Jedynie prawda jest ciekawa


Suski: Nie było polskich obozów koncentracyjnych, trzeba tej prawdy bronić

04.02.2018
Suski04022018
Suski: Nie było polskich obozów koncentracyjnych, trzeba tej prawdy bronić

Nie było polskich obozów koncentracyjnych, trzeba tej prawdy bronić; jak widać - nawet niemiecki MSZ wydał oświadczenie mówiące, że ponoszą odpowiedzialność za Holokaust - powiedział w niedzielę szef Gabinetu Politycznego Prezesa Rady Ministrów Marek Suski.

- Nie było polskich obozów koncentracyjnych, trzeba tej prawdy bronić, a jak widać - nawet niemiecki MSZ wydał oświadczenie mówiące, że ponoszą odpowiedzialność za Holokaust - powiedział Marek Suski w TVP Info. - Mówienie o polskich obozach koncentracyjnych jest szerzeniem nieprawdy. Myślę, że po tych kilku dniach burzy, zaczyna gdzieś, przez te chmury, słońce się przebijać - dodał.

Mówiąc o nowelizacji ustawy o IPN zauważył, że "jest to ustawa, która broni prawdy historycznej, dobrego imienia Polski. Polska ma prawo uchwalać ustawy, które bronią prawdy, bronią historii, bronią nas też przed nieuzasadnionymi atakami" - zaznaczył.

- Nie widzimy podstaw do tego, aby wstrzymać prace, nawet jeżeli gdzieś na świecie komuś taka ustawa się nie podoba - stwierdził.

Zdaniem szefa Gabinetu Politycznego Prezesa Rady Ministrów, rozwiązaniem kryzysu we wzajemnych relacjach z Izraelem ma być "powołany zespół, który będzie prowadził dialog". - Myślę, że ten zespół wypracuje wspólne stanowisko i razem ze stroną izraelską, wspólnie będziemy bronić prawdy o Holokauście - dodał.

Według Marcina Kierwińskiego (PO), nie jest prawdą, że polska dyplomacja nie mogła przewidzieć kryzysu w stosunkach z Izraelem, wywołanego przez uchwalenie nowelizacji ustawy o IPN. - Ewentualne protesty mogą osłabić na arenie międzynarodowej nasze argumenty merytoryczne i wagę sprzeciwu moralnego, zgłaszanego przez Polskę.

Odpowiadając Marek Suski zaznaczył, że "Nie było absolutnie żadnych złych intencji". - Jedyną intencją było bronienie honoru Polski, a że sytuacja się w ten sposób potoczyła, to rzeczywiście jest to dziwne.

Zgodnie z nowelizacją ustawy o IPN, każdy kto publicznie i wbrew faktom przypisuje polskiemu narodowi lub państwu polskiemu odpowiedzialność lub współodpowiedzialność za zbrodnie popełnione przez III Rzeszę Niemiecką lub inne zbrodnie przeciwko ludzkości, pokojowi i zbrodnie wojenne - będzie podlegał karze grzywny lub pozbawienia wolności do lat trzech. Taka sama kara grozi za "rażące pomniejszanie odpowiedzialności rzeczywistych sprawców tych zbrodni".

PAP
Fot: PAP/Jacek Turczyk

Warto poczytać

 1. Brudzinski20042018 20.04.2018

  "Wynik wyborów w rękach Polaków, a nie ulicy i zagranicy"

  O wygranej lub przegranej PiS zdecydują przy urnach wyborczych Polacy, a nie ulica i zagranica - podkreślał w piątek w Wałczu (Zachodniopomorskie) wiceprezes tej partii Joachim Brudziński

 2. Kukizwiki 20.04.2018

  "Tu ma Pan swoją daninę". Kukiz atakuje Morawieckiego

  Politycy Kukiz'15 krytykują zapowiadaną przez premiera Mateusza Morawieckiego "daninę solidarnościową", którą mają zostać opodatkowani najbogatsi. Pieniądze z daniny zasiliłyby utworzony fundusz wsparcia osób niepełnosprawnych

 3. Berlinwiki 20.04.2018

  Nadchodzi ocieplenie na linii Polska-Niemcy? "Mamy podobne poglądy"

  Polska i Niemcy maja podobne poglądy na zagrożenia za strony Rosji, reformę struktury dowódczej NATO i rolę UE w sprawach bezpieczeństwa - powiedział szef BBN Paweł Soloch, który w piątek wrócił z rozmów w Berlinie

 4. PomnikACwiki 20.04.2018

  Postkomuna w praktyce. Represjonowani w PRL skazani za zamalowanie sierpa i młota!

  Byli olsztyńscy opozycjoniści muszą zapłacić za usunięcie z Pomnika Wdzięczności farby, którą pomalowali symbole sierpa i młota - uznał w piątek sąd rejonowy w Olsztynie. O zwrot kosztów oczyszczenia monumentu pozostającego w rejestrze zabytków wystąpiła gmina

 5. Cieleckasmolensk 20.04.2018

  Cielecka śmieszkuje pod pomnikiem smoleńskim. Jak nisko trzeba upaść, by coś takiego robić?

  - Mnie się przede wszystkim podobało, że to nie jest Polak. To mógł być Francuz albo Amerykanin, ale nie Polak - tak mówiła niedawno o swoim mężu Magdalena Cielecka. Teraz aktorka drwi z ofiar poległych w katastrofie smoleńskiej. Krótko mówiąc, dno i metry mułu

 6. 1270komunisci 20.04.2018

  Nie będzie zjednoczenia polskich komunistów

  Czarzasty: nie wystartujemy z Partią Razem w wyborach

 7. respectus19042018 19.04.2018

  Kolejny spot kampanii #RespectUs. Nie trzeba milionów, żeby pokazywać polską historię!

  W ostatnich miesiącach na temat mojej ojczyzny wypowiedzianych zostało wiele kłamstw. Teraz oczekują od nas przeprosin.

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook