Jedynie prawda jest ciekawa


Surowy wyrok za jedzenie rybek przez koty

22.06.2017

Polskie sądownictwo osiąga coraz wyższy poziom w rozstrzyganiu skomplikowanych spraw procesowych. We Wrocławiu zapadł wyrok w związku z wyjadaniem przez koty rybek z ogrodowego stawu. Inkryminowane sierściaki - Lulu i Miłka - miały wielokrotnie dopuszczać się tego przestępstwa.

Jednak nie udało się bezspornie ustalić, który z dachowców pożarł rybki sąsiadów. Niemniej wiele wskazuje, że Miłka, bo w niewyjaśnionych okolicznościach opuściła stałe miejsce pobytu jeszcze przed wyrokiem i nie wiadomo, gdzie się ukrywa. Zamiast zwierząt stanął więc doskonale namierzalny i - w razie czego – doprowadzalny do sądu ich właściciel.

Jak podało Radio Wrocław, swój finał znalazła sprawa Patryka Hałaczkiewicza, polityka Bezpartyjnych Samorządowców i byłego kandydata na burmistrza Bielawy. Wrocławski sąd uznał, że należy mu się nagana za to, że nie dopilnował swojego kota. Wyrok sądu jest nieprawomocny, a Hałaczkiewicz zapowiedział apelację. Ta bulwersująca sprawa będzie więc zapewne miała swój dalszy ciąg.

Dziś sędzia Aurelia Krajczy-Kozłowski przez kilkanaście minut uzasadniała na czym polegała wina mężczyzny i jego żony. Zdaniem Wysokiego Sądu oboje: "Mieli obowiązek utrzymać koty w taki sposób, aby nie wydostały się poza teren nieruchomości zamieszkiwanej przez nich. Tymczasem w okresie objętym zarzutem, zwierzę robiło to wielokrotnie, ponieważ oskarżony nie podjął żadnych działań zmierzających do jego powstrzymania".

Sąd przychylił się więc do oceny wrocławskiej straży miejskiej, która z powagą swojego urzędu skierowała sprawę kocich przestępców na wokandę. Rzecznik wrocławskich strażników Waldemar Forysiak podkreślił dramatyczne okoliczności zdarzenia: "To problem (...) dotyczący kota, który przeskakuje ogrodzenie, a następnie zanieczyszcza teren, a także - i to jest bardziej dramatyczne - wyjada ryby z małego stawu".

Obwiniony próbował dowieść, że nie ma dowodów przeciwko jego zwierzęciu, a straż miejska, która pozwała go do sądu, robi to tylko dlatego, że złożył zażalenie na dwie strażniczki. W odwecie, przez straż miejską, w sprawie kota wezwana została jego teściowa, później żona i na końcu on sam.

Jednak sąd nie dał wiary tym tłumaczeniom i stwierdził: "Czyn obwinionego, w ocenie sądu jest społecznie szkodliwy. Wyrazem tego jest powstała szkoda, która realnie utrudniała pokrzywdzonym korzystanie z własnego ogrodu". Sędzia udzieliła Hałaczkiewiczowi nagany i nakazała zapłacić 100 zł.

Skazany już zapowiedział złożenie odwołania do wyższej instancji. Jego zdaniem nie może być tak, żeby: "Wszyscy właściciele kotów we Wrocławiu drżeli, bo straż miejska może bez problemu postawić ich przed sądem. Z drugiej strony mógłbym powiedzieć, że sąsiad ma oczko wodne, a więc lęgną się komary i też mi to przeszkadza".

Szykuje się więc prawdziwy sądowy dreszczowiec z parą krwiożerczych kotów w roli głównej. Ostateczne orzeczenie w tej sprawie na pewno trafi do annałów polskiego sądownictwa i podręczników prawa.

Radio Wrocław/MBB

Fot. pixabay.com

Warto poczytać

 1. sasin-22072018 22.07.2018

  Czarczasty grozi więzieniem politykom PiS oraz sędziom. Bezbłędna odpowiedź Sasina

  Robimy to, na co umówiliśmy się z Polakami, umawialiśmy się na radykalną reformę sądownictwa - mówił w niedzielę szef KSRM Jacek Sasin. "Będziecie siedzieć, a sędziowie, którzy pójdą na współpracę z wami, zostaną zwolnieni z wykonywania zawodu" - odpowiedział szef SLD Włodzimierz Czarzasty

 2. dawid-winiarski-22072018 22.07.2018

  Cudowne uzdrowienie czy symulacja? Co tak naprawdę się stało nowemu męczennikowi opozycji

  Ostatnie posiedzenie Sejmu wzbudziło spore zainteresowanie opinii publicznej

 3. pispzpr21072018 22.07.2018

  Zdewastowano biura parlamentarzystów PiS. Wandale pomazali je farbą

  Przed wejściem do biura pojawił się napis: "Czas na sąd ostateczny", a na drzwiach i oknach napisano: "PZPR".

 4. policja21072018 21.07.2018

  Tak amerykańska policja radzi sobie z demonstrantami

  Warto zestawić obrazki z Polski z tymi, na których widać zachowanie amerykańskich funkcjonariuszy.

 5. monika-miller 21.07.2018

  Seksowna wnuczka Leszka Millera wyjawiła swój sekret. Ostra reakcja dziadka!

  Monika Miller to prawdziwa gwiazda mediów społecznościowych. Znana jest jest nie tylko z powodu swojej urody i dużej liczby tatuaży. Wnuczka Leszka Millera lubi też zaskoczyć media oryginalną i ciekawą wypowiedzią. Nie inaczej było ostatnio, gdy... pochwaliła się swoją biseksualną orientacją.

 6. policja-20072018 21.07.2018

  Dziennikarz TVN wzywał policję do zaatakowania polityków?

  Prowadzący program w TVN24 nawoływał polską policję do wypowiedzenia posłuszeństwa władzy państwowej; czy Discovery akceptuje taki przekaz swojej telewizji? - zapytał w sobotę na Twitterze wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński

 7. w-tyle-wizji-21072018 21.07.2018

  Wzruszający apel prawnuka polskiego bohatera. Ta wypowiedź przejdzie do historii!

  Piątkowe wydanie „W tyle wizji” zostało całkowicie poświęcone protestom przed gmachem Sejmu oraz Małgorzacie Gersdorf

 8. policjasejm21072018 21.07.2018

  Cztery osoby w areszcie po protestach przed Sejmem. Dziennikarz Gazety Wyborczej namawia do walki z policją

  Do „odbijania” zatrzymanych i walki z policją namawiał protestujących Wojciech Czuchnowski, dziennikarz Gazety Wyborczej.

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook