Jedynie prawda jest ciekawa


Suski o dalszych pracach komisji ds. Amber Gold

20.04.2017

Przed wakacjami komisja śledcza przesłucha Michała Tuska - syna Donalda Tuska - powiedział w czwartek wiceprzewodniczący komisji śledczej ds. Amber Gold Marek Suski. Dodał, że także przed wakacjami mają zostać przesłuchani Marcin P. i jego żona Katarzyna P.

Suski był pytany w radiowej Jedynce, kiedy komisja śledcza przesłucha Michała Tuska. "Już niedługo. Przed wakacjami" - odpowiedział Suski. 

Na początku marca komisja śledcza zdecydowała o przesłuchaniu Michała Tuska - syna Donalda Tuska. Według planów, ma on stanąć przed komisją śledczą w czerwcu i ma być to jedno z przesłuchań świadków związanych z tzw. wątkiem lotniczym w działalności Amber Gold. Michał Tusk, pracując w Porcie Lotniczym w Gdańsku, współpracował z należącą do Amber Gold spółką OLT Express. 

Suski dopytywany, kiedy zostanie przesłuchany Donald Tusk, powiedział, że myśli, że "przed wakacjami nie". 

"Zresztą nie wiadomo, czy będzie chciał się stawić. Nawet po wczorajszych przesłuchaniach, gdzie był w charakterze świadka, mówił, że jak nie będzie mu pasowało, to nie przyjedzie. Więc to przesłuchanie na pewno mu nie będzie pasowało przed komisją śledczą, chociaż deklarował, że się stawi. (...) Miejmy nadzieję, że się stawi"- powiedział Suski. 

Na początku marca szefowa sejmowej komisji śledczej ds. Amber Gold Małgorzata Wassermann powiedziała, że komisja jest daleko od przesłuchania Donalda Tuska. Jak wówczas stwierdziła, "to jest kwestia na pewno miesięcy". 

W grudniu ub.r. Tusk powiedział, że stawi się przed sejmową komisją śledczą ws. Amber Gold. W rozmowie z TVN24 b. premier, obecnie szef Rady Europejskiej mówił, że śledzi, co się dzieje w Polsce, także "sygnały dotyczące działań komisji ws. Amber Gold" i wypowiedzi posłów PiS - członków komisji. 

Wiceprzewodniczący był pytany także o termin przesłuchania Marcina P. i jego żony Katarzyny P. 

"W tym wypadku to raczej komisja się pojawi tam, gdzie jest to możliwe, czyli w sądzie. Jest już wstępnie ustalony termin - też przed wakacjami. To jest trudne zadanie, bo to musi być uzgodnienie pomiędzy sądem w Warszawie, sądem w Gdańsku, transportem więźniów - więc to duża operacja logistyczna. Ale myślę, że się uda" - powiedział Suski. Dodał, że adwokat Marcina P. napisał do komisji pismo, w którym poinformował, że "jego klient jest gotów zeznawać". 

"No to jest ciekawe. Zobaczymy, czy dotrzyma słowa, bo to jest raczej znana osoba z tego, że raczej słowa nie dotrzymywała. Ale gdyby rzeczywiście zechciał zeznawać, to moglibyśmy się bardzo dużo dowiedzieć. Może nawet prawie całej prawdy. Choć oczywiście takie zeznania zawsze są skarżone tym, że osoba, która zeznaje, sama siebie nie obciąża" - ocenił Suski. 

Suski pytany był także o środową wizytę Donalda Tuska w Warszawie i o powitanie b. premiera na dworcu Warszawa Centralna przez jego przeciwników i zwolenników. Zdaniem Suskiego to, że szef PO Grzegorz Schetyna nie przyszedł na dworzec, może oznaczać, że "odsuwa" on Tuska od polityki krajowej. "Nie wiadomo, czy PO taką kandydaturę (na prezydenta RP - PAP) zgłosi, pod przywództwem Schetyny - to nie jest wcale pewne. A start indywidualny na prezydenta nie jest rzeczą łatwą - jak na razie nikomu się to nie udało" - powiedział Suski. 

Wiceprzewodniczący pytany był także Bartłomieja Misiewicza, jednego z najbliższych współpracowników Antoniego Macierewicza, b. rzecznika MON i b. szefa jego gabinetu. Suski był wraz z Joachimem Brudzińskim i Mariuszem Kamińskim w komisji badającej sprawę Misiewicza, który zrezygnował w ubiegłym tygodniu z członkostwa w PiS. 

"Na początku nic na to nie wskazywało, że tak będzie wyglądać rozwój tego młodego - skądinąd - w sumie sympatycznego człowieka. Ale w którymś momencie skromność gdzieś odpłynęła i utracił (...) zdolność do wykonywania publicznych zadań. Bo my uważamy, że jednak - co by nie mówić - to władza powinna przejawiać skromność. I to było podstawą głównie naszego zarzutu i takiej oceny surowej" - powiedział Suski. 

Firma Amber Gold powstała na początku 2009 r. i miała inwestować w złoto i inne kruszce. Klientów kusiła wysokim oprocentowaniem inwestycji - od 6 do nawet 16,5 proc. w skali roku - które znacznie przewyższało oprocentowanie lokat bankowych. Głośno o sytuacji Amber Gold zrobiło się w lipcu 2012 r., kiedy kłopoty finansowe zaczęły mieć należące do spółki linie lotnicze OLT Express. 

Sama spółka Amber Gold ogłosiła likwidację 13 sierpnia 2012 r., nie wypłacając tysiącom swoich klientów powierzonych jej pieniędzy i odsetek od nich. Pierwszy zarzut oszustwa znacznej wartości wraz z wnioskiem o areszt wobec szefa Amber Gold Marcina P. Prokuratura Okręgowa w Gdańsku postawiła pod koniec sierpnia 2012 r. Jesienią 2012 r. śledztwo przeniesiono do Prokuratury Okręgowej w Łodzi, która w czerwcu 2015 r. sporządziła akt oskarżenia ws. Amber Gold.


wkt/PAP

[fot. fratria]

Warto poczytać

 1. 1270komunisci 20.04.2018

  Nie będzie zjednoczenia polskich komunistów

  Czarzasty: nie wystartujemy z Partią Razem w wyborach

 2. respectus19042018 19.04.2018

  Kolejny spot kampanii #RespectUs. Nie trzeba milionów, żeby pokazywać polską historię!

  W ostatnich miesiącach na temat mojej ojczyzny wypowiedzianych zostało wiele kłamstw. Teraz oczekują od nas przeprosin.

 3. 1270radalskaa 19.04.2018

  Dobra zmiana dla osób niepełnosprawnych

  Do końca września powstanie pierwsza w Polsce strategia działań na rzecz osób niepełnosprawnych - zapowiedziała w czwartek w Warszawie szefowa MRPiPS Elżbieta Rafalska.

 4. 1270chazan 19.04.2018

  Prof. Chazan nowym konsultantem ds. ginekologii i położnictwa

  Profesor Bogdan Chazan został świętokrzyskim konsultantem ds. ginekologii i położnictwa - poinformowała PAP w czwartek rzecznik wojewody świętokrzyskiego Diana Głownia. Na stanowisku zastąpił prof. Wojciecha Rokitę, który z pełnienia tej funkcji zrezygnował pod koniec ubiegłego roku.

 5. 1270onrad 19.04.2018

  Wniosek prezydenta Gdańska do ministra sprawiedliwości o delegalizację ONR

  Wniosek do ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry o delegalizację Obozu Narodowo-Radykalnego złożył w czwartek prezydent Gdańska Paweł Adamowicz. Jest to jego reakcja na zjazd i marsz ONR, który odbył się w sobotę w Gdańsku.

 6. 1270zalewska 19.04.2018

  "Wyprawka 300 zł dla uczniów nie wynika z jakichkolwiek oszczędności"

  Propozycja wyprawki 300 zł dla uczniów przed rozpoczęciem roku szkolnego absolutnie nie wynika z jakichkolwiek oszczędności; to są dodatkowe pieniądze, źródło finansowania zostało już wskazane - powiedziała w czwartek minister edukacji narodowej Anna Zalewska.

 7. ojtad18042018 19.04.2018

  „Chryja pod Radiem Maryja”. Feministki organizują prowokację w dniu urodzin ojca Tadeusza Rydzyka

  W dniu, w którym ojciec Tadeusz Rydzyk będzie świętował swoje 73 urodziny, feministki zaplanowały akcję pod siedzibą Radia Maryja w Toruniu.

 8. nowoczesna18042018 19.04.2018

  Nowoczesna pomyliła powstania, które dziś uczciliśmy. Kolejna kompromitacja

  Żenująca wpadka partii Katarzyny Lubnauer. Nie wiedzą, kogo pamięć dziś uczcili

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook