Jedynie prawda jest ciekawa


Suski: Nie było polskich obozów koncentracyjnych, trzeba tej prawdy bronić

04.02.2018
Suski04022018
Suski: Nie było polskich obozów koncentracyjnych, trzeba tej prawdy bronić

Nie było polskich obozów koncentracyjnych, trzeba tej prawdy bronić; jak widać - nawet niemiecki MSZ wydał oświadczenie mówiące, że ponoszą odpowiedzialność za Holokaust - powiedział w niedzielę szef Gabinetu Politycznego Prezesa Rady Ministrów Marek Suski.

- Nie było polskich obozów koncentracyjnych, trzeba tej prawdy bronić, a jak widać - nawet niemiecki MSZ wydał oświadczenie mówiące, że ponoszą odpowiedzialność za Holokaust - powiedział Marek Suski w TVP Info. - Mówienie o polskich obozach koncentracyjnych jest szerzeniem nieprawdy. Myślę, że po tych kilku dniach burzy, zaczyna gdzieś, przez te chmury, słońce się przebijać - dodał.

Mówiąc o nowelizacji ustawy o IPN zauważył, że "jest to ustawa, która broni prawdy historycznej, dobrego imienia Polski. Polska ma prawo uchwalać ustawy, które bronią prawdy, bronią historii, bronią nas też przed nieuzasadnionymi atakami" - zaznaczył.

- Nie widzimy podstaw do tego, aby wstrzymać prace, nawet jeżeli gdzieś na świecie komuś taka ustawa się nie podoba - stwierdził.

Zdaniem szefa Gabinetu Politycznego Prezesa Rady Ministrów, rozwiązaniem kryzysu we wzajemnych relacjach z Izraelem ma być "powołany zespół, który będzie prowadził dialog". - Myślę, że ten zespół wypracuje wspólne stanowisko i razem ze stroną izraelską, wspólnie będziemy bronić prawdy o Holokauście - dodał.

Według Marcina Kierwińskiego (PO), nie jest prawdą, że polska dyplomacja nie mogła przewidzieć kryzysu w stosunkach z Izraelem, wywołanego przez uchwalenie nowelizacji ustawy o IPN. - Ewentualne protesty mogą osłabić na arenie międzynarodowej nasze argumenty merytoryczne i wagę sprzeciwu moralnego, zgłaszanego przez Polskę.

Odpowiadając Marek Suski zaznaczył, że "Nie było absolutnie żadnych złych intencji". - Jedyną intencją było bronienie honoru Polski, a że sytuacja się w ten sposób potoczyła, to rzeczywiście jest to dziwne.

Zgodnie z nowelizacją ustawy o IPN, każdy kto publicznie i wbrew faktom przypisuje polskiemu narodowi lub państwu polskiemu odpowiedzialność lub współodpowiedzialność za zbrodnie popełnione przez III Rzeszę Niemiecką lub inne zbrodnie przeciwko ludzkości, pokojowi i zbrodnie wojenne - będzie podlegał karze grzywny lub pozbawienia wolności do lat trzech. Taka sama kara grozi za "rażące pomniejszanie odpowiedzialności rzeczywistych sprawców tych zbrodni".

PAP
Fot: PAP/Jacek Turczyk

Warto poczytać

 1. schmidt-20072018 20.07.2018

  Schmidt usprawiedliwia akcję z bagażnikiem. Absurdalne tłumaczenie

  Posłanka Joanna Schmidt na antenie Polsat News odniosła się do ostatnich wydarzeń przed gmachem polskiego Sejmu. Parlamentarzystka zdecydowała się na przewiezienie dwóch osób w bagażniku swojego samochodu

 2. Petruflickr 20.07.2018

  Skandaliczny wpis Petru! Polityk zaatakował Annę Walentynowicz

  Sejm przyjął dziś większością głosów uchwałę w sprawie ustanowienia roku 2019 Rokiem Anny Walentynowicz.

 3. nurowska20072018 20.07.2018

  To są plany totalnych? Nurowska: "Zrobiłam laleczkę Piotrowicza, wbijam szpilki". Odpowiedź Agnieszki Holland szokuje

  Sympatyzująca z KOD-em polska pisarka Maria Nurowska postanowiła kolejny raz włączyć się w polityczny spór toczący się w Polsce.

 4. duda08032018 20.07.2018

  Prezydent zapowiedział 2-dniowe referendum ws. zmian w Konstytucji

  Prezydent RP Andrzej Duda na piątkowej konferencji zapowiedział dwudniowe referendum dotyczące zmian w konstytucji, które ma się odbyć w dniach 10-11 listopada

 5. 1270zamkniete3opaze 20.07.2018

  Odrażająca manipulacja polskojęzycznej niemieckiej gazety

  To już wyższy poziom manipulacji. Dziennikarze „Gazety Wrocławskiej” z należącej do niemieckiego koncernu grupy Polska Press udowodnili, że im nie jest wszystko jedno. Kto według nich odpowiada za plagę sinic i pozamykane polskie plaże? Wiadomo – PiS

 6. mieszkowski-20072018 20.07.2018

  Polska kadra była słaba, bo brakowało jej graczy z Aryki oraz Azji? Przemówienie posła Nowoczesnej podbija sieć

  Przyczyn słabości polskiej reprezentacji na mundialu w Rosji doszukiwał się każdy, od piłkarskiego eksperta po zwykłego, niedzielnego kibica. W rolę krytyka, na sejmowej mównicy, wcielił się również poseł Nowoczesnej, Krzysztof Mieszkowski

 7. sasin-gersdorf-20072018 20.07.2018

  Sasin w mocnych słowach o Gersdorf: Jest emerytką, czy się jej to podoba, czy też nie

  Dotychczasowa I prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf jest dzisiaj emerytką i powinna korzystać z wolnego czasu - powiedział w piątek w "Sygnałach dnia" w PR3 szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Jacek Sasin

 8. protest-20072018 20.07.2018

  Akt wandalizmu w trakcie protestu. Jego uczestnicy domagają się "sądu ostatecznego"

  "Czas na sąd ostateczny" - taki napis wykonany sprayem umieścili w nocy z czwartku na piątek na elewacji budynku sejmowego protestujący pod gmachem parlamentu

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook