracy w resorcie cyfryzacji.

Wcześniej Szydło ogłosiła, że rząd we wtorek przyjął program Mieszkanie+. Premier podkreśliła też, że ministrowie omawiali projekt budżetu na 2017 rok oraz stanowisko polskiego rządu do umowy CETA. Szydło zadeklarowała, że wkrótce w parlamencie odbędzie się debata w tej ostatniej sprawie.

Mamy zagwarantowane środki na 500+, leki dla seniorów, waloryzację rent i emerytur, podwyżkę minimalnych i obniżkę wieku emerytalnego - zapowiedziała premier.

[fot. PAP/Rafał Guz]

wPolityce.pl/ems

CS148fotMINI

Czas Stefczyka 148/2017

PDF (10,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook