Jedynie prawda jest ciekawa


Święczkowski: są sygnały o oszustwach w różnych miastach

09.05.2017

Prokurator krajowy powiedział, że cały czas są zgłaszane nowe zawiadomienia o przestępstwach związanych z reprywatyzacją nieruchomości.

Przy okazji śledztw związanych z reprywatyzacją warszawską, pojawiły się zawiadomienia dotyczące podobnych oszustw dokonywanych w innych miastach Polski, np. Łodzi i Krakowie — powiedział we wtorek w Polskim Radiu24 prokurator krajowy Bogdan Święczkowski.

Święczkowski powiedział, że cały czas są zgłaszane nowe zawiadomienia o przestępstwach związanych z reprywatyzacją nieruchomości.

Tych postępowań jest olbrzymia ilość, ok. 100, duża część z nich trafiła do Prokuratury Regionalnej we Wrocławiu — zaznaczył.

Poinformował, że część tych postępowań zostało przekazanych do prokuratur okręgowych regionu wrocławskiego. Postępowania związane z reprywatyzacją prowadzi też prokuratura warszawska.

Święczkowski powiedział, że do prokuratury docierają sygnały o podobnych oszustwach w innych miastach Polski, np. Łodzi i Krakowie.

Pytany o skalę wyłudzeń związanych z nieruchomościami, powiedział:

Nie chcę określać skali finansowej, ale w moim przekonaniu są to bardzo olbrzymie sumy pieniędzy przekraczające setki milionów złotych, jeżeli nie miliardy”. „Ale oczywiście w tej chwili nie mamy określonych żadnych kwot, nie mamy określonych wartości tych nieruchomości, to musi trwać — zaznaczył.

Powiedział, że tzw. afera reprywatyzacyjna jest jedną najdłużej trwających afer gospodarczych w ostatnich latach.

W moim przekonaniu w latach poprzednich, od 2007 r., mieliśmy do czynienia z tak wielką falą wielu afer, oszustw, prób wyłudzeń pieniędzy, że sprawa reprywatyzacji warszawskiej jawi się jako jeden z wątków wielkiej fali wyłudzeń i oszustw — ocenił.

[fot. pixabay.com]

ems/PAP

Warto poczytać

 1. LubnauerSchetyna21042018 21.04.2018

  Nawet Zjednoczona Opozycja nie jest w stanie pokonać PiS! Co zrobią teraz Lubnauer i Schetyna?

  Jeszcze niedawno buńczucznie stwierdzali, że z połączenia PO i Nowoczesnej wyrośnie siła, która obali rząd PiS. Dziś już wiadomo że te zapowiedzi były przedwczesne, a Zjednoczona Opozycja może liczyć zaledwie na 29,6 procent głosów - wynika z sondażu IBRiS dla "Faktu" i "Onetu"

 2. Brudzinski20042018 20.04.2018

  "Wynik wyborów w rękach Polaków, a nie ulicy i zagranicy"

  O wygranej lub przegranej PiS zdecydują przy urnach wyborczych Polacy, a nie ulica i zagranica - podkreślał w piątek w Wałczu (Zachodniopomorskie) wiceprezes tej partii Joachim Brudziński

 3. Kukizwiki 20.04.2018

  "Tu ma Pan swoją daninę". Kukiz atakuje Morawieckiego

  Politycy Kukiz'15 krytykują zapowiadaną przez premiera Mateusza Morawieckiego "daninę solidarnościową", którą mają zostać opodatkowani najbogatsi. Pieniądze z daniny zasiliłyby utworzony fundusz wsparcia osób niepełnosprawnych

 4. Berlinwiki 20.04.2018

  Nadchodzi ocieplenie na linii Polska-Niemcy? "Mamy podobne poglądy"

  Polska i Niemcy maja podobne poglądy na zagrożenia za strony Rosji, reformę struktury dowódczej NATO i rolę UE w sprawach bezpieczeństwa - powiedział szef BBN Paweł Soloch, który w piątek wrócił z rozmów w Berlinie

 5. PomnikACwiki 20.04.2018

  Postkomuna w praktyce. Represjonowani w PRL skazani za zamalowanie sierpa i młota!

  Byli olsztyńscy opozycjoniści muszą zapłacić za usunięcie z Pomnika Wdzięczności farby, którą pomalowali symbole sierpa i młota - uznał w piątek sąd rejonowy w Olsztynie. O zwrot kosztów oczyszczenia monumentu pozostającego w rejestrze zabytków wystąpiła gmina

 6. Cieleckasmolensk 20.04.2018

  Cielecka śmieszkuje pod pomnikiem smoleńskim. Jak nisko trzeba upaść, by coś takiego robić?

  - Mnie się przede wszystkim podobało, że to nie jest Polak. To mógł być Francuz albo Amerykanin, ale nie Polak - tak mówiła niedawno o swoim mężu Magdalena Cielecka. Teraz aktorka drwi z ofiar poległych w katastrofie smoleńskiej. Krótko mówiąc, dno i metry mułu

 7. duda200402018 20.04.2018

  Prezydent Duda wyszedł do rodziców dzieci niepełnosprawnych i… szybko pożałował. To trzeba zobaczyć!

  Prezydent Andrzej Duda spotkał się z protestującymi

 8. 1270komunisci 20.04.2018

  Nie będzie zjednoczenia polskich komunistów

  Czarzasty: nie wystartujemy z Partią Razem w wyborach

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook