Jedynie prawda jest ciekawa


Surowy wyrok za jedzenie rybek przez koty

22.06.2017

Polskie sądownictwo osiąga coraz wyższy poziom w rozstrzyganiu skomplikowanych spraw procesowych. We Wrocławiu zapadł wyrok w związku z wyjadaniem przez koty rybek z ogrodowego stawu. Inkryminowane sierściaki - Lulu i Miłka - miały wielokrotnie dopuszczać się tego przestępstwa.

Jednak nie udało się bezspornie ustalić, który z dachowców pożarł rybki sąsiadów. Niemniej wiele wskazuje, że Miłka, bo w niewyjaśnionych okolicznościach opuściła stałe miejsce pobytu jeszcze przed wyrokiem i nie wiadomo, gdzie się ukrywa. Zamiast zwierząt stanął więc doskonale namierzalny i - w razie czego – doprowadzalny do sądu ich właściciel.

Jak podało Radio Wrocław, swój finał znalazła sprawa Patryka Hałaczkiewicza, polityka Bezpartyjnych Samorządowców i byłego kandydata na burmistrza Bielawy. Wrocławski sąd uznał, że należy mu się nagana za to, że nie dopilnował swojego kota. Wyrok sądu jest nieprawomocny, a Hałaczkiewicz zapowiedział apelację. Ta bulwersująca sprawa będzie więc zapewne miała swój dalszy ciąg.

Dziś sędzia Aurelia Krajczy-Kozłowski przez kilkanaście minut uzasadniała na czym polegała wina mężczyzny i jego żony. Zdaniem Wysokiego Sądu oboje: "Mieli obowiązek utrzymać koty w taki sposób, aby nie wydostały się poza teren nieruchomości zamieszkiwanej przez nich. Tymczasem w okresie objętym zarzutem, zwierzę robiło to wielokrotnie, ponieważ oskarżony nie podjął żadnych działań zmierzających do jego powstrzymania".

Sąd przychylił się więc do oceny wrocławskiej straży miejskiej, która z powagą swojego urzędu skierowała sprawę kocich przestępców na wokandę. Rzecznik wrocławskich strażników Waldemar Forysiak podkreślił dramatyczne okoliczności zdarzenia: "To problem (...) dotyczący kota, który przeskakuje ogrodzenie, a następnie zanieczyszcza teren, a także - i to jest bardziej dramatyczne - wyjada ryby z małego stawu".

Obwiniony próbował dowieść, że nie ma dowodów przeciwko jego zwierzęciu, a straż miejska, która pozwała go do sądu, robi to tylko dlatego, że złożył zażalenie na dwie strażniczki. W odwecie, przez straż miejską, w sprawie kota wezwana została jego teściowa, później żona i na końcu on sam.

Jednak sąd nie dał wiary tym tłumaczeniom i stwierdził: "Czyn obwinionego, w ocenie sądu jest społecznie szkodliwy. Wyrazem tego jest powstała szkoda, która realnie utrudniała pokrzywdzonym korzystanie z własnego ogrodu". Sędzia udzieliła Hałaczkiewiczowi nagany i nakazała zapłacić 100 zł.

Skazany już zapowiedział złożenie odwołania do wyższej instancji. Jego zdaniem nie może być tak, żeby: "Wszyscy właściciele kotów we Wrocławiu drżeli, bo straż miejska może bez problemu postawić ich przed sądem. Z drugiej strony mógłbym powiedzieć, że sąsiad ma oczko wodne, a więc lęgną się komary i też mi to przeszkadza".

Szykuje się więc prawdziwy sądowy dreszczowiec z parą krwiożerczych kotów w roli głównej. Ostateczne orzeczenie w tej sprawie na pewno trafi do annałów polskiego sądownictwa i podręczników prawa.

Radio Wrocław/MBB

Fot. pixabay.com

Warto poczytać

 1. respectus19042018 19.04.2018

  Kolejny spot kampanii #RespectUs. Nie trzeba milionów, żeby pokazywać polską historię!

  W ostatnich miesiącach na temat mojej ojczyzny wypowiedzianych zostało wiele kłamstw. Teraz oczekują od nas przeprosin.

 2. 1270radalskaa 19.04.2018

  Dobra zmiana dla osób niepełnosprawnych

  Do końca września powstanie pierwsza w Polsce strategia działań na rzecz osób niepełnosprawnych - zapowiedziała w czwartek w Warszawie szefowa MRPiPS Elżbieta Rafalska.

 3. 1270chazan 19.04.2018

  Prof. Chazan nowym konsultantem ds. ginekologii i położnictwa

  Profesor Bogdan Chazan został świętokrzyskim konsultantem ds. ginekologii i położnictwa - poinformowała PAP w czwartek rzecznik wojewody świętokrzyskiego Diana Głownia. Na stanowisku zastąpił prof. Wojciecha Rokitę, który z pełnienia tej funkcji zrezygnował pod koniec ubiegłego roku.

 4. 1270onrad 19.04.2018

  Wniosek prezydenta Gdańska do ministra sprawiedliwości o delegalizację ONR

  Wniosek do ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry o delegalizację Obozu Narodowo-Radykalnego złożył w czwartek prezydent Gdańska Paweł Adamowicz. Jest to jego reakcja na zjazd i marsz ONR, który odbył się w sobotę w Gdańsku.

 5. 1270zalewska 19.04.2018

  "Wyprawka 300 zł dla uczniów nie wynika z jakichkolwiek oszczędności"

  Propozycja wyprawki 300 zł dla uczniów przed rozpoczęciem roku szkolnego absolutnie nie wynika z jakichkolwiek oszczędności; to są dodatkowe pieniądze, źródło finansowania zostało już wskazane - powiedziała w czwartek minister edukacji narodowej Anna Zalewska.

 6. ojtad18042018 19.04.2018

  „Chryja pod Radiem Maryja”. Feministki organizują prowokację w dniu urodzin ojca Tadeusza Rydzyka

  W dniu, w którym ojciec Tadeusz Rydzyk będzie świętował swoje 73 urodziny, feministki zaplanowały akcję pod siedzibą Radia Maryja w Toruniu.

 7. nowoczesna18042018 19.04.2018

  Nowoczesna pomyliła powstania, które dziś uczciliśmy. Kolejna kompromitacja

  Żenująca wpadka partii Katarzyny Lubnauer. Nie wiedzą, kogo pamięć dziś uczcili

 8. duda18042018 19.04.2018

  „W 1944 roku w miejscu warszawskiego getta była pustynia”

  W 1944 r. w miejscu getta warszawskiego była pustynia, zamiarem Niemców było zniszczenie zarówno narodu żydowskiego jak i pamiątek po narodzie żydowskim.

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook