Jedynie prawda jest ciekawa

Świadczenia NFZ przeanalizują eksperci

30.11.2012

Analizą kosztów świadczeń pediatrycznych zajmą się specjalne zespoły, powołane podczas spotkania prezes NFZ Agnieszki Pachciarz z ekspertami i dyrektorami instytutów pediatrii. Wcześniej Pachciarz zapowiedziała podniesienie wyceny niektórych tych świadczeń.

Jak powiedział rzecznik NFZ Andrzej Troszyński, podczas spotkania dyrektorzy instytutów przedstawili swoje propozycje. Dodał, że w NFZ trwa analiza kosztów procedur pediatrycznych. Decyzje w sprawie zwiększenia ich wyceny zostaną podjęte w pierwszych miesiącach 2013 r.

Prezes NFZ zapowiedziała w środę, że niektóre świadczenia pediatryczne będą wycenione wyżej niż obecnie, gdyż są niedoszacowane.

Minister zdrowia Bartosz Arłukowicz powiedział PAP, że jednym z problemów, który dotyczy instytutów pediatrycznych, jest niewłaściwa wycena świadczeń. Dodał, że takie opinie wyrażają uznani specjaliści w dziedzinie pediatrii, którzy przygotowali w tej sprawie dokument. Został on skierowany do prezes NFZ. "W przyszłym roku chcemy podwyższyć wycenę procedur pediatrycznych" - powiedział minister.

W ostatnich dniach w niektórych instytutach pediatrycznych były problemy z planowymi zabiegami, lecznice domagają się do NFZ wypłaty nadywkonań (świadczeń wykonanych ponad limit określony w umowie z NFZ) i zwiększenia kontraktów na 2013 r. Warszawski Instytut Matki i Dziecka w poniedziałek wstrzymał planowe przyjęcia pacjentów, jednak w środę IMiD doszedł do porozumienia z mazowieckim NFZ. Warszawskie Centrum Zdrowia Dziecka jeszcze w październiku ograniczyło planowe przyjęcia pacjentów do czterech klinik.

Porozumienie IMiD z NFZ nie zakłada przekazania Instytutowi dodatkowych pieniędzy, ale dokonanie w ramach kontraktu bilansu nadwykonań (świadczeń wykonanych ponad limit określony w umowie z NFZ) i niewykonań (świadczenia niewykonane, mimo że były one zapisane w umowie z NFZ). Ma to pozwolić IMiD uzyskać środki, które pozwolą mu prawidłowo funkcjonować.

Zdaniem ministra Arłukowicza instytuty medyczne wymagają zmian w zarządzaniu. "Prowadzimy działania naprawcze, by dostęp do świadczonych przez nie usług nie był zagrożony" - powiedział PAP.

PAP/kop
[fot. PAP/T.Gzell]
Słowa kluczowe:

Bartosz Arłukowicz

,

NFZ

,

świadczenia

Warto poczytać

 1. Szydlo21092017 21.09.2017

  Szydło: liczę na prawdziwą reformę sądownictwa

  Mam nadzieję, że prezydenckie projekty ustaw o KRS i SN, będą zakładały prawdziwą reformę sądownictwa, bo tego oczekują Polacy - oświadczyła w czwartek premier Beata Szydło.

 2. Grupinskiwiki 21.09.2017

  Farbowany konserwatysta. Poseł PO chce wprowadzenia związków partnerskich!

  Jeśli Platforma Obywatelska wróci do władzy, to będę dążył do tego, żeby "jak najszybciej" wprowadzić związki partnerskie - zapowiedział poseł PO Rafał Grupiński. Dodał, że jego ugrupowanie zmieni także podstawy programowe, po przeprowadzonej przez szefową MEN reformie edukacji.

 3. HGW09082017 21.09.2017

  Urząd Skarbowy wszedł na konto Gronkiewicz-Waltz!

  Urząd Skarbowy zajął na prywatnym rachunku bankowym prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz ponad 12 tys. zł - dowiedziała się PAP ze źródeł zbliżonych do komisji weryfikacyjnej. Chodzi o grzywny - wraz z odsetkami - jakie nałożyła na nią komisja za niestawiennictwo na czterech rozprawach.

 4. GryglasNSZ 20.09.2017

  Nowoczesna udzieliła nagany posłowi za oddanie szacunku żołnierzom Polskiego Podziemia. "To sprzeczne z ideami i programem naszej partii"

  Posłowi Zbigniewowi Gryglasowi udzielono nagany za „zajmowanie postaw sprzecznych z programem i ideami Nowoczesnej, w szczególności takich, które mogą być odbierane za przejaw przyzwalania na zachowania nacjonalistyczne i ksenofobiczne”

 5. Blaszczak20092017 20.09.2017

  Błaszczak: nie ma przyzwolenia na nadużycia, szczególnie w policji

  Nie ma przyzwolenia na jakiekolwiek nadużycia, szczególnie w policji; liczę, że sprawa zostanie wyjaśniona - powiedział szef MSWiA Mariusz Błaszczak, pytany o dwoje policjantów z Zabrza, którzy targnęli się na życie po tym, jak sąd zdecydował o ich aresztowaniu.

CS147fotMINI

Czas Stefczyka 147/2017

PDF (5,87 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook