Jedynie prawda jest ciekawa


Sukces "Sieci Prawdy"! Petru wycofuje pozew

06.10.2017

Pełnomocnik lidera Nowoczesnej Ryszarda Petru wycofał pozew przeciw wydawcy tygodnika "wSieci". Chodziło o publikację dot. wyjazdów Petru i posłanki Joanny Schmidt oraz sugestie, że wykorzystywano na ten cel publiczne pieniądze.

W piątek przed Sądem Okręgowym w Warszawie miał się rozpocząć cywilny proces Petru z wydawcą tygodnika "wSieci" (obecnie "Sieci Prawdy"). Pełnomocnik lidera Nowoczesnej mec. Maciej Ślusarek oświadczył jednak na początku posiedzenia sądu, że wycofuje pozew i rezygnuje z roszczeń zawartych w tym pozwie.

W odpowiedzi pełnomocnik pozwanych mec. Dariusz Pluta oświadczył, że jego mocodawcy nie będą dochodzić zwrotu kosztów sądowych w tej sprawie.

Pozew przeciw tygodnikowi Petru zapowiedział w styczniu, po publikacji "wSieci", który napisał wtedy: "Dotarliśmy do dokumentów, które potwierdzają, że wylot do Lizbony posłów Ryszarda Petru i Joanny Schmidt nie był jedynym takim przypadkiem. Z ustaleń wSieci wynika, że lider Nowoczesnej wraz z wiceszefową tej partii wielokrotnie wspólnie podróżowali, a także spędzali czas w luksusowych hotelach. Wszystko na koszt podatnika".

W pozwie, który trafił do stołecznego SO Petru domagał się przeprosin za podanie "nieprawdziwych informacji dotyczących okoliczności wyjazdów służbowych związanych ze sprawowaniem przez niego funkcji posła, w tym bezpodstawne zarzucenie mu nieprawidłowości w wykorzystywaniu publicznych pieniędzy do celów prywatnych".

- Wydawca wyraża ubolewanie, że w artykule opublikowane zostały informacje nieprawdziwe, podważające zaufanie do p. Ryszarda Petru w oczach opinii publicznej i takie działanie stanowiło naruszenie jego dobrego imienia - głosiła propozycja treści przeprosin zamieszczona w pozwie. Ponadto pozew zawierał żądanie wpłaty 50 tys. zł na konto Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Po zakończeniu posiedzenia sądu, mec. Ślusarek podkreślił w rozmowie z PAP, że zawarty w tygodniku zarzut, iż doszło do wykorzystania środków publicznych na cele prywatne był nieprawdziwy. - Dziennikarz w trakcie swej pracy zadał jednak szczegółowe pytania w tej sprawie, które nie spotkały się ze szczegółową odpowiedzią klubu poselskiego - dodał wyjaśniając motywy wycofania pozwu.

Mec. Pluta powiedział PAP, że publikacja nie zawierała zarzutu defraudacji, zaś redaktor "wSieci" nie otrzymał odpowiedzi na swe pytania.

W komunikacie wydanym w styczniu Nowoczesna oświadczała, że "wszelkie doniesienia z artykułów w "Super Expressie" i "wSieci" są całkowicie nieprawdziwe, oszczercze i skandaliczne". Jak podkreślono, "wszystkie wymienione w artykułach hotele i wyjazdy były wyjazdami grupy posłów Nowoczesnej i miały charakter służbowy".

Wówczas do sądu trafił także pozew lidera Nowoczesnej przeciw wydawcy "SE". Proces cywilny Petru z "SE" ma rozpocząć się przed warszawskim SO w połowie listopada.

Dyrektor Biura Prasowego Kancelarii Sejmu Andrzej Grzegrzółka mówił PAP w styczniu, że poseł ma prawo, a nawet obowiązek, wykonywania powierzonego mu przez wyborców mandatu. - Z żadnego przepisu nie wynika ograniczenie realizacji tego zadania wyłącznie do siedziby Sejmu oraz okręgu wyborczego, z którego wybrany został dany parlamentarzysta - zaznaczał.

- Obowiązki poselskie wymagają niekiedy skorzystania z noclegu poza Warszawą i poza miejscem stałego zamieszkania, w takich sytuacjach posłowie mogą skorzystać z możliwości uzyskania zwrotu kosztów takiego noclegu. Odbywa się to na podstawie przedstawionej faktury lub rachunku, opisanych i potwierdzonych podpisem posła, że nocleg był związany z wykonywaniem mandatu poselskiego. Za celowość wydatkowania środków finansowych w tym zakresie ponoszą odpowiedzialność wyłącznie posłowie - dodał Grzegrzółka.

PAP

Warto poczytać

 1. rostowski18072018 18.07.2018

  Czas na trudne pytania. Rostowski przed komisją śledczą ds. Amber Gold

  W środę po godz. 10 sejmowa komisja śledcza rozpoczęła posiedzenie, na którym przesłuchuje b. ministra finansów w rządzie PO-PSL Jana Vincenta Rostowskiego.

 2. gersdorf03072018 18.07.2018

  Gersdorf: Jestem I prezesem SN do 2020 roku, nikt tego nie zmieni

  Jestem I prezesem Sądu Najwyższego do 2020 r., nikt tego nie zmieni, bo normy konstytucyjne są najważniejsze i nie można ich zmieniać zwykłymi ustawami – powiedziała dziennikarzom Małgorzata Gersdorf, która w środę przybyła do Sądu Najwyższego.

 3. sejm18072018 18.07.2018

  Rozpoczęło się trzydniowe posiedzenie sejmu. Czym zajmą się posłowie?

  Sejm, który w środę po godz. 9 rozpoczął trzydniowe posiedzenie, zajmie się projektem PiS zmian w Kodeksie wyborczym dotyczącym wyborów do PE, projektem dot. zmian w procedurze wyboru I prezesa SN oraz projektem zmian w Prawie o prokuraturze, w ustawie o SN oraz w ustawie o KRS.

 4. orlik170702018 17.07.2018

  „Orliki” się rozpadają. Nawet Wyborcza przyznaje, że sztandarowy projekt rządu PO-PSL okazał się klapą

  Ten pomysł miał być jednym z największych osiągnięć rządu Donalda Tuska

 5. konstanty-rokicki17072018 17.07.2018

  Uratował ogromną liczbę istnień w czasie Zagłady. Po wojnie o nim zapomniano, choć jego postawa zasługuje na nieśmiertelną chwałę

  60 lat temu, tj. 18 lipca 1958 roku, zmarł w Lucernie były polski wicekonsul w Szwajcarii, którego okres sprawowania funkcji dyplomatycznej w europejskim państwie przypadł na czas II wojny światowej.

 6. akta17072018 17.07.2018

  Wiadomo już kto palił karty do głosowania i akta sądowe. Sprawę wyjaśnia straż pożarna

  Strażak z OSP w Ożarowie Mazowieckim stwierdził w rozmowie z PAP, że ujawnione w Gołaszewie spalone akta i karty do głosowania to nie efekt przestępstwa. Leszek Stachlewski poinformował, że w pustostanie prowadzone były... badania naukowe dotyczące gaszenia pożarów w archiwach sądowych.

 7. pozarstocznia17072018 17.07.2018

  Pożar w centrum Gdańska. Płonie magazyn stoczniowy

  13 zastępów straży gasi pożar, który wybuchł we wtorek około południa w hali zlokalizowanej w centrum Gdańska - na terenach stoczniowych. W płonącym magazynie składowane są m.in. farby. Gdański magistrat zaapelował do mieszkańców o prewencyjne zamknięcie okien.

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook