Jedynie prawda jest ciekawa


Sytuacja na rzekach powoli się stabilizuje

22.05.2014

Sytuacja na powodziowa na rzekach w całej Polsce powoli staje się stabilna. MAC powinrmowało, że kumulacja fali wezbraniowej na Wiśle znajduje się w Wyszogrodzie, a na Odrze w rejonie Głogowa.

Według stanu z godz. 8 obowiązuje jedno ostrzeżenie hydrologiczne 2-go stopnia dotyczące wzrostu stanu wody powyżej stanów ostrzegawczych wywołanych przemieszczaniem się fali wezbraniowej na Wiśle w woj. kujawsko-pomorskim.

Ministerstwo informuje, że zapowiadane są długotrwałe intensywne opady deszczu na południu i w centrum, które mogą powodować lokalne podtopienia. Na zachodzie, północy i południu silne burze mogą spowodować uszkodzenia sieci energetycznych.

Jak podało MAC, w czwartek o godz. 5 zanotowano przekroczenie stanu alarmowego na 9 stacjach wodowskazowych w dorzeczu Wisły i na 2 stacjach wodowskazowych w dorzeczu Odry, oraz przekroczenie stanu ostrzegawczego na 20 stacjach wodowskazowych w dorzeczu Wisły i na 3 stacjach wodowskazowych w dorzeczu Odry.

Obecnie kulminacja fali wezbraniowej na Wiśle znajduje się w Wyszogrodzie. Dane wskazują, że wezbranie dociera do Kępy Polskiej, osiągając 642 cm (czyli około 100 cm mniej niż w 2010 roku).

Z kolei na Odrze sytuacja jest stabilna. Fala wezbraniowa znajduje się w rejonie Głogowa (Dolnośląskie), a stan alarmowy przekroczony jest o 31 cm.

Łączna aktualna pojemność powodziowa na zbiornikach znaczących dla ochrony przeciwpowodziowej wynosi 952,4 mln m3, natomiast średnia aktualna rezerwa powodziowa do wykorzystania wynosi 146 proc. wymaganej rezerwy powodziowej.

W województwie mazowieckim w środę wojewoda zwrócił się do ministra ON o skierowanie sił i środków do Wyszogrodu w celu udzielenia pomocy przy ewakuacji ludzi i zwierząt. Wsparcia udzieli konwój: 10 żołnierzy, dwa zestawy niskopodwoziowe, dwa pływające transportery samobieżne. Trwa wzmacnianie wałów w Płocku (osiedle Borowiczki na odcinku od pompowni do granic miasta). Na ul. Gmury i Nadwiślańskiej układano worki z piaskiem.

Wyprzedzająco obniżono poziom wody na zbiorniku we Włocławku. Ze względu na obniżenie poziomów wody zmniejszyła się powierzchnia podtopień użytków na terenie pow. radomskiego (około 60 ha na terenie m. Mniszek, Wymysłów, Podulek i Ryków).

Lokalne podtopienia występują na terenie pow. zwoleńskiego (m. Lucimia i Borowiec) i lipskiego (gm. Chotcza, Solec n. Wisłą). Woda zalała pomieszczenia Komisariatu Rzecznego Policji w Warszawie. Obiekt zabezpieczony został folią i workami z piaskiem. Stwierdzono przesiąkanie śluzy w Porcie Czerniakowskim (sytuacja nie stwarza zagrożenia, miejsce pod stałym nadzorem).

W woj. kujawsko-pomorskim wojewoda przesłał do gmin i powiatów zalecenia dotyczące uruchomienia całodobowych dyżurów, dyspozycyjności osób funkcyjnych, sprawdzenia magazynów powodziowych oraz informowania ludności o ewentualnym zagrożeniu. Na terenie województwa zidentyfikowano najbardziej zagrożone miejscowości i odcinki obwałowań.

W woj. lubuskim, w ocenie WCZK fala kulminacyjna nie będzie zagrażała mieszkańcom. Mogą wystąpić lokalne podtopienia łąk, pól i nieużytków rolnych.

W Lubelskiem odwołano ewakuację ludności i mienia z części obszaru gm. Łaziska i Wilków. Na terenie Krasnegostawu, gm. Stężyca, Rudnik, Żółkiewka, Izbica i Łopiennik Górny oraz pow. ryckiego i świdnickiego występują lokalne podtopienia.

W woj. świętokrzyskim odwołano wszystkie alarmy powodziowe, ale nadal prowadzony jest monitoring i trwa akcja szacowania strat.

W Małopolsce trwa usuwanie skutków sytuacji pogodowej m.in. na terenie m. Nowy Sącz trwa odbudowa wyrwy na uszkodzonym wale Dunajca. Na terenie województwa nadal ewakuowanych pozostaje 38 osób.

PAP, lz

[fot: PAP/Bartłomiej Zborowski]

Warto poczytać

 1. 1270szydlowa 22.03.2018

  Beata Szydło o nagrodach dla ministrów PiS: opozycja urządza hucpę

  Ministrowie i wiceministrowie w rządzie PiS otrzymywali nagrody za ciężką, uczciwą pracę i te pieniądze się im po prostu należały - oświadczyła w czwartek w Sejmie b. premier Beata Szydło. Dodała, że dzięki pracy członków rządu, wszyscy Polacy mogą cieszyć się z rozwoju Polski.

 2. 1270preczzkomuna 22.03.2018

  Dawni opozycjoniści pozwani za pomalowanie sierpa i młota na pomniku

  Miejska instytucja pozwała do sądu dwóch byłych opozycjonistów z czasów PRL, którzy w 2016 roku pomalowali farbą sierp i młot na olsztyńskim pomniku wdzięczności Armii Czerwonej w proteście przeciwko dalszemu tolerowaniu symboli komunistycznych.

 3. 1270bodnarr 22.03.2018

  Rzecznik Praw Obywatelskich: możliwość aborcji ograniczona przez powoływanie się przez lekarzy na klauzulę sumienia.

  Ograniczona możliwości wykonania w niektórych rejonach Polski legalnego zabiegu przerwania ciąży, nierzetelna edukacja seksualna, brak pełnego dostępu do środków antykoncepcyjnych, powszechne stosowanie cesarskiego cięcia - to, zdaniem RPO, problemy wymagające pilnego rozwiązania.

 4. 1270dudaand 22.03.2018

  Prezydent chce, by jak najszybciej zająć się projektem ustawy o wsparciu kredytobiorców

  Wolą prezydenta jest, by posłowie jak najszybciej zajęli się projektem o wsparciu kredytobiorców w trudnej sytuacji - mówił podczas czwartkowego posiedzenia podkomisji ds. ustaw frankowych zastępca szefa Kancelarii Prezydenta Paweł Mucha.

 5. poznan23032018 22.03.2018

  Caritas przekazał ponad 240 tysięcy złotych dla poszkodowanych w wyniku katastrofy kamienicy

  Pieniądze dla poszkodowanych na konto Caritas Archidiecezji Poznańskiej przekazało ponad 1500 osób.

 6. 1270auschwitz 22.03.2018

  Skandaliczne zachowanie Izraelczyka. Znieważył pomnik w Auschwitz. Nowe fakty

  Dochodzenie w sprawie Izraelczyka podejrzanego o znieważenie pomnika w byłym KL Auschwitz

 7. aborcja22032018 22.03.2018

  "Nie ma stanowiska rządu w sprawie obywatelskiego projektu dotyczącego aborcji"

  Projekt "Zatrzymaj aborcję" to inicjatywa obywatelska, nie ma obecnie do niego stanowiska rządu.

 8. 1270mieszkanieplus 22.03.2018

  Mieszkanie plus: ponad 2 tys. lokali w budowie, kolejne 25 tys. w przygotowaniu

  W ramach programu Mieszkanie plus w budowie jest ponad 2 tys. lokali, kolejne 25 tys. w przygotowaniu. Pierwsi lokatorzy mają wprowadzić się do mieszkań w II kwartale 2018 roku - wynika z danych BGK Nieruchomości.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook