Jedynie prawda jest ciekawa

Świadczenia NFZ przeanalizują eksperci

30.11.2012

Analizą kosztów świadczeń pediatrycznych zajmą się specjalne zespoły, powołane podczas spotkania prezes NFZ Agnieszki Pachciarz z ekspertami i dyrektorami instytutów pediatrii. Wcześniej Pachciarz zapowiedziała podniesienie wyceny niektórych tych świadczeń.

Jak powiedział rzecznik NFZ Andrzej Troszyński, podczas spotkania dyrektorzy instytutów przedstawili swoje propozycje. Dodał, że w NFZ trwa analiza kosztów procedur pediatrycznych. Decyzje w sprawie zwiększenia ich wyceny zostaną podjęte w pierwszych miesiącach 2013 r.

Prezes NFZ zapowiedziała w środę, że niektóre świadczenia pediatryczne będą wycenione wyżej niż obecnie, gdyż są niedoszacowane.

Minister zdrowia Bartosz Arłukowicz powiedział PAP, że jednym z problemów, który dotyczy instytutów pediatrycznych, jest niewłaściwa wycena świadczeń. Dodał, że takie opinie wyrażają uznani specjaliści w dziedzinie pediatrii, którzy przygotowali w tej sprawie dokument. Został on skierowany do prezes NFZ. "W przyszłym roku chcemy podwyższyć wycenę procedur pediatrycznych" - powiedział minister.

W ostatnich dniach w niektórych instytutach pediatrycznych były problemy z planowymi zabiegami, lecznice domagają się do NFZ wypłaty nadywkonań (świadczeń wykonanych ponad limit określony w umowie z NFZ) i zwiększenia kontraktów na 2013 r. Warszawski Instytut Matki i Dziecka w poniedziałek wstrzymał planowe przyjęcia pacjentów, jednak w środę IMiD doszedł do porozumienia z mazowieckim NFZ. Warszawskie Centrum Zdrowia Dziecka jeszcze w październiku ograniczyło planowe przyjęcia pacjentów do czterech klinik.

Porozumienie IMiD z NFZ nie zakłada przekazania Instytutowi dodatkowych pieniędzy, ale dokonanie w ramach kontraktu bilansu nadwykonań (świadczeń wykonanych ponad limit określony w umowie z NFZ) i niewykonań (świadczenia niewykonane, mimo że były one zapisane w umowie z NFZ). Ma to pozwolić IMiD uzyskać środki, które pozwolą mu prawidłowo funkcjonować.

Zdaniem ministra Arłukowicza instytuty medyczne wymagają zmian w zarządzaniu. "Prowadzimy działania naprawcze, by dostęp do świadczonych przez nie usług nie był zagrożony" - powiedział PAP.

PAP/kop
[fot. PAP/T.Gzell]
CS150MINIfot

Czas Stefczyka 150/2017

PDF (4,60 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook